Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Teacher είπε:
σήμερα κλείνουμε και με το STUDIO της FINOS FILM στους Αγίους Αναργύρους - (1958 - 1972)



Διευκρινίσεις

1) Οι αυλές του Βουτσά στον Ψεύτη και της Αναλυτή στη Βίλλα δεν υπήρχαν από και μετά τον Πυρετό και τη χίπισσα

2) Ο Βουτσάς στον Ψεύτη μπαίνει στο σπίτι του και μετά στρίβει αριστερά για το δωμάτιο,

3) Η Αναλυτή μπαίνει στο σπίτι της και μετά στρίβει δεξιά για το δωμάτιο

4) Το σπίτι του Μπεκρή στον Πυρετό είναι ανάμεσα σε αυτό των Βουτσά στον Ψεύτη και Βλαχοπούλου στη Χίπισσα.

5) Το σπίτι του Μπεκρή στον Πυρετό είναι το ίδιο με της Αναλυτή στη Βίλλα. Έχει δύο πόρτες. Κάθε δωμάτιο έχει μια πόρτα

γι΄αυτό μπορεί να παίξει και ως διπλό σπίτι (πχ σπίτι Βλαχοπούλου)

6) Το σπίτι της Βλαχοπούλου στη χίπισσα είναι το δωμάτιο που ήταν η κούνια του μωρού της Αναλυτή.

προφανώς είναι και το δωμάτιο του μωρού στο σπίτι του Μπεκρή στον Πυρετό

Μην καθήσετε και το συγκρίνετε, επειδή το σπίτι που δείχνει αφού έχει μπει η Βλαχοπούλου δεν είναι αυτό που

βρίσκεται πίσω από την πόρτα που ανοίγει στην αυλή (έχει παράθυρο αριστερά και δεν ταιριάζει)

Για τα έπιπλα τα έχουμε πει κατά καιρούς

Εδώ ήταν και το

σπίτι Ηλιόπουλου στο έξω οι κλέφτες

σπίτι Παπαγιαννόπουλου στο για ποιόν χτυπά η κουδούνα κλπ κλπ

7) Το σπίτι του Ζερβού στο Λεβεντόπαιδο είναι το σπίτι της Σαπουντζάκη στο Θύμα (έχει αναφερθεί ήδη σε παλαιότερο post)

και είναι και το σημείο από το οποίο βγαίνουν οι κυνηγοί του Βέγγου στο Βιετνάμ και κρυμμένος τους μετράει (μην μπερδεύεστε από την πόρτα)

Προβολή συνημμένου 135104 Προβολή συνημμένου 135105 Προβολή συνημμένου 135106

8) Το σύμπλεγμα που είναι μετά το σπίτι της Αναλυτή στη Βίλλα καθώς και εκείνη τη μηχανή που προσπερνάει η

Αναλυτή για να μπει στο σπίτι της και που την έχουμε δει και στην ταινία .... με τον Ζερβό και την Βαλσάμη

τα έφαγε ο δρόμος και σήμερα είναι άσφαλτος της Ν. Πλαστήρα

9) Αυτοί που κυνηγούν τον Βέγγο στο Βιετνάμ "παίζει" να είναι όλο το συνεργείο του Φίνου
Δασκαλε συγχαρητήρια γιαυτό το επετειακό αφιέρωμα...εξαιρετικο...και πολλα μπράβο για τον κόπο σου....γιατι φανταζομαι ποση ωρα εφαγες για ολα αυτά.

Επίσης εξαιρετικο αυτό απο το "διακοπες στο Βιετναμ" πραγματικά σε συνδυασμο με τις φωτό του kyrbill...πραγματικά εχουμε μια πληρη εικόνα των studio της Φ.Φ έκεί που υπαρχουν τα απομεινάρια της ακόμα.

Πάμε τώρα στο τυράδικο που οσο και να θελουμε ....δεν ξεφευγουμε απο εκεί.

Το σχεδιο σου αν και λιγο μπερδεμένο(και πως θα μπορούσε να μην ηταν?...με τόσα σημεία) πραγματικά περιγραφει σχεδόν τελεια ολα αυτα που βρισκόντουσαν εκεί μέσα αλλα και γυρω γύρω ......αλλα μετα στις διευκρινίσεις μπερδευεται προς λαθος κατευθυνση το πράγμα.

Για το 1 απο τις διευκρινίσεις

Ισως να καταλαβαίνω λάθος το "δεν υπηραν απο και μετα κλπ" αλλα η βίλα γυριστηκε το 1964 και ο ψευτης το 1968 μετά τον πυρετό και πριν την χιπσισα και η αυλη που μπαινει ο Βουτσας (θα το τεκμηριωσω παρακάτω ) είναι η αυλη που βλεπουμε στην χιπισσα με την γιαγια που πλενει ρουχα και τον παππου τα οποια τα και εχεις συνδεσει πολυ σωστα στο σχέδιο.

Πάμε τωρα στο σπιτι του μπεκρή και στο 4 και στο 5 των διευκρινίσεων και ας πάμε χρονολογικά

Πρώτη ταινία η βιλλα των οργίων Στιγμιότυπο 4 (29-6-2015 11-14 πμ).jpg απο πισω του εχει 2 παραθυρα και 1 πορτα στα δεξιά ενω αριστερα του υπαρχει η εισοδος του σπιτιου και αλλο ενα παράθυρο

Πάμε στο σπιτι του μπεκρή οπως το γνωρίσαμε στον πυρετό και στην χιπισα.

Αλλα πριν απο αυτα ας το δουμε απο μία αλλη οπτική γωνια 1 χρονο μετα την βιλα των οργίων το 1965 απο την ταινία

"οι εχθροί".

Εκει λοιπον βλεπουμε για πρωτη φορα μερα και απο την απεναντι πλευρα...το σπιτι του μπεκρήΣτιγμιότυπο 3 (29-6-2015 11-00 πμ).jpg εχουμε λοιπόν τον μισογκρεμισμένο τοιχο με το βελάκι στην πρωτη φωτογραφία

την προχειρη ξυλινη αυλόπορτα και 2 πόρτες που η πρώτη είναι καλυμενη με κατι ασπρο και επίσης 1 παραθυρο και στην τριτη φωτογραφία τον τοιχο με την ξυλινη πορτα και τον στυλο.Αυτά στην χιπισσα και τον ψευτη τα βλεπουμε απο την αλλη μερια δηλαδή ετσιΣτιγμιότυπο 1 (29-6-2015 11-45 πμ).jpg

Πάμε τώρα στον πυρετό της ασφαλτουΣτιγμιότυπο 1 (29-6-2015 11-02 πμ).jpg παλι ο γκρεμισμένος τοιχος με το βελάκι 2 πορτες και 1 παράθυρο και ο Φούντας μπαινει στην δευτερη πορτα.

Στην χιπισσα βλεπουμε την κλασσικη προχειρη αυλοπορτα αλλα εδω η Βλαχοπουλου με την Βαλσάμη μπαινουν στην πρωτη πορτα του σπιτιου του μπεκρή και αν προσεξουμε τα ρουχα που κρεμονταιΣτιγμιότυπο 3 (29-6-2015 11-06 πμ).jpg καταλαβαινουμε την σχεση των δύο χώρων καθως και το γεγονός οτι πάλι εχουμε το ενα και το αυτό σπιτι του μπεκρη απλά δεν φαινεται η δευτερη πορτα και το παραθυρο.

Τελος για το σπιτι στην βιλα των οργίων εχω την εντυπωση με καθε επιφύλαξη οτι ηταν προς το σπιτι του Βουτσα στον ψευτη απλα μετα το 1965 κατι γκρεμισανε απο αυτα που υπηρχαν δεξια απο το παραθυρο που πηδαει ο Τζανετάκος και εφτιαξαν αυτον τον ενδιαμεσο τοιχο με την ξυλινη πόρτα που βλεπουμε. Τελος το ιδιο σπιτι και σε αυτη την μορφή το βλεπουμε στην Λολα οπου οπως εχουμε ξαναπει σε παλαιότερο post ειναι το σπιτι του Ζερβού που επισκεπτεται προς το τελος η ΚαρεζηNew Movie (164).Movie_Snapshot.jpg

Στιγμιότυπο 1 (29-6-2015 11-09 πμ).jpg

Στιγμιότυπο 3 (29-6-2015 11-13 πμ).jpg

Στιγμιότυπο 1 (29-6-2015 10-59 πμ).jpg

Στιγμιότυπο 2 (29-6-2015 10-59 πμ).jpg

Στιγμιότυπο 1 (29-6-2015 11-05 πμ).jpg

Στιγμιότυπο 4 (29-6-2015 11-06 πμ).jpg

Στιγμιότυπο 2 (29-6-2015 11-06 πμ).jpg

New Movie (161).Movie_Snapshot.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα σε όλους :)

Σας διαβάζω εδώ και πάρα πολύ καιρό...Το που γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες είναι ένα από τα αγαπημένα μου θέματα...έχω εντυπωσιαστεί με όλους σας...η έκπληψη μου ήταν μεγάλη όταν διάβασα ότι η σχολη οδηγών του βέγγου ήταν στην περιοχή μου, το Περιστέρι...πήγα σήμερα να το δω από κοντά αλλα με μεγάλη μου λύπη είδα ότι δεν υπάρχει πια και έχει γίνει πάρκινγκ αυτοκινήτων...έβγαλα και φωτογραφίες αλλά δεν είναι τόσο καλές όσο οι δικές σας...
 
antonovar είπε:
αλλα μετα στις διευκρινίσεις μπερδευεται προς λαθος κατευθυνση το πράγμα.
antonovar, έχω καιρό που τα έγραψα και θέλω λίγο χρόνο να τα ξαναδώ, οπότε κάποια στιγμή θα τα ξαναπιάσω, και θα σου απαντήσω. Άλλωστε γνωρίζεις ότι είμαι λάτρης της ... λεπτομέρειας :) :)
 
Για τα χτυποκάρδια .. η κλίση του εδάφους και το σκαλάκι είναι όντως καθοριστικά ....

Κρίμα τις high definition τηλεορασεις μας, προσωπικά δεν έβλεπα νέα αρμοκάλυψη και πλάκες στο πεζοδρόμιο, αλλά .. πλάκες όμορφες ανάμεσα σε δροσερό γκαζόν..

Τα φυτά πως θέριεψαν έτσι??
 
villy είπε:
Καλησπέρα σε όλους :)
Σας διαβάζω εδώ και πάρα πολύ καιρό...Το που γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες είναι ένα από τα αγαπημένα μου θέματα...έχω εντυπωσιαστεί με όλους σας...η έκπληψη μου ήταν μεγάλη όταν διάβασα ότι η σχολη οδηγών του βέγγου ήταν στην περιοχή μου, το Περιστέρι...πήγα σήμερα να το δω από κοντά αλλα με μεγάλη μου λύπη είδα ότι δεν υπάρχει πια και έχει γίνει πάρκινγκ αυτοκινήτων...έβγαλα και φωτογραφίες αλλά δεν είναι τόσο καλές όσο οι δικές σας...
καλε, δεν πειραζει, βαλτες να τις δούμε ;) καλως μας ήρθες κιολας
 
Απο την προηγούμενη βδομάδα είχα ενα ωραίο θεματάκι για ενα σπίτι που είχαμε σε εκκρεμότητα , αλλα λόγω διάθεσης και σκεπτόμενος το "εδω ο κοσμος χάνεται" κλπ..το ειχα βάλει στην ακρη.

Σήμερα ομως μπουχτισμένος και για να ξεφύγω απο την μπαρουφολογία της τηλεόρασης είπα να ξαναγυρίσω στην αγαπημένη μου ασχολία.

Μία εκκρεμότητα που είχαμε απο το " Λατέρνα φτώχεια και γαρύφαλλο" ήταν το σπίτι της Καρέζη .Αυτό το σπίτι ήταν εύκολο να προσδιορισθεί απο κάποια στοιχεία ότι ήταν στο Ψυχικό αλλα ήταν σπαζοκεφαλιά τόσο η ακριβής τοποθεσία οσο και η πιστοποίηση , αφενός λόγω οικοπέδου(θα το εξηγήσω παρακάτω) αφετέρου λόγω των τεράστιων αλλαγών στην περιοχή. Το σπίτι της Καρέζη λοιπον ήταν στο Ψυχικό στο 38°00'29.23" B 23°46'30.47" E στην Πλατεία Βασ.Γεωργίου

και ηταν σε ενα περιεργο οικόπεδο μεταξυ της πλατείας Βασ Γεωργίου και των οδών Ταυγέτου και Σισμανόγλου. Σήμερα δεν υπαρχει αφού στην θεση του εχει χτιστεί ενα αλλο και στην θέση του ομορφου κήπου υπαρχει μία τεράστια πολυκατοικία.ΨΥΧΙΚΟ today.jpg

Αρχικά το βλεπουμε στην αρχή της ταινίας οταν πηγαίνουν εκεί ο Φέρμας με τον Φωτόπουλο για να αναζητήσουν την Καρέζη οι οποιοι πηγαίνουν και στηνονται Σισμανόγλου και Ταυγέτου απέναντι απο το σπιτι.

Εδώ υπαρχει η εξής" μπανανόφλουδα" είναι οι σκηνές που εμφανίζεται ο γείτονας(Γαβριηλίδης) που δεν αντέχει να ακούει το "γαρυφαλλο στο αυτί" οι οποιες θεωρητικά είναι στην ίδια γωνία αλλα τελικά δεν είναι αφού μετά απο επισκεψή μου εκεί σε αυτό το σημείο(γιατί με το streetview λογω των φυτών και των δενδρων δεν μπορεις να δεις τιποτε) υπάρχει ενα παλιο σπιτι το οποίο ομως δεν εχει αυτή την επενδυση πέτρας που εχει αυτό που βλεπουμε στην ταινία αλλα παρατηρήστε και αυτό στην ταινία.New Movie (63).Movie_Snapshot.jpg

Στις σκηνες που φαινεται το πετρινο σπιτι η φυλλωσια εχει καλυψει τον φραχτη σε αντιθεση με τα πλάνα που ειναι στην πραγματική γωνία της Σισμανόγλου που δεν εχει καθόλου.

Μετα περνάει το αυτοκινητο με την παρεα μπαίνει απο την οδο Ταυγέτου στην οδο Σισμανόγλου και βλεπουμε στο βαθος αυτο το σπιτι με τις καμιναδεςΣΙΣΜΑΝΟΓΛΟΥ 3.jpg.

Δυστυχώς ο μόνος τρόπος για την ταυτοποιηση του σπιτιου με τις καμιναδες σήμερα είναι το google earth

Μετα ο Φέρμας χτυπάει το κουδουνι και οταν βγαίνει ο επιστάτης απο την πλαινη εξώπορτα που υπήρχε στην Ταυγέτου και βλεπουμε ενα απο τα λίγα στοιχεία που μας πιστοποιούν την θεση του σπιτιου της Καρεζη.ψυχικο διαμαντιδου  ΣΠΙΤΙ.jpg

Αυτό το σπίτι αν το δούμε οπως φαινεται απο την Λεωφορου Διαμαντιδου παρατηρούμε οτι οι δύο πλευρές της σκεπής ειναι ανισομεγέθεις αλλα αν το δούμε απο ψηλα απο το google earth βλεπουμε οτι απο την αλλη πλευρά είναι ισομερείς οπως φαίνεται στην ταινία.Επίσης αυτό το σπιτι αμυδρα το εχουμε δει και στην "σωφερίνα" New Movie (92).Movie_Snapshot.jpgκαι αναφερεται στο post #1380

Σε αυτα τα πλάνα που περιεγραψα παραπάνω βλεπουμε το σπίτι απο την πλαινή του εισοδο δηλ την μεριά της Ταυγετου και Σισμανογλου.

Προς το τελος της ταινίας οταν η Καρέζη μιλαει με τον Αυλωνίτη και τον Φωτόπουλο πάνω στην βεράντα του σπιτιου βλεπουμε και τον κηπο και την θέα απο το σπιτι προς την Πλατεία Β.Γεωργίου καθώς και το περίπτερο που υπαρχει και σήμερα στο ιδιο σημείο.New Movie (85).Movie_Snapshot.jpg

Το ωραιο είναι οτι το ιδιο σπίτι και σε πιο λεπτομερή καταγραφή,το βλεπουμε στον "ΔΗΜΟ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ" ετσι αρχικά βλεπουμε την Κ.ΠΑΝΟΥ μπαινει απο την μπροστινή εισοδο απο την πλατεία.New Movie (86).Movie_Snapshot.jpg

Οι πρώτες δύο ειναι απο την "Λατέρνα" και οι αλλες απο τον "Δήμο".

Λιγο αργοτερα ο Χατζηχρηστος βγαίνει με τον Χριστοφορίδη απο την κεντρική εισοδο του σπιτιού στην Πλατεία και βλεπουμε το σπίτι που ειδαμε και στην Λατερνα και την Σωφερίνα και το περίπτερο.New Movie (39).Movie_Snapshot.jpg

Λίγο μετά ο Χατζηχρήστος βγαίνει στην Ταυγετου και ο Γκιωνακης τον παρακολουθεί απο την γωνια της Σισμανογλου με την διπλη κολώναNew Movie (52).Movie_Snapshot.jpg και μετά βρισκεται στην Ταυγετου και κατευθύνεται προς την Πλατεία οπου ευτυχώς τα τρία κυπαρίσσια υπαρχουν και σήμερα

ψυχικο διαμαντιδου απεναντι.jpg.

Τέλος σήμερα απο την πλατεία βλεπουμε αυτό ψυχικο σημερα.jpg ενώ τότε θα βλεπαμε τον κηπο και το σπίτι

New Movie (60).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (62).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (66).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (67).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (69).Movie_Snapshot.jpg

ΣΙΣΜΑΝΟΓΛΟΥ 1.jpg

New Movie (73).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (91).Movie_Snapshot.jpg

ΨΥΧΙΚΟ ΑΕΡΙΑΛ.jpg

New Movie (72).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (84).Movie_Snapshot.jpg

ΨΥΧΙΚΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΑΕΡΙΑΛ.jpg

New Movie (87).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (88).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (89).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (40).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (41).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (64).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (45).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (46).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (48).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (50).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (51).Movie_Snapshot.jpg

WW CAM00991.jpg

New Movie (49).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (56).Movie_Snapshot.jpg

ψυχικο διαμαντιδου απεναντι 2.jpg

ΣΙΣΜΑΝΟΓΛΟΥ 2.jpg

ΨΥΧΙΚΟ ΤΑΥΓΕΤΟΥ.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
LabrosFan είπε:
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάπου μια λίστα των ταινιών που γυρίστηκαν στο "σπίτι με τα πιάτα" γιατί το θέμα έχει μεγαλώσει και δεν είναι εύκολη η αναζήτηση. Πάντως μπορεί να προστεθεί και το "Δάκρυα για έναν αλήτη" ως το σπίτι της οικογένειας του Δαδινόπουλου.
στιγμιοτυπα απ την ταινια αυτη στην οποια δε φαινεται μονο το εσωτερικο του "σπιτιου με τα πιατα" αλλά και ο εξωτερικος χωρος

dakri7.JPG

dakr1.JPG

dakris.JPG
 
Εγω απλα να πω ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ και ενα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε ολους εσας, που θα σας ζηλευαν και...επαγγελματιες ντετεκτιβ για την φανταστικη δουλεια που εχετε κανει σε αυτο το thread!! :)
 
Επειδή τα πράγματα ,με όλα αυτά που γίνονται , με το νομισμά μας είναι ρευστα ας πάμε καλύτερα σε μία άλλη εποχή που οι Ελληνες με τις δραχμές στην τσέπη ελέγαν «Καλώς ήρθε το δολάριο».

Σε αυτή την ωραία κωμωδία ο Γιώργος Κωνσταντίνου προσπαθούσε να τα φέρει «βόλτα» με κάθε τρόπο αφού πέρα από τα οικονομικά προβλήματα που είχε ,έπρεπε να αλλάξει σπίτι γιατί θα γκρεμίζανε αυτό που έμενε με την μητέρα και τα αδέρφια του .

Αυτό λοιπόν τό σπίτι ήταν στο Μετς στην Μάρκου Μουσούρου 79 στο 37°57'51.97" B 23°44'21.10" E και ευτυχώς το γκρέμισμα ήταν για τις ανάγκες του σεναρίου αφού υπάρχει ακόμα και σήμερα.Στιγμιότυπο 1 (7-7-2015 11-38 πμ).jpg

Η μάντρα, τα καγκελά και η πορτα εισόδου εχουν αλλάξει αλλα ευτυχώς καποιες λεπτομέρειες από τα διπλανά σπίτια μας βοηθάνε στην ταυτοποίηση Σ ΜΑΡΚΟΥ ΜΟΥΣΟΥΡΟΥ 2.jpg

Το υπαίθριο parking αυτής της πανέμορφης Mercedes w111 εγινε κλειστό και μακάρι να φιλοξενεί αυτή την κούκλα και σήμερα.Σ ΜΑΡΚΟΥ ΜΟΥΣΟΥΡΟΥ 5.jpg

Σ ΜΑΡΚΟΥ ΜΟΥΣΟΥΡΟΥ.jpg

Σ ΜΑΡΚΟΥ ΜΟΥΣΟΥΡΟΥ 4.jpg

Στιγμιότυπο 10 (7-7-2015 12-08 μμ).jpg

Στιγμιότυπο 11 (7-7-2015 12-20 μμ).jpg
 
  • Like
Reactions: Kgv
Μια πολύ αγαπημένη ταινία, με τους τεράστιους Βέγγο - Κατσουρίδη

"Τι έκανες στον Πόλεμο Θανάση" - 1971

την ανοίγουμε και την κλείνουμε ταυτόχρονα, αφού τα έχουμε όλα

Το εργοστάσιο ήταν ο Ατμοηλεκτρικός Σταθμός του Παλαιού Φαλήρου, εδώ : 37.951582, 23.671880

picture7.jpg

(έχει αναφερεθεί και από τη hannele σε προηγούμενο post)

μερικές φωτογραφίες για να σώσουμε την εικόνα η οποία σε λίγο καιρό δε θα υπάρχει

Ο χώρος του σισιτίου, το σημείο που έβαζε ο Παπαδόπουλος τις σαρδέλες

picture3.jpg

το σπίτι του Βέγγου ήταν Μοσχόπουλου 2 στο Παλαιό Φάληρο, στο 37.948619, 23.670643

ενώ το σπίτι που παραμένει ίδιο και αυτό που μας δίνει και την περιοχή είναι στη διασταύρωση Μοσχόπουλου και Ελευθερίου Βενιζέλου 31 στο 37.948676, 23.670120

picture5.jpg

μέρη από το κυνηγητό και η kommandantur

picture6.jpg

η πίσω μεριά με τις γραμμές του τραίνου

picture1.jpg

η σκηνή της συνάντησης με την Έφη Ροδίτη

picture2.jpg

Ο γύρω χώρος, η παλιά πύλη, και η γεφυρούλα (για όσους δεν το ξέρουν, αυτό που βλέπει ο θανάσης στο νερό είναι το τσόφλι ενός αυγού)

picture4.jpg

τις βασικές πληροφορίες τις αποκωδικοποίησα από μια συνέντευξη του Κατσουρίδη ο οποίος περιγράφει και κάποια βασικά σημεία της ταινίας

από τα οποία βγήκαν τα υπόλοιπα με λεπτομέρεια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο antonovar. Στο μυαλό μου είσαι!!!

θα ρώταγα τις επόμενες μέρεσ . ήθελα πολύ να το βρούμε.

Αυτό το σπιτι το έχουμε επίσης δει και στο Οι αδίστακτοι 1965 #990

antonovar είπε:
Επειδή τα πράγματα ,με όλα αυτά που γίνονται , με το νομισμά μας είναι ρευστα ας πάμε καλύτερα σε μία άλλη εποχή που οι Ελληνες με τις δραχμές στην τσέπη ελέγαν «Καλώς ήρθε το δολάριο».Αυτό λοιπόν τό σπίτι ήταν στο Μετς στην Μάρκου Μουσούρου 79 στο 37°57'51.97" B 23°44'21.10" E και ευτυχώς το γκρέμισμα ήταν για τις ανάγκες του σεναρίου αφού υπάρχει ακόμα και σήμερα.Προβολή συνημμένου 135474
Για εσένα Teacher δεν έχω άλλα λόγια.

ΜΠΡΑΒΟ!!!

ΠΟΙΟΤΗΤΑ!!!

Teacher είπε:
Μια πολύ αγαπημένη ταινία, με τους τεράστιους Βέγγο - Κατσουρίδη
"Τι έκανες στον Πόλεμο Θανάση" - 1971

την ανοίγουμε και την κλείνουμε ταυτόχρονα, αφού τα έχουμε όλα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο και σε σένα για την παρατηρητικότητα makism.......!!!!!! Το είχα υποψη μου το post σου (990) για τους αδιστακτους αλλα πιστευα οτι το σπιτι που βλεπουμε στους αδισταχτους ήταν στην ΑΡΧΙΜΉΔΟΥΣ επηρεασμενος απο το πλάνο που περιμένουν την γυναίκα ο Καλογήρου με τον Φυσουν που είναι γωνία Αρχιμηδους και Μουσούρου

Στην Αρχιμήδους πιστευα οτι ηταν και το σπίτι του Κωνσταντίνου στο "δολλαριο" αλλα χθες περνώντας απο την Μαρκου Μουσούρου καταλαβα που ακριβως ηταν, αλλα δεν μπήκα στον κοπο να το συνδύασω με τους αδιστακτους....
 
Teacher είπε:
"Τι έκανες στον Πόλεμο Θανάση" - 1971

την ανοίγουμε και την κλείνουμε ταυτόχρονα, αφού τα έχουμε όλα

Το εργοστάσιο ήταν ο Ατμοηλεκτρικός Σταθμός του Παλαιού Φαλήρου, εδώ : 37.951582, 23.671880

Προβολή συνημμένου 135501

(έχει αναφερεθεί και από τη hannele σε προηγούμενο post)

Teacher μου, ειναι στο Νέο Φάληρο (Δήμος Πειραια), οχι στο Παλαιό Φάληρο. Ειναι πισω απο το σταθμό του ΗΣΑΠ Νέου Φαλήρου, στο σημείο που ειναι το ποτάμι. ;)

Ο δρομος που φευγει ο Θανασης Βεγγος με τη γεφυρα, ειναι η παροδος της Λεωφορου Κηφισου. Ουσιαστικά ειναι ο τελευταιος δρόμος που ανήκει διοικητικα στον Δημο Πειραια, καθως το ποτάμι, ειναι το όριο των Δημων Πειραιώς-Μοσχάτου.

χωρίς τίτλο.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hannele είπε:
Teacher μου, ειναι στο Νέο Φάληρο (Δήμος Πειραια), οχι στο Παλαιό Φάληρο. Ειναι πισω απο το σταθμό του ΗΣΑΠ Νέου Φαλήρου, στο σημείο που ειναι το ποτάμι. ;)
Oooops totally correct!!! Δεν τα βάζει κανείς με τον γκουρού του Πειραιά !!!
 
Μια και ο φίλος μας ο Teacher, μας θύμισε το "Τι έκανες στον πόλεμο Θανάση?", ευκαιρία να πουμε λίγα λόγια σχετικά με τον ΑτμοΗλεκτρικό Σταθμό του Νέου Φαλήρου και την περιοχή γενικότερα.

Οσο αφορά τον Θανάση Βέγγο:

Ο Θάνασης Βέγγος γεννήθηκε και μεγάλωσε στο Νέο Φάληρο.

Τα στενά που γυρίστηκαν οι σκηνές της ταινίας, τα οποια ο φίλος μας Teacher παρουσιασε με τοσο παραστατικό τρόπο, ήταν ουσιαστικά η παιδική γειτονιά του ηθοποιού. Στους δρόμους γυρω απο το ποτάμι και απο τον ΑτμοΗλεκτρικό Σταθμό όπου τον βλεπουμε να τρεχει στην ταινία, έτρεχε και ως παιδι.

Ο πατέρας του, Βασίλης Βέγγος, εργαζόταν στον ΑτμοΗλεκτρικο Σταθμό και επειδη στην Κατοχή πήρε μέρος στην Αντίσταση, μετά το τέλος του πολέμου, απολύθηκε απο τον ΑτμοΗλεκτρικό Σταθμό με αιτία "αριστερες πολιτικές πεποιθήσεις", λόγω της συμμετοχής του στην Αντίσταση.

Η απόλυση του πατέρα του απο τον Σταθμό, φυσικά εφερε οικονομικά πρόβληματα στην οικογενεια και ειδικα στο μικρό Θανάση που αναγκάστηκε να βγει στο μεροκάματο, ξεκινόντας κανοντας θελήματα στη γειτονιά.

Η απολυση του πατερα του απο τον ΑτμοΗλεκτρικό Σταθμό, ήταν και η αιτία όπου ο Θάνασης Βέγγος υπηρέτησε τη στρατιωτική του θητεία ως <ανεπιθύμητος στρατιώτης> στη Μακρόνησο και οχι ως κανονικός στρατιώτης (επειδη ήταν γιος αριστερού της Αντίστασης).

Οσο αφορά το Σταθμό:

Ηταν το πρώτο ατμοηλεκτρικό εργοστάσιο παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας στην Ελλάδα. Ιδρύθηκε το 1903 για την κάλυψη αναγκών ηλεκτροφωτισμού της πρωτεύουσας και ηλεκτροδότησης σιδηροδρόμων και βιομηχανίας. Το 1906 ο ΑΗΣ Φαλήρου ηλεκτροδότησε τον σιδηρόδρομο Αθηνών- Πειραιώς, ενώ το 1906 εγκαινιάστηκε η παροχή ρεύματος σε βιομηχανίες της περιοχής. Το 1960 η ΔΕΗ εξαγοράσε τον ΑΗΣ και το 1972 διακοπτεται οριστικά η λειτουργία του. Στις μερες μας εχει κηρυχθεί διατηρητέο κτίριο, αν και εχει σφραγιστεί απο το 2000 για την σταδιακή απομάκρυνση του αμιάντου απο τους χωρους του κεντρικού κτιρίου.

Στο κόκκινο πλαίσιο η γειτονια του Νέου Φαλήρου και στο κίτρινο ο ΑΗΣ

χωρίς τίτλο.JPG
 
Παιδιά καλημέρα!! Αχ πόσο μου λείψατε!!! Διαβάζω και δεν πιστεύω στα μάτια μου!! Δάσκαλε μ' έκανες και δάκρυσα!! ρίγη συγκίνησης!! Τι δώρο ήταν αυτό? :bow: :thanx2: Ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την σελίδα 200!!

Antonovar ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ!! Πριγκίπισα Hannele, makism είστε ΌΛΟΙ η καλύτερη εγκυκλοπαίδεια του internet! :award: :clap:

Δεν έχω λόγια.. ταυτόχρονα έχω και τόσα πολλά να σας πω.. να μείνω μόνο σε 2-3 πραγματάκια που μου έρχονται τώρα στο μυαλό γιατί είναι κι η ώρα περασμένη (antonovar στειλε πμ αν στο τρίτο θα χρειαστώ ιατρική φροντίδα χιχι)

1) Δάσκαλε ήμουν σίγουρος όταν έμενα στον ακάλυπτο χώρο των πολυκατοικιών ότι εκεί ήταν ο Πουλόπουλος κι η αυλή αλλά ποτέ δεν σκέφτηκα ότι το αναμορφωτήριο ήταν το μοναδικό κτίσμα που υπάρχει μέχρι σήμερα. Αυτό το ντεκόρ κτίριο της Στεφανίας, μπορείς να μου το διευκρινήσεις λίγο... τέλεια δουλειά με τις φωτός αλλά εκεί κάπου το έχασα.. συγκεκριμένα στο σημείο που γράφεις "Συνεχίζοντας να πούμε ότι επομένως στη Στεφανία το σκηνικό ήταν ψεύτικο

(πράγμα το οποίο το αναφέραμε διαισθητικά και σε προηγούμενα post και άρα η πρόσοψη της φυλακής ήταν ακριβώς εκεί που είναι σήμερα ο δρόμος.".. αυτό δεν έχω καταλάβει.. λογικά το κτίριο αυτό (η είσοδος που υπάρχει μέχρι σήμερα) με το ψεύτικο ντεκόρ για να φαίνεται ψηλό το κτίριο, είναι αυτό που φαίνεται στο βάθος από την είσοδο του προαυλίου του αναμορφωτηρίου.. πως γίνεται η πρόσοψη της φυλακής να είναι εκεί που τώρα είναι η Σοφοκλή Βενιζέλου? εγώ το φαντάζομαι ότι ήταν επί της Πλαστήρα και στο βάθος φαινόταν αυτό το κτήριο.. ή λάθος το έχω αντιληφθεί, ή δεν κατάλαβα ποιο ακριβώς κτίριο στην ταινία εννοείς. Μια μικρή διευκρίνηση αν γίνεται Δάσκαλε.. παιχνιδάκι για σένα αν αναλογιστώ πόσο χρόνο θα σου πήρε για να βρεις και να φτιάξεις όλα αυτά τα αριστουργήματα!

2) Με το που είδα την αναφορά σου Δάσκαλε στο #2011 για την Μοσχοπούλου και την πλήρη ανάλυση της γειτονιάς του αείμνηστου Θανάση Βέγγου από την Βασίλισσα του Πειραιά, θυμήθηκα ένα άρθρο που είχα διαβάσει για την ίδια οδό. Το βρήκα πηγή . Και δεν ήταν απλά στην γειτονιά του.. ήταν ο δρόμος που ήταν το σπίτι του.. ¨Εδώ γεννήθηκα στις 30 Μαΐου 1927, στην οδό Μοσχοπούλου αρ. 10, στο σπίτι της Μαριγούλας Μωραΐτου' όπως ο ίδιος ανέφερε. Δυστυχώς κι εδώ έχουμε μια πανέμορφη πολυκατοικία στη θέση του πατρικού του.

3) όταν είχα πάει στα απομεινάρια του στούντιο της ΦΦ ήμουν σίγουρος ότι στο προάυλιο που περπατούσα κι έψαχνα για στοχεία, ήταν τα πλατώ.. υπάρχουν ακόμα κάποια απομεινάρια που το πιστοποιούν.. τράβηξα πολλές φωτογραφίες αλλά και βίντεο αλλά δεν κατάφερα όχι να τα επεξεργαστώ, αλλά ούτε να τα δω.. τα γεγονότα με πρόλαβαν και τώρα τρέχω και δεν φτάνω!! χαχαχα

Ελπίζω να τα καταφέρω σύντομα.. ίσως αν τα δείτε κι εσείς να σας βοηθήσει και για νέες ανακαλύψεις.. δεσμεύομαι.. τον χρόνο δεν ξέρω μόνο.. την επιείκιά σας φίλοι μου.. που θα πάει? θα περάσουν οι κολικοί.. θα γυρίσουν κι οι παλιοί!! χαχα

Να περνάτε τέλεια.. ηθικό ακμαιότατο κι ας είμαστε όλοι κάπως με τα τρέχοντα!
 
kyrbill είπε:
Δεν έχω λόγια.. ταυτόχρονα έχω και τόσα πολλά να σας πω.. να μείνω μόνο σε 2-3 πραγματάκια που μου έρχονται τώρα στο μυαλό γιατί είναι κι η ώρα περασμένη (antonovar στειλε πμ αν στο τρίτο θα χρειαστώ ιατρική φροντίδα χιχι)
Στο τρίτο παιδί ,ιατρική φροντιδα χρειαζεσαι, οταν μεγαλώσουν απο 4ων χρονών και μετά :D ...εκεί να δεις γλέντια, παρακαλάς να εχουν κολικους :D

kyrbill είπε:
1) Δάσκαλε ήμουν σίγουρος όταν έμενα στον ακάλυπτο χώρο των πολυκατοικιών ότι εκεί ήταν ο Πουλόπουλος κι η αυλή αλλά ποτέ δεν σκέφτηκα ότι το αναμορφωτήριο ήταν το μοναδικό κτίσμα που υπάρχει μέχρι σήμερα. Αυτό το ντεκόρ κτίριο της Στεφανίας, μπορείς να μου το διευκρινήσεις λίγο... τέλεια δουλειά με τις φωτός αλλά εκεί κάπου το έχασα.. συγκεκριμένα στο σημείο που γράφεις "Συνεχίζοντας να πούμε ότι επομένως στη Στεφανία το σκηνικό ήταν ψεύτικο

(πράγμα το οποίο το αναφέραμε διαισθητικά και σε προηγούμενα post και άρα η πρόσοψη της φυλακής ήταν ακριβώς εκεί που είναι σήμερα ο δρόμος.".. αυτό δεν έχω καταλάβει.. λογικά το κτίριο αυτό (η είσοδος που υπάρχει μέχρι σήμερα) με το ψεύτικο ντεκόρ για να φαίνεται ψηλό το κτίριο, είναι αυτό που φαίνεται στο βάθος από την είσοδο του προαυλίου του αναμορφωτηρίου.. πως γίνεται η πρόσοψη της φυλακής να είναι εκεί που τώρα είναι η Σοφοκλή Βενιζέλου? εγώ το φαντάζομαι ότι ήταν επί της Πλαστήρα και στο βάθος φαινόταν αυτό το κτήριο.. ή λάθος το έχω αντιληφθεί, ή δεν κατάλαβα ποιο ακριβώς κτίριο στην ταινία εννοείς. Μια μικρή διευκρίνηση αν γίνεται Δάσκαλε.. παιχνιδάκι για σένα αν αναλογιστώ πόσο χρόνο θα σου πήρε για να βρεις και να φτιάξεις όλα αυτά τα αριστουργήματα!
Δεν ξέρω γιατί μπερδευεσαι αλλα ειδικά με τα τελευταία ευρήματα του ΜΕΓΑΛΟΥ TEACHER!!!!!...τα πραγματα είναι τελείως ξεκαθαρισμένα .Στην επόμενη φωτογραφία απο την Στεφανία ο Καλογήρου καθεται απο την μερια της Πλαστήρα προς την Σοφοκλή Βενιζελου

και αυτό το καταλαβαίνεις απο την γούρνα που ηταν απο την μεριά της ΠΛΑΣΤΗΡΑ.www ment.php.jpg .Το σχεδιο που εφτιαξα είναι εντελώς αδόκιμο και στο περίπου για να σου εξηγησω την χρησιμότητα του σκηνικού.

Επίσης ο Δασκαλος τόνισε δυο σημαντικά πραγματα που εξηγούν αρκετά πραγματα που μας ταλάνιζαν τότε που προσπαθούσαμε να καταλαβουμε τι "επαιζε εκεί" .Το πρώτο είναι οτι τότε δεν υπηρχε η Σοφοκλη Βενιζελου και το δευτερο την απαλοτρίωση μερους του οικοπεδου του τυράδικου για το μεγάλωμα της Ν.Πλαστήρα.

Λοιπον επειδή θέλω να πάω στους Αγ.Αναργύρους να κάνω και εγώ ενα ρεπεραζ σε ολα αυτά που εχουμε βρεί μόλις ξεμπερδεψεις με τους κολικους κερναω καφέ στην Πλατεία Κοκκινόπουλου.....αφενός για νατα πουμε και απο κοντα και αφετέρου....για να κανουμε αναπαράσταση του χώρου.... :D

wwww attachment.php.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kyrbill :vbwave: :vbwave: :vbwave: :vbwave: :vbwave: !!!!!!

Nα συμπληρώσω 2-3 ακομα στοιχεια για τον ατμοηλεκτρικο σταθμό του Νεου Φαληρου, με αφορμή την ταινία....

Η πλατεία Ευαγγελισμού στο Νέο Φαληρο, λεγεται πλεον πλατεία Θανάση Βέγγου. Η μετονομασία της εγινε τον Οκτωβριο του 2008, σε μια εκδήλωσε που εκανε ο Δημος Πειραιά, στον ΑτμοΗλεκτρικο Σταθμό του Νεου Φαληρου (εκει που ο Θανασης γυρισε την ταινία "Τι έκανες στον πολεμο Θανάση??"). Η επιλογη του Σταθμού δεν εγινε τυχαια!!! οχι μονο λόγω της ταινίας και της γειτονιάς του Θαναση, αλλα και λόγω του πατερα του, ο οποιος οπως ειπα και πιο πανω εσωσε τον ΑτμοΗλεκτρικό Σταθμό απο την ανατίναξη που σχεδιαζαν οι Γερμανοί.

Ο πατερας του εντάχθηκε στην Αντίσταση με σκοπό να γλυτώσει το εργοστάσιο απο την καταστροφικη μανία των Γερμανων ώστε να παραμείνει ενεργό, συνεχίζοντας την ηλεκτροδότηση στην περιοχή και τον ΗΣΑΠ κατα τη διαρκεια της Κατοχής. Φυσικά και το καταφερε, το εργοστάσιο σώθηκε, αλλα το "ευχαριστω" της προσφοράς του απο την πολιτεία ήταν η απολυση του μετα το τελος του πολέμου, καθως η ενταξη του στην Αντίσταση τον καθιστούσε για τα δεδομενα της εποχης αριστερό. Η ταινια λοιπον αυτή, ήταν μια τιμή του ίδιου του Θανάση στο προσωπο του πατερα του!

Εδω θα δειτε και φωτογραφίες απο την βραδιά της εκδηλωσης στον ΑτμοΗλεκτρικο Σταθμό
 
antonovar είπε:
Δεν ξέρω γιατί μπερδευεσαι αλλα ειδικά με τα τελευταία ευρήματα του ΜΕΓΑΛΟΥ TEACHER!!!!!...τα πραγματα είναι τελείως ξεκαθαρισμένα .Στην επόμενη φωτογραφία απο την Στεφανία ο Καλογήρου καθεται απο την μερια της Πλαστήρα προς την Σοφοκλή Βενιζελου και αυτό το καταλαβαίνεις απο την γούρνα που ηταν απο την μεριά της ΠΛΑΣΤΗΡΑ
Έλα Antonovar μου! Σ' ευχαριστώ για την επεξήγηση.. το ίδιο ακριβώς κατάλαβα κι εγώ.. έτσι το φαντάζομαι.. κάτι με την είσοδο της φυλακής στην Σοφοκλή Βενιζέλου που είπε ο Δάσκαλος, δεν κατάλαβα.. κι εσύ την είσοδο στην Πλαστήρα την τοποθετείς.. anyway μπορεί να μην έχω καταλάβει την περιγραφή του Δάσκαλου. Δεν έχει άλλωστε και μεγάλη σημασία.. τα ντοκουμέντα είναι όλα τα λεφτά! Μακάρι να τα καταφέρουμε για την συνάντηση.. εγώ δηλαδή γιατί ο χρόνος μου είναι πλεόν μετρημένος! Πάντως αν πας θα νιώσεις πολλά συναισθήματα.. εκτός από συγκίνηση και νοσταλγία, είμαι σίγουρος ότι θα νιώσεις και θυμό. Για την καταστροφή του μεγαλύτερου Κινηματογραφικού Μουσείου που έπρεπε να υπάρχει στην Ελλάδα.. και για άλλα που δεν θα αναφερθώ στην παρούσα φάση!!

ααα και να 'σαι καλά!! Ευχαριστώ για την συμβουλή.. στα 2 θα σταματήσω!! μη σου πω ότι θα αλλάξω και δωμάτιο!!χαχα

Φιλάκια πολλά στην Πριγκιπέσα μας! Όπως πάντα μοναδική στις ιστορικές αναδρομές και ρεπορτάζ!!

Καληνύχτα a tous! :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στη νέα εκπομπή του Δημήτρη Μάρκου "Στη γειτονιά μας", στο επεισόδιο για την Κυψέλη, γίνεται αναφορά σε αρκετές ταινίες και πλάνα.

 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα