Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
hannele είπε:
Τα εξωτερικά γυρισματα της ταινίας εγιναν στο Πειραια (Τρούμπα, Πειραϊκή) και στη Δραπετσωνα.


Νομίζω ότι δεν είναι υπερβολή να σε χαρακτηρίσω Βασίλισσα του Πειραιά.

hannele Respect :boss:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η χαρτογράφηση των δρόμων δεν θυμίζει κάτι Θοδωρή αλλά μάθε περισσότερα από τον φίλο σου.

πρέπει να έρχεται άλλη οδός από τα δεξιά και κατευθύνετε αριστερά κάτω προς το σπίτι και δεξιά σε λεωφόρο.

Screenshot 2015-02-14 08.41.49.jpg

εκτός αν λέει για το πλάνο ευαλκιδου και Πρεβέζης.

θοδωρος είπε:
εχω απο χρονια την πληροφορια οτι το σπιτι της βασιλειαδου στην ΩΡΑΙΑ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ειναι στην γωνια ευαλκιδου κ βορειου ηπειρου στον λοφο σκουζε!! εκει υπαρχουν ακομα κ σημερα 4 μονοκατοικιες κατα μηκος της β ηπειρου η οποια ειναι παραλληλη στις απο πανω ισμηνης ( εκει που τρακαρε ο βεγγος με το ποδηλατο με τα γαλατα) και πρεβεζης!! αυτο μου το εχει πει φιλος μου που μενει εκει κοντα ( κ εγω εκει κοντα μενω) !! του το ειχε πει ο ενας απο το τριο που τραγουδαει στο μαγαζι με την σπερατζα βρανα!! ο τριτος απο δεξια οπως φαινεται στην ταινια (κολωνιοτης κ αυτος)!!
 
Καλησπέρα σας,

Σας παρακαλώ, θα ήθελα πληροφορίες γενικά για ταινίες (και σκηνές) που έχουν γυριστεί στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Επίσης ψάχνω μία ταινία 80's (αν θυμάμαι καλά με τη Σοφία Αλιμπέρτη) η οποία έχει βασική σκηνή στη τότε καφετέρια - rollers

στη Νέα Φιλαδέλφεια «Rabbit» στην οδό Πίνδου!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Teacher είπε:
Νομίζω ότι δεν είναι υπερβολή να σε χαρακτηρίσω Βασίλισσα του Πειραιά. hannele Respect :boss:

:biglaugh:επεκτείνω σιγα-σιγα το ψαξιμο και στα προαστεια του...Περαμα, Κερατσινι, Δραπετσωνα...ειμαι ήδη σε αναζητηση για τις τοποθεσιες γυρισματων στο "Ταξίδι" και το "Λεβεντόπαιδο"...

steliosmark είπε:
Καλησπέρα σας,Σας παρακαλώ, θα ήθελα πληροφορίες γενικά για ταινίες (και σκηνές) που έχουν γυριστεί στη Νέα Φιλαδέλφεια.
Μου ερχονται στο μυαλο 3 ταινιες:

1. Οικογενεια Χωραφά (σκηνές απο το Αλσος που ειναι η λιμνη με τον ανεμόμυλο)

2. Η Παριζιάνα (το σπιτι που εμενε η Ρενα Βλαχοπουλου)

3. Ο Θαυματοποιος (με τον Ντινο Ηλιοπουλο, στους τιτλους της ταινιας βλεπουμε δρόμους της Ν.Φ.)
 
makism είπε:
η χαρτογράφηση των δρόμων δεν θυμίζει κάτι Θοδωρή αλλά μάθε περισσότερα από τον φίλο σου. πρέπει να έρχεται άλλη οδός από τα δεξιά και κατευθύνετε αριστερά κάτω προς το σπίτι και δεξιά σε λεωφόρο.

Προβολή συνημμένου 126811

εκτός αν λέει για το πλάνο ευαλκιδου και Πρεβέζης.
ναι makism θα το ψαξω πιο πολυ!!
 
"Ο Θησαυρός του Μακαρίτη" (1959)

Απ' ότι είδα στον κατάλογο της 1ης σελίδας υπάρχει μόνο ερώτηση για το πού βρίσκεται

το σπίτι της Βασιλειάδου και αν υπάρχει ακόμα, στα post 887 και 888

(ζητώ συγνώμη αν κάποιος έχει γράψει κάτι άλλο και δεν το έχω υπόψη μου)

λοιπόν

Το σπίτι της Βασιλειάδου που διαδραματίζεται όλη η ιστορία είναι (ήταν) στη γωνία

Βορείου Ηπείρου με Χειμάρας στο Λόφο Σκουζέ (38.000458, 23.718787)

http://oi62.tinypic.com/308kvpi.jpg 308kvpi.jpg

στο σημείο ακριβώς που φαίνεται στο χάρτη.

Επίσης ο δρόμος με το Βιβλιοπωλείο του Ρίζου αλλά και όλες οι σκηνές

στο δρόμο έχουν γυριστεί στη Βορείου Ηπείρου

Οι φωτό που ανεβάζω είναι πολύ χαρακτηριστικές και δεν θέλει και πολύ επεξήγηση

http://oi62.tinypic.com/15i2jao.jpg 15i2jao.jpg

http://oi57.tinypic.com/3502q0l.jpg 3502q0l.jpg

Στην αντίθετη μεριά του δρόμου και στο βάθος φαίνονται

ίσως για πρώτη φορά σε ταινία τα δύο γωνιακά σπίτια στη

γωνία Βορείου Ηπείρου και Ευαλκίδου, τα οποία υπάρχουν και σήμερα

http://oi60.tinypic.com/10hw2ds.jpg 10hw2ds.jpg

Επίσης η σκηνή με τον Ληναίο είναι στη Χειμάρας (αγνώριστη)

009.jpg

Kampia άμα θες ενσωμάτωσε τις εικόνες into Retromaniax

010.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγχαρητήρια, Teacher!!! Το συγκεκριμένο μας απασχολούσε οικογενειακώς!!! :)
 
Teacher:

θαυμάζω την παρατηρητικότητα σου.

2-3 φορεσ την εβδομάδα παρκάρω Χειμάρας στο πατρικό μου αλλά δεν το είχα παρατηρήσει.

ΜΠΡΑΒΟ!!!

σε σένα υπολογίζω να βρούμε και την ωραία των Αθηνών.

Θοδωρος:

μάλλον για αυτην την ταινία σου έλεγαν.

Teacher είπε:
"Ο Θησαυρός του Μακαρίτη" (1959)
 
Αγαπητοί φίλοι σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

1) Για την Ωραία των Αθηνών, (με χειροπιαστά στοιχεία) είμαστε κοντά. Όμως μάλλον (εκτός απροόπτου) θα απαιτήσει και φαντασία, όπως ... στου Χωραφά

Οψόμεθα

2) Να πω ότι γύρισα όοοοοοοολη την Πλάκα και τη φωτογράφησα (από εκεί και η φωτογραφία από τη χαραμάδα για το σπίτι Παπαμιχαήλ στις Διπλοπενιές #1336)

Με τίποτα δεν μπορώ να βρώ το σπίτι της Κοντού στο "Αλίμονο στους Νέους" (δες και #1232).

2) Ψάχνω και το σπίτι (την αυλή) του "Οι Γερμανοί Ξανάρχονται". Γι'αυτό το τελευταίο διάβασα σε κάποιο site ότι ήταν στην Πλάκα, το είχε αγοράσει ο Μίμης Πλέσσας και το διέσωσε από την κατεδάφιση

και ότι μάλιστα το είχε ανακαινίσει και έμενε σε αυτό. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι πραγματικές οι πληροφορίες.

Αν ξέρει κανείς κάτι, ας το γράψει

3) Υπάρχει και το σπίτι από το "Ο Φανούρης και το Σόι του". Μια πολύ αγαπημένη ταινία. Αν κάποιος ξέρει κάποια πληροφορία ας την γράψει. Η δική μου η αίσθηση (χωρίς έρευνα) είναι ότι βρίσκεται κάπου στο Θησείο

4) Κάτι πρέπει να κάνουμε με τα περιεχόμενα της πρώτης σελίδας. Έχει φτάσει μέχρι το post 1252. Πρέπει να τα Επικαιροποιήσουμε. Σκέφτομαι να βοηθήσω σε αυτό.

Την επόμενη εβδομάδα θα πιάσω από το post 1253 μέχρι και τη σελίδα 135. Οπότε αν θέλει κάποιος να βοηθήσει ας πιάσει από την 136 και μετά
 
Teacher είπε:
4) Κάτι πρέπει να κάνουμε με τα περιεχόμενα της πρώτης σελίδας. Έχει φτάσει μέχρι το post 1252. Πρέπει να τα Επικαιροποιήσουμε. Σκέφτομαι να βοηθήσω σε αυτό. Την επόμενη εβδομάδα θα πιάσω από το post 1253 μέχρι και τη σελίδα 135. Οπότε αν θέλει κάποιος να βοηθήσει ας πιάσει από την 136 και μετά

Teacher σ ευχαριστουμε!

την ανανεωμενη λιστα την εχω σχεδον ετοιμη οποτε δε χρειαζεται να κανεις τιποτα,αυριο μεθαυριο θα την ποσταρω

οι ταινιες της αρχικης λιστας δε μπηκαν ολες σε αλφαβητικη σειρα ουτε εγιναν οι προσθηκες των ποστς (τιτλοι με τα κοκκινα γραμματα),ελπιζω να γινει κι αυτο καποια στιγμη απ τους αντμινς
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
Αγαπητοί φίλοι σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
1) Για την Ωραία των Αθηνών, (με χειροπιαστά στοιχεία) είμαστε κοντά. Όμως μάλλον (εκτός απροόπτου) θα απαιτήσει και φαντασία, όπως ... στου Χωραφά

Οψόμεθα

2) Να πω ότι γύρισα όοοοοοοολη την Πλάκα και τη φωτογράφησα (από εκεί και η φωτογραφία από τη χαραμάδα για το σπίτι Παπαμιχαήλ στις Διπλοπενιές #1336)

Με τίποτα δεν μπορώ να βρώ το σπίτι της Κοντού στο "Αλίμονο στους Νέους" (δες και #1232).

2) Ψάχνω και το σπίτι (την αυλή) του "Οι Γερμανοί Ξανάρχονται". Γι'αυτό το τελευταίο διάβασα σε κάποιο site ότι ήταν στην Πλάκα, το είχε αγοράσει ο Μίμης Πλέσσας και το διέσωσε από την κατεδάφιση

και ότι μάλιστα το είχε ανακαινίσει και έμενε σε αυτό. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι πραγματικές οι πληροφορίες.

Αν ξέρει κανείς κάτι, ας το γράψει

3) Υπάρχει και το σπίτι από το "Ο Φανούρης και το Σόι του". Μια πολύ αγαπημένη ταινία. Αν κάποιος ξέρει κάποια πληροφορία ας την γράψει. Η δική μου η αίσθηση (χωρίς έρευνα) είναι ότι βρίσκεται κάπου στο Θησείο

4) Κάτι πρέπει να κάνουμε με τα περιεχόμενα της πρώτης σελίδας. Έχει φτάσει μέχρι το post 1252. Πρέπει να τα Επικαιροποιήσουμε. Σκέφτομαι να βοηθήσω σε αυτό.

Την επόμενη εβδομάδα θα πιάσω από το post 1253 μέχρι και τη σελίδα 135. Οπότε αν θέλει κάποιος να βοηθήσει ας πιάσει από την 136 και μετά

Teacher .."κεντησες" πάλι.!!!! πολλά μπράβο για τον " Θησαυρό του Μακαρίτη"...

Για το "Ο Φανούρης και το Σόι του" νομίζω οτι το αισθητήριο σου εχει πέσει μέσα.

Αφενός το συνεργείο που βλεπουμε τον Φέρμα βρισκεται δίπλα στο θερινό κινηματογράφο Θησείο στην Αγιου Παυλου στο Θησείο υπάρχει ακόμα σαν εγκαταλελειμένο κτήριο και το θυμάμαι σαν βενζιναδικο μεχρι περίπου τα μεσα της δεκαετίας 90...το δέ σπιτι μάλλον είναι απο την πίσω πλευρά της Αγ.Μαρίνας γιατι σε ενα πλανο φαίνεται το πίσω μέρος του Ιερου της εκκλησίας.
 
Teacher είπε:
"Ο Θησαυρός του Μακαρίτη" (1959)
Απ' ότι είδα στον κατάλογο της 1ης σελίδας υπάρχει μόνο ερώτηση για το πού βρίσκεται

το σπίτι της Βασιλειάδου και αν υπάρχει ακόμα, στα post 887 και 888
TEACHER προσκυνώ!!! :bow: εγώ έψαχνα για το σπίτι και συγκεκριμένα στην Ιωαννίνων με Δωδώνης ή Δράμας. Κάπου εκεί πίστευα ότι ήταν λόγο του μεγάλου δρόμου! Πολλά πολλά συγχαρητήρια! Πολύ δύσκολος εντοπισμός για μια τόσο παλιά ταινία.. τεράστιες οι αλλαγές του σήμερα! Ευχαριστούμε και πάλι Teacher!!! :flower:
 
Teacher με τη σειρά μου και εγω προσκυνω!!! :bow: :bow: :award: :award: :award:

Συμπληρώνω το Κάθαρμα με μερος Β και ολοκληρώνω την ταινια

Το σπίτι της Μάγδας/Μαρκησίας (Μάρω Κοντου) ήταν στην σημερινή πλεον οδο Νίκου Καζαντζάκη στη Δραπετσώνα. Και λεω στη σημερινη οδο γιατί την εποχη εκείνη οπως βλεπουμε και στην ταινία το συγκεκριμενο σημειο ήταν προσφυγικο, με σπίτια διασπαρτα που δεν σχημάτιζαν καποιο οδο. Το σημειο που βρισκόταν το σπιτι, ήταν στη σημερινή Νικου Καζαντζάκη πολυ κοντα με την οδο Ρηγα Φεραίου, πάνω απο την Ακτή Ηετειώνια.

Λιγο πιο κάτω απο το σπίτι, απεναντι, υπηρχε αλάνα οπου στο τοιχο της βλεπουμε να καθεται ο Γιώργος Φούντας και απο κατω να φαίνεται η Ακτή Ηετειωνια με τις τοτε αποθήκες. Το σημειο αυτο της τοτε αλάνας, σήμερα ειναι παρκο.

Με το κίτρινο βελάκι δειχνω το σημειο στο βαθος της οδου Νικου Καζαντζακη οπου βρισκοταν το σπιτι της Μάγδας/Μαρκησίας και με το κοκκινο βελάκι το σημειο που ήταν η αλάνα και σήμερα ειναι παρκο. Ο τοιχος που καθοταν ο Γιώργος Φουντας, υπαρχει ακομη και ειναι ελαχιστα ορατός αναμεσα στα δεντρα.

(Δυστυχως το google view φτανει στην Νικου Καζαντζάκη μεχρι την οδο Αγ. Παντελεημωνος γιατί απο εκει και περα ο δρομος γινεται πεζόδρομος).

Κ5.JPG

Βλέποντας η Μάγδα/Μαρκησία (Μάρω Κοντού) τον Μάνο (Γιώργο Φούντα), πηγαινει κοντά του και βλεπουμε πίσω απο τον Γιώργο Φούντα στην Ακτη Ηετειώνια τις παλιες αποθήκες. Οι αποθήκες με το κοκκινο βελακι υπάρχουν μέχρι σημερα. Οι αποθήκες με το κίτρινο βελάκι, δεν υπαρχουν πια και στη θεση τους εχει χτιστεί το νεο κτίριο του Υπουργειου Εμπορικής Ναυτιλιας.

Κ3.jpg

Πίσω απο τους ηθοποιούς βλεπουμε την απεναντι ακτή του λιμανιου Πειραιά, την Ακτη Ξαβερίου. Το μεγάλο κτίριο με το κοκκινο βελάκι πίσω απο το Γιώργο Φουντα ειναι το κτίριο του Χατζηκυριάκειο Ορφανοτροφείου. Σήμερα το κτίριο πλεον δεν ειναι ορατο, λόγω των πολυκατοικίων που εχουν χτιστεί και "κρύβουν" την ορατότητα του απο τοσο μακρινή αποσταση.

Κ2.JPG

Κ4.jpg
 
Αστεία-αστεία, ό,τι έχει μπει εδώ μέσα πρέπει να εκδοθεί σε άλμπουμ...
 
makism είπε:
Teacher:θαυμάζω την παρατηρητικότητα σου.

2-3 φορεσ την εβδομάδα παρκάρω Χειμάρας στο πατρικό μου αλλά δεν το είχα παρατηρήσει.

ΜΠΡΑΒΟ!!!

σε σένα υπολογίζω να βρούμε και την ωραία των Αθηνών.

Θοδωρος:

μάλλον για αυτην την ταινία σου έλεγαν.

Teacher είπε:
"Ο Θησαυρός του Μακαρίτη" (1959)
ναι makism μαλλον για αυτην την ταινια μου ειπαν!! ΜΠΡΑΒΟ στον teacher!! εχω μεινει αφωνος!! περναω καθημερινα απο εκει γιατι μενω λιγο πιο περα!! το σπιτι β ηπειρου κ ευαλκιδου ειναι χαρακτηριστικο με τα 2 μεγαλα κυπαρισια!! απορω απο που προερχονται τετοιες πληροφοριες!! η πηγη τους! γιατι η παρατηρητικοτητα μαλλον δεν αρκει!! εγω δεν θα το παρατηρουσα ποτε αυτο αν κ περναω απο εκει καθε μερα!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επανερχομαι στο "Αχ! Αυτή η γυναίκα μου" και ολοκληρώνεται και αυτή η ταινία!!!

:cool:

Το φαρμακείο όπου ο Χαρίλαος (Γ.Μιχαλόπουλος) πήγε να αγοράσει τα χάπια του για να ξεφουντώσει μετά το καυγά με την Νίνα (Α.Βουγιουκλακη) μεσα στο ταξί, υπάρχει ακομα.

Βρισκεται στην οδο Κανάρη, στη γωνία με την οδο Σεκερη.

Μέσα απο το φαρμακειο διακρίνονται 2 σημεια στο δρόμο: οι κολώνες στο πεζοδρόμιο (με το κοκκινο βελος) και το νεοκλασσικο κτιριο με τις ρίγες στην προσοψη ακριβως απεναντι (με το κίτρινο βελος).

Το χαρακτηριστικό ειναι, οτι το φαρμακειο ήταν τελικά διπλα στο σπίτι του Χαρίλαου (το σπιτι του Χαριλαου στο post μου 1233)

4.JPG

Οσο για το ανοιχτό καφέ-μπαρ οπου η Νίνα και ο Δημήτρης πίνουν τον καφέ τους δεν χρειαζεται και ιδιαιτερη σύσταση η Διονυσίου Αεροπαγίτου με φοντο την Ακροπολη.

6.JPG

6.JPG
 
antonovar είπε:
Teacher .."κεντησες" πάλι.!!!! πολλά μπράβο για τον " Θησαυρό του Μακαρίτη"...
Για το "Ο Φανούρης και το Σόι του" νομίζω οτι το αισθητήριο σου εχει πέσει μέσα.

Αφενός το συνεργείο που βλεπουμε τον Φέρμα βρισκεται δίπλα στο θερινό κινηματογράφο Θησείο στην Αγιου Παυλου στο Θησείο υπάρχει ακόμα σαν εγκαταλελειμένο κτήριο και το θυμάμαι σαν βενζιναδικο μεχρι περίπου τα μεσα της δεκαετίας 90...το δέ σπιτι μάλλον είναι απο την πίσω πλευρά της Αγ.Μαρίνας γιατι σε ενα πλανο φαίνεται το πίσω μέρος του Ιερου της εκκλησίας.
Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τα καλά σας λόγια

Για το "Ο Φανούρης και το Σόι του" (1957)

antonovar σε ποιό λεπτό δείχνει την Αγ. Μαρίνα ?

Για το Βενζινάδικο και το Συνεργείο έχεις απόλυτο δίκιο. Εϊναι αυτό στη συνέχεια κάτω από το σινεμά. Αυτό δε λες ? 37.972873, 23.720479

003.jpg

001.jpg

002.jpg
 
Teacher είπε:
Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τα καλά σας λόγια
Για το "Ο Φανούρης και το Σόι του" (1957)

antonovar σε ποιό λεπτό δείχνει την Αγ. Μαρίνα ?

Για το Βενζινάδικο και το Συνεργείο έχεις απόλυτο δίκιο. Εϊναι αυτό στη συνέχεια κάτω από το σινεμά. Αυτό δε λες ? 37.972873, 23.720479

Προβολή συνημμένου 127442Προβολή συνημμένου 127443Προβολή συνημμένου 127441
Ακριβώς αυτό ειναι το συνεργείο..

Η Αγία Μαρίνα φαινεται στο 22:44(στην κοπια που υπάρχει στο Youtube} ειναι η σκηνή που ο ταχυδρόμος φωναζει "Φανούρης Σκαρβούτσος τηλεγραφημα"

και στο επομενο πλανο φαινεται ο Φωτοπουλος με την Γαρμπή πάνω στο μπαλκονι του σπιτιου.Σε αυτό το πλάνο πισω και αριστερα φαίνεται το πίσω μέρος

του ιερου που μάλλον ειναι της Αγίας Μαρίνας αν κρίνω απο τις χαρακτηριστικες οριζόντιες γραμμές που εχουν οι τοιχοι της Αγιας Μαρίνας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar είπε:
Ακριβώς αυτό ειναι το συνεργείο..Η Αγία Μαρίνα φαινεται στο 22:44(στην κοπια που υπάρχει στο Youtube} ειναι η σκηνή που ο ταχυδρόμος φωναζει "Φανούρης Σκαρβούτσος τηλεγραφημα"

και στο επομενο πλανο φαινεται ο Φωτοπουλος με την Γαρμπή πάνω στο μπαλκονι του σπιτιου.Σε αυτό το πλάνο πισω και αριστερα φαίνεται το πίσω μέρος

του ιερου που μάλλον ειναι της Αγίας Μαρίνας αν κρίνω απο τις χαρακτηριστικες οριζόντιες γραμμές που εχουν οι τοιχοι της Αγιας Μαρίνας.
καλά......... τόσες φορές το έχω δει το έργο.......... κοτζάμ Εκκλησία.........

Πάντως αν όντως είναι η Αγ. Μαρίνα.... απλά το σπίτι δεν υπάρχει πλέον :(

Στην ταινία φαίνεται να είναι κολλητά στο σπίτι, ενώ σήμερα η εκκλησία είναι απολύτως μόνη της γύρω γύρω.

Εκτός και αν πρόκειται αυτό δίπλα στο εντελώς γωνιακό 37.974004, 23.719054

Αλλά πώς να το δεις από την πλευρά της αυλής αυτό .... (?)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα