Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
34η ταινια με "το σπιτι με τα πιατα" ειναι η : "Υπερηφανοι αετοι" , λειπουν βεβαια τα πιατα απ τα γνωστα πια σημεια...

ip8.JPG

ip0.JPG

ip6.JPG

ip7.JPG

ip3.JPG
 
1, φωτογραφία είναι η κατηφόρα οδό Πρεβέζης που κυνηγάνε τον πιτσιρικά με το δέμα και στρίβουν στην Βοσπόρου όπου και το πιάνουν.

2, φφωτογραφία είναι το μπιλιαρδάδικο που παίζουν οι Τζανετάτος-Κωνσταντίνου. (μετά το μπιλιαρδάδικο ήταν για πολλά χρόνια εστιατόριο το <<Συμπόσιο>> και έτσι το ξέρουν πολλοί στη γειτονιά) , και τώρα είναι ένα άλλο εστιατόριο.

5000 PSEM (2).jpg

katerinak είπε:
:thanx2: :thanx2:makism για τις πληροφοριες!μαλλον αναφερεσαι στις παρακατω φωτογραφιες:

σπιτι Παπαγιαννοπουλου

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
5000 PSEM (4).jpg
 
Από 1,2,3,4,5 Φώτο ανεβαίνουν την οδό Πρεβέζης + Τεμπών για το σπίτι του Παπαγιανόπουλου.

Στην 6,7 Φώτο είναι έξω από το σπίτι και βλέπουμε πίσω την εκκλησία του αγίου Αιμιλιανού και μέσα στον λόφο Σκουζέ ένα (πρώην κέντρο μπουζούκια μετά καφενείο μπαρ)που τώρα είναι το καφέ Αίγλη.

Απέναντι διαγώνια από την 4 Φώτο είναι το μπιλιαρδάδικο και η κατηφόρα που κυνηγούν τον μικρό με το δέμα.

Στην Φώτο 8,9,10,11,12 είναι το κουρείο που με κούρευε ο πατέρας μου ο κυρ Χρίστος (μετά έγινε ψιλικατζίδικο) και βλέπουμε την λεωφόρο Ιωαννίνων ακόμα χωματοδρομο.Στα 70 μέτρα παραπάνω επί της Ιωαννίνων είναι η παιδική χαρά που στρίβει με το ποδήλατο ο Ζίκος.

Στην 13,14,15 Φώτο βλέπουμε την διασταύρωση Ιωαννίνων-γερακιού-Δράμας όπου θα την δούμε και στη ταινία της κακομοίρας που πηγαίνει η προξενήτρα στο μπακάλικο του κ. παντελή.

Αν βρούμε την βίλα της ταινίας και το σπίτι που μένουν, σχεδόν έχει ολοκληρωθεί η ταινία.

5000 PSEM (8).jpg

5000 PSEM KOYREIO (2).jpg

20140426_122142.jpg

Συνέχεια από την ταινία πάρε κόσμε:

ο Βέγγος γαλατάς που έρχεται από τον λόφο σκουζέ από οδό Πρεβέζης (λίγο πριν το σπίτι του Παπαγιανόπουλου στα 5000 ψέματα )στην οδό ευαλκίδου και παίφτει από το ποδήλατο στη ευαλκιδου και Ισμήνης ( δίπλα στο 15ο Τμήμα)

Βλέπουμε πάλι τον Άγιο Αιμιλιανό από την πίσω μεριά και το λόφο Σκουζέ.

BEGGOS PODH;LATO (4).jpg

Από την ταινια ΒΕΓΓΟΣ Ο ΤΡΕΛΟΣ ΚΑΜΙΚΑΖΙ βλέπουμε:

Άγοις Αιμιλιανός

AGIOS AIMILIANOS (3).jpg

Είσοδος του Λόφου Σκουζέ (ακριβώς απέναντι από στο σπίτι Παπαγιανόπουλου στα 5000 ψέματα)

Στην κατηφόρα επι της Πρεβέζης που τρέχει ο Βέγγος έτρεχαν και οι Τζανετάτος-Κωνσταντίνου

LOFOS MPROSTA.jpg

Είσοδος του Λόφου Σκουζέ από την κατω μερια πρεβέζησ και Λαοδάμαντος.

LOFOS PLAI (1).jpg

Το μαγαζί ήταν Τίφυος και Γαρδικιου και τώρα είναι πολυκατοικία.

TRELLOS KAMIKAZI (11).jpg

και Επι της Γαρδικίου η μισοτελειωμένη πολυκατοικία ακόμα και σήμερα

TRELLOS KAMIKAZI (9).jpg

στην αμέσως επομένη ... πίσω στο βάθος κάπου είμαι και εγώ πολύ μικρός και παρακολουθούσα τα γυρίσματα. δεν θυμάμαι πόσες φορές βρέξανε τον Βέγγο.

TRELLOS KAMIKAZI (10).jpg

Από την ταινία ΚΟΡΟΪΔΑΚΙ ΤΗΣ ΠΡΙΓΚΗΠΕΣΣΑΣ

στην σκηνή που ο νομικός μοιράζει τις φιάλες με το τρίκυκλο και μιλά με την Βαλσάμη στην οδό Λαοδάμαντος.

Δεν μπορώ να σας δειξω σκηνή και απο την ταινία.

TO KOROIDAKI TIS PRIGKIPESAS (4).jpg

Στην παρακάτω φωτογραφία είναι από ένα υπόγειο που γύριζαν μια πολεμική ταινία με γερμανούς που ήταν σαν τυπογραφείο, αλλά δεν θυμάμαι πια ταινία ήταν.

το κτίριο δεν έχει αλλάξει καθολου.ειναι οδό Λαοδάμαντος-Βοσπόρου και Αθαμανίας και ήταν το λουστραδικο του κυρίου Ακτύπη.

Αν θυμαται κανεισ την ταινια;

την βρηκα << ΟΙ ΓΕΝΝΑΙΟΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ>> με τον Αντωνόπουλο που έμενε κοντά σε αυτή την γειτονιά.

20140427_034036.jpg

και όταν πηγαίνουν στο τυπογραφείο κατεβαίνουν από τον Άγιο Αιμιλιανό του λόφου σκούζε.

Στέκονται στην Λαοδάμαντος και Ευρίπου

AGIOS AIMILIANOS (1).jpg

katerinak είπε:
την ειχα παρακολουθησει πριν πολυ καιρο και δε θυμομουν λεπτομερειες..νομιζω οτι βρηκα τις σωστες φωτογραφιες αυτη τη φορα
5000 PSEM (1).jpg

ps3.JPG

5000 PSEM (6).jpg

ps0.JPG

5000 PSEM (7).jpg

5000 PSEM (9).jpg

ps6.JPG

5000 koyreio (1).jpg

5000 koyreio (2).jpg

5000 PSEM KOYREIO (1).jpg

5000 PSEM KOYREIO (3).jpg

5000 koyreio (3).jpg

20140426_122056.jpg

TRELLOS KAMIKAZI (15).jpg

TRELLOS KAMIKAZI (13).jpg

TRELLOS KAMIKAZI (2).jpg

TRELLOS KAMIKAZI (5).jpg

TRELLOS KAMIKAZI (1).jpg

TRELLOS KAMIKAZI (12).jpg

TRELLOS KAMIKAZI (8).jpg

TRELLOS KAMIKAZI (4).jpg

TO KOROIDAKI TIS PRIGKIPESAS (3).jpg

POLEMIKO.jpg

TRELLOS KAMIKAZI (25).jpg

AGIOS AIMILIANOS (2).jpg

vegos podhlato (1).jpg

vegos podhlato (3).jpg

vegos podhlato (2).jpg

BEGGOS PODH;LATO (1).jpg

BEGGOS PODH;LATO (2).jpg

TRELLOS KAMIKAZI (19).jpg

TRELLOS KAMIKAZI (18).jpg

TRELLOS KAMIKAZI (16).jpg

TRELLOS KAMIKAZI (21).jpg

TRELLOS KAMIKAZI (20).jpg

20140427_033934.jpg

20140427_034012.jpg

20140427_034025.jpg

20140427_033839.jpg

20140427_033910.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Τα χρονια της οργης" ειναι η 35η ταινια στην οποια εμφανιζεται "το σπιτι με τα πιατα"

tax1.JPG

taxroniatisorgis.JPG

tax2.JPG
 
Στην ταινία "Σ'αγαπώ" (1971) με πρωταγωνιστές τους Αλίκη Βουγιουκλάκη, Άγγελο Αντωνόπουλο και Νίκο Γαλανό, η πολυκατοικία στην οποία πηγαίνει στην αρχή ο Αντωνόπουλος, έχοντας κάνει λάθος στη διεύθυνση, είναι στην πραγματικότητα η είσοδος της πολυκατοικίας όπου έμενε η Αλίκη στην Στησιχόρου 3!

stisixorou.jpg



Το link με το video με το απόσπασμα της εκπομπής από όπου προέρχεται η τελευταία εικόνα, για όποιον ενδιαφέρεται ;)


sagapo-2.jpg

sagapo-1.jpg
 
dimi16 είπε:
Στην ταινία "Σ'αγαπώ" (1971) με πρωταγωνιστές τους Αλίκη Βουγιουκλάκη, Άγγελο Αντωνόπουλο και Νίκο Γαλανό, η πολυκατοικία στην οποία πηγαίνει στην αρχή ο Αντωνόπουλος, έχοντας κάνει λάθος στη διεύθυνση, είναι στην πραγματικότητα η είσοδος της πολυκατοικίας όπου έμενε η Αλίκη στην Στησιχόρου 3!
Προβολή συνημμένου 102206 Προβολή συνημμένου 102207 Προβολή συνημμένου 102208




Το link με το video με το απόσπασμα της εκπομπής από όπου προέρχεται η τελευταία εικόνα, για όποιον ενδιαφέρεται ;)

Απίστευτη ανακάλυψη και παρατηρητικότητα!!!! Πολλά μπράβο!!!
 
tonytony είπε:
Απίστευτη ανακάλυψη και παρατηρητικότητα!!!! Πολλά μπράβο!!!
:thanx2:

Επίσης, τους εξωτερικούς χώρους του σπιτιού της Αλίκης στο "Η Αλίκη στο Ναυτικό" (1961), τους βλέπουμε και δύο χρόνια νωρίτερα πάλι ως σπίτι της Αλίκης ως Λίζα Παπασταύρου στο "Το ξύλο βγήκε απ'τον παράδεισο" (1959). (Ουσιαστικά, το αντίθετο συμβαίνει :p )

Το σπίτι, όπως έχει αναφερθεί, βρίσκεται στην Κηφισιά, στην οδό Δ. Γούναρη & Λέσβου.

to-xilo-vgike-ap-ton-paradeiso-2.jpg

tonytony είπε:
Τη συγκεκριμένη φωτογραφία τη βρήκα στο διαδίκτυο. Είναι κάποιο σπίτι στην Εκάλη , όπως είναι σήμερα. Θα σας το βάλω σαν μίνι κουίζ , αν και πιστεύω πανεύκολο να βρεθεί. Ποια ταινία γυρίστηκε στο συγκεκριμένο σπίτι;;;


attachment.php
Προβολή συνημμένου 67356

katerinak είπε:
Η Αλικη στο ναυτικο,γιατι ομως οσοι βρηκατε την ταινια δε γραψατε τον τιτλο;
attachment.php
attachment.php
to-xilo-vgike-ap-ton-paradeiso-1.jpg
 
Προβολή συνημμένου 102279

Προφανώς η φωτογραφία είναι αρκετά πρόσφατη και κάνει εντύπωση πως μετά από τόσα χρόνια ελάχιστα έχουν αλλάξει στο σπίτι.

Aliki 60s.JPG

Παρατηρώ ότι η εξωτερική καγκελόπορτα παραμένει η ίδια, όπως και τα κάγκελα της περίφραξης (περιέργως δεν έχουν τοποθετηθεί ψηλότερα).

Η βασική διαφορά είναι ότι έχει αλλάξει η κεντρική πόρτα, διαθέτοντας πλέον άνοιγμα καθ'όλο το ύψος και διακόπτει τη συνέχεια στα κλωστρά της εισόδου που είχε παλιά.

Aliki Current.jpg
 
Kλωστρά;:what::what: Αν και της "αρχιτεκτονικής", πρώτη φορά το ακούω ! Πες παιδάκι μου "καφασωτά" να καταλάβουμε !
 
ΦΖΠ1 είπε:
Kλωστρά;:what::what: Αν και της "αρχιτεκτονικής", πρώτη φορά το ακούω ! Πες παιδάκι μου "καφασωτά" να καταλάβουμε !
Xαχαχαχα... το κατάλαβες όμως. :supergrin: Το έχω ακούσει και το καφασωτό, αλλά κλωστρά τα ξέρω.
 
Πριν βαρούσετε να σας πω ότι το έψαξα αλλά δεν το βρήκα. :fafoutis:

Eχθές είδα την Οικογένεια Χωραφά. Είμαι σίγουρος ότι είδα σκηνή από την πλατεία του Χαλανδρίου και μάλιστα την εκκλησία του Αγίου Νικολάου.

Γνωρίζουμε τα μέρη όπου γυρίστηκαν οι σκηνές;;
 
Για βοηθήστε με όσοι παρακολουθείτε το θέμα, έχετε συζητήσει εδώ για σκηνές από Καισαριανή να τα διαβάσω; :)
 
Έχω την εντύπωση ότι κάτι έχει αναφερθεί για το σκοπευτήριο μόνο.
 
katerinak είπε:
το σπιτι της τελευταιας φωτο το βλεπουμε και στην ταινια "Ειναι ενας τρελος τρελος Βεγγος",υποτιθεται οτι εκει βρισκεται το "προτυπον ορφανοτροφειον αρρενων-Αττικης"Προβολή συνημμένου 93883
το σπιτι αυτο φαινεται και στην ταινια "Μια τρελη τρελη σαρανταρα"

photo1.jpg

http://www.finosfilm.com/

προελευση φωτογραφιων

photo10.jpg
 
Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε , άλλη μια ταινία που γυρίστηκε στο "σπίτι με τα πιάτα" είναι οι "Υπερήφανοι αετοί" (σχετικό απόσπασμα στο ανάλογο θέμα που άνοιξα...)
 
tonytony είπε:
Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε , άλλη μια ταινία που γυρίστηκε στο "σπίτι με τα πιάτα" είναι οι "Υπερήφανοι αετοί" (σχετικό απόσπασμα στο ανάλογο θέμα που άνοιξα...)
ευχαριστω Αντωνη,στην προηγουμενη σελιδα το ανεφερα :flower:
 
katerinak είπε:
ευχαριστω Αντωνη,στην προηγουμενη σελιδα το ανεφερα :flower:
Απολογούμαι δεν το πρόσεξα! Και μια ακόμη είναι "Ο μεγάλος ένοχος" δε ξέρω αν έχει αναφερθεί. Αν όχι να ανεβάσω απόσπασμα ή στοπ καρέ.
 
tonytony είπε:
Απολογούμαι δεν το πρόσεξα! Και μια ακόμη είναι "Ο μεγάλος ένοχος" δε ξέρω αν έχει αναφερθεί. Αν όχι να ανεβάσω απόσπασμα ή στοπ καρέ.
τα εχουμε κι αυτα τα στιγμιοτυπα εδω ,οποτε δε χρειαζεται να σε βαζω σε κοπο :)
 
Η βιλα Λεβιδη και στη βιντεοταινια "Ο δον μαφιας"/ "Ο παπαμαφιας"

don.JPG

donm.JPG

donmafias,levidi.JPG
 
Η βιλα Λεβιδη σε αλλη μια βιντεοταινια: "Ο γυναικοκατακτητης" / "Ματακιας και βρωμοστομος"

og3.JPG

og1.JPG

og2.JPG
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα