Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Αλλο ενα σπιτι που εχουμε δει σε σειρες και βιντεοταινιες ηταν κανονικο αραγε? ειχε και εσωτερικη πισινα(παρα πολυ εντυπωσιακο για την εποχη του και για τωρα θα ελεγα) το συγκεκριμενο σπιτι το εχω πετυχει στην σειρα μαλιστα κυριε του αντ1 (1991) και σε πολλες βιντεοταινιες μερικες ειναι οι φοιτητριες, τριανταφυλλο και αγγαθι, εκεινη η γυναικα, ερωτας στο περιθωριο,η γοητεια του χρηματος και αλλες που δεν θυμαμαι τωρα. Επισης και το σπιτι του Δαδινοπουλου στην ταινια Μαρθα το χρονικο ενος βασμου(1989) το εχω δει σε παρα πολλες βιντεοταινιες.
 
Εννοείς ένα που ήταν και στη σειρά "Η Δίψα"; Με δίφυλλη πόρτα εισόδου, και ένα διακοσμητικό "δέντρο" σε έναν τοίχο;
 
ναι αυτο ειναι ,

ηταν επισης το σπιτι της μιμησ ντενιση στην σειρα (το τελος της μοναξιας ερτ1 1991) και το "πατρικο" της ηταν το γνωστο σπιτι με τα πιατα γενικα αυτα τα 2 σπιτια τα εχω δει σε αμετρητες ταινιες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και στη βιντεοταινια "ο θανατος σου,η ζωη μου" φαινεται η βιλα Λεβιδη

oth.JPG

othanasizoimlevidi.JPG
 
Δεσποινίς διευθυντής........

Το συγκεκριμένο σπίτι βρίσκεται στην Πολιτεία. Στους πρόποδες της Πεντέλης.

Το γνωρίζω επειδή είχα ασχοληθεί επαγγελματικά με το ακίνητο κάπου το 2005. Οταν είχα πρωτοπάει μου θύμιζε κάτι αλλά το αντιλήφθηκα αργότερα.

Ο ιδιοκτήτης τότε (το '05) μου το επιβεβαίωσε ότι εκεί είχαν γίνει τα γυρίσματα όταν ήταν νεόδμητο ακόμα.

Εχω φωτο κάπου που πρέπει να σκανάρω για να την δείξω.

Βέβαια, οι εκάστοτε ιδιοκτήτες από εκείνη την εποχή και δώθε έχουν κάνει τις παρεμβάσεις τους που έχουν αλλοιώσει λίγο την αρχική εικόνα..

Αν μπορείς να βοηθήσεις με κοντινή διεύθυνση η γεωγραφική περιοχή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στην ταινια 5000 ψεμματα απέναντι από το σπιτι του παπαγιανοπουλου.

είναι ο αγιος αιμιλιανος στον λοφο σκουζε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
υπολοχαγοσ νατασασ στην εκλησια που παντρεύονται.

Αγιοι Ανάργυροι στα Σπατα

Πίσω από το γυμνάσιο στην οδό μυκηναϊκών.

ποιοσ ειναι ο αριθμοσ των post για να το βαζω;

εγω απαντω στο ιδιο θεμα.

ευχαριστω για την βοηθεια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μερικοί το προτιμούν κρύο με τον Ντίνο Ηλιόπουλο που πήγε στους αδελφούς γιατρούς της Καραγιάννη, για να τον τσεκάρουν ιατρικά, παρκάρει στην κυψέλη στο άγαλμα με τον σκύλο στην Φωκίωνος Νέγρη. 20140415_220819.jpg

kinas.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η βιλα Λεβιδη φαινεται και στη βιντεοταινια "Στουμπερμαν αγαπη μου"

stou2.JPG

stoub.JPG

stou1.JPG
 
Για το post 582

Αν μπορείς να βοηθήσεις με κοντινή διεύθυνση η γεωγραφική περιοχή.

Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

*θα βελτιωθώ που θα πάει

katerinak είπε:
επισης φαινεται κι ενα δασακι ή παρκο στις παρακατω φωτογραφιες
attachment.php
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Αν μπορείς να βοηθήσεις με κοντινή διεύθυνση η γεωγραφική περιοχή.
makism δε μπορω να κανω κατι παραπανω,λυπαμαι αλλά δε γνωριζω την περιοχη.Ελπιζω να βοηθησει καποιος.

Επισης ειναι σημαντικο,αναφερομαι γενικα, να βαζετε και τον αριθμο του ποστ, εξηγει πιο πανω η Kambia που βρισκεται ο αριθμος αυτος
 
Διακρίνω χαμόγελα;

Λοιπόν το σπίτι της Καρέζη στο Δεσποινίς Διευθυντής είναι Φιλοθέη οδό Κόδρου 11.

εκανα παραθεση στο 723 είναι οκ;

desp. Dieyth  (3).jpg

τελικά το σπίτι με τα πιάτα έχει όντως καταστραφεί και είναι φειλαδελφέως και Γούναρη στην Κηφισιά.

δυστυχώς δεν μπόρεσα να δω πιο μέσα αλλά οι πέτρες που πάνε στην είσοδο μπόρεσα να τις δω ανάμεσα από τις λαμαρίνες που το έχουν περιφράξει.

katerinak είπε:
πατερας και γιος κατευθυνονται προς την πορτα,πηγαινουν στην κηδεια της Μπετης


piata (3).jpg

Τελειωνω με την ταινια "η λεωφορος της προδοσιας" :

εξωτερικος χωρος

attachment.php


attachment.php


το κοινο εσωτερικο του σπιτιου που υπαρχει σε ολες τις παραπανω ταινιες

attachment.php


attachment.php
desp. Dieyth  (1).jpg

desp. Dieyth  (2).jpg

desp. Dieyth  (4).jpg

piata (1).jpg

piata (2).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Διακρίνω χαμόγελα; Λοιπόν το σπίτι της Καρέζη στο Δεσποινίς Διευθυντής είναι Φιλοθέη οδό Κόδρου 11.

εκανα παραθεση στο 723 είναι οκ;

Προβολή συνημμένου 101625Προβολή συνημμένου 101628Προβολή συνημμένου 101627
Στο ποστ #584 πάντως είχε αναφερθεί ότι βρίσκεται στη Πολιτεία.

Και μένα από την αρχή Ψυχικό ή Φιλοθέη μου θύμιζε.
 
το 584 post είναι δικό μου:

ntsmrtz είπε:
Το συγκεκριμένο σπίτι βρίσκεται στην Πολιτεία. Στους πρόποδες της Πεντέλης. Το γνωρίζω επειδή είχα ασχοληθεί επαγγελματικά με το ακίνητο κάπου το 2005. Οταν είχα πρωτοπάει μου θύμιζε κάτι αλλά το αντιλήφθηκα αργότερα.

Ο ιδιοκτήτης τότε (το '05) μου το επιβεβαίωσε ότι εκεί είχαν γίνει τα γυρίσματα όταν ήταν νεόδμητο ακόμα.

Εχω φωτο κάπου που πρέπει να σκανάρω για να την δείξω.

Βέβαια, οι εκάστοτε ιδιοκτήτες από εκείνη την εποχή και δώθε έχουν κάνει τις παρεμβάσεις τους που έχουν αλλοιώσει λίγο την αρχική εικόνα..
και όντως το σπίτι στο οποίο αναφέρομαι μοιάζει πολύ με αυτό της ταινίας και ο ιδιοκτήτης υποστήριξε ότι είναι αυτό της ταινίας.

φυσικά και δεν είναι, οι φωτογραφίες του @makism είναι η απόδειξη.

συγνώμη για την λάθος πληροφορία.
 
makism είπε:
τελικά το σπίτι με τα πιάτα έχει όντως καταστραφεί και είναι φειλαδελφέως και Γούναρη στην Κηφισιά.δυστυχώς δεν μπόρεσα να δω πιο μέσα αλλά οι πέτρες που πάνε στην είσοδο μπόρεσα να τις δω ανάμεσα από τις λαμαρίνες που το έχουν περιφράξει.
makism για "το σπιτι με τα πιατα" μας εχει ποσταρει φωτογραφιες η helenak εδω
 
Παιδιά καλησπέρα και συγχαρητήρια για το τόσο ενδιαφέρον θέμα που έχετε ανοίξει! Με έχει απορροφήσει και έχω διαβάσει όλα τα σχόλια και περιμένω με ανυπομονησία τις νέες δημοσιεύσεις! Θέλω κι εγώ να υποβάλλω κάποιες απορίες, όμως θα το κάνω σιγά σιγά γιατί δεν ξέρω από πού να αρχίσω. Για αρχή, μήπως γνωρίζει κάποιος πού έχει γυριστεί η παρακάτω σκηνή από το έργο «Η Αλίκη δικτάτωρ»; Κάποτε είχα ακούσει ότι βρίσκεται κάπου στην Παιανία, όμως είμαι εντελώς άσχετη από την περιοχή αυτή και δεν μπορώ να το εξακριβώσω.

 
Στην ταινία του Ντίνου Κατσουρίδη "Θανάση πάρε τ'όπλο σου" (1972) με πρωταγωνιστή το Θανάση Βέγγο, βλέπουμε το λεγόμενο "Καμίνι" του Γαλατσίου (μία από τις πολλές καμινάδες που σώζονται μέχρι σήμερα της ευρύτερης περιοχής Γαλατσίου - Λαμπρινής - Πατησίων), ερειπωμένο τότε, ανακατασκευασμένος πολιτιστικός χώρος σήμερα.

Συγκεκριμένα, ο Θανάσης Βέγγος με το φορτηγό του που πασχίζει να το ξεπληρώσει, φαίνεται να περνά μπροστά από το "Καμίνι" ερχόμενος από την οδό Βαλτετσίου, στρίβοντας στη συνέχεια στην Καραϊσκάκη, δρόμος που οδηγεί στη Λεωφόρο Γαλατσίου.

veggos-kamini-galatsi-2.jpgveggos-kamini-galatsi-1.jpg

kamini-galatsi.jpg

Περισσότερα για το Καμίνι: http://www.galatsi.gov.gr/web/guest/179

Στη συνέχεια φαίνεται να συνεχίζει την πορεία του επί της Καραϊσκάκη με προορισμό τη Γαλατσίου και να σταματά στο αμέσως επόμενο τετράγωνο (Καραϊσκάκη & Κουγκίου), όπου και συναντά την Έφη Ροδίτη. Τη θέση των χαμηλών σπιτιών που βλέπουμε βέβαια, σήμερα έχουν πάρει πολυκατοικίες.

veggos-kamini-galatsi-3.jpg

kamini-galatsi-2.jpg

Αμέσως μετά, ο Θ. Βέγγος βγαίνει με το φορτηγό στη συμβολή των οδών Καραϊσκάκη και Γαλατσίου. Η πολυκατοικία στα δεξιά υπάρχει ακόμη.

veggos-kamini-galatsi-4.jpgkamini-galatsi-3.jpg

kamini-galatsi-4.jpg

Αργότερα, Βέγγος και Ροδίτη, ενώ στο σενάριο έχουν γυρίσει όλη την Αθήνα, εμφανίζονται σε κοντινή περιοχή, στους πρόποδες του Αττικού Άλσους. Πάνω αριστερά διακρίνεται και η Ιερά Μονή του Προφήτη "Ηλιού" του Αττικού Άλσους.

veggos-attiko-alsos.jpg

Γενικότερα πιστεύω ότι μεγάλο μέρος της ταινίας γυρίστηκε στην περιοχή Τουρκοβουνίων και Αττικού Άλσους. Εντύπωση μου έκανε στην ταινία και ο μεγάλος αριθμός οικοδομών που ξεκινούσαν να φτιάχνονται, αλλά και αρκετά γκρεμίσματα παλιών σπιτιών. Φαίνεται το Γαλάτσι χτυπήθηκε από την τσιμεντο-λαίλαπα στις αρχές του '70.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερα κατατοπιστικο! Ευχαριστουμε!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα