Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπραβο hannele, αλανθαστος!!!

Τα post σου θυμίζουν φωτορεπορτάζ!!!
 
Μια και ο φίλος kyrbill μας θύμισε την Κάλπικη λίρα, ας θυμηθούμε ξανά το τέλος του μεγάλου έρωτα Λαμπέτη-Χορν στην ταινία.

Ο Παύλος (Δ.Χορν) έχει χωρίσει πια με την Αλίκη (Ε.Λαμπέτη), η Αλικη εχει παντρευτεί τον παιδικό της φίλο Δημήτρη (Ζ.Τσαπέλη) και ο Παύλος είναι πια διασημος ζωγράφος.

Ενα Κυριακάτικο μεσημερι κανει τη βόλτα του στο κέντρο της Αθήνας.

Τον βλεπουμε να κατηφορίζει την οδο Ηρώδου Αττικου, και πίσω του, στην απέναντι πλευρά του δρόμου φαίνεται το κτίριο της τότε Βασιλικης φρουράς και νύν Προεδρικης.

Ηρώδου Αττικου Καλπικη λίρα.jpg

Ξαφνικα μπροστά του απο την πολυκατοικία, γωνία Ηρωδου Αττικου και Λυκείου, εμφανίζεται η Αλικη.

Συζητούν αναπολώντας το παρελθον τους και μια ακομη φορά ακούγεται το περίφημο:..."Σ΄αγαπώ"...."Και εγώ σ΄αγαπώ!"

:wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub:

(Σημειωτέον -αν και το εχω αναφερει και παλαιότερα- το ζευγάρι Λαμπέτη-Χορν εκείνη την περιοδο εμενε στην οδο Λυκείου και ουσιαστικά η σκηνή αυτη της Καλπικης λίρας γυριστηκε μόλις λίγα μέτρα εξω απο το σπίτι τους).

Ηρώδου Αττικου Καλπικη λίρα.jpg

Και ενω οι θεατες θα περιμεναν οτι το ζευγάρι θα σμίξει ξανα, τελικά ο καθένας τραβαει το δρόμο του, η Αλικη φεύγει με το αυτοκίνητο και ο Παύλος συνεχίζει την βόλτα του στην Ηρώδου Αττικού με κατεύθυνση προς τα πρώην Ανάκτορα, εκεί που σήμερα στεγάζεται το Προεδρικο Μέγαρο

Ηρώδου Αττικου Καλπικη λίρα.jpg

(Chevelle...αλλανθαστη οχι αλλανθαστος...κοριτσάκι ειμαι :gdance: χεχεχεχε... :D )
 
Παιδιά έχω εντοπίσει Μ. Μπότσαρη έχω εντοπίσει Πλαταιών και μάλλον είναι κοντά και το σπίτι του ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ.

είναι κοντά σε άλλες ταινίες.

«Στέγη Αχιλλέως και Ευδοκίας Κουβέλου»

Μαρκ. Μπότσαρη και Διονύσου στο Μαρούσι.

Εκεί γυρίστηκε και με τον Βουτσά αγάπησα μια πολυθρόνα και το σπίτι του καθηγητή πεθερού του Παπαμιχαήλ στο κορίτσι του λούνα Παρκ.

m (3).jpg

Στην πίσω μεριά της στέγης είναι η πλαταιών και ήβης με πολλές αλλαγές.

plataion (3).jpg

Τώρα το σπίτι του Καρατζόπουλου πρέπει να είναι κάπου κοντά.

Σας θυμίζω την γέφυρα που βλέπουμε. υπάρχει περίπτωση να είναι η Οδυσσέα Ανδρούτσου στο Μαρούσι, κοντά στην Πλαταίων και στην Μ. Μπότσαρη.

Screenshot 2014-11-10 21.20.35.jpg

makism είπε:
hannele , kyrbill .....δεν έχω λόγιαΓια ένα πράγμα είμαι σίγουρος .

ΕΔΩ ΘΑ ΤΑ ΒΡΟΥΜΕ ΟΛΑ!!!

καλό ψάξιμο σε όλους.

(είμαι σε έρευνά για το σπίτι του Καραγιάννη, αλλά είναι πάρα πολύ δύσκολο)
m (15).jpg

m (10).jpg

m (4).jpg

m (2).jpg

m (5).jpg

plataion (1).jpg

plataion (3).jpg

plataion (7).jpg

plataion (5).jpg

plataion (6).jpg

plataion (2).jpg

Screenshot 2014-11-10 20.46.53.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και εγώ τα έχω εντοπίσει όλα "Η Αγάπη μας" & "Σπίτι Καραγιάννη - Καρατζόπουλου" ( σχεδόν τα πάντα). Να δούμε ποιός θα τα βγάλει πρώτος ;) ;) ;)

Απλά θέλω να εντοπίσω και κάποιες λεπτομέρειες (όπως ας πούμε η ταβέρνα που φαίνεται σε δύο ταινίες)

Επίσης δεν έχω και δεν μπορώ να βρω τον Θαυματοποιό και τον Νάνο με τις Χιονάτες

και έτσι μου λείπουν κάποια σημαντικά σημεία.

Όμως οι φωτογραφίες που έβγαλες ήταν ομολογώ πολύ καλές !!! ;) ;)

Αν έχεις κάποιο link ή μπορείς να τις φορτώσεις κάπου.... (ή να βάλεις μερικές ακόμα φωτος)

99.9% έχω καταλήξει. Πιστεύω ότι τα βρήκα όλα όσα πρέπει για το σπίτι του Καραγιάννη-Καρατζόπουλου αλλά κατά τη γνώμη μου το σπίτι δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον.

Θα προσπαθήσω να κάνω το φωτομοντάζ, αλλά είναι πολλές φωτος.

Αν προλάβεις makism απλά θα συμπληρώσω αν έχω κάτι άλλο

Πάντως νομίζω ότι ήταν πολύ δύσκολο αυτό (δεν είχα Θαυματοποιό και Νάνο και Χιονάτες - Αλήθεια πώς εξαφανίστηκαν από το δίκτυο ???)

Ας συμπληρώσω ολίγα

Αγάπησα μια πολυθρόνα (Έπαυλη Κούβελου)

Epaylh_Koyveloy_03.jpg

Έπαυλη Κούβελου

Epaylh_Koyveloy_01.jpg

Αγάπησα μια πολυθρόνα (στο γνωστό σπίτι)

Ο Βουτσάς μπαίνει από τη δεύτερη πόρτα (απέναντι από την Έπαυλη - Οδός Διονυσίου) - Το σπίτι είχε δύο εισόδους. Ήταν γωνία

Agaphsa_mia_poluthrona_03.jpg

Αγάπησα μια πολυθρόνα (studios ALFA) - Αρχή ταινίας

Studio_Alfa.jpg

Να τα ναι το 13άρι να πεφτε σε μας (στο γνωστό σπίτι)

geitonia_apenanti_02.jpg

σύμφωνα με τα παραπάνω η γειτονιά απέναντι μάλλον είναι :

geitonia_apenanti_03.jpg

Πίσω από τα δένδρα κρύβεται και ακόμη ένα πλάγιο σπίτι το οποίο φαίνεται στην πρώτη

φωτό του "Να τα ναι το 13άρι να πεφτε σε μας". Επίσης μια πλάγια φωτο από τη Διονυσίου 63 όπου φαίνεται καλύτερα

Agaphsa_mia_poluthrona_03_twra.jpg

Πιστεύω ότι το "Σπίτι Καραγιάννη - Καρατζόπουλου" ήταν Δημ. Μόσχα 26 και Διονυσίου 60 γωνία (τώρα υπάρχει ψηλή πολυκατοικία)

Απέναντι από τις φωτο που έχω πιο πάνω.

spiti.jpg

και τέλος πιστεύω ότι τα παρακάτω είναι το ίδιο σημείο (Διονυσίου 60 - σταυροδρόμι) (προσέξτε το κυπαρίσι στο τέλος του δρόμου στο google maps)

d02.jpg

Η περιοχή που τραβούσαν τις ταινίες (σημειώνω και το πιθανό σπίτι Βουγιουκλάκη στο "Η αγάπη μας" - Ήβης 16)

Δεξιά φαίνεται και το studio ALFA (Στουντίου 10 στο Μαρούσι)

our_love.jpg

αυτά τα ολίγα !!

Agaphsa_mia_poluthrona_05.jpg

Epaylh_Koyveloy_02.jpg

Agaphsa_mia_poluthrona_02.jpg

Agaphsa_mia_poluthrona_01.jpg

Agaphsa_mia_poluthrona_06.jpg

geitonia_apenanti_04.jpg

Screenshot 2014-11-18 21.02.44.jpg

Karag-Karatz-perioxi_endiaferontos.jpg

Karag-Karatz-perioxi_endiaferontos_02.jpg

geitonia_apenanti_01.jpg

d0.JPG

d0.jpg

d03.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο teacher.

Δεν εχω να προσθέσω τίποτα παραπάνω.

το επόμενο σπίτι με την αυλή είναι του Ζήκου, και της Βλαχοπούλου στο κάτι να καίει που μας λέει ότι είναι στου ψυρρή.

Teacher είπε:
και εγώ τα έχω εντοπίσει όλα "Η Αγάπη μας" & "Σπίτι Καραγιάννη - Καρατζόπουλου" ( σχεδόν τα πάντα). Να δούμε ποιός θα τα βγάλει πρώτος ;) ;) ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
είχα άλλη μία εμμονή (και λόγω αυτού του σπιτιού γνωρίστηκα με το forum - χωρίς όμως να βρω πληροφορίες - αν και έχω διαβάσει και τις 120 σελίδες δεν θυμάμαι κάπου να αναφέρθηκε)

Είναι το σπίτι της Κοντού στο "Αλίμονο στους νέους" (ξέρετε αυτό με το τραγουδιάκι : "Πές μου μια λέξη αυτή τη μόνη λέξη....")

spiti_alimono_stous_neous_1.JPG

για το συγκεκριμένο δε ρώτησα ποτέ και το έψαχνα πολύ καιρό μόνος μου

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι το έχω εντοπίσει, αλλά το αφήνω στις διαθέσεις των "Ιντιάνα Τζόουνς" του forum, μήπως κάποιος θέλει να το ψάξει (έτσι κι έτσι δεν είμαι πολύ σίγουρος)

Να βοηθήσω λίγο : Ο Ανδρέας και ο Αγησίλαος ανεβαίνουν και οι δύο τα σκαλάκια της Μνησικλέους (παιρνούν από την παλιά Ταβέρνα του Κρητικού) γωνία με Λυσίου

και στρίβουν στην Θρασύβουλου

palia_taverna_krhtikou_1.jpg

όποιος έχει όρεξη ας ψάξει

spiti_alimono_stous_neous_2.JPG

palia_taverna_krhtikou_2.jpg

alimono_stous_neous_mnisikleos_1.JPG

mnisikleous_agisilaos.JPG
 
Μπραβο παιδια makism, Teacher.... :award: :bow:

Τελικα η Πλαταιών εχει αλλάξει ριζικα για αυτό ήταν αγνωριστη...

Σκεφτομαι, βλεποντας τις φωτο που μας εβαλε ο teacher, μηπως το σπιτι του Καραγιάννη ειναι αυτο το παλιο το χαλασμένο με τα κεραμίδια που δεν φαινεται πολυ καλα λόγω των φυτών που υπαρχουν μπροστά....

Οπως και να έχει παντως, εντοπίστηκε!!!!!

:cheers:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με πολλη χαρα διαπιστωνω οτι στο παρον θεμα υπαρχουν τρια - τεσσερα παιδια σαϊνια που εχουν ανακαλυψει ακομα και τις δυσκολοτερες περιοχες γυρισματων και τους εχω δωσει συγχαρητηρια πολλες φορες εδω. Μεσα σε αυτα τα παιδια ανηκει σιγουρα και η hannele. Mπραβο, λοιπον!
 
Του Ζήκου το μπακάλικο ειναι ύποπτο .παρατηρησα και εγώ το παρακάτω hannele απέναντι απο το μπακάλικο αλλά αν δεις την Βλαχοπούλου την ώρα που μπαίνει στο σπίτι φαίνεται έξω απο την πόρτα ότι υπάρχει γειτονιά , σπίτι .

Επίσης οταν πανε να απαγάγουν την νύφη στην οδο κιμωνος, φαίνεται πίσω απο το ζευγάρι ενα μπακάλικο - καφενείο με τις ίδιες πόρτες με τα τετραγωνακια.

αρα η το μπακάλικο ήταν σε στουντιο η το μπακάλικο του Ζήκου ήταν κοντά στην κιμωνος που τους πιάσανε στην απαγωγή .θελει δουλειά.

hannele είπε:
Εχω βασιμες υποψίες οτι δεν ήταν υπαρκτο σπιτι, αλλα ντεκορ στο στουντιο...Προσέξτε την καγκελοπορτα απεναντι απο το σπίτι (στο Ζήκο)...ειναι ακουμπισμένη πανω σε τοιχο που μοιαζει με χαρτί....καποιος ειχε βαλει και φωτογραφία στο thread απο αυτη τη σκηνη, την οποια τωρα δεν μπορω να βρω λόγω του όγκου των σελιδων....μολις την εντοπίσω θα την βαλω...

Αλλα και στην ταινια με την Βλαχοπουλου, ο απόχηος των ομιλιων και ο φωτισμος του χωρου δεν μοιάζει με εξωτερικου χώρου....Πιστευω οτι δεν ήταν υπαρκτο σπίτι....Βεβαια, μπορει να κανω και λαθος...θα το ψαξουμε ομως....
Teacher για πια ΤΑΒΕΡΝΑ έλεγες στο 1230 ; Σε πιο πλάνο το βλέπεις;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism ειδα πριν απο λιγο στιγμιότυπα απο την ταινία και τι προσεξα!!!!!!!! τη στιγμή που μπαινει μεσα η Βλαχοπουλου, οπως λες φαινεται οντως γειτονια... εξω από την πόρτα φαινεται τοιχος που εξέχει μια μαυρη σκεπή....

την ώρα ομως που μπαινει μεσα ο Ηλιοπουλος, φαινεται εξω απο την πόρτα άλλη γειτονια!!! μια άσπρη σκεπη, εντελως διαφορετική και λειπει ο τοίχος!!!!!

το βραδυ θα το ανεβασω σε φωτογραφίες να το δειτε....
 
makism είπε:
Teacher για πια ΤΑΒΕΡΝΑ έλεγες στο 1230 ; Σε πιο πλάνο το βλέπεις;
Η Ταβέρνα είναι η παρακάτω, εμφανίζεται και στον "Φάντη Μπαστούνι" και στο "να τανε το 13 να πεφτε ...."

και μάλιστα λίγο πριν την εμφάνιση του γνωστού πλέον "σπιτιού Κ-Κ"

Προβολή συνημμένου 121316Προβολή συνημμένου 121317

έχουν χαρακτηριστικό τις ρόδες κάρου. Στην περίπτωση του "Φάντη Μπαστούνι" εμφανίζονται (οι ρόδες) προς το τέλος της παραπάνω σκηνής και είναι κρεμασμένες οριζόντια

Έχει (η Ταβέρνα) πολύ χαρακτηριστικό το "πλεκτό" κάγκελο

Δεν κατάφερα να τη βρω, αν και πρέπει να είναι κάπου κοντά ("λογικά")

Να προσθέσω ότι καθώς κουνιέται το κεφάλι του Κωνσταντάρα από πίσω του εμφανίζεται μια επιγραφή "ΧΡΥΣΑ .....ΙΑ" (αν μπορεί να βοηθήσει σε κάτι)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
βρηκα την ευκαιρία τωρα και ανεβαζω τη φωτογραφία που ανεφερα παραπανω....

προσεξτε τη διαφορά....τι γινεται βρε παιδια εδω?????? και το φως που πεφτει πανω τους φαινεται φυσικο φως ήλιου οχι τεχνητο....

μπερδεμα....

κατι να καιει.jpg

εκτος αν η ληψη εχει γινει απο διαφορετικες οπτικες γωνίες....
 
παιδιά δεν έχω λόγια!! hannele (ladies first) :cool: , makism, teacher, μένω άφωνος!! ούτε η Μπάρτσα δεν έχει τέτοια ομάδα.. ούτε η CIA δεν έχει τέτοια λαγωνικά!! χαχα ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!! θα συμφωνήσω με την hannele ότι "Δεν νομίζω να υπάρχει στο διαδίκτυο άλλο site που να είναι τοσο πολυ ενημερωμένο ως προς τις τοποθεσίες των γυρισμάτων των παλιων ελληνικών ταινιών.... Το retromaniax πρεπει να εχει την πρωτια και σε αυτο το κομμάτι!!" για αυτό... keep searching!! ;)
 
Καραγιάννης Καρατζόπουλος ακόμα λίγες φωτογραφίες και από κοντά.

το σπιτι απέναντι από την αυλή είναι ακόμα εκει με τα γαλάζια παράθυρα.

Screenshot 2014-12-19 20.07.26.jpg

20141219_120403.jpg

δειτε την πορτα πισω από τον Μυλωνα και δειτε το μαγαζι του ακροβάτη σήμερα.

1111111.jpg

δεντρα εξω από την πορτα.

Screenshot 2014-10-14 18.51.18.jpg

hannele είπε:
βρηκα την ευκαιρία τωρα και ανεβαζω τη φωτογραφία που ανεφερα παραπανω....προσεξτε τη διαφορά....τι γινεται βρε παιδια εδω?????? και το φως που πεφτει πανω τους φαινεται φυσικο φως ήλιου οχι τεχνητο....

μπερδεμα....
Screenshot 2014-12-19 20.00.26.jpg

Screenshot 2014-12-19 20.00.41.jpg

Screenshot 2014-12-19 20.01.24.jpg

Screenshot 2014-12-19 20.07.10.jpg

20141219_120300.jpg

20141219_120303.jpg

20141219_120337.jpg

Screenshot 2014-09-25 22.11.41.jpg

Screenshot 2014-12-19 20.49.07.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια θεωρώ οτι το μπακάλικο ειναι ντεκόρ σε στούντιο...

Τωρα για το σπιτι πραγματικα αμφιταλαντεύομαι....επειδη η ταινια γυριστηκε στα στουντιο της Φινος (στους τίτλους αναφέρει οτι η ταινία γυριστηκε στα στουντιο της Φινος Φιλμς και διευθυντης παραγωγής ο Παντελής Παλιεράκης, ο γνωστός φροντιστής της Φινος) θα μπορουσε και το σπιτι να ειναι ντεκορ και τα δεντρα να ειναι ζωγραφική

Από την αλλη ομως με μπερδευει το φως στη Βλαχοπούλου που φαινεται φυσικό φως ήλιου :wait2:
 
makism είπε:
Μπράβο φίλε, ακριβώς αυτό είναι το πλάγιο σπίτι που έλεγα (στο post 1230) πίσω από τα δένδρα.

Μπράβο, Μπράβο !! Πήγες από εκεί ? πού τις βρήκες τις φωτος ??

Άρα το σπίτι ήταν όντως εκεί Δημ. Μόσχα 26 και Διονυσίου 60 γωνία

----------------------------------------------------------------------------------------

Συνέχεια στα σημεία και τις περιοχές γυρισμάτων Καραγιάννη - Καρατζόπουλου με .... την ταβέρνα

Σχετικά με την ταβέρνα που αναφέρω στο #1237

δε θα μπορούσε να είναι και μακρυά από το σπίτι Κ-Κ (δεν μπορεί να γύριζαν βραδυάτικα όλη την Αθήνα πηγαίνοντας σε μακρυνή ταβέρνα

και μετά να πάνε και στο σπίτι Κ-Κ για να γυρίσουν και μια σκηνή 5 λεπτά)

Νομίζω ότι είναι λοιπόν στη γωνία Χατζηαντωνίου με Διονύσου (50 μέτρα από το σπίτι), με πολλές αλλαγές στον περιβάλλοντα χώρο και στον εσωτερικό

Αλλά το πλεκτό κάγκελο... πλεκτό κάγκελο

taverna_shmera_4.jpg

taverna_1.JPG

taverna_2.JPG

taverna_shmera_1.jpg

taverna_shmera_2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πέρασα απο εκεί αν και πολύ δύσκολα παρκάρει κάποιος .εβαζα αλάρμ φωτογράφιζα και έκανα κύκλο και πάλι τα ίδια .

αυτο ειναι το σπίτι απέναντι απο του ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ αν και εχει αλλάξει παρά πολύ η περιοχή και λίγο η χαρτογράφηση των δρόμων .προς ενημέρωση....... Εκεί εχει πολλά σημεία που πρέπει να εχουν γυρίσει παρά πολλά πλάνα απο άλλες ταινίες .

να το έχουμε υπόψιν όλοι μας.

Teacher θα βρούμε κάτι με το επόμενο σπίτι του Ζήκου;

Teacher είπε:
Μπράβο φίλε, ακριβώς αυτό είναι το πλάγιο σπίτι που έλεγα (στο post 1230) πίσω από τα δένδρα.
Μπράβο, Μπράβο !! Πήγες από εκεί ? πού τις βρήκες τις φωτος ??

Άρα το σπίτι ήταν όντως εκεί Δημ. Μόσχα 26 και Διονυσίου 60 γωνία
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κοριτσι λουνα παρκ.jpg

καπου εκεί κοντά, πρεπει να ειναι και αυτος ο δρόμος με τα σκαλιά

Λοιπον, το σπίτι των ταινιών του Καραγιάννη, Δημ.Μοσχα 26 και Διονυσίου 60 Μαρούσι, ήταν παρα πολυ κοντά στο πατρικό σπίτι της Αλικης Βουγιουκλακη στο Μαρούσι το οποιο βρισκόταν στην οδο Πανος.

δρομος.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Teacher θα βρούμε κάτι με το επόμενο σπίτι του Ζήκου;
Μπράβο και πάλι που πήγες και τράβηξες τις φωτος.

Με το Ζήκο δεν έχω ασχοληθεί (σχεδόν) καθόλου. Κάποια στιμή θα τον πιάσω.

Η ενασχόληση με το σπίτι των Κ-Κ με έκανε να δω πολλές ταινίες (στο FF) και είδα πολλά σημεία τα οποία τα βρίσκω σιγά σιγά

και γενικά με έκανε να μπω στη φιλοσοφία των ανθρώπων που τις γύριζαν και ακόμα με αυτές ασχολούμαι. Με συνεπήρε ο Κ-Κ

Ένα παράδειγμα ακόμη. Ο Βουτσάς στην αρχή της ταινίας "αγάπησα μια πολυθρόνα", ανεβαίνει με μια σκάλα στο δωμάτιο της Ερήμου

Agaphsa_mia_poluthrona_07.jpg

Ε λοιπόν και αυτό το δωμάτιο ανήκει στο σπίτι Κ-Κ και μάλιστα είναι η πλευρά της ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ και εκεί δίπλα είναι η δεύτερη πόρτα

Απέναντι από τη σκάλα είναι η Έπαυλη Κούβελου

(Είχα και το δικό μου "ίρτζι" με το σπίτι της Κοντού στο "Αλίμονο στους Νέους" κλπ κλπ)

Πάντως για το Ζήκο πιστεύω ότι έχει πολύ στούντιο. Και το γνωστό σπίτι με το πηγάδι στη μέση πιστεύω ότι είναι στούντιο και το μαγαζί του Ζήκου πιστεύω ότι είναι στούντιο. Οι εξωτερικές λήψεις πιστεύω ότι είναι εκεί στην ΚΙΜΩΝΟΣ η οποία όμως είναι πολύ αλλαγμένη

hannele είπε:
Λοιπον, το σπίτι των ταινιών του Καραγιάννη, Δημ.Μοσχα 26 και Διονυσίου 60 Μαρούσι, ήταν παρα πολυ κοντά στο πατρικό σπίτι της Αλικης Βουγιουκλακη στο Μαρούσι το οποιο βρισκόταν στην οδο Πανος.
Άρα στην περιοχή αισθανόταν οικεία η Βουγιουκλάκη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξανά στον Πειραιά, αυτή τη φορά στην περιοχή του Προφήτη Ηλία.

O λόγος για την περιβόητη "αυλή" του Προφήτη Ηλία, δηλαδη το χώρο παραπλεύρως της εκκλησίας, πάνω στην κορυφή του λόφου που περιλαμβάνει τους δρόμους Χανίων, Ηρακλείου και Ιδης. .

Στη θεση αυτή βρισκεται σήμερα γήπεδο μπάσκετ αλλα και το Bowling center του Πειραιά.

Η περιοχή εχει αλλάξει ριζικά και δεν θυμίζει σε τίποτα την περιοχή με τα χαμώσπιτα που βλέπουμε στις παλιες ελληνικές ταινίες.

Στη περιοχή αυτή, γυριστηκαν σκηνές απο τις ταινίες "Φτωχαδάκια και Λεφτάδες" [η γειτονιά που έμενε ο Φώντας Μπαρδούσης (Μ.Φωτόπουλος)]

και "Καλώς ήρθε το δολλάριο" [η γειτονια που έμενε η "πεταλουδίτσα" Λίζα/Ελένη (Νίκη Λινάρδου)].

φωτο.jpg

Επί της Ηρακλείου, ήταν και η ταβέρνα που σύχναζε ο Φωντας Μπαρδούσης (Μ.Φωτόπουλος)

φωτο.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα