Ποιο συγκρότημα σας μύησε στο Metal?

Τι μου θυμίσατε τώρα... Μέχρι τα 17 δε πρέπει να είχα ακούσει τίποτα άλλο από Michael Jackson, Madonna κι ότι άλλο τέτοιου τύπου... Θυμάμαι και το ντόρο με Vanilla Ice, MC Hammer, Alice Cooper (όσο πιο κοντά είχα φτάσει στο metal)... Και τότε γνωρίζω τον κολλητό μου που άκουγε full metal και προσπαθούσε να με μυήσει... Και δώσε Iron Maiden και Metallica... και οι αντιδράσεις μου να είναι του τύπου "Τι φόλα είναι αυτή το Fear of the dark" και "κλείστο όπως είναι το Master of Puppets"... Τον είχα φρικάρει... Σα τελευταία απέλπιδα προσπάθεια μου έγραψε μια κασέτα με διάφορα συγκροτήματα, με έμφαση στους Maiden... Αδιάφορος τελείως εγώ, προχώραγα τα τραγούδια στο fast forward... ώσπου πέφτω πάνω σε ένα... μπαίνει δυνατό μπάσο... τύμπανα... και μια φωνάρα να λέει

Great clouds on the horizon, great thunder and burning rain... (Thor the Powerhead - Manowar)

ώπα λέω... να κι ένα καλό τραγούδι (ενώ έχω απορρίψει κάτι trooper και κάτι aces high, πως δεν έπεσε φωτιά να με κάψει). Συνεχίζω τη κασέτα, ούτε θυμάμαι τι είχε μετά... και ξαφνικά ακούω μια επική μουσική και μια γέρικη φωνή να λέει...

When you are old enough, to read these words, their meaning will unfold... (Defender - Manowar).

Ειδικά με αυτό έπαθα παράκρουση... Αμέσως τηλέφωνο τον κολλητό "ρε συ τι τραγουδάρες λένε αυτοί οι Manowar?" και απάντηση "ρε αν είναι δυνατόν, από ολα αυτά που σου έγραψα αυτούς άκουσες???"

Λίγες μέρες μετά είχα όλη τη δισκογραφία των Manowar μέχρι τότε και αγόρασα και το live after death των Maiden και κόλλησα κι εκεί... Από τότε, αν και άργησα, έγινα ένα καθώς πρέπει μέταλλο :) . Τώρα τελευταία έχουμε αρχίσει και το ρίχνουμε στο mainstream λίγο αλλά τι να κάνεις... Όλα μέσα στο παιχνίδι είναι :p
 
"Μέταλλο" δεν είμαι, αλλά:

Iron_Maiden_logo.jpg


Maximum Respect!
 
Οταν ακομα ειμουν ροκας και προσπαθουσα να βρω και τιποτα παραπανω, καπως επεσα πανω στους nile, amon amarth, possesed και venom, αλλα δεν μου ειπανε τιποτα ιδιετερο... Λιγο καιρο αργοτερα γνωρισα ενα παιδι κολιμενο με metallica... Λεω, κατσε να ακουσω να δω τι λενε... Μολις ειδα το video του Harwester of sorrow απο το live στην Μοσχα το 91, κολισα!
 
Οι IRON MAIDEN με το ομόνυμο cd το οποίο άκουσα σε σπίτι φίλου και από τότε κόλλησα...

Χάρις σε αυτούς μυήθηκα στον κλασσικό,επικό,power,σάπιο,σκοτεινό,καταστροφικό,προοδευτικό χώρο του metal
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμένα το 1ο κλικ έγινε όταν μου έβαλε στα 8 μου ο πατέρας μου να ακούσω Led Zeppelin που στην εποχή του τους λέγανε heavy metal, λογική συνέχεια ήταν Black Sabbath και μεγαλώνοντας άρχισα να το ψάχνω, άκουσα το Devil's Child, The Ripper, όταν ήχησε το Painkiller τα είδα όλα...
 
1985, 5η δημοτικού. Είχα ακούσει από συμμαθητή ότι πρέπει να ακούσω "χέβυ μέταλ" και ειδικά τους "αξεπτ". Είχα μαζέψει χαρτζιλίκι και πετάχτηκα σε ένα δισκάδικο της γειτονιάς όπου και βρήκα και αγόρασα το Metal Heart των Accept. Αυτό ήταν, ήταν η στιγμή που άλλαξε η ζωή μου (μία απ' τις στιγμές). Σιγά σιγά μυήθηκα στο thrash, με πρώτο άλμπουμ το Hell Awaits των Slayer, με το οποίο έπαθα πλάκα (ακόμα παθαίνω πλάκα δηλαδή) - το είχα αγοράσει γιατί μου άρεσε το εξώφυλλο. Απο κει και πέρα σχεδόν όλο μου το χαρτζιλίκι έφευγε σε δίσκους, στα γειτονικά δισκάδικα αρχικά και μετά στο Rock City (το παλιό), στο Happening (θυμάστε?) και το Δισκάδικο της Αθηνάς (το ξέρει κανείς?) όπως και παραγγελίες από ένα στη Λάρισα (διαφημιζόταν στο Heavy Metal/Metal Hammer) το οποίο είχε thrash κυκλοφορίες που δεν βρίσκονταν εύκολα εδώ (π.χ. Endless Pain των Kreator που ήταν αδύνατον να βρεθεί τότε)

Τώρα πλέον ακούω διάφορα είδη μουσικής, αλλά το metal παραμένει στην πρώτη γραμμή (γράφοντας αυτό παίζει Fear of the Dark). Περισσότερο όμως από τα 80s ίσως και 90s. Λίγα groups πλέον μου αρέσουν (όχι λόγω νοσταλγίας). Άσε που σιχαίνομαι (σίχαμα όμως) το nu metal :eviltongue:
 
Judas Priest και Sad Wings Of Destiny,το 1989!


 
Αυτοι που με εκανα νακουω μεταλ ειναι οι Νightwish που εξακολουθουν να ειναι το αγαπημενο μου συγκροτημα!
 
μια παλια κασετα με best of απο Metallica

imagesCAWV41ED.jpg
 
Το πρωτο τραγουδι, της πρωτης πλευρας....Caught Somewhere in Time.....A! Λαθος!!! Κοτ Σαμγουερ Ιν Ταιμ..... :) Πρωτος αγορασμενος δισκος λιγο μετα Sign of the hammer
 
Μέταλλο, μέταλλο πέτα μου ένα πέταλο.

Και μ' αυτήν την λαϊκή ρήση ξεκινώ.

Δεν θυμάμαι ποιο ήταν το πρώτο Χέβυ Μέταλ συγκρότημα που άκουσα. Ίσως Scorpions.

Γενικά πάντως μ' έβαλε στα κόλπα ένας συμμαθητής πωρωμένος με WASP κι αν θυμάμαι καλά το αγαπημένο μου συγκρότημα του είδους ήταν οι Megadeth, μέχρι τον δίσκο με τον φυλακισμένο παππούλη στο εξώφυλλο. Αυτός ο δίσκος ήταν τόσο μάπα που σταμάτησα να τους ακούω από τότε.

Γενικά ήταν ωραίες εποχές στην αρχή, αλλά γύρω στο 91 ξενέρωσα με τα πάντα (κι όχι μόνο από μουσικής απόψεως).
 
Είχα την τύχη να έχω πατέρα ροκά. Μεγάλωσα ουσιαστικά πρώτα με Beatles μετά Stones , Pink Floyd, Deep Purple , Led Zeppelin και κάπου εκεί έπεσε στα χεριά μου κασσετα 90αρα γεμάτη Creator που μου έκαναν τα αυτιά τούμπανο και κάπου στο τέλος είχε το θρυλικό Ride the Sky των Helloween. Αυτό ήταν από τότε πήρα το δρόμο χωρίς γυρισμό.

Πάντως με σειρά πώρωσης έχω τα παρακάτω

1)Iron Maiden

2)Manowar

3)Helloween

4)Accept

5)B.O.C

6)Metallica
 
Γενικώς, άργησα πολύ να ασχοληθώ με την μουσική. Μέχρι τα 10-11 μου δεν άκουγα καθόλου, θεωρούσα την μουσική μια χαζομάρα για να ασχολούνται οι "μεγάλοι". Μέχρι που άκουσα μερικά Techno κομμάτια το 90-91 και άρχισα να ασχολούμαι, αλλά άκουγα μόνο Techno (δεν δεχόμουν να κάτσω να ακούσω κάτι άλλο).

Ενας φίλος μου με έπεισε να ακούσω το Master of Puppets των Metallica 2-3 χρόνια αργότερα και μιας και ήθελα να κάτσω να καταλάβω γιατί πολλοί φίλοι και συμμαθητές που ακούνε Metal και θεωρούν εμάς τους "τεκνατζίδες" φλώρους, το έκανα. Φυσικά "πωρώθηκα" (πως είναι δυνατόν να μην το πάθεις με ένα τέτοιο album) και άρχισα να ασχολούμαι με Metal και να ψάχνω και άλλα συγκροτήματα παρατώντας σιγά σιγά την Techno μουσική η οποία έτσι κι αλλιώς από το 94 και μετά άλλαξε πολύ και χάλασε τελείως.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σπιτι μου ακουγαμε ροκ καθως αρεσε στην μανα μου κυριως ελληνικο αλλα θυμαμαι και το trash του alice cooper να υπαρχει και ηταν ο πρωτος δισκος που ακουσα ποτε ομως ο πρωτος που πηρα και γενικα ο πρωτος δισκος που αγορασα ποτε μου ηταν το blizzard of ozz του ozzy osbourne http://www.youtube.com/watch?v=jJVr0vJK2rs http://www.youtube.com/watch?v=LNoQt5pKe5g
 
Μέχρι το 1985 άκουγα χέβι μέταλ τραγούδια και ... δεν μπορούσα να τα κατανοήσω, μού φαινόντουσαν "ανερμάτιστοι άγριοι ήχοι" κλπ κλπ ..... Όμως, όταν άκουσα μια κασέτα με το Sacred Heart των Dio, που μού είχαν γράψει .... σαν κάτι να "ξύπνησε" μέσα μου !!! "Εεεεπ, εδώ συμβαίνει κάτι πολύ σπουδαίο και, μάλιστα, όχι μόνο μουσικώς αλλά και στιχουργικώς", μονολόγησα !!! http://youtu.be/s7uTGfr9ipE !!!

Ε, μετά από αυτό ήταν θέμα .... μόλις λίγων εβδομάδων να ... "αποκηρύξω" τις κασέτες με Duran Duran, Ultravox, Depeche Mode κλπ κλπ και .... να "εισχωρήσω" στο "στρατόπεδο των χεβιμεταλλάδων", ανακηρύσσοντας σε ήρωες της εφηβείας μου τους Accept, Maiden, Saxon, Judas Priest, Manowar, Metallica κλπ κλπ κλπ .....
 
Απαντηση με ενα απλο ονομα δεν μπορω να δωσω...

Απλα γιατι εχω χτισει ροκ θεμελια, ξεκινωντας απο 50's blues kai R'N'R, 60's R'N'R και λιγο ψυχεδελεια/60's progressive, μετα 70's Hard & classic rock, glam και punk, 80's metal, punk, ανεξαρτητες μπαντες

και χιλια δυο παρακλαδια και μπαντες...

Και το ιδιο νομιζω οτι πρεπει να κανει καθε rocker του ντουνια.

Δεν γινεται να ακους metal χωρις να εχεις ακουσει εκεινες τις στιγμες/νοτες/συνθεσεις/φωνες/riff/intro/solo που εδωσαν μια σπιθα στον hard ηχο...

Σπιτι χωρις θεμελια?

Προσωπικα δηλωνω τρελαμενος με τον crazy rocker Ozzy....τα εχω ολα...

Επισης ΚΑΙ Sabbath για τον απιστευτο doom/black ηχο που ξεκινησε κυματα metal bands...δεν βαριεμαι να ακουω ποτε Sabbath

Αλλες μπαντες, Priest, Maiden, Accept και.....ξεχναω κι αλλες.... Αν και θα με ελεγα περισσοτερο Hard rocker παρα metal. Μπορω να ακουσω οτιδηποτε "μυριζει" ροκ.

Τα ορια μου ειναι οι satan/black/doom metal μπαντες...

Πολυ ωραια πορεια και εξελιξη εχουν οι Judas Priest, ξεκινωντας με το ψοφιο Rockarolla και φτανωντας σε ΠΟΛΥ metal μονοπατια. Για μενα παντα με εναν πολυ ομορφο και αναζωογονητικο rock n' roll ηχο.

Rippers ολοι ως μουσικοι.....Και δεν χρειαζεται να πω κουβεντα για τον Metal god......τον ακουσα στην Σαλονικα(2011???) και σοβαρα σας λεω νομιζα οτι η φωνη του ακουγοταν μεχρι Αλεξανδρουπολη!!!

Αν θελετε με το ζορι απαντηση στο ερωτημα, εχω μονο ενα τραγουδι απο κασσετα του πατερα μου. Το ακουσα πολυ μικρος, ισως 5-6 χρονων. Scorpions - I can't get enough. Οχι και το πιο hard κομματι,

αλλα για πιτσιρικα ηταν ΠΟΛΥ METAL. Θυμαμαι να προσπαθω να μιμηθω τα φωνητικα του Klain Main(Klaus Meine)...

Καλο Πασχα....να παρετε metalαβιά

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα