Ποιo Μουντιάλ θυμάστε πρώτο - πρώτο ?

Θυμάμαι κάπως το Μουντιάλ του 90, καθώς ήμουν 5 χρονών και με έβαζαν να το δω με το ζόρι. Μετά θυμάμαι καθαρά του 94... μετά δε θυμάμαι κανένα γιατί απλούστατα, δεν βρίσκω κανένα ενδιαφέρον στο ποδόσφαιρο.

Πάντως πιο πολύ ως "franchise" θυμάμαι το Mexico 86 γιατί είχα διάφορα παιχνίδια (μασκότ, φλιπεράκι Lyra, κτλ) που βρίσκονταν σε αφθονία στα τέλη 80 με αρχές 90 (όπως τώρα είναι γεμάτος ο τόπος με Αθηνά και Φοίβο).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπικά οι πρώτες μου μνήμες είναι από το espagna 1982 καθώς τότε είχαμε πάρει και την πρώτη μας έγχρωμη τηλεόραση. Βέβαια το Μουντιάλ του 1986 είναι αυτό που θυμάμαι εξ'ολοκλήρου γιατί έπαιρνα και τα χαρτάκια της panini τότε
 
Κι εγώ το Mexico '86 το θυμάμαι πολύ-πολύ αμυδρά. Άλλωστε ήμουν μόλις 5 ετών. Για να είμαι ειλικρινής μάλιστα, δεν θυμάμαι καν αν είδα κάποιον αγώνα ή όχι, παρά μόνο έχω κάποιες εικόνες από τη μουστακαλή μπάμια (ή ό,τι ήταν αυτό, τέλος πάντων) που είχαν οι Μεξικάνοι για μασκότ...

Εκ διαμέτρου αντίθετη όμως ήταν η αντίδρασή μου στα 9 μου, πλέον, στο Italia '90, το οποίο ήταν και το πρώτο ουσιαστικά Μουντιάλ για μένα...

Βέβαια, οφείλω να σημειώσω πως δεν ήταν η πρώτη μεγάλη ποδοσφαιρική διοργάνωση Εθνικών Ομάδων που είχα παρακολουθήσει ευλαβικά, αφού είχε προηγηθεί το Euro '88 (και αν το πάμε γενικότερα σε αθλητικές διοργανώσεις, προφανώς προηγείται το Eurobasket '87, όπου ειδικά στον τελικό θυμάμαι τις αντδράσεις μου μια προς μια και πως τότε αποφάσισα οριστικά να παίξω μπάσκετ).

Για να επανέρθω όμως στο θέμα μας, η μανία μου με το Italia '90 ξεκίνησε πριν καλά-καλά τη σέντρα της διοργάνωσης. Άλμπουμ με αυτοκόλλητα, ηλεκτρονικά παιχνίδια (από Master System μέχρι Commodore 64), ειδικές εκδόσεις που πρόσφεραν περιοδικά κι εφημερίδες της εποχής, με είχαν προετοιμάσει τόσο καλά, που ήξερα σχεδόν απ'έξω τις συνθέσεις των περισσότερων ομάδων. Μάλιστα σε ένα μεγάλο τετράδιο που είχα, είχα ζωγραφίσει τη σημαία και την εμφάνιση κάθε ομάδας, για να σημειώνω συγκεντρωτικά τα αποτελέσματα και τις βαθμολογίες των ομίλων (μιλάμε για οργάνωση, όχι αστεία...).

Δυο ήταν οι ομάδες που υποστήριξα φανατικά σε εκείνο το τουρνουά και ουσιαστικά τις υποστηρίζω ακόμα και σήμερα (πλην Ελλάδος προφανώς, που τότε ούτε απ'έξω δεν περνούσε από τέτοιες διοργανώσεις). Η πρώτη ήταν η Γερμανία (Δυτ. Γερμανία ακόμα τότε) που ανέκαθεν υποστήριζα λόγω του πατέρα μου. Είχε πάει αρχικά για σπουδές και τέλικα έζησε 14 χρόνια εκεί, οπότε τη θεωρούσε σαν δεύτερη πατρίδα του και πάντα τους υποστήριζε. Από κοντά λοιπόν κι εγώ, ίσως και γιατί με τράβαγε το ότι έπαιζαν ομαδικά και πειθαρχημένα κι ότι δεν τα παρατούσαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Άλλωστε δεν ήταν τυχαίο πως λίγα χρόνια πριν, ήταν η πρώτη ομάδα που αγόρασα στο Subbuteo...

Όμως, από την πρεμιέρα κιόλας μάλιστα, επέλεξα και τη... δεύτερη αγαπημένη μου ομάδα. Αυτή δεν ήταν άλλη από την έκπληξη της διοργάνωσης και μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις όλων των εποχών: Τα "Αδάμαστα Λιοντάρια" του Καμερούν!!! Δεν ξέρω τι με έκανε να τους συμπαθήσω περισσότερο: Κάτι το ότι στον πρώτο-πρώτο αγώνα του τουρνουά ταπείνωσαν την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Αργεντινή και τον Μαραντόνα που τον αντιπαθούσα (από τότε μου την έσπαγαν τα "κακά παιδιά"... μπορεί η μόνη "άσπρη σκόνη" που είχα ακουστά να ήταν η ζάχαρη άχνη, αλλά έχοντας δει αρκετές φορές σε ανασκοπήσεις πριν το Μουντιάλ το "Χέρι του Θεού" του '86, στα μάτια μου ήταν ένας "ζαβολιάρης" και τίποτα παραπάνω...), κάτι το ότι μια χώρα που μέχρι πριν λίγους μήνες ούτε ακουστά δεν είχα γινόταν η πρώτη αφρκανική ομάδα που προχωρούσε τόσο σε Μουντιάλ, κάτι ο μύθος του γερόλυκου Ροζέ Μιλά που γύρισε από τη σύνταξη για να χορέψει τις αντίπαλες άμυνες (και... τα σημαιάκια του κόρνερ), κάτι ακόμα και οι εμφανίσεις τους που σε αντίθεση με τις περισσότερες ευρωπαϊκές ομάδες είχαν έναν ασυνήθιστο (για τότε) συνδυασμό έντονων χρωματισμών (πράσινη φανέλα - κόκκινο σορτσάκι - κίτρινες κάλτσες), με έκαναν και τους λάτρεψα. Για να είμαι ειλικρινής, ακόμα και μέχρι σήμερα, πέρα από ποδοσφαιριστές και... τη μάνα του Σχορτσιανίτη, δεν νομίζω να έχω ούτε καν ακουστά κάποιον άλλο κάτοικο του Καμερούν. Όμως σε όσα ποδοσφαιράκια παίζω, όταν θέλω να επιλέξω κάποια πιο "αδύνατη" Εθνική ομάδα, η επιλογή μου είναι συνήθως αυτή η μικρή χώρα της κεντρικής Αφρικής...

Μια που ανέφερα το μυστακοφόρο αγγούρι του Μεξικού (ή κολοκύθι ή τι στο καλό ήταν πια αυτό το ζαρζαβατικό με το σομπρέρο), πρέπει να κάνω ειδική μνεία και στον Ciao (έτσι δεν τον έλεγαν; ) και τα animation που τότε στα μάτια μου φάνταζαν λες και ήταν βγαλμένα από ταινία επιστημονικής φαντασίας, αφού μέχρι τότε, το πολύ-πολύ το σκορ και τα ονόματα των ομάδων να βλέπαμε στις οθόνες μας...

Από τις προσωπικές μου εμπειρίες με το εν λόγω Μουντιάλ, δεν θα ξεχάσω τον Τελικό. Ενώ μέχρι τα ημιτελικά ήμουν στο σπίτι μου, οπότε παρακολουθούσα όλους τους αγώνες με τον πατέρα μου, εκείνη τη μέρα έτυχε να είμαστε στο εξοχικό της θείας μου. Το σπίτι όσο πιο γυναικοκρατούμενο γινόταν: Η μάνα μου, η θεία μου, η γιαγιά μου, η αδερφή μου, οι δυο ξαδέρφες μου και... εγώ! Όπως καταλαβαίνετε, στη μικρή τηλεορασίτσα του μπαλκονιού ήταν μοιραίο να παίξει... Βουγιουκλάκη (όχι, την Αλίκη τη θεωρούσα αχώνευτη πριν ακόμα από το εν λόγω περιστατικό). Εγώ μούτρα, φωνές, κακό, κόντευα να βάλω τα κλάματα σκεφτόμενος ότι η αγαπημένη μου Δυτ. Γερμανία παίζει τελικό Μουντιάλ κι εγώ αντί για τον Λόταρ Ματέους βλέπω για 1315η φορά... την "Κόρη μου τη Σοσιαλίστρια" (πολύ πιθανόν να ήταν και κάποιο άλλο έργο, όλα αυτά το ίδιο σαχλά φάνταζαν στα μάτια μου, από τότε). Είχα γυρίσει πλάτη στην τηλεόραση και σηκωμένος στα κάγκελα προσπαθούσα να καταλάβω τι γινόταν από αντιδράσεις στα άλλα μπαλκόνια της γειτονιάς. Τελικά στο ημίχρονο με λυπήθηκε η θεία μου και ζήτησε από τους γείτονες που έβλεπαν τον αγώνα στο διπλανό μπαλκόνι αν μπορώ να πάω κι εγώ από εκεί. Όπως καταλαβαίνετε, γύρισα σπίτι κατενθουσιασμένος, αφού το πέναλτι του Μπρέμε και η στεναχώρια του "Ζαβολιάρη" με είχαν χαροποιήσει ιδιαίτερα... Θυμάμαι μάλιστα την επόμενη μέρα στην παραλία να με κάνουν χάζι κάτι κύριοι γιατί μπορούσα να απαγγείλω την ενδεκάδα της Δυτ. Γερμανίας και τι θέση έπαιζε ο καθένας...
 
θυμάμαι χαρακτηριστικά το μουντιάλ του 1986 στο Μεξικό με τις μεταμεσονύχτιες αναμεταδόσεις και το τραγούδι στην αρχή: "αρχίσει το ματς, αδειάζουν οι δρόμοι... πως μας ενώνει και πως μας δονεί του Διακογιάννη η φωνή". Είχα καθίσει -κατ' εξαίρεση για μένα- με τον πατέρα μου να δούμε αγώνα τόσο αργά!

Το μουντιάλ του 82 αν και 7 χρονών τότε δεν το θυμάμαι καθόλου...αν και έπαιξα με τα χαρτάκια της πανίνι μέχρι ακιτ ο επόμενο!

Δεν συζητάμε ότι θυμάμαι πολύ καλά τα μουντιάλ που ακολούθησαν...

@olorin: δεν υπήρξε euro 1988 αλλά 1989 όπου βγήκαμε δεύτεροι μετά τους ανώτερους Γιουγκοσλάβους αλλά δώσαμε τον καλύτερο -μέχρι το 2005- ημιτελικό της ιστορίας μας ενάντια στην Σοβιετική Ένωση που ξανασκοτώσαμε στον πόντο με 41 πόντους του Ν. Γκάλη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ισπανία, 1982. Ο αδερφός μου είχε "κλεισει" και το σχετικό άλμπουμ της Πανήνι πριν από την έναρξη, κι έπλεε σε πελάγη ευτυχίας, γιατί βλέπαμε και "τσεκάραμε" τους παίχτες.

Ήταν η πρώτη φορά που η τηλεόραση έκανε πραγματική ποδοσφαιρική επέλαση στη ζωή μας. Τότε πρωτοβγήκαν σε όλες τις υπαίθριες καφετέριες, ζαχαροπλαστεία κι εστιατόρια, οι γνωστές γκρι βάσεις "ντέξιον" πάνω στις οποίες τοποθετούνταν οθόνες, για να βλέπει ο κόσμος ακόμα κι όταν έβγαινε από το σπίτι. Μάλιστα σε πολλά κείμενα πνευματικών ανθρώπων της εποχής, αλλά και σε γελοιογραφίες, του ΚΥΡ π.χ., απεικονίστηκε η δύναμη που ασκεί το θέαμα του ποδοσφαίρου στις μάζες...

Χαρακτηρηστικά μου έχει μείνει το ηχητικό σηματάκι πριν από τους αγώνες "Ε-σπα-νια, μπαμ-μπαμ-μπαμ" (με ταμπούρλο), που είχε μεταφερθεί και στο γήπεδο.

Αν και δε με τραβούσε τότε πολύ η μπάλλα, γίναν κάποιοι καταπληκτικοί αγώνες που με κόλλησαν, όπως της Βραζιλίας με την Ιταλία, της Γαλλίας με τη Γερμανία και της Ισπανίας που την είχε "βοηθήσει" λίγο ο διαιτητής με τους (ενωμένους) Γιουγκοσλάβους. Τότε η Ισπανία ήταν μεν μια καλή ομάδα, αλλά δημιουργούσε σταδιακά την εικόνα του "λούζερ", που κράτησε πολλά χρόνια μετά, μέχρι να "γυρισει"...

Α, ήταν κι ένα "στημένο" των Γερμανών με τους Αυστριακούς... Καλά κολλητάρια, από τότε...
 
spyros_s είπε:
@olorin: δεν υπήρξε euro 1988 αλλά 1989 όπου βγήκαμε δεύτεροι μετά τους ανώτερους Γιουγκοσλάβους αλλά δώσαμε τον καλύτερο -μέχρι το 2005- ημιτελικό της ιστορίας μας ενάντια στην Σοβιετική Ένωση που ξανασκοτώσαμε στον πόντο με 41 πόντους του Ν. Γκάλη!
O olorin προφανώς εννοεί το euro '88 ποδοσφαίρου με νικήτρια την σούπερ Ολλανδία του Φαν Μπάστεν, Ρουντ Γκούλιτ, Φρανκ Ράικαρντ, Ρόναλντ Κούμαν (ίσως το καλύτερο euro από πλευράς θεάματος...)

Olorin είπε:
Όμως, από την πρεμιέρα κιόλας μάλιστα, επέλεξα και τη... δεύτερη αγαπημένη μου ομάδα. Αυτή δεν ήταν άλλη από την έκπληξη της διοργάνωσης και μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις όλων των εποχών: Τα "Αδάμαστα Λιοντάρια" του Καμερούν!!! Δεν ξέρω τι με έκανε να τους συμπαθήσω περισσότερο: Κάτι το ότι στον πρώτο-πρώτο αγώνα του τουρνουά ταπείνωσαν την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Αργεντινή και τον Μαραντόνα που τον αντιπαθούσα (από τότε μου την έσπαγαν τα "κακά παιδιά"... μπορεί η μόνη "άσπρη σκόνη" που είχα ακουστά να ήταν η ζάχαρη άχνη, αλλά έχοντας δει αρκετές φορές σε ανασκοπήσεις πριν το Μουντιάλ το "Χέρι του Θεού" του '86, στα μάτια μου ήταν ένας "ζαβολιάρης" και τίποτα παραπάνω...), κάτι το ότι μια χώρα που μέχρι πριν λίγους μήνες ούτε ακουστά δεν είχα γινόταν η πρώτη αφρκανική ομάδα που προχωρούσε τόσο σε Μουντιάλ, κάτι ο μύθος του γερόλυκου Ροζέ Μιλά που γύρισε από τη σύνταξη για να χορέψει τις αντίπαλες άμυνες (και... τα σημαιάκια του κόρνερ), κάτι ακόμα και οι εμφανίσεις τους που σε αντίθεση με τις περισσότερες ευρωπαϊκές ομάδες είχαν έναν ασυνήθιστο (για τότε) συνδυασμό έντονων χρωματισμών (πράσινη φανέλα - κόκκινο σορτσάκι - κίτρινες κάλτσες), με έκαναν και τους λάτρεψα. Για να είμαι ειλικρινής, ακόμα και μέχρι σήμερα, πέρα από ποδοσφαιριστές και... τη μάνα του Σχορτσιανίτη, δεν νομίζω να έχω ούτε καν ακουστά κάποιον άλλο κάτοικο του Καμερούν. Όμως σε όσα ποδοσφαιράκια παίζω, όταν θέλω να επιλέξω κάποια πιο "αδύνατη" Εθνική ομάδα, η επιλογή μου είναι συνήθως αυτή η μικρή χώρα της κεντρικής Αφρικής...
Ακριβώς το ίδιο κι εγώ!!! Το Καμερούν μπήκε στην καρδιά μου, γούσταρα πάντα την "επανάσταση των φτωχών", όπως και η Κολομβία του Βαλντεράμα και του Χιγκίτα :bow:

... Πολύ στενοχωρήθηκα όταν τους νίκησαν οι Άγγλοι του Λίνεκερ... :(

stratos84 είπε:
Το 1ο μουντιάλ που θυμάμαι, ήταν του '94 στις ΗΠΑ με την Εθνική μας να συμπληρώνει το περίφημο 4-4-2
Ξεχνιέται αυτό??? "You foul"????? που είπε και ο τιτάνας Βαμβακούλας!!!!!

Nemo είπε:
Το moundial του 1982 στην Ισπανια (οπου ημουν με την Γαλλια και ακομη και σημερα θεωρω ισως το καλυτερο μουντιαλικο παιχνιδι που παρακολουθησα ποτε,τον ημιτελικο 3-3 με την Γερμανια που οδηγηθηκε στα πεναλτυ).
Πράγματι ήταν από τους συγκλονιστικώτερους αγώνες αυτός ο ημιτελικός, τον θυμάμαι πολύ έντονα και ιδιαίτερα το απάνθρωπο χτύπημα του Σουμάχερ στον Πατρίκ Μπατιστόν ο οποίος χρειάστηκε οξυγόνο για να συνέλθει!!!

[video=youtube;2v-0t0yPQJ0]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=2v-0t0yPQJ0

angel_grig είπε:
Παρομοιως..Αυτο ομως που θυμαμαι ειναι του '86 γιατι για καποιο μυστηριο λογο στην πλατεια Ελευθεριας του Κορυδαλλου ειχε στηθει μια πανινη γιγαντο-οθονη πανω στην οποια προβαλλονταν οι αγωνες απο ενα CRT βιντεοπροβολεα-oπως αυτον εδω Προβολή συνημμένου 79257

Eγω φυσικα χαζευα τον προβολεα (και ηθελα να μαθω πως λειτουργει..) καθως επισης και τις διαφημισεις στο ημιχρονο :)
Χα χα χα σε βρίσκω πολύ ωραίο τύπο!!! :thumbup:
 
spyros_s είπε:
@olorin: δεν υπήρξε euro 1988 αλλά 1989 όπου βγήκαμε δεύτεροι μετά τους ανώτερους Γιουγκοσλάβους αλλά δώσαμε τον καλύτερο -μέχρι το 2005- ημιτελικό της ιστορίας μας ενάντια στην Σοβιετική Ένωση που ξανασκοτώσαμε στον πόντο με 41 πόντους του Ν. Γκάλη!
Εννοείται πως θυμάμαι κάθε λεπτομέρεια το Eurobasket '89! Όπως κατάλαβε κι ο VAGBITH, αναφερόμουν στο ποδοσφαιρικό Euro '88. (

Ακόμα θυμάμαι το γκολ του Φαν Μπάστεν και μάλιστα απέναντι στον Σοβιετικό τερματοφύλακα Ντασάεφ που φάνταζε ανίκητος στα παιδικά μου μάτια...).

Άλλωστε το διευκρινίζω ότι μιλάω για ποδοσφαιρική διοργάνωση:

Olorin είπε:
Βέβαια, οφείλω να σημειώσω πως δεν ήταν η πρώτη μεγάλη ποδοσφαιρική διοργάνωση Εθνικών Ομάδων που είχα παρακολουθήσει ευλαβικά, αφού είχε προηγηθεί το Euro '88 (και αν το πάμε γενικότερα σε αθλητικές διοργανώσεις, προφανώς προηγείται το Eurobasket '87, όπου ειδικά στον τελικό θυμάμαι τις αντδράσεις μου μια προς μια και πως τότε αποφάσισα οριστικά να παίξω μπάσκετ).
 
Olorin είπε:
Μια που ανέφερα το μυστακοφόρο αγγούρι του Μεξικού (ή κολοκύθι ή τι στο καλό ήταν πια αυτό το ζαρζαβατικό με το σομπρέρο), πρέπει να κάνω ειδική μνεία και στον Ciao (έτσι δεν τον έλεγαν; ) και τα animation που τότε στα μάτια μου φάνταζαν λες και ήταν βγαλμένα από ταινία επιστημονικής φαντασίας, αφού μέχρι τότε, το πολύ-πολύ το σκορ και τα ονόματα των ομάδων να βλέπαμε στις οθόνες μας...
Εγώ θυμάμαι που κάθε φορά που έμπαινε γκόλ σε έναν αγώνα, ο Ciao εμφανιζόταν στο κάτω μέρος της οθόνης κάνοντας καθε φορά και διαφορετικό πανηγυρισμό :cool:
 
click είπε:
Εγώ θυμάμαι που κάθε φορά που έμπαινε γκόλ σε έναν αγώνα, ο Ciao εμφανιζόταν στο κάτω μέρος της οθόνης κάνοντας καθε φορά και διαφορετικό πανηγυρισμό :cool:
Αυτά ακριβώς τα animations εννοώ! Θυμάμαι με τι αγωνία περίμενα να μπει γκολ για να δω τι πανηγυρισμό θα κάνει αυτή τη φορά... Όταν γυρίσω από τη δουλειά το βράδυ, θα ψάξω μήπως τα βρω στο YouTube...
 
το 1990 στην Ιταλια

μου ειχαν παρει και το αλμπουμ της Πανινι και με αυτο ξεκινησα να μαζευω
 
angel_grig είπε:
Παρομοιως..Αυτο ομως που θυμαμαι ειναι του '86 γιατι για καποιο μυστηριο λογο στην πλατεια Ελευθεριας του Κορυδαλλου ειχε στηθει μια πανινη γιγαντο-οθονη πανω στην οποια προβαλλονταν οι αγωνες απο ενα CRT βιντεοπροβολεα-oπως αυτον εδω Προβολή συνημμένου 79257

Eγω φυσικα χαζευα τον προβολεα (και ηθελα να μαθω πως λειτουργει..) καθως επισης και τις διαφημισεις στο ημιχρονο :)
Η μια αναμνηση φερνει την αλλη...ενα τετοιο προβολεα ειχε στο κεντρο νεοτητας/αθλητικο κεντρο της περιοχης μου και βλεπαμε αθλητικα γεγονοτα και ντοκυμαντερ...
 
Αν και δεν υπήρξα ποτέ φίλαθλος θυμάμαι αμυδρά το μουντιάλ στο Μεξικό το 1986 (είχα και κάποιο παιχνίδι σε στυλ φλίπερ με το λογότυπο).
 
Το Μουντιαλ του 1986 ηταν το πρωτο για μενα, σε ηλικια 7 χρονων. Θυμαμαι φασεις στο σπιτι που μαζευοταν ο πατερας μου με φιλους/συγγενεις ποδοσφαιροφιλους, ανοιγαν μπιρες και εβλεπαν τα ματς, με ανοιχτες μπαλκονοπορτες λογω ζεστης... Η τρελα με τον Μαραντονα τοτε στα υψη. Θυμαμαι το δεος που ενιωθα καθε φορα που επαιρνε τη μπαλα ο Μαραντονα και την αναμονη για το 'μαγικο' που θα κανει. Πολλες φορες εβγαζε κατι πασες στον κενο χωρο που εγω τις θεωρουσα οχι και τοσο σημαντικες, αλλα οι μεγαλοι στο δωματιο σχολιαζαν ''τι πασα εβγαλε ο .......'', και ακουγοντας τους το δεος αυξανοταν ακομα πιο πολυ!

Τελοσπαντων, τοτε συμπαθησα την Αργεντινη και την υποστηριζα σαν τρελος το 1990 - το οποιο, το θυμαμαι πιο καθαρα μιας και οι ωρες βολευαν καλυτερα και ειχα δει σχεδον ολα τα ματς.

Ακομα θυμαμαι ολα εκεινα τα ματς της Αργεντινης μιας και τα 'προετοιμαζα' στο μυαλο επι μερες, διαβαζοντας ρεπορταζ στις εφημεριδες και βλεποντας τις εκπομπες.

Η πρεμιερα ηταν μεγαλο σοκ (0-1 απο Καμερουν), αλλα ειχα τρομερη πιστη στον Μαραντονα (οτι θα γυρισει την κατασταση μονος του).

Επομενο ματς 2-0 με Σοβιετικη Ενωση.

Τριτο ματς στον ομιλο, 1-1 με Ρουμανια. Θυμαμαι πως πεταχτηκα και πανηγυριζα το 1-0 του Μονζον (ατσουμπαλος και ατεχνος αμυντικος αλλα πολυ δυνατος).

Μετα στους 16 αντιπαλοι με Βραζιλια. Μεγαλο ντερμπι, αλλα γενικα αισθανομουν οτι τους ''εχουμε'', τοσο που στο 0-1 του Κανιγκια δεν πανηγυρισα και παρα πολυ.

Μετα στους 8, με Γιουγκοσλαβια. Οι Γιουγκοι ειχαν πολυ σκληρη ομαδα και προεβαλλαν μεγαλη αντισταση. Το ματς ψιλο-σουπα, περιμενα την μια στιγμη που θα βρει τρυπα ο Ντιεγκο και θα βγαλει τον Κανιγκια η τον Τρολιο μονους τους μπροστα. Τελικα πηγε στα πεναλτυ, οπου εκει ειχα αρχισει και ψιλο-αγχωνομουν μιας και ειναι ρουλετα. Τελικα, κακως αγχωθηκα. Ηταν η μερα που ανετειλε το αστρο του ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ Σερτζιο Γκοικοετσεα που επιασε 2-3 πεναλτυ και περασε τελικα η Αργεντινα!

Μετα στους 4 με Ιταλια.... Δινανε ολοι φαβορι την Ιταλια, λογω του οτι ηταν γηπεδουχοι και ο Σκιλατσι τοτε ειχε τρομερη ρεντα και σκοραρε σε καθε ματς. Ειχα μια συγκρατημενη αισιοδοξια θυμαμαι. Τελικα αρχιζει το ματς, οι Ιταλοι μπαινουν δυναμικα, σκοραρουν νωρις με τον Τοτο (Σκιλατσι), και το γηπεδο ενθουσιαζεται. Παρεπιμπτοντως το γηπεδο εκεινο ηταν το Σαο Παολο, της Ναπολι, γηπεδο στο οποιο ο Μαραντονα ειχε μεγαλουργησει και ειχε λατρευτει. Τελικα, οι Ιταλοι, με το που σκοραραν, σαν να εκατσαν. Σαν να ηταν καπως αγχωμενοι στην προοπτικη του να πανε τελικο οπωσδηποτε. Οι Αργεντινοι ισορροπησαν και τελικα ισοφαρισαν με γυριστη κεφαλια του Κανιγκια στο Β μερος, γκολ το οποιο πανηγυρισα με τοσο σφιχτες γροθιες και τοση ενταση που νομιζα οτι θα εκραγω! Τελικα, παλι στα πεναλτυ μιλησε ο τεραστιος Γκοιοκοετσεα και περασε η Μπιανκοσελεστε.

Στον τελικο πλεον με Δυτ. Γερμανια, η οποια ζηταγε ''ρεβανς'' για την ηττα πριν απο 4 χρονια. Οι διαφοροι ''αντικειμενικοι'' ελεγαν οτι το δικαιουταν περισσοτερο η Γερμανια λογω ''καλυτερης μπαλας'', πραγμα με το οποιο συμφωνουσα εν μερει, αλλα επειδη συμπαθουσα τοσο πολυ τους Αργεντινους (και αντιπαθουσα τους Γερμανους), προσπαθουσα να μην διαβαζω πολλα για να μην επηρρεαζομαι πριν τον τελικο. Θυμαμαι την μερα του τελικου ειχα ψιλοαγχωθει, και τελικα αποφασισα να το δω μονος στο σπιτι, αν και ειμασταν καλεσμενοι σε ενα αλλο σπιτι και θα πηγαιναν οι δικοι μου, αλλα δε γουσταρα τη φασαρια σε ενα τοσο σημαντικο ματς. Το ματς ηταν αρκετα σκληρο, για οποιον θυμαται, αλλα ''αντρικα'' σκληρο, οχι αντιαθλητικο, τουλαχιστον απο πλευρας Αργεντινης. Δυστυχως ομως το κορακι δεν ειχε αφησει να παιχτει το ματς στα ισα, και με τη σφαγη που προκαλεσε (2 αποβολες στην Αργεντινη και μουφα πεναλτυ που το εβλεπα και γελαγα ειρωνικα), τελικα η Αργεντινη λυγισε. Προσευχομουν οτι θα το πιασει ο Σερτζιο και εκεινο το πεναλτυ του Μπρεμε, αλλα.... (λιγο ηθελε παντως).

Στο τελος βλεποντας τον Ντιεγκο δακρυσμενο, με ειχε πιασει μια μικρη αδιαθεσια... Δεν ειχα ορεξη να κανω τιποτα και με ειχε παρει απο κατω και τοτε, και την επομενη μερα....

Ωραιες εποχες τοτε.... και πολλες αναμνησεις
 
Το πρώτο μου ήταν αυτό του '82, ήμουν 12 χρονών αλλά δεν έδινα πολύ σημασία τότε, μισούσα το ποδόσφαιρο γιατί έβλεπε μετά μανίας ο πατέρας μου και ο παππούς μου και δεν έπαιζαν μαζί μου :rofl:
 
Tο παγκόσμιο του '90. Ήμουν 7χρονών και το έβλεπα μαζί με τον πατέρα μου, στην καφετέρια του θείου μου στο χωριό. Θυμάμαι ότι όλοι μα όλοι, υποστήριζαν την Γερμανία . Στο πέναλτι είχε γίνει ο χαμός. Ίσως για αυτό και να αγάπησα λίγα χρόνια αργότερα, εκείνο το ηλεκτρονικό ποδοσφαιράκι ( που ήταν σαν τραπέζι η οθόνη ) με ομάδες από αυτό το Μουντιάλ ....
 
Το πρωτο που μου ερχεται στο μυαλο στο ακουσμα της λεξης "Μουντιαλ" ειναι το μουντιαλ του Μεξικου το 1986. :)

Δυο πραγματα μου εχουν μεινει ανεξιτηλα στην μνημη ο μουστακιας με το σομπρερο και

η ανεπαναληπτη μαγικη εμφανιση του Μαραντονα!!!:augenrollen:

http://www.youtube.com/watch?v=yvptendlG2M
 
Το '86 δεν το θυμάμαι καθόλου μάλλον λόγω του ότι ήμουν μόλις 5. Το '90 το θυμάμαι κάπως αφού έπαιρνα παγωτά και είχαν το σηματάκι της μπάλας και φυσικά τα αυτοκόλλητα που προαναφέρθησαν. Το '94 το θυμάμαι πολύ καλά... " Γεια σου Ελλάδα, ποιος θεός δε ζήλεψε τα θαύματα σου..." με την αλεπού κτλ. Μόνο που τα θαύματα τα κάναμε εκτός μουντιάλ και σε 3 αγώνες δεχτήκαμε 10 γκολ.
 
Πίσω
Μπλουζα