Ποιο είναι το πιο retro PC που έχετε σε λειτουργία;

Μακραν το κορυφαιο σε επιδοσεις μηχανακι. :thumbup:
 
ΩΩΩΩΩ!!!! Ολα τα λεφτά.....
 
Δεν σας είπα....Τον έχω για πούλημα. Μόλις ανεβάσω και screenshots από το RiscOS, θα αναρτηθεί στις πωλήσεις του GRM. 150 γιούρια είναι καλά πιστεύω για ένα τόσο σπάνιο retro home....

Θα ακολουθήσουν και κάποια Falcon030 με διάφορα Atari-περιφερειακά...

Αλλαγή σπιτιού βλέπετε και έλλειψη χώρου για....ρετροεξοπλισμό. Αν τουλάχιστον, τα αγοράσει κάποιος από το GRM, θα τα νοιώθω "κοντάμου"...
 
falcon030gr είπε:
Κανένα από τα 2 δεν είναι σε λειτουργία. τον Α3000 λέω να τον "σπρώξω". Κάνα 100άρι ευρώ. Σε σχετικα "καλή" εξωτερική κατάσταση μαζί με ένα κουτί δισκέτες.Anyone interested??? Τον αγόρασα πριν 3 χρόνια και άντε να'χει δουλέψει 2 ώρες.....

falcon030gr είπε:
Δεν σας είπα....Τον έχω για πούλημα. Μόλις ανεβάσω και screenshots από το RiscOS, θα αναρτηθεί στις πωλήσεις του GRM. 150 γιούρια είναι καλά πιστεύω για ένα τόσο σπάνιο retro home....Θα ακολουθήσουν και κάποια Falcon030 με διάφορα Atari-περιφερειακά...

Αλλαγή σπιτιού βλέπετε και έλλειψη χώρου για....ρετροεξοπλισμό. Αν τουλάχιστον, τα αγοράσει κάποιος από το GRM, θα τα νοιώθω "κοντάμου"...
Mα !!! Κανα 100άρι είχες πει την προηγούμενη φορά...... :D
 
falcon030gr είπε:
Δεν σας είπα....Τον έχω για πούλημα. Μόλις ανεβάσω και screenshots από το RiscOS, θα αναρτηθεί στις πωλήσεις του GRM. 150 γιούρια είναι καλά πιστεύω για ένα τόσο σπάνιο retro home....Θα ακολουθήσουν και κάποια Falcon030 με διάφορα Atari-περιφερειακά...

Αλλαγή σπιτιού βλέπετε και έλλειψη χώρου για....ρετροεξοπλισμό. Αν τουλάχιστον, τα αγοράσει κάποιος από το GRM, θα τα νοιώθω "κοντάμου"...

Αμαν!!!!!...ωχ....Και έλεγα πως τελείωσαν οι αγορές μου για λίγο καιρό.....Falcon030!!!!!Τον θέλω τώρα όπως θέλω και τον Αρχιμήδη..τα θέλω ΟΛΑ!!!!!:animeek:
 
btw, o archimedes den kollaei edo... mallon to post prepei na paei stous syllektikous ypologistes...
 
keropi,θα γινει συντομα μεταφορα του archimedes και των posts περι αυτου,ειναι στα υπ' οψιν..... :thumbup:
 
Λοιπόν κύριοι, είμαι υπερήφανος που έχω ακόμα σε λειτουργία έναν IBM το μοντέλο 30/286 των αρχών του 80. Το μόνο που δεν λειτουργεί είναι το flopy το οποίο απ΄ότι θυμάμαι είναι 750αρι? Παίρνω ρεύμα από την καλωδιοταινία και όχι εξωτερικά όλως όλα τα υπόλοιπα. Πρόσφατα δε, μου κάηκε η οθόνη του η original και έτσι τη θέση της πήρε μια αρχαία Hundai, με πορτοκαλί γράμματα.

Επίσης, λειτουργεί ένας 286 TULIP που έχω και ένα "θηρίο" 486 στα 100, custom made, με 600 ΜΒ σκληρό δίσκο, 4 ΜΒ RAM, και 2 flopy, μικρό και μεγάλο φυσικά.

Και όμως... ζουν!
 
Ωραιος...για να λειτουργουν ακομα παει να πει οτι τα προσεχεις...συγχαρητηρια
 
Τον ΙΒΜ τον αγόρασα από το Μοναστηράκι εν έτη 2001 για 2.000 δραχμές. Ένα χιλιάρικο το κουτί και ένα χιλιάρικο την οθόνη. Δώρο, η κάρτα δικτύου του και το καλώδιο του LAN.

Τον TULIP με την πορτοκαλί οθόνη HUNDAI μου τον έδωσε ένα φίλος. Τον είχε ο θείος του σε ένα συνεργείο στα Πατήσια. Τζάμπα πράμα.

Τον 486 τον αγόρασα 20.000 δραχμές το 2000 και τον δούλευα κανονικά στο γραφείο μου μέχρι το 2002. Τώρα είναι παροπλισμένος στο σπίτι μου.
 
Σημερα,η socket 7 SOYO μητρικη του AMD-K6 333 retroPCου μου,δυστυχως εξεπνευσε,με αποτελεσμα το PCακι με συνοπτικες διαδικασιες να "σπασει" σε κομματια και να προκυψει ενα νεο ,εντελως διαφορετικο,στη θεση του:

P4 Northwood @ 2.8 Ghz

M/B Asus P4T533-C

256 (2x128) ΜΒ RDRAM Samsung PC800

VGA 3DFX Voodoo3 3000 16mb PCI

DVD-ROM Asus

HDD 1:Samsung 10gb ( :D )

HDD 2:Maxtor 8gb ( :D :D )

HDD 3:Quantum Fireball 3,2gb ( :D :D :D )

On-board sound card

PSU 350Watt

Monitor Philips 15" CRT 105S

Συνεπως,πλεον,το πιο retro PC μου,ειναι και παλι ο P-III....:biglaugh: :biglaugh:
 
"Celeron 400 +160κατι μνημη +.......+ Υamaha SW60XG στην μοναδικη ISA slot"

, απο απου γραφω και το μυνημα .
 
Χαιρετω ολους τους ρετρο μανιαξ χαιρομαι που υπαρχουν ακομα fans του γνησιου gaming

σαν παλιος gamer εχω και εγω καποια μηχανηματα που εσωσα απο σιγουρο πεταμα.

Εγω εχω

-AMSTRAD PC 1512 SD (με δυο 360κ Drives) με Color Monitor CGA.

-ACER με δυο 360κ Drives με ασπρομαυρη οθονη νομιζω εχει Hercules.

-486DX2 66 cyrix, 8mb, soundblaster pro,2x cd rom mitsumi 1.2 5,1/4 disk

drive,1.44 disk drive Svga vesa local bus,1.2GB hard disk.

-Pentium 133mmx, S3 1mb VGA, CD rom 32mb memory,1.2gb hhd,1.44ddrive

-Pentium 166, 48mb memory,S3virge 4mb,voodoo 4mb,sound blaster 16,48x cd rom,1.6gb hdd,lan,1.44ddrive.

-pentium pro 233mmx,64mb,voodoo 3 16mb,2 4gb hard disks,cd rom,soundblaster,1.44ddrive.

-pentium 3 500,384mb memory,gforce 5200 256mb,soundblaster 40gb harddisk,dvd drive,lan 100mbit,1.44ddrive τον χρησιμοποιω για το internet
 
286, 386, 486 πόσα τέτοια μηχανήματα έχουν περάσει από τα χέρια μου και τα έχω πετάξει αμέσως..
 
Λοιπόν.

Συνολικά έχω 9 (!!!) PC....

- σας εστειλά εεε?

Αλήθεια λέω.

- 2 βαρβάτα πισια στο δωματιο που εχω για γραφείο στο σπίτι (Pentium 4 κτλ),

- 1 P4 στο σαλονι ως media center.

- 3 παλιούτσικα (PII 200,4GB hd, 128MBRAM etc, PII 250, etc) σε ακινησια

- 1 καλό, που το εχω παρει στη δουλειά μου (Celeron 2,4 Mhz, 1GB RAM κτλ.)

- 1 στο χωριο (PII 500, 256 RAM, etc) Για ιντερνετακι οποτε πηγαινω...

ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ...

- 1 σουπερ μικρό λαπτοπ (11,1" ασπρομαυρη οθόνη, 386 80Μhz, 4MB ram, 420 HD, DOS 5) ...εχει και δισκέτα που συνδέεται εξωτερικά.......

Μουσειακό είδος...μιας και ειναι και ΛΑΠΤΟΠ...

αυτα
 
Να λοιπόν που υπάρχει και gero_dinos στο forum!

Καλωσόρισες συνονόματε και να χαίρεσαι τα μηχανήματά σου!

PCάκιας μέχρι το κόκκαλο ε; :D
 
εε τι να κανω...

οι περισσότεροι, PCάκηδες είμαστε...

Βέβαια εκτος απο χομπυ... ειναι και η δουλειά μου...
 
Πίσω
Μπλουζα