Πορφύρα και Αίμα (1977 ΥΕΝΕΔ)

Σε ευχαριστούμε πολύ Christo για το μουσικό θέμα. Πολύ επιβλητική η μουσική ! Μακάρι να είχαμε και τους πρωτότυπους τίτλους.
 
picture.php


Νίκος Βασταρδής, Ρήνα Ασίκη, Τζούλια Αργυροπούλου και Ερρίκος Μπριόλας
 
Τα 70's σε μίξη με τον 11ο αιώνα....πολύ ωραία φωτό. Εγώ θυμάμαι πολύ έντονα τη σειρά από την δεύτερη προβολή της το 1980. Εκτός των άλλων που ανέφεραν ήδη οι αγαπητοί συμφορουμίτες, θυμάμαι έντονα την "Πατρικία Ζωστή" (η γλυκύτατη κα Πέπη Μεταλλείδου που είδαμε πριν λίγες μέρες), η πιστή ακόλουθος της Αυτοκράτειρας Ευδοκίας (Βούλα Ζουμπουλάκη) και την βιβλική, υπερκόσμια μορφή του αείμνηστου Νίκου Παπακωνσταντίνου στον ρόλο του Αγίου Νίκωνος του Μετανοείτε. Και φυσικά για ένα 9χρονο παιδί, όπως ήμουν τότε, ήταν τραυματική η σκηνή της τύφλωσης του Ρωμανού...Επίσης θυμάμαι και μια σκηνή, όπου ο Νίκος Βασταρδής συνομιλεί με τον Γιώργο Τζώρτζη, αν θυμάμαι καλά, όπου έλεγε ότι (ή κάπως έτσι) "μπορεί να λεγόμαστε Ρωμαίοι, αλλά στην πραγματικότητα είμαστε απόγονοι των παλαιών Ελλήνων..".
 
θυμάμαι ακόμα τώρα πόσο γέλιο κάναμε με μια αγράμματη δούλα στο παλάτι που μπέρδευε πάντα τη λέξη ''χρυσόβουλο'' και την έλεγε ''βουλόχρυσο'' ... και γέλια εγώ μικρή τότε με τη μαμά μου που το βλέπαμε μαζί. επίσης θυμάμαι τότε πρωτοάκουσα για τον χάνδακα και ακόμα πρέπει να είχε και αρκετά για τους βενετσιάνους και δεν πρέπει να' ταν και τα καλύτερα, αληθινό μάθημα ιστορίας και διπλωματίας η σειρά και κρίμα κι άδικο που δεν υπάρχει πια!
 
Αφιέρωμα του περιοδικού Ραδιοτηλεόραση στην σειρά.

attachment.php


attachment.php
 
Ένα απο τα πιο ωραία αφιερώματα της Ραδιοτηλεόρασης. Απόδειξη οτι αν θέλουν, μπορούν να κάνουν θαύματα!
 
Να και ένα πρόσφατο βίντεο με τον Νίκο Βασταρδή στην Σχολή του:

[video=youtube;joMeVc-tuNk]

Διατηρείται σε εκπληκτική φόρμα..Να είναι καλά ο άνθρωπος να τον χαιρόμαστε!!
 
nick είπε:
Ένα απο τα πιο ωραία αφιερώματα της Ραδιοτηλεόρασης. Απόδειξη οτι αν θέλουν, μπορούν να κάνουν θαύματα!
Όντως είναι πολύ ωραίο και αναλυτικό το αφιέρωμα αυτής της εβδομάδας στην αξέχαστη σειρά "Πορφύρα και Αίμα".

Μπράβο στη Ραδιοτηλεόραση - ευχαριστούμε tsalk!

EDIT 1: Να αναφέρω και ένα λάθος, το οποίο ο συγγραφέας του αφιερώματος πήρε από το forum μας...:

Αναφέρεται ότι "η μουσική των τίτλων της σειράς ήταν το Roman march του... Μίκλος Ρόζα από το θρυλικό Μπεν Χουρ (1959) ..."

Αυτό είναι λάθος - όπως έχει ήδη διορθωθεί στο παρόν thread από τον ChristosM, το μουσικό θέμα των τίτλων της σειράς είναι το "Sarabande" του συνθέτη George Frederic Handel.

EDIT 2: Τελικά, σύμφωνα με τον ChristosM, ο οποίος το επιβεβαιώνει, η μουσική των τίτλων της σειράς ήταν πράγματι το "Roman March" του συνθέτη Miklos Rozsa από την Αμερικάνικη ταινία "Ben Hur" (1959).

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο τους όσον αφορά τη φωτό που βρήκαν και έβαλαν διότι νομίζω είναι αρκετά σπάνιες
 
ειναι διασκευη απο το βιβλιο του αειμνηστου κωστα κυριαζη[οχι του αθλητικογραφου]που παρουσιαζε καποιες φορες τις τεταρτες στα 76 και μετα το μια ταινια μια συζητηση.οπως και το εν τουτω νικα.ειχα την τυχη το δευτερο να το βρω σε βιβλιο οπως εχω προαναφερθει.

αρκετα υποβλητικη ειναι στο τελευταιο επεισοδιο η φωνη του σπυρου καλογηρου οπου σαν πεθαμενος πατερας του, ερχεται στο ονειρο του τυφλωμενου πια ρωμανου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Όντως είναι πολύ ωραίο και αναλυτικό το αφιέρωμα αυτής της εβδομάδας στην αξέχαστη σειρά "Πορφύρα και Αίμα".
Αναφέρεται ότι "η μουσική των τίτλων της σειράς ήταν το Roman march του... Μίκλος Ρόζα από το θρυλικό Μπεν Χουρ (1959) ..."
Η λαθος αναφορα -οσων αφορα την μουσική των τίτλων στο φορουμ- ειχε γινει απο μενα :points: , ,αλλα να που καμια φορα ,αποδυκνειεται χρησιμη....

Και στο φορουμ του Pcmaster σε μια αναφορα στο "Πορφύρα και Αίμα" παλι γινεται το ιδιο λαθος .(Πολλοι φαινεται να αντλουν υλικο απο το φορουμ).

http://www.pcmaster.gr/forum/viewtopic.php?f=9&t=28002
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Η λαθος αναφορα -οσων αφορα την μουσική των τίτλων στο φορουμ- ειχε γινει απο μενα :points: , ,αλλα να που καμια φορα ,αποδυκνειεται χρησιμη....
Και στο φορουμ του Pcmaster σε μια αναφορα στο "Πορφύρα και Αίμα" παλι γινεται το ιδιο λαθος .(Πολλοι φαινεται να αντλουν υλικο απο το φορουμ).
Συμφωνώ μαζί σου.

- Το ό,τι μας διαβάζουν είναι ευχάριστο.

- Το ό,τι αντλούν πληροφορίες από μας, πάλι ευχάριστο είναι.

- Το ό,τι αντλούν όμως πληροφορίες από μας (αναφέρομαι σε έντυπα και σε άλλα forums) χωρίς να αναφέρουν τις πηγές τους, δεν είναι ούτε κομψό, ούτε σωστό...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
- Το ό,τι αντλούν όμως πληροφορίες από μας (αναφέρομαι σε έντυπα και σε άλλα forums) χωρίς να αναφέρουν τις πηγές τους, δεν είναι ούτε κομψό, ούτε σωστό...
Σιγουρα.

Παντως ,χωρις σε καμια περιπτωση να θελω να επιμενω αλλα μια και το θεμα ηρθε ξανα στην επιφανεια,, ακομα κι αν δεν ηταν το Πορφυρα κι Αιμα ,(εκτος κι απο την περιπτωση της παραμνησιας),επειδη η αναμνηση ηταν αρκετα εντονη ,πρεπει να υπηρχε τηλεοπτικη σειρα της εποχης εκεινης που επενδυσε μουσικα τους τιτλους αρχης ή τους τιτλους τελους με το Roman march.

Εκτος κι αν -τραβηγμενο απο τα μαλλια εντελως - η Πορφυρα και Αιμα, ειχε διαφορετικη μουσικη επενδυση στους τιτλους αρχης και διαφορετικη στους τιλους τελους .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ή και ακόμα να είχε διαφορετική μουσική στα πρώτα επεισόδια και να την άλλαξαν μετά (βλέπε Λάμψη)
 
Nemo είπε:
Σιγουρα.Παντως ,χωρις σε καμια περιπτωση να θελω να επιμενω αλλα μια και το θεμα ηρθε ξανα στην επιφανεια,, ακομα κι αν δεν ηταν το Πορφυρα κι Αιμα ,(εκτος κι απο την περιπτωση της παραμνησιας),επειδη η αναμνηση ηταν αρκετα εντονη ,πρεπει να υπηρχε τηλεοπτικη σειρα της εποχης εκεινης που επενδυσε μουσικα τους τιτλους αρχης ή τους τιτλους τελους με το Roman march.

Εκτος κι αν -τραβηγμενο απο τα μαλλια εντελως - η Πορφυρα και Αιμα, ειχε διαφορετικη μουσικη επενδυση στους τιτλους αρχης και διαφορετικη στους τιλους τελους .
και όμως, τώρα που τα ακούω ξανά και τα δυο αυτή η τελευταία εκδοχή δε μου φαίνεται καθόλου απίθανη ... και οι δύο μελωδίες μου φέρνουν έντονα στο νου κάτι από τη σειρά!
 
Η μουσική της σειράς ήταν όντως του Miklos Rosa και την ακούμε στην ταινία Μπεν Χουρ !!! Όταν είχαμε νοικιάσει τη διπλή βιντεοκασέτα με τον Μπεν Χουρ και ακούσαμε στην αρχή τη μουσική, τότε κατάλαβα από πού προερχόταν η μουσική του Πορφύρα και Αίμα !!! Και να σκεφθείτε ότι, ως παιδάκι, νόμιζα ότι αυτή τη φοβερή μουσική την είχε γράψει Έλληνας ...

Τη σειρά δεν τη θυμάμαι, δυστυχώς. Την έβλεπα το 1980, στην επανάληψή της, αλλά ... όχι φανατικά, μιας και τα ιστορικά γεγονότα μού ήταν δύσκολο να τα κατανοήσω σε εκείνη την ηλικία !!! Πάντως, τα περισσότερα επεισόδιά της εκτυλίσσονταν στο παλάτι !!! Οι μόνες σκηνές που θυμάμαι είναι : α/ Σε κάποιο επεισόδιο η Γωγώ Αντζολετάκη έκανε απόπειρα αυτοκτονίας, πήγε να κόψει τις φλέβες της !!! γ/ Επίσης, σε κάποιο επεισόδιο η Γωγώ Αντζολετάκη λέει, αν θυμάμαι καλά, στον αυτοκράτορα : "ακόμη κι αν πας με άλλη, τουλάχιστον να ξέρω ότι εμένα αγαπάς" !!!

Τέλος, θυμάμαι ότι το βιβλίο Ιστορίας της 4ης Δημοτικού, όπου είχαμε μάθει τα "βασικά" της Βυζαντινής Ιστορίας, αφιέρωσε για τον Ρωμανό Διογένη μόλις μία φράση [νομίζω για τη μάχη του Μάτζικερτ]. Κι όταν ο συμμαθητής μας διάβασε στο βιβλίο τη λέξη "Ρωμανός Διογένης" όλη η τάξη αναφώνησε "ωωωωω" !!! Μάλλον όλοι το βλέπαν το σήριαλ ....
 
Πίσω
Μπλουζα