Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Αλίμονο στους Νέους

Taecher, το σπίτι της Κοντού πρέπει να είναι στην οδό θόλου . εκεί έχει 2 παλιά σπίτια που θυμίζουν.

Screenshot 2014-12-21 09.35.18.jpg

Screenshot 2014-12-21 09.32.24.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Αλίμονο στους Νέους
Taecher, το σπίτι της Κοντού πρέπει να είναι στην οδό θόλου . εκεί έχει 2 παλιά σπίτια που θυμίζουν.
Πράγματι ή είναι αυτό που δείχνεις ή κάποιο λίγο πιο πίσω (πάντως στην οδό Θόλου το τοποθετώ και εγώ)

Μπορεί να εντοπισθεί ίσως από το απέναντι σπίτι. Η αυλόπορτα ανήγει κάποιες στιμές. Η φάση που μπαινοβγαίνει ο Ανδρέας ή ο Αγησίλαος ή το παιδάκι που φέρνει τα λουλούδια

Δείχνει ένα σπίτι απέναντι με παντζούρια και κάτω χαμηλά και δεύτερα παραθυράκια

Αυτό που με μπερδεύει είναι ότι τα απέναντι σπίτια δείχνουν κάποια στιγμή να μην είναι κολλητά

Αν κάποιος περάσει από εκεί και έχει διάθεση (δεν είμαι Αθηναίος) ας τραβήξει κάποιες φωτος από τα χαλάσματα (??) που βρίσκονται μέσα από τα τοιχάκια στα διάφορα σημεία της οδού Θόλου
 
teacher το σπίτι της οδού θόλου 22 μοιάζει απο κοντά με της κοντού, στην αυλή στα σκαλάκια από την αυλή προς το επάνω διαμέρισμα, αλλά έχει άλλη μάνδρα στην έξω πόρτα.

στην θόλου 18 δεν μπορούσα να το δω γιατί ήταν βράδυ, δεν είχε αρκετό φωτισμό λόγο παλαιότητας σπιτιού δεν είχα καλή ορατότητα και είχε πολύ πραάςινο στον κήπο.

θα δεις στον χάρτη ότι απέναντι από το 18 και δίπλα στο σπίτι δείχνει σαν να έχει κτιστεί χθες .

έχει αναπαλαιωθεί η ξανακτιστεί ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΡΕΣΚΟ.

Teacher είπε:
Πράγματι ή είναι αυτό που δείχνεις ή κάποιο λίγο πιο πίσω (πάντως στην οδό Θόλου το τοποθετώ και εγώ)
Μπορεί να εντοπισθεί ίσως από το απέναντι σπίτι. Η αυλόπορτα ανήγει κάποιες στιμές. Η φάση που μπαινοβγαίνει ο Ανδρέας ή ο Αγησίλαος ή το παιδάκι που φέρνει τα λουλούδια

Δείχνει ένα σπίτι απέναντι με παντζούρια και κάτω χαμηλά και δεύτερα παραθυράκια

Αυτό που με μπερδεύει είναι ότι τα απέναντι σπίτια δείχνουν κάποια στιγμή να μην είναι κολλητά

Αν κάποιος περάσει από εκεί και έχει διάθεση (δεν είμαι Αθηναίος) ας τραβήξει κάποιες φωτος από τα χαλάσματα (??) που βρίσκονται μέσα από τα τοιχάκια στα διάφορα σημεία της οδού Θόλου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
teacher το σπίτι που θυμίζει πιο πολύ είναι στην αυλή και στα σκαλάκια από την αυλή προς το επάνω διαμέρισμα είναι στην θόλου 22 αλλά έχει άλλη μάνδρα στην πόρτα.στην θόλου 18 δεν μπορούσα να το δω γιατί ήταν βράδυ, δεν είχε αρκετό φωτισμό λόγο παλαιότητας σπιτιού δεν είχα καλή ορατότητα με πολλά δέντρα στον κήπο.

τώρα απέναντι από το σπίτι θα δεις στον χάρτη ότι απέναντι από το 18 και δίπλα στο σπίτι δείχνει σαν να έχει κτιστεί χθες .

έχει αναπαλαιωθεί η ξανακτιστεί ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΡΕΣΚΟ.
Θα ρωτήσω πρώτα .... ΠΗΓΕΣ ΡΕ ΘΗΡΙΟ !!! ???? Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΟΣ !!!

Αν και δεν τα πιασα όλα όσα έγραψες, να σου πω ότι είμαι πιο κοντά στη Θόλου 4

Λόγω των απέναντι σπιτιών (παράθυρα πάνω κάτω κλπ κλπ). Μου λείπει το κενό ανάμεσα στα απέναντι σπίτια.

Αν θες γράψε λίγο πιο καθαρά τι βρήκες, και δώσε φωτος αν μπόρεσες να βγάλεις
 
Μάλλον στην θόλου 18 εννοείς .

είναι λίγο λάθος τα μικρά νούμερα στον χάρτη.

Teacher είπε:
Θα ρωτήσω πρώτα .... ΠΗΓΕΣ ΡΕ ΘΗΡΙΟ !!! ???? Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΟΣ !!!
Αν και δεν τα πιασα όλα όσα έγραψες, να σου πω ότι είμαι πιο κοντά στη Θόλου 4

Λόγω των απέναντι σπιτιών (παράθυρα πάνω κάτω κλπ κλπ). Μου λείπει το κενό ανάμεσα στα απέναντι σπίτια.

Αν θες γράψε λίγο πιο καθαρά τι βρήκες, και δώσε φωτος αν μπόρεσες να βγάλεις
 
διορθώνω σε θόλου 14.

makism είπε:
Μάλλον στην θόλου 18 εννοείς .είναι λίγο λάθος τα μικρά νούμερα στον χάρτη.
Ο ΟΥΡΑΝΟΚΑΤΕΒΑΤΟΣ το σπίτι του φωτόπουλου και ΩΡΑΙΑ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ το σπίτι της Βασιλειάδου που μπορεί να είναι;

οι πληροφοριεσ που εχω είναι:

Για ΩΡΑΙΑ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ εχει πλανα στον λοφο σκουζε και στην κυψελη.

Και στον ΟΥΡΑΝΟΚΑΤΕΒΑΤΟΣ έχει πλάνα στο Γαλάτσι Ιππολύτου.

Screenshot 2014-12-24 22.07.15.jpg

Screenshot 2014-12-24 22.06.26.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ΑΡΤΙΣΤΑ 1966 με Αλεξανδράκη και Κουράκου.

Στην πολυκατοικία που δουλεύει ο Αλεξανδράκης και τραυματίζεται είναι απέναντι από το Χίλτον στην οδό Ιοφώντος και Κρίτωνος.

Screenshot 2014-12-31 18.47.03.jpg

Επίσης σκηνές από το παλιό σινεμά και αργότερα Club Ρόδον οδό Μάρνης 24 και σήμερα Σούπερ Μάρκετ.

Screenshot 2014-12-31 18.53.24.jpg

Απέναντι από το Ρόδον στην οδό Μάρνης

Screenshot 2014-12-31 18.53.46.jpg

Screenshot 2014-12-28 21.33.22.jpg

Screenshot 2014-12-31 18.46.31.jpg

Screenshot 2014-12-31 18.46.07.jpg

Screenshot 2014-12-31 18.46.38.jpg

Screenshot 2014-12-31 18.54.04.jpg

Screenshot 2014-12-31 18.52.17.jpg

rodon Μάρνη 24.jpg

1rodon Μάρνη 24.jpg
 
Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά

Μερικά σημεία από τα γυρίσματα του "Η Αρχότισσα και ο Αλήτης"

Οι σκηνές γυρίστηκαν στα Γιάννενα

Το σπίτι που μένει η Αδελφή του Παπαμιχαήλ στα Γιάννενα ήταν ενα παλιό Αρχοντικό στη γωνία Μιχαήλ Αγγέλου και Χαρ. Τρικούπη

Το σπίτι αυτό το έχω επισκεφτεί στο παρελθόν και ήταν μια καταπληκτική μονοκατοικία (Το Αρχοντικό Ιωαννίδη) . Κάποια στιγμή, στο τέλος της 10ετίας του 90

το γκρέμισαν και έφτιαξαν εμπορικό κέντρο. Άφησαν όμως την ιστορική πόρτα η οποία φαίνεται και στην ταινία 39.665567, 20.850319

Arxonikto_Ioannidi.jpg

Επίσης το σημείο που συναντιέται ο "Μύτης" με την αδελφή Παπαμιχαήλ είναι η "Φρόντζου Πολιτεία" και σήμερα είναι ακριβώς όπως ήταν τότε 39.664717, 20.841336

Frontzos.JPG

Τέλος το Ξενοδοχείο "Η Λίμνη" που υποτίθεται ότι μπαίνουν Βουγιουκλάκη - Παπαμιχαήλ για να περάσουν τη βραδυά είναι μια σκάλα που οδηγεί μέσα στο κάστρο

και βγάζει ακριβώς στο παλάτι του Αλί Πασσά (Δε βγάζει δηλαδή μέσα σε κάποιο Ξενοδοχείο) 39.673923, 20.859894

Hotel_Limnh_shmera.jpg

M. Aggeloy - shmera.jpg

M. Aggeloy - 1.jpg

M. Aggeloy - 2.jpg

Frotzos.jpg

Hotel Limnh.jpg
 
Καλη χρονιά παιδια σε όλους!!!! Αντε και με τη νεα χρονιά να το μεγαλώσουμε ακομη περισσότερο το thread με τοποθεσίες γυρισμάτων.

Μπράβο teacher!!! :clap:

Την Φροντζου Πολιτεία, την ειχα βαλει και εγω στο post 601 αλλά καλα εκανες και το εβαλες ξανα και εδω για να ειναι "μαζεμένα" σε ενα post τα γυρισματα στα Ιωαννινα, oσο αφορά την "Αρχοντισσα".

Ολα τα εσωτερικα γυρισματα της ταινίας εγιναν στα στουντιο της Φινος. Ακομα και το εσωτερικο του σπιτου της Ρενας (Α.Β.) στην Κερκυρα (που στα εξωτερικα ειναι η Βίλα Λεβίδη) τα εσωτερικα ειναι ντεκορ. Ακομα και το φτωχοσπιτο του Παπαμιχαήλ, η αυλή, ειναι και αυτη ντεκορ στο στουντιο.

Ετοιμαζομαι για "ψαξιμο" σε 2 ταινιες.

1. Το σπίτι της Μαριαννας Κουράκου στον "Εξυπνάκια" (το εχουμε συζητησει και παλιοτερα αλλα το αφησαμε σε εκκρεμότητα). Είναι το σπιτι που βλέπουμε στους τίτλους της ταινιας (το εξωτερικο μερος δηλαδη του σπιτιού, γιατί τα εσωτερικα ειναι ολα ντεκορ στο τοτε στούντιο Αλφα).

2. Τα σπιτια της ταινίας "Ο Παραμυθάς".

Εχει 3 σπιτια: η βίλα που μενει η Αννα Ματζουράνη με την Μαρίκα Κρεββατά και τον Γιώργο Γαβριηλίδη, το σπίτι της Ξένιας Καλογεροπουλου και η βίλα (στην ταινία αναφερεται οτι ειναι καπου στη Βούλα) όπου μενουν εσωκλειστες οι αεροσυνοδοί για τα σεμινάρια.

Απο μια πρώτη εκτίμηση, πρεπει να ειναι καπου κοντα και τα 3 σπίτια μαζί (κρίνοντας απο προηγουμενες ταινίες όπου ο Καραγιάννης συνηθιζε να κανει γυρισματα καπου κοντά το ενα μερος με το αλλο) και πρεπει να ειναι καπου κοντά στο Ελληνικό, στο τοτε αεροδρόμιο, γιατί σε ολες τις εξωτερικες σκηνες των σπιτιων ακουγονται πολυ εντονα απογειώσεις και προσγειώσεις αεροπλανων. Αλλωστε ενα μεγαλο κομματι της ταινίας γυριστηκε στο αεροδρομιο του Ελληνικου, οποτε λογικά θα τους βολευε και τα σπίτια να ειναι καπου εκει κοντα.

Συμπληρώνω οτι ψαχνω και στο Περαμα να βρω τις τοποθεσίες απο το "Ταξίδι" και απο το "Λεβεντόπαιδο". Η περιοχή εχει αλλαξει ριζικα και ειναι παρα πολυ δύσκολη η αναζήτηση γιατί στη θεση των σπιτιων της εποχης εχουν χτιστεί πολυκατοικίες και εχει αλλαξει μεχρι και το πολεοδομικο σχεδιο των δρόμων. Απο μια πρώτη εκτίμηση, οι σκηνές και στις δυο ταινιες πρεπει να γυριστηκαν απο κάτω απο τη σημερινή Λεωφορο Δημοκρατίας, δηλαδη απο την πλευρά που "βλεπει" προς την ακτή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Η Καφετζού"

Τα εξωτερικά γυρίσματα είναι και από τις δύο μεριές της Γέφυρας Λεωφ. Ιωνίας και Ρόδου

στην αρχή της ταινίας στο σημείο 38.003784, 23.725141 :

H Kafetzou - H Gefyra - apo thn allh meria 1 - shmera.jpg

και

H Kafetzou - H Gefyra - apo thn allh meria 2 - shmera.jpg

Ενώ μετά το σκηνικό μεταφέρεται απέναντι όπου υπήρχε η κατάλληλη σκια από δένδρα

και το σπιτάκι που κρύβονταν ο Φωτόπουλος και η Σ. Γιούλη 38.003824, 23.725398 :

Η Γέφυρα απέναντι από το καφενεδάκι του Σπύρου (που κατεβαίνει η Σ. Γιούλη)

H Kafetzou - H Gefyra - twra.jpg

και το σπίτι απέναντι από το καφενεδάκι

H Kafetzou - To spiti apenanti - twra.JPG

επισης η γειτονιά τότε και σήμερα (με το στενό "Αλκαμένους")

H Kafetzou - Geitonia - shmera.jpg

και η πόρτα της αυλής τότε και σήμερα (δεν υπάρχει σήμερα)

H Kafetzou - Porta Aylhs - shmera.jpg

πολύ θα θέλαμε φυσικά να είναι αυτή η πόρτα (38.003873, 23.724804), αλλά δυστυχώς δεν είναι

(μου λείπει το απέναντι στενό το οποίο είναι στη μεριά του σπιτιου΄με τα δένδρα - η οδός Αλκαμένους)

H Kafetzou - Porta Aylhs - Fake.jpg

Τα υπόλοιπα, εσωτερικό καφενείου και αυλή, μην τα ψάχνετε, είναι τα studios του ΦΙΝΟΥ

H Kafetzou - H Gefyra - apo thn allh meria 1.JPG

H Kafetzou - H Gefyra - apo thn allh meria 2.JPG

H Kafetzou - H Gefyra.JPG

H Kafetzou - To spiti apenanti.JPG

H Kafetzou - Geitonia.JPG

H Kafetzou - Porta Aylhs.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το μεγάλο κανόνι:

Το καφενείο του Προύσαλη κάτω από το Φιλοπάππου:

kanoni.jpg

Το σπίτι του Βέγγου απέναντι απο το Ηρώδειο:

kanoni2.jpg

Το μεγάλο κτήριο στον περιφεριακό του Φιλοπάππου:

kanon1.jpg

Απο που πάνε για την χαβούζα:

Η γειτονία του Βέγγου στην Δραπετσώνα με θέα το Πέραμα:

thea.jpg

Το σπίτι του Βέγγου:

spiti-veggou-new.jpg

Δίπλα του πλέον έχει χτιστεί πολυκατοικία.

Το σπίτι της Ματζουράνη βρίσκεται ακριβώς απέναντι από του Βέγγου όπως δηλαδή και στην ταινία:

matzourani-new.jpg

kanoni-1.jpg

kanon0.jpg

kanoni1.jpg

kanoni-2.jpg

thea-old.jpg

spiti-veggou-old.jpg

spiti-veggou-old0.jpg

matzourani-old.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μοντέρνα Σταχτοπούτα

 


Το γραφείο του Αλέξη Βαρνέζη (Δημήτρη Παπαμιχαήλ) ήταν στην πλατεία Συντάγματος, στη γωνία με την οδο Ερμού

Προβολή συνημμένου 122863

εικονα.jpg
 
"Ο Ατσίδας"

Γυρίστηκε στη Θεσσαλονίκη !!

Τα εύκολα :

Λευκός Πύργος, Πύργος του Τριγωνίου, Αγιος Δημήτρης, Αριστοτέλους,

Διοικητήριο, Αγία Σοφία (από Ερμού), Διαγώνιος, Καμάρα,

Λεωφόρος Νίκης (όπου βρίσκεται και το σπίτι της Βούλας - Δεν υπάρχει σήμερα αυτό το οίκημα), πλαζ Αρετσού και Ροτόντα

Atsidas - Aristotelous.JPG

Atsidas - Kamara.JPG

Atsidas - Rotonda.JPG

Το δύσκολο

Η Ζωίτσα περνάει το δρόμο στη διαστάυρωση Βενιζέλου και Εγνατίας. Ο Τεζαψίδης είναι κοσμηματοπωλείο και ήταν Εγνατίας 53 (μετά τη στοά).

Σήμερα είναι πάλι εκεί, μόνο που βρίσκεται στο διπλανό κατάστημα (πριν τη στοά)

Atsidas - Diast Venizelou Egnatias.JPG

Μπαίνει σε ένα Φαρμακείο το οποίο είναι .... σε άλλο σημείο (δεν το εντόπισα)

Zwitsa - farmakeio.JPG

Τα πολύ δύσκολα

1) Το σπίτι Ηλιόπουλου Λάσκαρη

Ο Δαλιανίδης έχει πει : «Η παραθαλάσσια βίλα στην οποία είναι γυρισμένος ο «Ατσίδας» (1961)

ανήκε στην εβραϊκή οικογένεια Κούνιο, που γειτόνευε με τη βίλα του θείου μου. Οι αυλές αυτών των δύο σπιτιών επικοινωνούσαν,

γιʼαυτό και το γνώριζα πολύ καλά το σπίτι, όπως και την ίδια την οικογένεια. Ενώ λοιπόν από το σενάριο της ταινίας

δεν προέκυπτε καμιά ανάγκη να είναι παραθαλάσσιο το σπίτι όπου έμεναν ο Ηλιόπουλος και η Λάσκαρη με τους γονείς τους, ωστόσο,

επέλεξα αυτό το σπίτι γιατί ήμουν δεμένος συναισθηματικά μαζί του αλλά και διότι, από τη στιγμή που βρισκόμουν στη Θεσσαλονίκη

για γυρίσματα, ήθελα να εκμεταλλευτώ όσο περισσότερο μπορούσα το ντεκόρ που λέγεται Θεσσαλονίκη -κι από το σπίτι αυτό φαινόταν

πολύ ωραία η πόλη στο βάθος

Έψαξα να βρω πού ήταν η Βίλα Κούνιο, αλλά δεν τα κατάφερα.

Από τη θέα της Θεσσαλονίκης και δυο τρία χαρακτηριστικά σημεία τα οποία εντόπισα, υποθέτω πως ήταν στο Καραμπουρνάκι.

Στις φωτογραφίες που παραθέτω διακρύνουμε μια συστοιχία δύο πολυκατοικιών τις οποίες έχω κυκλώσει.

Σήμερα μπροστά από αυτές υπάρχει η εκκλησία του Αγ. Φώτιου η οποία χτίστηκε τη δεκαετία του 1990

Επίσης διακρύνονται δύο συστάδες δένδρων οι οποίες μοιάζουν αρκετά με τη σκηνή από την ταινία. Ειδικά η πρώτη μοιάζει πάρα πολύ

Προφανώς δεν υπάρχει το μέγαρο (χτίστηκε δεκατία 2000) και το Μακεδονία Palace (χτίστηκε δεκαετία 1970)

Vila Kounio - Karamournaki Thea - 2.jpg

Μάλλον ήταν σε αυτό το σημείο στο Καραμπουρνάκι

Perioxh Sofoulh me Alatinh 3.jpg

2) Το εξοχικό κέντρο "Ο Έρως". Δεν το έχω εντοπίσει, υποθέτω ότι είναι ΠΑΝΟΡΑΜΑ και παραθέτω τη θέα από το Πανόραμα

που έχει (διαρκώς πίσω από τον Ηλιόπουλο).

Είναι η μεριά του Θερμαικού προς το Καλοχώρι και τα Μάλγαρα και το Βουνό στο πλάι είναι το δάσος του Σειχ Σου.

Atsidas - O ERWS - view.jpg

Atsidas - White.JPG

Atsidas - Ag. Dhmhtrhs.JPG

Atsidas - Ag. Sofia apo Ermou.JPG

Atsidas - Diagwnios.JPG

Atsidas - Dioikhthrio.JPG

Atsidas - Lewf. Nikhs.JPG

Atsidas - Lewf. Nikhs - spiti.JPG

Atsidas - Plaz Aretsou.JPG

Atsidas - Pyrgos Trigwniou.JPG

Vila Kounio - tainia - 3.JPG

Atsidas - O ERWS.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
....Τα πολύ δύσκολα

1) Το σπίτι Ηλιόπουλου Λάσκαρη

Ο Δαλιανίδης έχει πει : «Η παραθαλάσσια βίλα στην οποία είναι γυρισμένος ο «Ατσίδας» (1961)

ανήκε στην εβραϊκή οικογένεια Κούνιο, που γειτόνευε με τη βίλα του θείου μου. Οι αυλές αυτών των δύο σπιτιών επικοινωνούσαν,

γιʼαυτό και το γνώριζα πολύ καλά το σπίτι, όπως και την ίδια την οικογένεια. Ενώ λοιπόν από το σενάριο της ταινίας

δεν προέκυπτε καμιά ανάγκη να είναι παραθαλάσσιο το σπίτι όπου έμεναν ο Ηλιόπουλος και η Λάσκαρη με τους γονείς τους, ωστόσο,

επέλεξα αυτό το σπίτι γιατί ήμουν δεμένος συναισθηματικά μαζί του αλλά και διότι, από τη στιγμή που βρισκόμουν στη Θεσσαλονίκη

για γυρίσματα, ήθελα να εκμεταλλευτώ όσο περισσότερο μπορούσα το ντεκόρ που λέγεται Θεσσαλονίκη -κι από το σπίτι αυτό φαινόταν

πολύ ωραία η πόλη στο βάθος

Έψαξα να βρω πού ήταν η Βίλα Κούνιο, αλλά δεν τα κατάφερα.

Από τη θέα της Θεσσαλονίκης και δυο τρία χαρακτηριστικά σημεία τα οποία εντόπισα, υποθέτω πως ήταν στο Καραμπουρνάκι.

Στις φωτογραφίες που παραθέτω διακρύνουμε μια συστοιχία δύο πολυκατοικιών τις οποίες έχω κυκλώσει.

Σήμερα μπροστά από αυτές υπάρχει η εκκλησία του Αγ. Φώτιου η οποία χτίστηκε τη δεκαετία του 1990

Επίσης διακρύνονται δύο συστάδες δένδρων οι οποίες μοιάζουν αρκετά με τη σκηνή από την ταινία. Ειδικά η πρώτη μοιάζει πάρα πολύ

Προφανώς δεν υπάρχει το μέγαρο (χτίστηκε δεκατία 2000) και το Μακεδονία Palace (χτίστηκε δεκαετία 1970)

Προβολή συνημμένου 122967Προβολή συνημμένου 122966

Μάλλον ήταν σε αυτό το σημείο στο Καραμπουρνάκι

Προβολή συνημμένου 122968

...
Για να βάλω και γω ένα χεράκι σε αυτό το εξαιρετικό θέμα!

Η Βίλα Κούνιο ήταν στην Κορομηλά 3 (περιοχή Σοφούλη / Ανθέων) και ήταν (σήμερα δυστυχώς δεν υπάρχει) αυτή που βλέπετε στη μέση της παρακάτω φωτογραφίας

βιλα κούνιο.jpg

Πηγή εικόνας από FB ομάδα Άγνωστη Θεσσαλονίκη.
 
Μην ερωτεύεσαι το Σαββατο

Ο Ευάγγελος (Δ.Νικολαίδης), ο πρέσβης Ζαργάντης (Χ.Τσαγανέας) και ο χρηματιστής Σπύρος (Δ.Παπαμιχαήλ) πηγαίνουν στην αστυνομία προκειμένου να δωσουν πληροφορίες για το που βρηκαν τα πλαστά δολλαρια. Τους βλέπουμε να μπαίνουν σε νεοκλασσικο κτίριο στη γωνία των οδών Βασιλίσσης Σοφίας και Πανεπιστημίου. Πρόκειται για το θρυλικό πάλαι ποτέ Μέγαρο Παπουδωφ που στέγαζε την τοτε Αστυνομική Διεύθυνση Αθηνών και γκρεμίστηκε το 1971. Στη θέση του σημερα, βρισκεται το γυαλινο κτίριο.

μεγαρο παπουδωφ.jpg (πηγή)

Πλατεία Συνταγματος και η γωνία της Βουλής (γωνία Βασιλισσης Σοφίας και Αμαλίας) απο τον προαύλιο χωρο του κτιρίου Παπουδωφ

βασιλισσης σοφιας και αμαλιας.jpg

Ανθοπωλεία Βασιλίσσης Σοφίας, κατω απο την Βουλή

ανθοπωλεια.jpg

Φανάρι Βασιλίσσης Σοφίας, στη στροφή προς Πανεπιστημίου. Απεναντι το ξενοδοχείο Μεγάλη Βρετανία.

βασιλισσης σοφιας φαναρι.jpg

Στροφή Βασιλίσσης Σοφίας προς Πανεπιστημίου

βασιλισσης σοφιας στροφη.jpg

Ο Σπύρος (Δημήτρης Παπαμιχαήλ) στη γωνία Βουκουρεστίου και Πανεπιστημίου

βουκουρεστίου γωνια.jpg

Και πάλι γωνία Βουκουρεστίου και Πανεπιστημίου και στο βαθος η στροφή της Πανεπιστημίου.

βουκουρεστίου φαναρι.jpg

Η πιάτσα ταξί, επί της Βουκουρεστίου (γωνία Βουκουρεστίου και Πανεπιστημίου).

βουκουρεστίου ταξί.jpg

μεγαρο παπουδωφ 1.jpg
 
πω πω Θεέ μου τι απίστευτη φωτο !!!!!!!!!!!!! (έχεις άλλες από την περιοχή ?)

Για τα διπλανά σπίτια έχεις πληροφορίες ?

:thanx2: :thanx2:

και η απορία : Σ'αυτό το σπίτι έγιναν τα γυρίσματα ? Δε μου μοιάζει .... καθόλου θα έλεγα :(

ούτε το view από τη βεράντα μου μοιάζει για σημείο στην "Κορομηλά"

μπερδεύτηκα :what:

Kambia είπε:
Για να βάλω και γω ένα χεράκι σε αυτό το εξαιρετικό θέμα!
Η Βίλα Κούνιο ήταν στην Κορομηλά 3 (περιοχή Σοφούλη / Ανθέων) και ήταν (σήμερα δυστυχώς δεν υπάρχει) αυτή που βλέπετε στη μέση της παρακάτω φωτογραφίας

Προβολή συνημμένου 122988

Πηγή εικόνας από FB ομάδα Άγνωστη Θεσσαλονίκη.
 
Δυστυχώς δε γνωρίζω κάτι για τα διπλανά σπίτια. Αυτό πάντως είναι το σπίτι της οικογένειας Κούνιο. Δες και το σπίτι από την ταινία

kounio.jpgΕπίσης η οδός Κορομηλά (όχι Προξένου Κορομηλά) είναι κοντά στο σημερινό Μέγαρο Μουσικής. Τώρα η μια συστάδα δέντρων που φαίνεται στο βάθος είναι σίγουρα το Green park (κοντά στον Λ. Πυργο) και η άλλη η περιοχή που αργότερα έγινε το Μακεδονία Παλλάς. Για την πολυκατοικία που έχεις στον κύκλο δεν ξέρω.

 


EDIT



Έψαξα λίγο παραπάνω και βρήκα επιπλέον πληροφορίες.

Η περιοχή ήταν η παραλία Ταμαριξ, σημερινή συμβολή Ανθεων- Μ.Καλλας.

Το σπίτι υπάρχει επίσης στο εξώφυλλο του βιβλίου της Κούνιο - Αμαρίλιο Έρικα "Πενήντα χρόνια μετά... Αναμνήσεις μιας Σαλονικιώτισσας Εβραίας"

223901.jpg

βιλα κούνιο.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι όντως αυτό είναι το σπίτι Ηλιόπουλου Λάσκαρη

Μπράβο, Μπράβο, Μπράβο !!! :clap: :clap:

το ένα από τα πολύ δύσκολα λύθηκε. Μας μένει το εξοχικό κέντρο του Θρασύβουλου.

Kambia είπε:
Δυστυχώς δε γνωρίζω κάτι για τα διπλανά σπίτια. Αυτό πάντως είναι το σπίτι της οικογένειας Κούνιο. Δες και το σπίτι από την ταινία Προβολή συνημμένου 123024Επίσης η οδός Κορομηλά (όχι Προξένου Κορομηλά) είναι κοντά στο σημερινό Μέγαρο Μουσικής. Τώρα η μια συστάδα δέντρων που φαίνεται στο βάθος είναι σίγουρα το Green park (κοντά στον Λ. Πυργο) και η άλλη η περιοχή που αργότερα έγινε το Μακεδονία Παλλάς. Για την πολυκατοικία που έχεις στον κύκλο δεν ξέρω.

 


EDIT



Έψαξα λίγο παραπάνω και βρήκα επιπλέον πληροφορίες.

Η περιοχή ήταν η παραλία Ταμαριξ, σημερινή συμβολή Ανθεων- Μ.Καλλας.

Το σπίτι υπάρχει επίσης στο εξώφυλλο του βιβλίου της Κούνιο - Αμαρίλιο Έρικα "Πενήντα χρόνια μετά... Αναμνήσεις μιας Σαλονικιώτισσας Εβραίας"
 
Teacher είπε:
.... Μας μένει το εξοχικό κέντρο του Θρασύβουλου.
Πού είναι αυτό? Θεσσαλονίκη? Αν ναι δώσε λινκ ποστ να δω τι μπορώ να βρω :)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα