Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
hannele είπε:
Βρήκα ενα σπιτι σε οδο Πλαταιών, το οποιο δεν ειναι βεβαια ακριβως ίδιο με αυτο της ταινιας...μου εκανε ομως εντυπωση οτι εχει τα ίδια πεζούλια στα παραθυρα και σχηματίζει γωνία...και επιπλεον ο δρόμος ειναι διπλος οπως και στην ταινία....τι λετε?????? λες να ειναι αυτη η γειτονιά τελικά???????? :wait2: :wait2: :wait2: :wait2: λετε να γυριστηκε εκεί η σκηνή της ταινίας?????????
Hannele μου το κοίταξα πολλές φορές και πολύ προσεκτικά αλλά νομίζω ότι δεν είναι αυτό το σημείο.. τουλάχιστον το σπίτι που υποδεικνύεις.. έχει πολλές διαφορές με κυριότερη ότι το σπίτι συνεχίζει δεξιά ενώ το τωρινό σταματάει στην πόρτα.. ακόμα και η απόσταση από το μπαλκόνι (που κι αυτό δεν νομίζω να γίνεται να αφαιρεθούν οι κολώνες) μέχρι το τοιχάκι στο πεζοδρόμιο, είναι πολύ μεγαλύτερη. Ετσι το βλέπω εγώ.. δεν ξέρω τι λένε κι οι υπόλοιποι!

Επίσης, αν μπορείς εσύ ή κι ο makism που το έχει ξανακάνει, να μεγενθύνετε λίγο την ταμπέλα του δρόμου.. εγώ δεν την βλέπω πολύ καθαρά.. υπάρχει περίπτωση να μην γράφει Πλαταιών ή εσείς το διακρίνετε κανονικά? Το λέω σε περίπτωση που δεν είναι αυτό το σημείο, μήπως μας βοηθήσει περισσότερο..
 
Kyrbill εχω ψαξει ολες τις Πλαταίων στο google view και δεν εχω βρει τιποτα αλλο πιο "κοντινο" σε σχεση με αυτο που βλεπουμε στην ταινία...

Σε παλαιότερο post ειχα υποθεσει μηπως ήταν η Πλαταιών στην Γλυφάδα, αλλα μετα απο συζητηση που ειχαμε με τον makism, τελικα καταλαξαμε οτι δεν ήταν αυτη η γειτονιά....

Αυτο που εχω βαλει τώρα, αν θυμαμαι καλα, ειναι ή Νίκαια ή Κορυδαλλο....

Βεβαια, εχουν περασει και τόσα χρόνια και ειναι λογικο να μην υπαρχει το εν λόγω σπιτι....

Απο την αλλη ομως σκεφτηκα οτι μπορει το σπιτι (αν φυσικα ειναι αυτο) να εχει υποστεί και αρκετες αλλαγες...μην ξεχναμε σεισμούς 1981, 1999 που ενδεχομένως να αλλάξε η οψη του αλλα και όλη η δομη του απο επισκευες, ανακαινήσεις κλπ....

Απλα μου εκανε εντυπωση αυτο με τα πρεβάζια που ειναι ομοια....

Για αυτο αλλωστε το εβαλα για να κανουμε συζητηση, ωστε ολοι μαζί να δουμε διαφορες & ομοιότητες, να εξετασουμε ολες τις πιθανότητες...και αν δεν ειναι αυτο, συνεχιζουμε το ψαξιμο... :D ;) ...

Τωρα για το "οδος Πλαταίων", ο φιλος makism (αν θυμαμαι καλα) ειχε ξεχωρισει τα γραμματα...Δυστυχως απο τον Η/Υ δεν φαινεται καλα η πινακίδα...πρεπει να βρω το dvd της ταινίας, αλλα οπως το βλεπω εστω και απο τον Η/Υ (σε μεγενθυνση η εικονα) δεν νομιζω να γραφει κατι αλλο....
 
καλησπέρα hannele , kyrbill και σε όλη την ομάδα.

Παρακολουθώ όλα τα καλούδια που ανεβάζετε αλλά ήμουν επαγγελματικό ταξίδι και δεν μπορούσα να συμμετέχω.

Για την οδό Πλαταιών σας επισυνάπτω μεγέθυνση τη Φώτο που μάλλον για Πλαταιών φαίνετε. Για το σπίτι του καρατζόπουλου , στην ταινία ο θαυματοποιός , αμέσως μετά τους τίτλους μας δείχνει με ζουμ ένα σπίτι στα νέα Φιλαδέλφεια και μετά το σπίτι που ψάχνουμε, σαν να θέλει να μας πει ότι είναι εκεί. έψαξα αρκετά στην περιοχή και από κοντά αλλά μάταια. Αν βρούμε και την Μάρκου Μπότσαρη μήπως και βοηθηθούμε . επίσης μπορεί να μας βοηθήσει το παλιό σπίτι που είναι στο τέλος της Μπότσαρη (πίσω από τον Ηλιόπουλο). ένα τέτοιο δεν περνά απαρατήρητο. κάποιος θα το έχει δει.

Screenshot 2014-12-11 20.50.20.jpg

hannele είπε:
Kyrbill εχω ψαξει ολες τις Πλαταίων στο google view και δεν εχω βρει τιποτα αλλο πιο "κοντινο" σε σχεση με αυτο που βλεπουμε στην ταινία...Σε παλαιότερο post ειχα υποθεσει μηπως ήταν η Πλαταιών στην Γλυφάδα, αλλα μετα απο συζητηση που ειχαμε με τον makism, τελικα καταλαξαμε οτι δεν ήταν αυτη η γειτονιά....

Αυτο που εχω βαλει τώρα, αν θυμαμαι καλα, ειναι ή Νίκαια ή Κορυδαλλο....

Βεβαια, εχουν περασει και τόσα χρόνια και ειναι λογικο να μην υπαρχει το εν λόγω σπιτι....

Απο την αλλη ομως σκεφτηκα οτι μπορει το σπιτι (αν φυσικα ειναι αυτο) να εχει υποστεί και αρκετες αλλαγες...μην ξεχναμε σεισμούς 1981, 1999 που ενδεχομένως να αλλάξε η οψη του αλλα και όλη η δομη του απο επισκευες, ανακαινήσεις κλπ....

Απλα μου εκανε εντυπωση αυτο με τα πρεβάζια που ειναι ομοια....

Για αυτο αλλωστε το εβαλα για να κανουμε συζητηση, ωστε ολοι μαζί να δουμε διαφορες & ομοιότητες, να εξετασουμε ολες τις πιθανότητες...και αν δεν ειναι αυτο, συνεχιζουμε το ψαξιμο... :D ;) ...

Τωρα για το "οδος Πλαταίων", ο φιλος makism (αν θυμαμαι καλα) ειχε ξεχωρισει τα γραμματα...Δυστυχως απο τον Η/Υ δεν φαινεται καλα η πινακίδα...πρεπει να βρω το dvd της ταινίας, αλλα οπως το βλεπω εστω και απο τον Η/Υ (σε μεγενθυνση η εικονα) δεν νομιζω να γραφει κατι αλλο....
 
makism είπε:
καλησπέρα hannele , kyrbill και σε όλη την ομάδα.Παρακολουθώ όλα τα καλούδια που ανεβάζετε αλλά ήμουν επαγγελματικό ταξίδι και δεν μπορούσα να συμμετέχω.

Για την οδό Πλαταιών σας επισυνάπτω μεγέθυνση τη Φώτο που μάλλον για Πλαταιών φαίνετε. Για το σπίτι του καρατζόπουλου ....
Καλησπέρα! hannele πολύ σωστά τα λες.. ομολογώ ότι δεν είχα σκεφτεί τις τόσο μεγάλες αλλαγές λόγω των σεισμών που μεσολάβησαν από τότε μέχρι σήμερα.. κι επειδή είχα δει και το ποστ σου με την Πλαταιών στην Γλυφάδα, κι επειδή ξέρω ότι έχεις ψάξει όλες τις Πλαταιών στο λεκανοπέδιο, σκέφτηκα και το ενδεχόμενο να έχει αλλάξει ονομασία ο δρόμος, όπως συνέβει στις ΚΥΡΙΕΣ ΤΗΣ ΑΥΛΗΣ που είχε βρει ο makism. Κι επειδή έψαξα και για τα σημεία που αναφέρεις makism στη Νέα Φιλαδέλφεια και την Μάρκου Μπότσαρη αλλά δεν μπορώ να βρω την ταινία στο δίκτυο, μήπως θα μπορούσες να ανεβάσεις τις φωτογραφίες για να ψάξω κι εγώ? Ίσως τελικά τα καταφέρουμε.. ακόμα κι αν δεν υπάρχει το σπίτι σήμερα, ίσως βρούμε την τοποθεσία.
 
εδώ το έβλεπα εχθές αλλά σήμερα δεν λειτουργεί. προσπάθησε άλλη μερα.

μπορούμε να βρούμε και να επικοινωνήσουμε με την Δέσποινα Στυλιανοπούλου αλλά πωσ;

[edit] To link διαγράφηκε καθώς υπάρχει ανακατεύθυνση για προβολή ολόκληρης της ταινίας η οποία είναι copyrighted [edit]

kyrbill είπε:
Καλησπέρα! hannele πολύ σωστά τα λες.. ομολογώ ότι δεν είχα σκεφτεί τις τόσο μεγάλες αλλαγές λόγω των σεισμών που μεσολάβησαν από τότε μέχρι σήμερα.. κι επειδή είχα δει και το ποστ σου με την Πλαταιών στην Γλυφάδα, κι επειδή ξέρω ότι έχεις ψάξει όλες τις Πλαταιών στο λεκανοπέδιο, σκέφτηκα και το ενδεχόμενο να έχει αλλάξει ονομασία ο δρόμος, όπως συνέβει στις ΚΥΡΙΕΣ ΤΗΣ ΑΥΛΗΣ που είχε βρει ο makism. Κι επειδή έψαξα και για τα σημεία που αναφέρεις makism στη Νέα Φιλαδέλφεια και την Μάρκου Μπότσαρη αλλά δεν μπορώ να βρω την ταινία στο δίκτυο, μήπως θα μπορούσες να ανεβάσεις τις φωτογραφίες για να ψάξω κι εγώ? Ίσως τελικά τα καταφέρουμε.. ακόμα κι αν δεν υπάρχει το σπίτι σήμερα, ίσως βρούμε την τοποθεσία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά με την Πλαταιών και το σπιτι του Καραγιάννη εχω παθει εμμονή! :D

Ειδικα το σπιτι του Καραγιάννη ειναι "φαντης μπαστούνι!" Το βλεπουμε στις περισσότερες ταινιες του....

Μετα το <<σπιτι με τα πιατα>>, το σπιτι <<της Κηφισιας>> και τη <<βίλα Λεβίδη>>, ειναι το σπιτι που "παιζει" συνεχεια σε ταινίες....

Και εγω δεν εχω φωτογραφίες απο το Θαυματοποιο...Η Μαρκου Μποτσαρη στη Φιλαδελφεια απο το streetview δεν μου θυμισε σε κατι τους δρομους του σπιτιού τριγυρω...

Kyrbill ουτε εγω δεν ξέρω ποσες φορες εχω ψαξει την Πλαταιων στο street view σε όλους τους δήμους που εχουν δρόμο με αυτο το ονομα και τζίφος....

Παίζει πολυ παντως το να εχει αλλαξει και ονομασία ο δρόμος!!!

Να βρουμε το σπιτι ιδιο και απαραλλακτο ειναι σχεδον απιθανο, αλλα τι στο καλο πια! μεχρι και ο σχεδιασμος των δρομων εχει αλλαξει????

οσες Πλαταιων εχω βρει, δεν ταιριαζει καμια ουτε στο πλατος, ουτε στις διαστασεις του δρομου... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σημερα εντοπισα τα σημεια της Μακρινίτσας που γυριστηκαν οι σκηνες απο την ταινία "Η Δασκαλα με τα ξανθα μαλλιά"....το σπιτι της Αλικης, την εκκλησια του γαμου, τους δρομους...θα τα φτιαξω και θα τα ανεβάσω συντομα.......και να μην μπορουμε να βρουμε πια αυτην την Πλαταιων???? ... :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kyrbill στην 117 σελίδα 1168 έχω φώτο από την ταινία Ο θαυματοποιός που μας ξεκινά στην οδό Δεκελείας ν. Φιλαδέλφεια, στα 20 μέτρα από τον παλιό Δεληολάνη.

μας ζουμάρει ένα σπίτι, σαν να θέλει να μας δείξει ότι είναι εκεί η γειτονιά και το σπίτι της ταινίας .

Η Μπότσαρη μας δείχνει ότι είναι κατηφορικός δρόμος. πόσες οδοί Μπότσαρη είναι κατηφορικοί και να τερματίζουν σε 16 η 18 που είναι και το παλιό σπίτι που βλέπουμε στην ταινία.

εκτός αν συνεχίζει και μετά το παλιό σπίτι με στροφή αριστερά που δεν βλέπουμε αν είναι η συνέχεια του δρόμου η άλλη οδός .

πρέπει να δείτε την ταινία παιδιά.

Προβολή συνημμένου 120630

kyrbill είπε:
Καλησπέρα! hannele πολύ σωστά τα λες.. ομολογώ ότι δεν είχα σκεφτεί τις τόσο μεγάλες αλλαγές λόγω των σεισμών που μεσολάβησαν από τότε μέχρι σήμερα.. κι επειδή είχα δει και το ποστ σου με την Πλαταιών στην Γλυφάδα, κι επειδή ξέρω ότι έχεις ψάξει όλες τις Πλαταιών στο λεκανοπέδιο, σκέφτηκα και το ενδεχόμενο να έχει αλλάξει ονομασία ο δρόμος, όπως συνέβει στις ΚΥΡΙΕΣ ΤΗΣ ΑΥΛΗΣ που είχε βρει ο makism. Κι επειδή έψαξα και για τα σημεία που αναφέρεις makism στη Νέα Φιλαδέλφεια και την Μάρκου Μπότσαρη αλλά δεν μπορώ να βρω την ταινία στο δίκτυο, μήπως θα μπορούσες να ανεβάσεις τις φωτογραφίες για να ψάξω κι εγώ? Ίσως τελικά τα καταφέρουμε.. ακόμα κι αν δεν υπάρχει το σπίτι σήμερα, ίσως βρούμε την τοποθεσία.
Screenshot 2014-11-18 21.02.44.jpg
 
makism είπε:
kyrbill στην 117 σελίδα 1168 έχω φώτο από την ταινία Ο θαυματοποιός που μας ξεκινά στην οδό Δεκελείας ν. Φιλαδέλφεια......
thanks makism.. δεν θυμόμουν τις συγκεκριμένες φωτογραφίες που είχες βάλει.. μας βοηθάνε πιστεύω πολύ.. θα συνεχίσω το ψάξιμο!
 
Αν και είναι γνωστό ότι <<Η Δασκάλα με τα ξανθά μαλλιά>> γυρίστηκε στη Μακρινίτσα Πηλίου (και στο forum έχει αναφερθεί αρκετές φορές), ωστόσο ας κάνουμε ένα ταξίδι στο χρόνο, για να δούμε ακριβώς σε ποια σημεία της Μακρινίτσας γυρίστηκαν οι σκηνές της ταινίας.

Το Δημοτικό Σχολείο όπου δίδασκε η δασκάλα Μυρτώ (Α.Βουγιουκλάκη)

Προβολή συνημμένου 120730

Το σπίτι όπου έμενε η δασκάλα Μυρτώ με τον ηλικιωμένο δάσκαλο του χωριού Αρτέμη (Ν.Περγιάλη) πριν παντρευτεί τον Στέφανο (Δ.Παπαμιχαήλ), πλήρως ανακαινισμένο στις μέρες.

Προβολή συνημμένου 120731

Έξω από τον ναό του Αγ. Ιωάννη του Προδρόμου στην πλατεία του χωριού, η Μυρτώ και ο Κοινοτάρχης πεθερός της (Π.Ζερβός) παίρνουν το τηλεγράφημα ότι ο Στέφανος σκοτώθηκε στο μέτωπο.

Προβολή συνημμένου 120732

Η πλατεία της Μακρινίτσας με τον ναό του Αγ. Ιωάννου του Προδρόμου και τη χαρακτηριστική πηγή, όπου στη λίμνη της οι Γερμανοί σκότωσαν τον Γαρμπή (Σ.Καλογήρου) και τον υπάλληλο του Μιχαλιό (Θ.Γραμμένο) καθως τσακώνονταν.

Προβολή συνημμένου 120733

Ο γερασμένος πλάτανος στο κέντρο της πλατείας

Προβολή συνημμένου 120734

Ο στριφογυριστός δρόμος όπου η δασκάλα Μυρτώ πηγαινε με τους μαθητές της προς το χωράφι του Στεφανου

Προβολή συνημμένου 120735

Ο δρόμος όπου όλο το χωριό συνοδεύει την καινούργια δασκάλα απο το σταθμό

Προβολή συνημμένου 120736

Το μικρό δρομάκι από όπου εφυγε στο τέλος της ταινίας ο δάσκαλος Αγγελος (Α.Αντωνόπουλος) με τον ερχομό του Στεφανου

Προβολή συνημμένου 120737

Ο γαμος του Στεφανου και της Μυρτώς εγινε στην εκκλησία της Κοιμήσεως της Θεοτόκου.

Τα τραπεζια ειχαν στρωθεί περιμετρικα του προαυλίου της εκκλησίας και το τραπεζι των νεονύμφων ήταν ακριβως μπροστά απο την εκκλησία, κατω απο τη σκεπή

Προβολή συνημμένου 120738

Από την μεγαλη πύλη με τις σκάλες που οδηγεί στο προαυλιο της εκκλησίας ο Κοινοτάρχης πατέρας του Στεφανου, ειδοποιήσε τους χωριανούς οτι κηρύχθηκε πόλεμος

Προβολή συνημμένου 120739

Το καμπαναριο του ναού της Κοιμήσεως

Προβολή συνημμένου 120740

σχολείο Μακρινίτσας.jpg

Σπίτι δασκάλας.jpg

αγ. Ιωάννης.jpg

πλατεια.jpg

πλατεια μακρινιτσας.jpg

δρόμος.jpg

κεντρικος δρομος.jpg

αγγελος αντωνοπουλος.jpg

εκκλησία γάμου.jpg

γαμήλιο γλέντι.jpg

καμπαναριό.jpg
 
Μπράβο hannele τέλεια δουλειά !!

:bow:
 
Από τα πιο τέλεια αφιερώματα που έχω δει ποτέ μου! Πολλά συγχαρητήρια Hannele!!!
 
Ευχαριστώ παιδιά :[

Θα επανέλθω με τη "Δασκάλα" οταν εντοπίσω και 2-3 σημεία ακομη που δεν τα έχω βρει προς το παρον στο steet view οπως π.χ. το καφενείο του Γαρμπή (Σ.Καλογήρου) το οποιο αν και στην πλατεία δεν μπορω να εντοπίσω ποιο απο όλα ειναι...

Υ.Γ. Μονο το σπίτι των ταινιων του Καραγιανη δεν μπορουμε να βρουμε...

:biglaugh:...προς το παρον...αλλα θα το βρουμε και αυτο!!!
 
Η ΚΑΛΠΙΚΗ ΛΙΡΑ...και η εκκλησία των Αγίων Αναργύρων..τώρα πεζόδρομος! Οδός Αγίων Αναργύρων στου Ψυρρή.

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hannele είπε:
Ευχαριστώ παιδιά :[Θα επανέλθω με τη "Δασκάλα" οταν εντοπίσω και 2-3 σημεία ακομη που δεν τα έχω βρει προς το παρον στο steet view οπως π.χ. το καφενείο του Γαρμπή (Σ.Καλογήρου) το οποιο αν και στην πλατεία δεν μπορω να εντοπίσω ποιο απο όλα ειναι...

Υ.Γ. Μονο το σπίτι των ταινιων του Καραγιανη δεν μπορουμε να βρουμε...

:biglaugh:...προς το παρον...αλλα θα το βρουμε και αυτο!!!
Καλημέρα παιδιά!

Καταπληκτικό το θέμα και η δουλειά που κάνετε, μπράβο συνεχίστε έτσι...

Στο θέμα μας: το καφενείο του Καλογήρου πρέπει να είναι η μεγάλη ταβέρνα στο κέντρο της Πλατείας. Δεν ξέρω πως την λένε γιατί έχω χρόνια να παω... Αλλά όταν πήγα και έφαγα εκεί και χωρίς να έχω διαβάσει αυτό το θέμα μου ήρθε στο μυαλό η ταινία και ο συγκεκεριμένος χώρος... Διασταυρώστε το κιόλας, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος..
 
Chevelle είπε:
Στο θέμα μας: το καφενείο του Καλογήρου πρέπει να είναι η μεγάλη ταβέρνα στο κέντρο της Πλατείας. Δεν ξέρω πως την λένε γιατί έχω χρόνια να παω... Αλλά όταν πήγα και έφαγα εκεί και χωρίς να έχω διαβάσει αυτό το θέμα μου ήρθε στο μυαλό η ταινία και ο συγκεκεριμένος χώρος... Διασταυρώστε το κιόλας, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος..
καφενειο γαρμπη.jpg

μηπως αυτό το κτιριο εννοεις Chevelle ???? :wait2:

εγω θεωρώ οτι μαλλον ηταν αυτο...αν εννοεις και εσύ αυτό, τοτε εχουμε επιβεβαιωσει τις υποψίες μας...
 
Chevelle, το βρηκα το καφενείο του Καλογήρου!!

:d@redevil :D @redevil

Δεν διακρινεται βεβαια en face γιατί μπροστά ειναι ενα τεραστιο δεντρο και το "κρυβει", ωστοσο φαινεται η πλαινή πλευρά του....

Θα το ανεβασω με την πρώτη ευκαιρία, αφου εντοπίσω και αλλα σημεια της Μακρινίτσας απο την ταινία
 
hannele , kyrbill .....δεν έχω λόγια

Για ένα πράγμα είμαι σίγουρος .

ΕΔΩ ΘΑ ΤΑ ΒΡΟΥΜΕ ΟΛΑ!!!

καλό ψάξιμο σε όλους.

(είμαι σε έρευνά για το σπίτι του Καραγιάννη, αλλά είναι πάρα πολύ δύσκολο)
 
Η Δασκάλα με τα ξανθά μαλλιά....συνέχεια στο post 1216... :popcorn:

Tο καφενείο/εστιατόριο "Πάνθεον" στην πλατεία του χωριού

πανθεον.jpg

Δίπλα στο "Πάνθεον" βρισκόταν το καφενείο του Γαρμπή (Σ.Καλογήρου)

καφενειο γαρμπή.jpg

Πίσω απο τους κατοίκους και τον Νοματάρχη (Λ.Κοτσιρη), οι οποιοι ειναι καθισμένοι στην πλατεία μπροστα απο τον Αγ.Ιωάννη και την πηγή, βλεπουμε το ανηφορικό δρομάκι που βρισκεται πίσω απο την εκκλησία και οδηγεί προς την πάνω πλευρά του χωριού.

πλατεία.jpg

Ξανά πάλι ο ναός του Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου στην πλατεία

αγ.Ιωάννης Πρόδρομος.jpg

Το πασίγνωστο "μπαλκόνι" της πλατείας της Μακρυνίτσας

Προβολή συνημμένου 120954

Ξανά το Δημοτικό Σχολείο, εκει όπου στο τελος της χρονιας η δασκάλα Μυρτώ (Α. Βουγιουκλακη) διοργανωσε τους μαθητικούς αγώνες των παιδιων.

Στην άκρη του περιβολου του Δημοτικού σχολείου (εκει που ειναι το βελος) οι δυο δάσκαλοι μοιραζαν το συσσίτιο στα παιδιά την περιοδο της Κατοχής.

Προβολή συνημμένου 120955

Το μικρό δρομάκι όπου οι κάτοικοι έτρεχαν όταν κηρύχθηκε ο πόλεμος

Προβολή συνημμένου 120956

Ξανά η πλατεία

Προβολή συνημμένου 120957

Τα παλιά βαγόνια του θρυλικού "Μουτζούρη" του Πηλίου (η φωτογραφία ειναι απο τη σελιδα του O.Σ.Ε.)

Προβολή συνημμένου 120958

και τελος το Ιταλικό Νοσοκομειο όπου ήταν αιχμάλωτος ο Στεφανος (Δ.Παπαμιχαήλ) ήταν ο Πύργος του Μελισσουργού στα Καλύβια της Αττικής.

(Αν και εχει αναφερθει στο forum, το εβαλα σε αντιπαραθεση με τη σκηνή της ταινίας).

Προβολή συνημμένου 120960

μπαλκόνι πλατείας.jpg

δημοτικο σχολειο.jpg

δρομος.JPG

πλατανος.jpg

μουτζούρης.JPG

ΠΥΡΓΟΣ ΜΕΛΙΣΟΥΡΓΟΥ.jpg
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα