Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
antonovar είπε:
Hannele.. ευχαριστώ πολύ ......κατατοπιστικότατη , κατι τετοιο φανταζόμουν και εγώ.... οτι είναι απο την μερια της προβλήτας. Ολες οι φωτογραφίες του παλιου τελώνείου είναι τραβηγμένες απο την μεριά του δρόμου...και ναι..... και εγω πιστευα οτι είναι δύο κτήρια.

Με κατατόπισες πλήρως και μαλιστα σε μερικές ωρες ταξιδευω για Χανιά....οπότε θα κάνω επιτόπου αυτοψία και φωτογράφιση και μαλίστα απο την σωστή γωνία αφου το καραβι κανει μανούβρα για να φύγει μπροστά απο το παλιό τελωνείο.... :D

Toτε antonovar, θα εχεις την ευκαιρια, απο το βαπορι να φωτογραφήσεις ολη την προβλητα του Τελωνείου, η οποια δεν φαινεται στις φωτογραφιες γιατί οπως πολυ σωστα ειπες, ολες οι φωτο ειναι τραβηγμενες απο την πλευρά του δρομου.

Η προβλητα εχει ιδιαίτερο "ρόλο" στις ελληνικες ταινιες καθως εκει βλεπουμε τους ξενιτεμένους πρωταγωνιστες να ανεβαίνουν τη σκαλα του "Φρειδερίκη" και του "Ολυμπια", αλλα και τους συγγενείς των αληθινων ξενιτεμένων (αφου τα γυρισματα γίνονταν σε πραγματικές χρονικες στιγμές) να στεκοναι πανω στη ταρατσα του Τελωνείου και να γνέφουν...

Καλο ταξίδι :)
 
hannele είπε:
Toτε antonovar, θα εχεις την ευκαιρια, απο το βαπορι να φωτογραφήσεις ολη την προβλητα του Τελωνείου, η οποια δεν φαινεται στις φωτογραφιες γιατί οπως πολυ σωστα ειπες, ολες οι φωτο ειναι τραβηγμενες απο την πλευρά του δρομου.
Η προβλητα εχει ιδιαίτερο "ρόλο" στις ελληνικες ταινιες καθως εκει βλεπουμε τους ξενιτεμένους πρωταγωνιστες να ανεβαίνουν τη σκαλα του "Φρειδερίκη" και του "Ολυμπια", αλλα και τους συγγενείς των αληθινων ξενιτεμένων (αφου τα γυρισματα γίνονταν σε πραγματικές χρονικες στιγμές) να στεκοναι πανω στη ταρατσα του Τελωνείου και να γνέφουν...

Καλο ταξίδι :)
Hannele αυτό το μπαλκόνι του τελωνείου είναι «ατιμο» μπαλκόνι :biglaugh::biglaugh:..

Σαββάτο απόγευμα επιβιβάζομαι στο καράβι και πρώτη μου δουλειά να βγώ στο κατάστρωμα για να δώ και να φωτογραφίσω το περιβόητο μπαλκόνι του τελωνείου.Ετοιμάζω το κινητό για φωτογραφία .Κλικ-κλατς ......και να το αποτελεσμα

CAM00999.jpg

Το πολύ ωραίο μπαλκόνι είναι πίσω από αυτόν τον τεράστιο ευκάλυπτο:mad:

Τελικά για να μην στα πολυλογώ σήμερα που επέστρεψα....μόλις κατέβηκα από το καράβι έκανα μία παράκαμψη από το παλιό τελωνείο και αφού στήθηκα περίπου στο σημείο αποχαιρετισμού των τότε μεταναστών..το ΕΙΔΑ!!!!! :happyjump: .χαχαχα.

Για φωτό ουτε λόγος αφου εκεί υπαρχει και ένα φυλάκιο με έναν άνδρα του Λιμενικού που μαλλον δεν θα πολυπιστευε την ιστορία του «τραβαω φωτογραφια πρωι πρωι γιατι εδώ γυριστηκαν σκηνες από καποιες ελληνικες ταινίες»:what:.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα εχει τετοια βλάστηση (την ειδες και εσυ) που ουτε απο το δρομο δεν φαινεται. Σκεφτηκα βεβαια και το αλλο, αλλα και παλι δεν ξερω αν θα φαινεται....Απο το πύλη των βαποριων για Δυτικες Κυκλαδες (στο υψος της 2ας Μεραρχιας) με κατεύθυνση προς Τελωνείο, ποδαροδρομο ολη την προβλητα, ισως σε καποιο σημειο κοντινο να φαινεται για φωτογραφηση... :xm: ....Απο κοντα δεν το συνιστω για τους ευνοητους λογους που ανεφερες...
 
hannele είπε:
Μα εχει τετοια βλάστηση (την ειδες και εσυ) που ουτε απο το δρομο δεν φαινεται. Σκεφτηκα βεβαια και το αλλο, αλλα και παλι δεν ξερω αν θα φαινεται....Απο το πύλη των βαποριων για Δυτικες Κυκλαδες (στο υψος της 2ας Μεραρχιας) με κατεύθυνση προς Τελωνείο, ποδαροδρομο ολη την προβλητα, ισως σε καποιο σημειο κοντινο να φαινεται για φωτογραφηση... :xm: ....Απο κοντα δεν το συνιστω για τους ευνοητους λογους που ανεφερες...
Αγαπητή μου Hannele είμαι σιγουρος οτι θα ξερεις οτι τα καράβια της Κρήτης και ειδικότερα της ΑΝΕΚ ... βρισκονται στην μεριά του Αγιου Διονυσσίου απέναντι απο τον παλιό και δυστυχώς εγκαταλελειμένο Σιδηροδρομικό σταθμό του Πειραιά. Απο το κατάστρωμα λοιπον εχεις την ευκαιρία, ειδικά το καλοκαίρι που αργεί να νυχτώσει, να βλεπεις και να παρατηρείς ολο το λιμάνι πανοραμικά.Επίσης οταν αναχωρεί ,αλλα και οταν εισερχεται στο λιμάνι το πρωι μπορεις παλι απο το καταστρωμα να βλεπεις τόσο απο την μερια της Δραπετσώνας και του Κερατσινίου οσο και απο την μεριά του Χατζηκυριάκειου,πορτο λεονε,Πειραικής κλπ...και μάλιστα με την ανεσή σου αφου το πλοιο κινείται αργά.

Ετσι και γω τόσο το Σαββατο στην αναχώρηση οσο και την Τριτη το πρωι στην επιστροφή είχα την ευκαιρία να κάνω μία ωραία επανάληψη και μαλιστα με τα ματακια μου και οχι απο φωτογραφίες .......σε ολα αυτα τα ωραία που αφορουν οχι μόνο το τελωνείο, αλλά και άλλα σημεία γυρισματων που εχεις ανεβάσει απο ταινίες οπως Η Λολα,το καθαρμα,αγνή του λιμανιου ,κοκκινα φανάρια, αδισταχτοι και παέι λεγοντας. Αυτό που κατάλαβα στο τέλος είναι οτι αξίζει να κατεβει καποιος με μια φωτογραφική και ενα ευελικτο μεταφορικό μέσο δηλαδη διτροχο και να αφιερωσει τον χρόνο του για να δεί οχι ενα αλλα δεκάδες μέρη που εχουν εμφανισθεί σε τόσες ελληνικές ταινίες και μάλιστα να δει και να καταλαβει πως ηταν ο Πειραιας πριν 30,40, η ακομα και 50 χρόνια και καποια στιγμή, καλα να μαστε , θα το κάνω!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
το αλλο γνωστο σπιτι που βρισκεται στην Κηφισια το βλεπουμε και στην ταινια "ο ανθρωπος λαχειο"Προβολή συνημμένου 135866Προβολή συνημμένου 135867Προβολή συνημμένου 135868Προβολή συνημμένου 135869

στην ταινια "ο αδεξιος εραστης" φαινεται το τζακι και αλλες γωνιες του σπιτιου αυτου που βρισκεται στην Κηφισια

spitkifisia.JPG αυτο ειναι το "σπιτι" της Καιτης Πανου και του Ντινου Ηλιοπουλου

ενω βλεπουμε κι ενα αλλο γνωστο-απ τις βιντεοταινιες κυριως-σπιτι

24.JPG
 
Καυσωνας και μεχρι να φυγουμε διακοπες ...Αγίων Αναργύρων το ανάγνωσμα συνέχεια για να προσδιορίσουμε κάποιες λεπτομέρειες που έχουμε σε εκκρεμότητα σχετικά με τα σπιτια που εχουμε συναντησει σε διαφορες ταινίες εκει μεσα.

Για να αποφύγω το μπέρδεμα όσων δεν έχουν παρακολουθήσει το θεμα θα προσπαθησω να τα ταιριαξω χρονολογικά για να είναι κατανοητές και οι αλλαγές που εχουν γίνει.

Από τις ταινίες που εχουμε βρει μέχρι τώρα που εχουν σχεση με τα σπιτια που βρισκονται στα studio της Φ.Φ στους Αγιους Αναργυρους χρονολογικά πρώτες είναι η Λόλα και η Βίλλα των οργίων γυρισμένες και οι δύο το 1964 χειμώνα η πρώτη ανοιξη προς καλοκαίρι η δευτερη αν κρινουμε από τα ρούχα που φορουν οι πρωταγωνιστές. Σε αυτές λοιπον τις δυο ταινίες το σπιτι του Παντελη Ζερβου στην Λολα και της Κακιας Αναλυτή στην Βίλλα είναι το ιδιο ακριβώς.Ειναι χτισμενο καθετα προς την Νικ.Πλαστήρα που τότε ηταν ακόμα χωματόδρομος και βρισκεται αναμεσα από αλλα 2 σπιτια που βρισκονται στην ιδια τοποθεσία billa  lola arxiko .jpg

Κρατήστε το δέντρο από την προηγούμενη φωτό γιατι είναι το σημαδι μας για να κατανοησουμε τις αλλαγες στον χώρο.Επισης από την εισοδο που βλεπουμε στις ταινίες τα δύο αυτά σπιτια εχουν βασική προσβαση μεσα από το οικόπεδο της Φ.Φ.Στην επόμενη φωτό βρισκόμαστε στην αυλη του σπιτιου και πέρα από το ποδήλατο που εχει αλλάξει θέση και τις κουρτίνες που υπαρχουν στην πορτα στην Λολα είναι διαφορετικό και το παντζούρι στο παράθυρο για τις αναγκες καποιων πλανων από μεσα προς τα εξω για την βιλλα.Κρατήστε και τα κοκκινα πλαίσια με το Χ και πάμε παρακατω.

LOLA villa tzanetakos.jpg

Ένα χρόνο μετα το 1965 εχουμε ένα πλάνο με τον Νοτη Περγιάλη από την ταινία οι εχθροί οπου η ληψη γίνεται από την Νικ.Πλαστηρα και Γράμμου προς τον χωρο της Φ.Φ που είναι τα σπιτια και βλεπουμε αρκετες αλλαγές από αυτά που βλεπαμε στην Λολα και στην βίλλα.exthroi.jpg

Βλέπουμε αυτά που πολύ σωστά εχει αναφέρει ο teacher στο post#1992.Δηλαδή ότι ένα μέρος του οικοπεδου και συγκεκριμένα οτι βρισκόταν απο το δεντρο(είναι το δέντρο που εγραψα να κρατησετε παραπανω) και δεξιά εχει γκρεμιστεί προφανως για την διαπλάτυνση και την ασφαλτόστρωση της Νικ.Πλαστήρα.

Και τι σχέση το σπίτι που βλέπουμε με το σπίτι που είδαμε στην Λόλα και στην Βίλλα ?...αυτή!!!!!exthroi villa.jpg

Από το σπίτι της Βιλλας και της Λολας ότι υπήρχε από το παραθυρο που πηδαει ο Τζαννετακος εχει γκρεμισθεί (είναι τα κοκκινα πλαισια με το χ που εχω βαλει στην δευτερη φωτό) και πλεον η βασική προσβαση είναι από την Νικ.Πλαστήρα.

Δύο χρόνια μετά το 1967 τα «απομεινάρια» του σπιτιου της Βιλλας και της Λόλας τα βλεπουμε στον Πυρετό στην Ασφαλτο και είναι το σπίτι του Ερρίκου Κονταρίνη η αλλιώς το περιβόητο σπίτι του μπεκρή.exthroi villa 2.jpg

Και ναι!!!!! αγαπητέ teacher ως προς το σπιτι της Βιλλας είχες δικιο ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ και τρία χρόνια μετα το 1970 το ΙΔΙΟ σπίτι το βλεπουμε ως σπιτι της Βλαχοπούλου στην Θεία μου την Χίπισσα.pyretos hipissa.jpg

Το μονο παράξενο είναι ότι το δεξιο παράθυρο(είναι αυτό που πηδαει ο Τζανετακος στην βιλλα) εχει γίνει πορτα η υποτιθεται ότι είναι πορτα, γιατι στην ταινία δεν βλέπουμε καμμία πόρτα. Επίσης βλεπουμε την Νικ.Πλαστήρα μεγαλωμένη και φανερά ασφαλτοστρωμένη και την περιοχή να αναπτυσεται οικοδομικά.spiti hipissa.aps.jpg

Τώρα πάμε σε ένα άλλο σπίτι και την αυλή του που έχουμε δεί σε μερικές ταινίες, βρίσκεται στον ίδιο χώρο και κολλητα στο σπιτι που αναφέραμε παραπάνω και πίσω από την χαρακτηριστή στερνα που υπήρχε στο προαυλιο του πρωην τυράδικου .

Αν ξαναδούμε στην φωτό από τους εχθρους υπαρχει μια κολώνα και ένα τοιχάκι.

Στιγμιότυπο 7 (27-7-2015 10-53 πμ).jpg Από την κολώνα που βρισκεται στην μεση και αριστερά υπαρχει το νο2 σπιτι που χωρίζεται από αυτό που μιλήσαμε προηγουμένως με αυτό το τοιχάκι και μία μεσόπορτα.Αυτό το σπιτι και την αυλη του τα βλέπουμε στον Ψευτη του 1968 και είναι το σπίτι του Βουτσα.

Ο Βουτσας έρχεται από την Νικ.Πλαστήρα περναει μπροστα από το 1ο σπιτι που εχουμε δεί στις ταινιες που αναφέραμε παράπανω και από αυτή την μεσόπορτα κατευθύνεται προς το σπίτι του.voytsas hipissa.jpg

Ένα χρόνο μετά το ιδιο σπιτι είναι το σπιτι του Παπαμιχαήλ στο Λεβαντόπαιδοvoutsas avli hipissa.jpg

Από το διακοπες στο Βιετναμ του 1971 το βλέπουμε μέσα από το προαυλιο του πλατώ της Φ.Φ.diakopes pseftis.jpg

Όλα τα παραπάνω έχουν να κάνουν με την εξωτερική όψη και θέση των σπιτιών και τοπογραφικά είναι λεπτομερως αποτυπωμένα στο post#1992 του φιλτατου teacher.Τέλος να κάνω και μια μικρή διόρθωση σε κατι που αναφέρεται στο post 1992

Εκεί που κάθεται ο Βεγγος και μετραει αυτους που τον κυνηγάνε δεν είναι στο σπιτι του Βουτσα στο Θυμα-Ζερβού στο Λεβαντοπαιδο αλλά στον πίσω περίβολο εκεί που εχει γυρισθει ο ξενοιαστος Παλαβιάρης. Φαίνεται χαρακτηριστικά το κλιματιστικό στο παράθυρο η γνωστή υπερυψωμένη εξέδρα και αμυδρά ο χαλασμένος τοίχος που βλέπουμε και στα 5000 ψέμματα

diakopes klimat.jpg

billa  lola.jpg

aylh hipissa.jpg

Στιγμιότυπο 1 (27-7-2015 11-07 πμ).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προτείνω να ανοίξουμε νέο θέμα Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; Νο2 γιατί το παρον μεγάλωσε αρκετά.

Ήδη έχω ξεκινήσει να δίνω ανακατευθύνσεις στα ποστ που υπάρχουν στη λίστα του θέματος ώστε αν κάποιος ψάχνει κάτι να μην χάνετε στις 205 σελίδες.

Απλά αν πείτε μου αν θέλετε να εξαντλήσετε κάποια ταινία στην οποία έχετε ξεκινήσει αναφορές, αλλιώς να το κλειδώσω και πάμε στο νέο.
 
καλε που πατε να φυγετε :cool: , αναλυστε την ταινια ΄΄διακοπες στην αιγινα''
 
Kambia είπε:
Προτείνω να ανοίξουμε νέο θέμα Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; Νο2 γιατί το παρον μεγάλωσε αρκετά.
Αυτό γιατί να το κάνεις ? τι πειράζει που μεγάλωσε ?

Kambia είπε:
Ήδη έχω ξεκινήσει να δίνω ανακατευθύνσεις στα ποστ που υπάρχουν στη λίστα του θέματος ώστε αν κάποιος ψάχνει κάτι να μην χάνετε στις 205 σελίδες.
Αυτό νομίζω ότι είναι το μόνο που μας λείπει και μπράβο. Εξαιρετικά δύσκολο. Αν μπορούμε να βοηθήσουμε πες μας.

Kambia είπε:
Απλά αν πείτε μου αν θέλετε να εξαντλήσετε κάποια ταινία στην οποία έχετε ξεκινήσει αναφορές, αλλιώς να το κλειδώσω και πάμε στο νέο.
Εγώ δεν έχω κάτι, αλλά δεν καταλαβαίνω τη σκοπιμότητα της αλλαγής. Άσε που αν θέλουμε να αναφερθούμε σε κάποια ταινία που ήδη έχουμε αναφερθεί

θα πρέπει να λέμε "αναφέρθηκε στο post ταδε του thread Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; Νο1"

@antonovar

Τελικά έχουμε κάποια διαφορά ή συμφωνούμε με τις θέσεις ? (εκτός από το τελευταίο - έξοδος του Βέγγου που μετράει που μάλλον έχεις δίκιο)

@katerinak και @kambia

τι θα γίνει με τη συμπλήρωση της λίστας μετά το post 1737 ? έτσι όπως γίνονται ενεργά τα νούμερα των posts πώς θα γίνει η καινούρια ταξινόμηση ?

σκέφτηκα το εξής : Αν υπάρχει έτοιμη η λίστα από την Κατερίνα, να την ανεβάσει, να την πάρω, να κάνω την ταξινόμηση, να την ανεβάσω και έπειτα η Kambia να πάρει τη λίστα

και να αλλάξει τις γραμμές που έχει ήδη ενεργές

@katerinak

τελικά αυτό το άλλο σπίτι της Κηφισιάς μάθαμε πού είναι ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
@antonovar

Τελικά έχουμε κάποια διαφορά ή συμφωνούμε με τις θέσεις ? (εκτός από το τελευταίο - έξοδος του Βέγγου που μετράει που μάλλον έχεις δίκιο)
Δασκαλε.....δεν ειχαμε καμμία διαφορα....οπως εχεις πεί παλαιότερα...αυτά τα χουμε λύσει μεταξύ μας......

Είχα γράψει στο post #2002 οτι ενώ στο σχεδιο με τις φωτό που ειχες κανει τα εχεις απεικονισει σχεδόν τέλεια μετα στις διευκρινισεις τα οδηγούσες σε λάθος συμπεράσματα...

Δηλαδή για παράδειγμα "1) Οι αυλές του Βουτσά στον Ψεύτη και της Αναλυτή στη Βίλλα δεν υπήρχαν από και μετά τον Πυρετό και τη χίπισσα" και δεν το καταλάβαινα γιατι πέρα απο τις χρονικές διαφορες των ταινιων τόσο η αυλη του Βουτσα οσο και η αυλη της Αναλυτή υπήρχαν μεχρι που να γκρεμισθουν ολα αυτά για να γινουν πολυκατοικιες ,

η το αλλο " Το σπίτι του Μπεκρή στον Πυρετό είναι ανάμεσα σε αυτό των Βουτσά στον Ψεύτη και Βλαχοπούλου στη Χίπισσα"....αν μιλουσες για την εξωτερική θεση των σπιτιων σου ακουγεται σωστό???.....αν μάλιστα δει καποιος και το ωραίο σχεδιο που ειχες κανει.

Οσο για το σπιτι της βιλας εγραφα οτι "εχω την εντυπωση με καθε επιφύλαξη"....δεν ημουν σιγουρος για την θεση του...τωρα που το κατάλαβα οπως είδες στο εγραψα και με κεφαλαια οτι ειχες δικιο.

Keep searching .....Καλο καλοκαίρι :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
Αυτό γιατί να το κάνεις ? τι πειράζει που μεγάλωσε ?
Γιατί ο μεγάλος αριθμός σελίδων στα θέματα αποτρέπει πολλούς στο να κάτσουν να το διαβάσουν και είναι κρίμα για ένα τέτοιο θέμα να μένει αδιάβαστο.

Teacher είπε:
Αυτό νομίζω ότι είναι το μόνο που μας λείπει και μπράβο. Εξαιρετικά δύσκολο. Αν μπορούμε να βοηθήσουμε πες μας.
Ευχαριστώ. Η μόνη βοήθεια είναι να αναλάβει, όποιος θέλει, κάποιο γράμμα από τη λίστα και να μου στείλει μετά πμ τη λίστα με τις ανακατευθύνσεις στα ποστ. Ένα copy paste και έτοιμο.

Teacher είπε:
Εγώ δεν έχω κάτι, αλλά δεν καταλαβαίνω τη σκοπιμότητα της αλλαγής. Άσε που αν θέλουμε να αναφερθούμε σε κάποια ταινία που ήδη έχουμε αναφερθείθα πρέπει να λέμε "αναφέρθηκε στο post ταδε του thread Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; Νο1"
Εύκολο. Θα δίνεται το λίνκ του πρώτου ποστ από το παρόν θέμα και από κει θα κάνει κλικ στις ανακατευθύνσεις των ποστ. Ουσιαστικά δε διαφέρει και σε τίποτα από το να είσαι στην 832 σελίδα στο παρόν θέμα και να λες "Αναφέρθηκε στο χ,ψ ποστ"

Teacher είπε:
@katerinak και @kambiaτι θα γίνει με τη συμπλήρωση της λίστας μετά το post 1737 ? έτσι όπως γίνονται ενεργά τα νούμερα των posts πώς θα γίνει η καινούρια ταξινόμηση ?

σκέφτηκα το εξής : Αν υπάρχει έτοιμη η λίστα από την Κατερίνα, να την ανεβάσει, να την πάρω, να κάνω την ταξινόμηση, να την ανεβάσω και έπειτα η Kambia να πάρει τη λίστα

και να αλλάξει τις γραμμές που έχει ήδη ενεργές
Να πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω τί θες να πεις εδώ.

Εννοείς την καινούρια ταξινόμηση στο Νο2 ? Κανονικά όπως γίνεται και δω.

Επίσης εδώ και μερικές μέρες είχα κάνει αυτή την πρόταση αλλά απάντηση μόνο μία :(
 
Teacher είπε:
@katerinak

τι θα γίνει με τη συμπλήρωση της λίστας μετά το post 1737 ?

σκέφτηκα το εξής : Αν υπάρχει έτοιμη η λίστα από την Κατερίνα, να την ανεβάσει, να την πάρω, να κάνω την ταξινόμηση, να την ανεβάσω και έπειτα η Kambia να πάρει τη λίστα

και να αλλάξει τις γραμμές που έχει ήδη ενεργές
λιγο υπομονη,ελπιζω μεσα στο Σαββατοκυριακο να την εχω ετοιμη

Teacher είπε:
@katerinak

τελικά αυτό το άλλο σπίτι της Κηφισιάς μάθαμε πού είναι ?
Teacher σου ειχα απαντησει και παλιοτερα (δε θυμαμαι σε ποιο ποστ) : οχι δεν εχουμε τη διευθυνση

Kambia είπε:
Επίσης εδώ και μερικές μέρες είχα κάνει αυτή την πρόταση αλλά απάντηση μόνο μία :(
Kambia εξηγησε μας λιγο τη 2η περιπτωση που πιστευεις οτι ειναι η καλυτερη: " 2. Θέλετε να το σπάσω ανα ταινίες με βάση το αρχικό ποστ? (νομίζω είναι καλύτερο αυτό)" κι αν ολοι ειναι συμφωνοι ας το κανουμε ετσι χωρις να χρειαστει να ανοιχτει νεο θρεντ
 
katerinak είπε:
Kambia εξηγησε μας λιγο τη 2η περιπτωση που πιστευεις οτι ειναι η καλυτερη: " 2. Θέλετε να το σπάσω ανα ταινίες με βάση το αρχικό ποστ? (νομίζω είναι καλύτερο αυτό)" κι αν ολοι ειναι συμφωνοι ας το κανουμε ετσι χωρις να χρειαστει να ανοιχτει νεο θρεντ
Απο τη λίστα του αρχικού ποστ θα δω σε ποιες ταινίες έχετε αναφερθεί, θα βρω τα ποστ και θα κάνω αυτόνομα θέματα (αν και εφόσον υπάρχει επαρκές υλικό για νέο θέμα).

Πχ "Που γυρίστηκε η ταινία Υπολοχαγος Νατασα" και πάμε λέγοντας.

Για μένα αυτή είναι η καλύτερη πρόταση (εκτός και αν έχετε κάποια άλλη όπως είπα)
 
Kambia είπε:
Απο τη λίστα του αρχικού ποστ θα δω σε ποιες ταινίες έχετε αναφερθεί, θα βρω τα ποστ και θα κάνω αυτόνομα θέματα (αν και εφόσον υπάρχει επαρκές υλικό για νέο θέμα). Πχ "Που γυρίστηκε η ταινία Υπολοχαγος Νατασα" και πάμε λέγοντας.

Για μένα αυτή είναι η καλύτερη πρόταση (εκτός και αν έχετε κάποια άλλη όπως είπα)
συμφωνω,σιγουρα η ταινια με τις περισσοτερες αναφορες ειναι η "της κακομοιρας"

μια ερωτηση μονο: τι γινεται στην περιπτωση πχ που η ταινια αναφερθηκε μια ή το πολυ δυο φορες;θα μενει απλα στην αρχικη λιστα ;
 
Ναι. Όσες δεν έχουν αρκετό υλικό για να υποστηρίξουν αυτόνομο θέμα παραμένουν στη λίστα ως αναφορά και τα ποστ στο θέμα εκεί που είναι και τώρα.
 
Ο Τσαρλατανος κ το υπαρχει κ φιλοτιμο. Σπιτι που δεν υπαρχει πια
 
Kambia είπε:
Απο τη λίστα του αρχικού ποστ θα δω σε ποιες ταινίες έχετε αναφερθεί, θα βρω τα ποστ και θα κάνω αυτόνομα θέματα (αν και εφόσον υπάρχει επαρκές υλικό για νέο θέμα). Πχ "Που γυρίστηκε η ταινία Υπολοχαγος Νατασα" και πάμε λέγοντας.

Για μένα αυτή είναι η καλύτερη πρόταση (εκτός και αν έχετε κάποια άλλη όπως είπα)

Μπορεί να αποτελέσει και προοδευτική εξέλιξη, μπορεί όμως και να χαθούμε... Δεν είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα

δυνατότητα backward θα έχει ? μήπως και δούμε ότι τελικά δε δουλεύει ?

Ας πουν και οι υπόλοιποι την γνώμη τους

Δηλαδή θα υπάρχει ένας πλήθος subthread περίπου όση είναι και η λίστα ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορεί να αποτελέσει και προοδευτική εξέλιξη, μπορεί όμως και να χαθούμε... Δεν είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα
δυνατότητα backward θα έχει ? μήπως και δούμε ότι τελικά δε δουλεύει ?
Γιατί να χαθούμε? Πώς θα χαθούμε? Τώρα θες να δεις μια ταινία και πας ένα κλικ στο ποστ 205, ένα στο 390, ένα στο 666 στο οποίο έχει αναφορά και για κανα 2 ακόμα άσχετες ταινίες, μετά πρέπει να κάνεις κλικ και στο δεν ξέρω ποιο άλλο και πάει λέγοντας. Ενώ σε ένα θεματάκι θα είναι όλα συμμαζεμένα.

Δυνατότητα backword... εύκολο. Όλα τα θέματα θα συγχωνευτούν πάλι σε ένα. Και τα θέματα της Bibi-bo (ένα τυχαίο παράδειγμα που μου ήρθε τώρα) όταν μεγάλωναν αρκετά κλειδώνονταν και συνέχιζαν τη συζήτηση σε νέο. Δεν υπήρξε καμια "δυσλειτουργία"

Δηλαδή θα υπάρχει ένας πλήθος subthread περίπου όση είναι και η λίστα ?
Ναι, θα υπάρχει ΣΧΕΔΟΝ (γιατί μερικές ταινίες έχουν μια το πολύ 2 αναφορές) ένα πλήθος θεμάτων όσο και η λίστα. Και μάλιστα θα γίνει αυτόνομο ΥΠΟΦΟΡΟΥΜ για τις ταινίες αυτές.
 
Για την ταινία "Ο δραπέτης" (που υπήρξε και με τον τίτλο "Πόθοι στην καφτή άμμο", με φι) στους τίτλους αναβέρεται ότι τα εξωτερικά γυρίσματα έχουν γίνει στο χωριό Κρύα Bρύση της Βορειοανατολικής Έυβοιας. Μάλιστα αυτό το ακρωτήριο είναι το πρώτο ακριβώς πλάνο.

http://www.panoramio.com/photo/16449566?source=wapi&referrer=kh.google.com
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
βρε παιδιά τη μονη σίγουρη απάντηση την εχει η ΜΑΡΩ ΚΟΝΤΟΥ-αν κάποιος μπορεί να τη βρει....
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα