Πορφύρα και Αίμα (1977 ΥΕΝΕΔ)

δοκιμαστικο μυνημα
 
Και ένα εξώφυλλο από την Ραδιοτηλεόραση της εποχής
 
tsalk είπε:
Μίλησε κανείς για "ψώνια"? Δηλώνω παρών.Πάντως δεν πιστεύω να μην υπάρχει ούτε ΕΝΑΣ (ηθοποιός, συντελεστής) που να μην έχει κρατήσει στο άρχειο του κάτι από τις σειρές αυτές, όπως είχε κάνει η Παγκράτη για το Λούνα Πάρκ, ο Κωσταντίνου για τα καθημερινά και άλλοι θέλω να πιστεύω.
Δυστυχως πολλοι καλλιτεχνες δεν εχουν αρχειο σε βιντεο...

Και κατι ακομα. Η μουσικη των τιτλων του Ρωμανου που θυμαμαι εγω δεν ηταν αυτη που εχει δωθει παραπανω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
malvina είπε:
Νίκος Βασταρδής!Μεγάλος ηθοποιός και...Πειραιώτης.

Βλέμα έντονο, σχεδόν τρελό!
βλέμα έντονο -υποβλητική φωνή ναι αλλά μετά απο σχεδόν 20 χρόνια να παίζει τον αρμαγεδόνα στην λάμψη; σχεδόν ιεροσυλία - άσε που μια φίλη μου που σπούδαζε στην σχολή του την περίοδο του Αρμαγεδόνα μου είχε πει ότι έμπαινε στην αίθουσα για να τους διδάξει με μπότες .... ιπποκόμου λολ.

η σειρά παιζόταν από το 1978 μέχρι το 1979 - το 1980 παίχτηκε σε επανάληψη. ήμουνα προνήπιο αλλά θυμάμαι τις στολές, τα τεράστια σπαθιά, τις σκηνές συνομωσίας και την τύφλωση TRIVIA- ο φώσκολος σε μία συνέντευξη είχε πει ότι τα γυρίσματα ήταν πολύ δύσκολα και χρονοβόρα - είχε συμβεί και ένα κάπως σοβαρό ατύχημα στα γυρίσματα- η γωγώ αντζολετάκη (θεοδώρα) στη σκηνή που τρέχει για να αποφύγει τους τούρκους που την κυνηγάνε σε κάτι αγρούς έπεσε και έπαθε κάταγμα στο πόδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Αυτό που με συνάρπαζε ,όταν μπόμπιρας παρακολουθούσα μαζί με τους μεγαλύτερους την σειρά ,ήταν η υποβλητική μουσική των τίτλων.
Αργότερα διαπίστωσα ,ότι πρόκειται για το Roman March του Miklós Rózsa από

το soundtrack της ταινείας Ben-Hur .
ChristosM είπε:
Και κατι ακομα. Η μουσικη των τιτλων του Ρωμανου που θυμαμαι εγω δεν ηταν αυτη που εχει δωθει παραπανω.
Δεν μπορω να αποκλεισω εντελως την πιθανοτητα ,να θυμαμαι λαθος-και να μου δημιουργηθηκε λαθος εντυπωση ,μια και το σηριαλ το ειδα πολυ μικρος, οπως ανεφερα ποιο πανω ,το δε soundtrack του Ben-Hur το ακουσα αρκετα αργοτερα 5-6 χρονια .

Μηπως θυμασαι την προελευση της μουσικη των τιτλων ????
 
ChristosM είπε:
Δεν ξερω ποια ηταν, την εχω στο μυαλο μου ομως ακομα. Ηταν αρκετα μελαγχολικη.
Ακόμα πιό μελαγχολική ήταν η αληθινή ιστορία του αυτοκράτωρά μας, Ρωμανού Διογένη.
 
Πορφυρα και Αιμα

ΤΟ ΠΟΡΦΥΡΑ ΚΑΙ ΑΙΜΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ? ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ 'Η οτι αλλο? Με ενδιαφερουν ιστορικεσ πατριωτικες σειρες που δυστιχώς λείπουν σήμερα απο την κουρελοτηλεόραση με τα κουτσομπολιά και τις άμμεσες αναφορές σε ομοφιλόφιλους και άλλα δημιουργικά πρότυπα !!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΒΙΚΤΩΡΙΑ είπε:
ΤΟ ΠΟΡΦΥΡΑ ΚΑΙ ΑΙΜΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ? ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ 'Η οτι αλλο? Με ενδιαφερουν ιστορικεσ πατριωτικες σειρες που δυστιχώς λείπουν σήμερα απο την κουρελοτηλεόραση με τα κουτσομπολιά και τις άμμεσες αναφορές σε ομοφιλόφιλους και άλλα δημιουργικά πρότυπα !!!!


δες εδώ

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=528

και καλώς όρισες :)
 
Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που διάβασα σχετικά με τη σειρά αυτή και πραγματικά φοβερό που θυμάστε μια τόσο παλιά σειρά με λεπτομέρειες. Μήπως ξέρει κάποιος αν σώζεται η σειρά;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα σε παρακαλουσα να διαβασεις το κειμενακι που βρισκεται λιγο πιο κατω (κατω ακριβως απο την κοκκινη μπαρα που γραφει "Γρήγορη Απάντηση")
 
Δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά (έχει σβηστεί η σειρά)
 
http://lefobserver.blogspot.com/2008/08/blog-post_1799.html'>http://lefobserver.blogspot.com/2008/08/blog-post_1799.html

http://lefobserver.blogspot.com/2008/08/blog-post_1799.html
 
την ίδια ώρα (γύρω στις 4 το μεσημέρι) έπαιζε μάγια η μέλισσα στο άλλο κανάλι ...

τί εποχές ...
 
Ο Ρωμανός Διογένης ( σε σενάριο και σκηνοθεσία του Νίκου Φώσκολου) παίκτηκε σε 54 επεισόδια συνολικά απο τις 7/12/1977 έως τις 27/12/1978.Η σειρά έφτασε μέχρι και 60% τηλεθέαση. Παίκτηκε σύμφωνα με μια μαρτυρία σε επανάληψη μια φορά στα 1980 περίπου.Πρωταγωνιστούσαν οι Νίκος Βασταρδής, Γωγώ Ατζωλετάκη, Βούλα Ζουμπουλάκη Δημήτρης Μυράτ, Αλμπέρτο Εσκενάζυ, Χρήστος Χριστιανόπουλος, Βάντα Καρακατσάνη, Νίκος Παπακωνσταντίνου,Γιώργος Τζώρτζης, Γιώργος Βουτσίνος, Πέπη Μεταλλίδου και άλλοι.Την μουσική επιμέλεια είχε η πρώην σύζυγος του Νίκου Φώσκολου Έλλη Καλαβρού.( Για το μουσικό θέμα δεν γνωρίζω τίποτα θα ψάξω όμως και θα ενημερώσω).
 
Πίσω
Μπλουζα