Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
ΩΩΩΩ αυτή την ταινία ΧΩΡΙΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ την ψάχνω πάρα πολύ καιρό....

Πώς βρέθηκε αυτο το απόσπασμα? δεν το είχα προσέξει...
 

Δε ξέρω αν αναφέρθηκε , αν ναι συγχωρήστε με είναι πολλές οι σελίδες για να ψάξω. Άλλη μια ταινία που γυρίστηκε στο "Σπίτι με τα πιάτα" είναι και το "Αυτοί που ξέχασαν τον όρκο τους".


 


132.jpg
132.jpg
 
Tonytony αν μπορείς επιβεβαίωσε μας αν η ταινία "Το ευτυχισμένο πρόσωπο της Λεονώρας" έχει γυσιστεί στο σπίτι με τα πιάτα. Το είχα αναφέρει παλιότερα αλλα με κάθε επιφύλαξη.
 
tonytony είπε:

Δε ξέρω αν αναφέρθηκε , αν ναι συγχωρήστε με είναι πολλές οι σελίδες για να ψάξω. Άλλη μια ταινία που γυρίστηκε στο "Σπίτι με τα πιάτα" είναι και το "Αυτοί που ξέχασαν τον όρκο τους".




Ναι Αντωνη αναφερθηκε,εδω εχω μια λιστα αλλά δεν ειναι πληρης γιατι καθε φορα που βρισκω κατι το ποσταρω(μεχρι στιγμης σιγουρευτηκαμε για 31ταινιες).Για την "Το ευτυχισμενο προσωπο της Λεονωρας" που ανεφερε ο jasonk δεν ξερω αν ισχυει γιατι δεν την ειδα κι ουτε βρηκα βιντεακι που να δειχνει "το σπιτι με τα πιατα".Μπορεις να το κοιταξεις οταν εχεις χρονο;ευχαριστουμε :)
 

Ναι όντως γυρίστηκε και αυτό εκεί! Το κοίταξα και ορίστε δύο στοπ καρέ.


 


82.jpg
82.jpg

81.jpg
81.jpg
 
ευχαριστουμε πολυ Αντωνη!! ετσι με την "Το ευτυχισμενο προσωπο της Λεονωρας" φτασαμε στις 32 ταινιες που εχουν γυριστει στο "σπιτι με τα πιατα"
 
Γειά σας! Είμαι καινούργια στην παρέα! Να προσθέσω κι εγώ μια πληροφορία που άκουσα απο παλιούς Ηλιουπολίτες. Το σπίτι στην ταινία "ο στρίγγλος που έγινε αρνάκι" με τον Λάμπρο Κωνσταντάρα, βρισκόταν στην Ηλιούπολη στην λεωφόρο Πρωτόπαππα! Απ' ότι έμαθα το σπίτι δεν υπάρχει πια, όμως συγκρίνοντας φωτογραφία της λεωφόρου απο την δεκαετία του 50, με μία σκηνή απ' την ταινία οπου ο μικρός γιός φευγει απ το σπίτι με την μοτοσυκλέτα, μου φαίνεται οτι πρόκειται για τον ίδιο δρόμο.per.ht8.jpg. Επίσης, είχα ακούσει οτι στην ταινία "τα κίτρινα γάντια" η εκκλησία που φαίνεται στους "αγίους θεοδώρους" είναι η αγία μαρίνα κορωπίου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βλέποντας στη χτεσινοβραδινή εκπομπή του Νίκου Μάνεση την επίσκεψή του στο Οχυρό Λίσσε (πεδιάδα Νευροκοπίου), όπου ο στρατός έχει κάνει πραγματικά θαύματα, δημιουργώντας μια ψηφιακή διαδραστική εφαρμογή για να παίξεις με την παρέα σου, έψαξα λίγο περισσότερο στο Ίντερνετ και βρήκα ότι στην ευρύτερη περιοχή έχει γυριστεί η ταινία "ΟΧΙ", και η περίφημη σκηνή με τον Πρέκα "Ελάτε να τα πάρετε" ! Λεπτομέρειες εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλημέρα παιδιά! Να ρωτήσω, μήπως ξέρει κανείς πού έχει γυριστεί ο Παπασούζας;
 

ξερει καποιοσ σε πια πλατεια ειναι το
σπιτι τησ παριζιανασ (Βλαχοπουλου);
 
katerinak είπε:
Συγκλονιστικά και αφοπλιστικά βίντεο...μένει μόνο να πλανάται ένα αναπάντητο ''ΓΙΑΤΙ''??

makism είπε:

ξερει καποιοσ σε πια πλατεια ειναι το
σπιτι τησ παριζιανασ (Βλαχοπουλου);
Σύμφωνα με το σενάριο,κάπου στη Νέα Φιλαδέλφεια βρίσκεται το σπίτι της Ρένας.

Είμαι κι εγώ προβληματισμένος διότι δεν έχω καταφέρει να βρώ την μακρόστενη πλατεία που βρίσκεται το σπίτι.Μένω σχετικά κοντά (Ν.Ιωνία) και περνάω τακτικότατα απο Ν.Φ αλλά δεν έχω καταφέρει να βρώ τίποτε.

Στο 17:27 της ταινίας και καθώς ο Σειληνός χορεύει με το μπαλέτο πάνω στην πλατεία,μπαίνει στην πλατεία η Μπρόγερ και χορεύει μαζί τους.Ε,από πίσω τους ακριβώς υπάρχει κάτι που μοιάζει με σινεμά κι έχει ένα χαρακτηριστικό έμβλημα απο 5 κύκλους ενωμένους σε σχήμα ''Λ'' σε αμβλεία γωνία.Ίσως κάποιος το αναγνωρίσει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το μόνο αν είναι η πλατεία (στη Φιλαδέλφεια) με το ηρώο με τα φτερά της νίκης, που είναι πηγαίνοντας να βγούμε στην Εθνική Οδό.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Το μόνο αν είναι η πλατεία (στη Φιλαδέλφεια) με το ηρώο με τα φτερά της νίκης, που είναι πηγαίνοντας να βγούμε στην Εθνική Οδό.
Δυστυχώς δεν φαίνεται να είναι αυτή η πλατεία,διότι εκεί που λες έχει πολλά σπίτια προσφυγικά και είναι και με κατηφορική κλίση.Στην ταινία δεν διακρίνονται αυτά τα στοιχεία...
 
Επιτέλους το βρήκα το σπίτι της παριζιάνας στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Περικλέους & Κρήτης 28.

Πίσω βλέπετε το cine fanny που γκρεμίστηκε και έγινε Μαρινόπουλος.

Η πλατεια που εγιναν τα γυρισματα απο την Παριζιάνα Περικλέους & Κρήτης 28 fanny.jpgΘα ανεβάσω και σημερινές φωτογραφίες τις επόμενες ημέρες.

Παριζιάνα .jpg
 
makism είπε:
Επιτέλους το βρήκα το σπίτι της παριζιάνας στη Νέα Φιλαδέλφεια. Περικλέους & Κρήτης 28.

Πίσω βλέπετε το cine fanny που γκρεμίστηκε και έγινε Μαρινόπουλος.

Προβολή συνημμένου 98640Προβολή συνημμένου 98641Θα ανεβάσω και σημερινές φωτογραφίες τις επόμενες ημέρες.
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ!!

Σήμερα το πρωί έκανα βόλτες διερευνητικές αλλά χωρίς αποτέλεσμα!!

Θα περάσω σήμερα για φωτό!!!

Edit: IMG_20140312_064610.jpg

IMG_20140312_064555.jpg

Πρόκειται για μια εξαιρετικά όμορφη γειτονιά και ήσυχη!Το σπίτι όπως βλέπετε έχει γίνει φροντιστήριο ξένων γλωσσών!Το χαρακτηριστικό 28 ακόμα εκεί!Αγγιξα με νοσταλγία τα ίδια κάγκελα που άγγιζε η Ρένα κι οΧρόνης!Το δε περίπτερο στέκει σαν αειθαλές δέντρο εκεί,στοίδιο σημειο!Το cine fanny δεν υπάρχει,όμως ξαναζωντάνεψε στη φαντασία μου και στα μάτια μου,όπως ζωντάνεψε η Ρένα,ο Χρόνης,ο Σειληνός και οι υπόλοιποι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Επιτέλους το βρήκα το σπίτι της παριζιάνας στη Νέα Φιλαδέλφεια. Περικλέους & Κρήτης 28.

Πίσω βλέπετε το cine fanny που γκρεμίστηκε και έγινε Μαρινόπουλος.

Προβολή συνημμένου 98640Προβολή συνημμένου 98641Θα ανεβάσω και σημερινές φωτογραφίες τις επόμενες ημέρες.

χαιρομαι που ελυσες τελικα μονος σου την απορια που ειχες :)
 
Πίσω βλέπετε το cine fanny που γκρεμίστηκε και έγινε Μαρινόπουλος, και τα τελευταία χρόνια πολυκατοικία.

Προτείνω να γράψουν όσοι ξέρουν διευθύνσεις που έμεναν οι ηθοποιοί.

*αγγελία για ανταλλαγή VHS ελληνικών ταινιών πως να σας στείλω;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα