Πορφύρα και Αίμα (1977 ΥΕΝΕΔ)

ChristosM είπε:
Υπέροχες σκηνές απο τον Ρωμανό Διογένη προβλήθηκαν στο χθεσινό δελτίο της ΕΡΤ. Σας δίνω το λινκ. Το θέμα για τον Νίκο Βασταρδή παρουσιάζεται στη 1 ώρα και 4 πρώτα λεπτά.
http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/item/2706-δελτίο-ειδήσεων-19-03-2012.html
Πανέμορφα και πεντακάθαρα πλάνα από την ΕΡΤ από την πολυαγαπημένη αυτή σειρά που δεν σώζεται πλέον στο Αρχείο... Σε ευχαριστούμε πολύ ChristosM, για όλα.
 
Στο fb υπαρχει σελιδα αφιερωμενη στον Νικο Βασταρδη....
 
Η Βούλα Ζουμπουλάκη (αυτοκράτειρα Ευδοκία) σε μια συνέντευξη της Λιάνας Μπαλή στο τεύχος 437/24-30 Ιουνίου 1978 Ραδιοτηλεόρασης:

img915.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βλέπω τη Ζουμπουλάκη με αυτό το χτένισμα και μου έρχεται στο μυαλό, κάποια άλλη γυναίκα πολιτικός που βρίσκεται στη επικαιρότητα και είναι το ίδιο πανούργα και αδίστακτη με την Ευδοκία Μακρεμβολίτισσα... ;)
 
Όπως μας ενημερώνει ο κριτικός Παναγιώτης Τιμογιαννάκης, τόσο η ιδέα, όσο και η πρόταση στο ζευγάρι Μυράτ - Ζουμπουλάκη προήλθε: «λόγω της θριαμβευτικής επιτυχίας τη σαιζόν 1971-72 με το "Φόνος στο ιερό παλάτι" του Γεωργίου Ρούσου όπου η Ζουμπουλάκη ήταν μοναδική Θεοφανώ, ο Μυράτ Τσιμισκής κι ο Βάσος Ανδρονίδης Νικηφόρος Φωκάς. Υπέροχη παράσταση με αληθινά κοσμήματα που είχε φιλοτεχνήσει ο Οίκος Ζολώτα». Το δυσάρεστο της υπόθεσης είναι ότι δεν έχει διασωθεί η σειρά...
 
n.g.s είπε:
Όπως μας ενημερώνει ο κριτικός Παναγιώτης Τιμογιαννάκης, τόσο η ιδέα, όσο και η πρόταση στο ζευγάρι Μυράτ - Ζουμπουλάκη προήλθε: «λόγω της θριαμβευτικής επιτυχίας τη σαιζόν 1971-72 με το "Φόνος στο ιερό παλάτι" του Γεωργίου Ρούσου όπου η Ζουμπουλάκη ήταν μοναδική Θεοφανώ, ο Μυράτ Τσιμισκής κι ο Βάσος Ανδρονίδης Νικηφόρος Φωκάς. Υπέροχη παράσταση με αληθινά κοσμήματα που είχε φιλοτεχνήσει ο Οίκος Ζολώτα». Το δυσάρεστο της υπόθεσης είναι ότι δεν έχει διασωθεί η σειρά...
Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον, αλλά ο ηλικιωμένος Μυράτ να υποδύεται τον Τσιμισκή ;
 
Ηλικιωμένος... Ο Μυράτ το 1971 ήταν 63 ετών...Όχι στη πρώτη νιότη του, αλλά όχι ηλικιωμένος. Μεγαλύτερος, ναι :) Εξάλλου, ήταν κάτι που συνηθιζόταν. Ο Μινωτής, 65+ ετών, είχε κάνει Όσβαλντ στους Βρυκόλακες. :sealed: Δεν ξέρω αν είναι σωστό (έχουμε δει πρωταγωνίστριες 45+ να κάνουν Αντιγόνη και Ηλέκτρα...), αλλά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν είναι καλοί οι ηθοποιοί στο ρόλο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
n.g.s είπε:
Ηλικιωμένος... Ο Μυράτ το 1971 ήταν 63 ετών...Όχι στη πρώτη νιότη του, αλλά όχι ηλικιωμένος. Μεγαλύτερος, ναι :) Εξάλλου, ήταν κάτι που συνηθιζόταν. Ο Μινωτής, 65+ ετών, είχε κάνει Όσβαλντ στους Βρυκόλακες.
Έχεις δίκιο, εμένα μου ήλθε σαν εικόνα, όπως ήταν στις σειρές του Λειβαδίτη... :)
 
RIO είπε:
Έχεις δίκιο, εμένα μου ήλθε σαν εικόνα, όπως ήταν στις σειρές του Λειβαδίτη... :)
Συμπλήρωσα και κάτι άλλο στο σχόλιό μου. Ότι συχνά οι ηθοποιοί κάνουν ρόλους μικρότερους σε ηλικία... Μακάρι να επαιζαν πάντα τους ρόλους στην ηλικία που πρέπει... Ωστόσο, η καταξίωση έρχεται με τα χρόνια... Οπότε, η 45άρα Αντιγόνη, για παράδειγμα, είναι συχνό φαινόμενο (χωρίς απαραίτητα να είναι κακή η ερμηνεία) ;)
 
Στα 45 Αντιγόνη το καταλαβαίνω ως ένα σημείο, αλλά στα 57 (βλ. Αλίκη, που έπαιξε τον ρόλο το 1990) είναι κομμάτι υπερβολικό.

Αλλά για να επανέλθουμε στο ''Πορφύρα και αίμα'', που έβλεπα με μεγάλο ενδιαφέρον, και η Βούλα Ζουμπουλάκη και ο Δημήτρης Μυράτ και ο Νίκος Βασταρδής ήταν υπέροχοι στους ρόλους τους. Είναι πολύ κρίμα που δεν σώζεται η σειρά, όπως και το άλλο βυζαντινό του Φώσκολου, το ''Εν τούτω νίκα''.
 
με το "Φόνος στο ιερό παλάτι" του Γεωργίου Ρούσου όπου η Ζουμπουλάκη ήταν μοναδική Θεοφανώ, ο Μυράτ Τσιμισκής κι ο Βάσος Ανδρονίδης Νικηφόρος Φωκάς. Υπέροχη παράσταση με αληθινά κοσμήματα που είχε φιλοτεχνήσει ο Οίκος Ζολώτα»
Θα είχε στηριχθεί στο βιβλίο του Γεωργίου Ρούσου "Θεοφανώ" λογικά. (Εξαιρετικό βιβλίο BTW).
 
Όποτε ανανεώνεται αυτό το θέμα, για λίγες στιγμές ελπίζω ότι κάποιος θα ανακοινώσει , πως σώζονται κάποια επεισόδια της σειράς... :cry:
 
RIO είπε:
Όποτε ανανεώνεται αυτό το θέμα, για λίγες στιγμές ελπίζω ότι κάποιος θα ανακοινώσει , πως σώζονται κάποια επεισόδια της σειράς... :cry:

Αν σου πω ότι και εγώ έχω πάντα την ίδια σκέψη και ελπίδα με σένα......

Αυτή η σκηνή (απ' τις λίγες που έχουν διασωθεί μέχρι στιγμής) είναι για σένα.


&type=3&theater
 
ChristosM είπε:
Αν σου πω ότι και εγώ έχω πάντα την ίδια σκέψη και ελπίδα με σένα......
Αυτή η σκηνή (απ' τις λίγες που έχουν διασωθεί μέχρι στιγμής) είναι για σένα.



&type=3&theater

Ευχαριστώ πολύ ChristosM... :)
 
Πίσω
Μπλουζα