Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Teacher είπε:
Επιτέλους, είχα αρχίσει να ανησυχώ. Με τα δύσκολα που μας έχει βάλει η hannele με τα χτυποκάρδια (και ο makism με την Ωραία των Αθηνών) φοβήθηκα :) :) .
Μπράβο antonovar. :clap: :clap:. Δώσε συντεταγμένες γι' αυτό το τελευταίο σπίτι.
teacher ευχαριστώ πολύ ....οι συντεταγμένες είναι οι παρακάτω

37 54' 40.81" Β

23 43' 04.34 Ε

αλλα αν πας Οδυσσέα Ανδρουτσου και Φιλελληνων στον Αλιμο με το Google Earth πάλι το βρίσκεις
 
Πρώτη φορα μπαινω σε αυτο το thread και ειναι πρακτικα αδυνατο να κοιταξω και τις 147 σελιδες, οποτε ζητω εκ των προτερων συγνωμη αν επαναλαμβανω κατι που εχει αναφερθει :)

Προσφατα ειδα το Γαμος αλα Ελληνικα. Στις πρωτες σκηνες της ταινιας αναγνωρισα αμεσως, την περιοχη Πατησιων γυρω απο το Πολυτεχνειο, το Μουσειο και την οδο Μαρνη. Τοσα χρονια η περιοχη εχει το ιδιο "look and feel". :D Χαρηκα πλυ, γιατι δεν εχω αναγνωρισει σε αλλη ταινια περιοχη τσο ευκολα.

Θα ηθελα να κανω και μια ερωτηση: ξερει κανενας που ειναι γυρισμενη η ταινια Ο Ροζ Γάτος με το Μουστακα; Μου φαινεται αρκετα παραξενη, παραδοσιακη γειτονια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Πρώτη φορα μπαινω σε αυτο το thread και ειναι πρακτικα αδυνατο να κοιταξω και τις 147 σελιδες, οποτε ζητω εκ των προτερων συγνωμη αν επαναλαμβανω κατι που εχει αναφερθει :)
Προσφατα ειδα το Γαμος αλα Ελληνικα. Στις πρωτες σκηνες της ταινιας αναγνωρισα αμεσως, την περιοχη Πατησιων γυρω απο το Πολυτεχνειο, το Μουσειο και την οδο Μαρνη. Τοσα χρονια η περιοχη εχει το ιδιο "look and feel". :D Χαρηκα πλυ, γιατι δεν εχω αναγνωρισει σε αλλη ταινια περιοχη τσο ευκολα.

Θα ηθελα να κανω και μια ερωτηση: ξερει κανενας που ειναι γυρισμενη η ταινια Ο Ροζ Γάτος με το Μουστακα; Μου φαινεται αρκετα παραξενη, παραδοσιακη γειτονια
Στην οδό Χαιρέφωντος στην Πλακα δίπλα στην Αγία Αικατερίνη φίλε μου.
 
Rakeesh είπε:
Πρώτη φορα μπαινω σε αυτο το thread και ειναι πρακτικα αδυνατο να κοιταξω και τις 147 σελιδες, οποτε ζητω εκ των προτερων συγνωμη αν επαναλαμβανω κατι που εχει αναφερθει :)
Rakeesh στην αρχη του θεματος εχουμε τη λιστα με τις ταινιες που αναφερθηκαν στο θρεντ και διπλα απ την καθεμια τα ποστ που βρισκονται οι πληροφοριες,αποριες κλπ

μολις συγκεντρωνεται υλικο θα ανανεωνεται η λιστα
 
Στις ταινίες Της κακομοίρας και Κάτι να καίει έχουν γυριστεί σκηνές στην ίδια αυλή. Το παραρτήρησε η κόρη μου...

Συγκεκριμένα η σκηνή των γενεθλίων-αρραβώνα της πρώτης ταινίας και η σκηνή που η Χλόη Λιάσκου περιγράφει το όνειρό της να γίνει Μισ κόσμος..

Μήπως ξέρει κανείς που βρίσκεται το συγκεκριμένο σπίτι;
 
Μπράβο και απο εμένα antonovar.

Teacher με την Ωραία των Αθηνών πρεπει να ειναι κάπου κοντά στον λόφο Σκουζέ αλλά εχει πολλές αλλαγές η περιοχή .

εψαξα και πίσω απο το σπίτι του μακαρίτη στην οδο χειμάρας και Επικελευστή Απ. Ασπρογέρακας ( πρώην Ισιδώρου ) αλλά δεν είμαι και σίγουρος .

Teacher είπε:
Επιτέλους, είχα αρχίσει να ανησυχώ. Με τα δύσκολα που μας έχει βάλει η hannele με τα χτυποκάρδια (και ο makism με την Ωραία των Αθηνών) φοβήθηκα :) :) .
Μπράβο antonovar. :clap: :clap:. Δώσε συντεταγμένες γι' αυτό το τελευταίο σπίτι.
 
nektarios21 είπε:
Στις ταινίες Της κακομοίρας και Κάτι να καίει έχουν γυριστεί σκηνές στην ίδια αυλή. Το παραρτήρησε η κόρη μου...Συγκεκριμένα η σκηνή των γενεθλίων-αρραβώνα της πρώτης ταινίας και η σκηνή που η Χλόη Λιάσκου περιγράφει το όνειρό της να γίνει Μισ κόσμος..

Μήπως ξέρει κανείς που βρίσκεται το συγκεκριμένο σπίτι;
nektarios21 καλως ηρθες!

ναι,αυτο το πρωτοπαρατηρησε το μελος tsourekaki83 εδω
 
Ενα post με λίγο απο ολα... :D

1. Η εισοδος του νυχτερινου κέντρου όπου πηγαίνουν η Αννα Φονσου και ο Δημήτρης Παπαμιχαηλ (και υποτιθεται οτι εκει τραγουδαει ο Γιώργος Ζαμπέτας) στην ταινία "Περάστε την πρωτη του μηνός" ειναι η εισοδος του τότε στουντιου Αλφα και οχι νυχτερινό κέντρο της εποχης. Την εισοδο αυτη την εχουμε ξαναδει και στην ταινια "Οι 3 ψευτες" με τον Γιώργο Πάντζα και τη Μάρω Κοντού.

2. Ξανα οι δεξαμενες της Ακτής Βασιλειάδη στο λιμάνι του Πειραιά, αυτή τη φορά στην ταινία "Κόκκινα Φανάρια" οπου η Αννα (Α.Λαδικού) συναντάει τον καπετάνιο (Μ.Κατράκη) στο βαπόρι του που κανει επισκευή.

Κοκκινα Φανάρια - ακτη Βασιλειαδη.JPG

3. Στην ταινία "Το Λεβεντόπαιδο", η σκηνή όπου ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ τραγουδουσε το τραγουδι "Τζαμάικα" στην αρχή της ταινίας, δεν γυρίστηκε στο Πέραμα, αλλα στο Κερατσινι και συγκεκριμένα στα συνορα Ευγενιας (Κερατσινίου) με Ικόνιο (Περάματος). Θα επανελθω με αυτη την ταινια με φωτογραφικο υλικο, μολις το ετοιμάσω. Θα καθυστερήσω λιγο, λόγω υποχρεώσεων, αλλα μεχρι τελος Μαρτίου θα ειναι ετοιμο.

4. Οσο αφορά το Χτυποκαρδια στο Θρανίο, εχω την αισθηση οτι το πατρικο σπίτι της Λίζας (οταν εμενε με τους γονεις της) και το σπιτι της συμμαθήτριας της ήταν το ιδιο σπιτι.

Προσεξα το εξης:

Βλεπουμε στον κήπο του σπιτου της Λιζας, στο βαθος, μια υπερυψωμένη βεραντα στην οποια η προσβαση γινεται απο σκάλες.

6.JPG

Την ιδια υπερυψωμένη βεραντα βλεπουμε και στο σπιτι της φιλης, οπου συναντιουνται τα κοριτσια.

4.JPG

Επιπλεον και στις 2 περιπτωσεις, η βεραντα ειναι περιτρυγυρισμένη απο δεντρα.

5.JPG
 
makism είπε:
Teacher με την Ωραία των Αθηνών πρεπει να ειναι κάπου κοντά στον λόφο Σκουζέ αλλά εχει πολλές αλλαγές η περιοχή .

εψαξα και πίσω απο το σπίτι του μακαρίτη στην οδο χειμάρας και Επικελευστή Απ. Ασπρογέρακας ( πρώην Ισιδώρου ) αλλά δεν είμαι και σίγουρος .
Μερικά στοιχεία (χωρίς τα σπίτια) για την "Ωραία των Αθηνών" (1954)

(for makims)

Κοίταξε να δεις, και εγώ αυτή την αίσθηση είχα, ότι είναι στο Λόφο Σκουζέ

Αν δεις έχω κάνει ένα map με αυτά που έχεις αναφέρει και εσύ για τα σημεία της ταινίας σε παλιότερα posts

μαζί με μια εικόνα από το καφενεδάκι της κορυφής (που συναντιέται η τετράδα) που αναφέρεις + το απέναντι σπίτι που είναι ίδιο και σήμερα

όπως επίσης και ένα καινούριο στοιχείο που αναφέρω σήμερα.

map.jpg

http://oi59.tinypic.com/2vlwlg9.jpg

Το καινούριο στοιχείο είναι η πόρτα στη Λεχώβου

Στο 1:00:00 της ταινίας ο Φωτόπουλος ψάχνει να βρει τα μέλη του σωματείου "Πνεύμα και Ηθική" του Αυλωνίτη

και χτυπάει 4-5 πόρτες. Εϊναι πολύ συγκινητικό ότι η μία από αυτές υπάρχει ακόμα και σήμερα

σε κακή κατάσταση βέβαια, αλλά υπάρχει είναι αυτή στη Λεχώβου 37.999301, 23.721013

(μη αμφισβητήσιμο, το έχω τσεκάρει - και αν κάποιος ψάξει λεπτομέρεια θα δει ότι έχω δίκιο)

(Την πόρτα αυτήν έχει πλέον στο avatar του ο Teacher ;) )

Άρα ο Τσιφόρος έχει περάσει και πέρα από τις γραμμές του τραίνου. Σίγουρα και τα άλλα σπίτια των άλλων μελών του σωματείου

κάπου προς τα κει θα ήταν, αλλά παρά το γεγονός ότι το έχω ψάξει πολύ δεν βρήκα κανένα άλλο.

Porta_Lechovou.jpg

Όπως θα δεις από το map (και συ και όλοι οι φίλοι) όλα έχουν παιχτεί σε μια περιοχή σχετικά μικρή

Αν λάβουμε υπόψην και το γεγονός ότι και "ο Θησαυρός του Μακαρίτη" εκεί γυρίστηκε και τα γύρισε και τα δύο ο Τσιφόρος (Finos Films)

με το ίδιος cast και έχει και κάτι άλλες πανομοιότυπες λεπτομέρειες. Πχ είμαι 100% σίγουρος ότι και το ενοικιαστήριο το κολλημένο στο ξύλο

είναι το ίδιο και στις δύο ταινίες (λιγο πιο παλιό στον Θησαυρό - 1959 , αλλά το ίδιο και στο ίδιο ξύλο).

011.jpg

Όμως παρά το πολύ ψάξιμο δεν υπάρχει τίποτα που να το θυμίζει. Έτσι σιγά σιγά μου φεύγει η αρχική σιγουριά ότι το σπίτι είναι στον Σκουζέ

Κάτι μου λέει ότι είναι αλλού.....

Θα παραθέσω ένα σημαντικό στοιχείο μήπως και κάποιος το έχει υπόψη του μπορεί να βοηθήσει

Πίσω από την Μαυροπούλου (πάνω από το κεφάλι της στη φωτο που σας δείχνω) υπάρχει ένα σπίτι με ... ζωγραφισμένο κούτελο και είναι και το γωνιακό του δρόμου.

Στη μια του πλευρά έχει μια σκηνή με έναν τρούλο που μοιάζει με εκκλησίας και στην άλλη φαίνεται να είναι ζωγραφισμένο ένα τοπίο

Επίσης το σπίτι δε φαίνεται να έχει παράθυρα αλλά ένα ακαθόριστο μαύρο πράγμα (τοίχος ????)

Μήπως κάποιος το έχει δει ? ή μπορεί να καταλάβει τι είναι αυτό ?

home_painted.JPG

Εκτός όμως από το σπίτι της Βασιλειάδου υπάρχει και το σπίτι του Αυλωνίτη, το οποίο στη σκηνή με τη Μαυροπούλου που φεύγει τρέχοντας

μας δείχνει ένα στίγμα με ένα άλλο σπίτι αυτό που στους τοίχους έχει κολώνες

img016.JPG

Το έχει κανείς αυτό το σπίτι ?

Ένα αντίστοιχο σπίτι υπάρχει στο λόφο σκουζέ (38.001263, 23.716698), μοιάζει πολύ αλλά δεν είναι αυτό

img016_2.jpg

αυτά τα ολίγα για την Ωραία μας :)

img019JPG.JPG

img001.JPG

img014JPG.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nektarios21 είπε:
Στις ταινίες Της κακομοίρας και Κάτι να καίει έχουν γυριστεί σκηνές στην ίδια αυλή. Το παραρτήρησε η κόρη μου...

Συγκεκριμένα η σκηνή των γενεθλίων-αρραβώνα της πρώτης ταινίας και η σκηνή που η Χλόη Λιάσκου περιγράφει το όνειρό της να γίνει Μισ κόσμος..

Μήπως ξέρει κανείς που βρίσκεται το συγκεκριμένο σπίτι;


Studios Finos Films
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar είπε:
Συνεχίζοντας ένα παλιότερο post της Hannele(#1186) σχετικά με το Κλωτσοσκούφι συμπληρώνω και κάποια αλλα σημεία της ταινίας.
antonovaaaaaaaaaaaaaaar!!!!!!! :bow: :cheers: :award:


hannele είπε:
4. Οσο αφορά το Χτυποκαρδια στο Θρανίο, εχω την αισθηση οτι το πατρικο σπίτι της Λίζας (οταν εμενε με τους γονεις της) και το σπιτι της συμμαθήτριας της ήταν το ιδιο σπιτι.
την ίδια αίσθηση έχω κι εγώ hannele! δεν νομίζω να χρησιμοποίησαν 2 διαφορετικά σπίτια για 2 σκηνές όλες κι όλες. Και πρέπει να είναι όντως στην Φιλοθέη όπως είπε κι ο ΦΖΠ1. Από την θέα του σπιτιού φαίνεται ότι είναι ψηλά στον λόφο. Τι λες για αυτό το σπίτι?.. η υπόλοιπη ομάδα? ;)

Στρ. Δαβάκη κ Παύλου Μελά. Δεν φαίνεται καθαρα από το street view. Ο κήπος απ΄το σημείο λήψης, πρέπει να έχει την ίδια θέα προς τον Υμηττό.

htipokardia.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar εδωσες ρεστα!!!! :award: :cheers: :beer:

kyrbill δυστυχως δεν βλεπουμε την εισοδο του σπιτιου στις σκηνες της ταινιας και δεν βλεπουμε ουτε και το σπιτι. Βλεπουμε μονο τον κηπο και την βεραντα. Θα ειναι λιγο δύσκολος ο εντοπισμος του.

Οσο αφορα το αλλο σπιτι, το σπιτι που εμενε η Λιζα παντρεμενη, η εισοδος του δεν μου μοιαζει και τοσο για σπιτι. Για εισοδο στουντιου μου κανει. Ιδιομορφη εισοδος για σπιτι του '63 :what:

Προβολή συνημμένου 128349

6.JPG
 
ΦΖΠ1 είπε:
Χα χα ! Είπαμε να ψάξουμε προς της Γιάννας, και πήγατε ακριβώς απέναντι ! (της Γιάννας είναι το "διαστημόπλοιο"...)

Κάτσε μην είναι και ίδιο! χαχα Προσωπικά ΦΖΠ1 εστίασα στο πολύ ψηλό σημείο που βρίσκεται το σπίτι.. ας το βρούμε κι ας είναι κι απέναντι κι απ' την Γιάννα! :supergrin:

Το στιγμιότυπο της ταινίας που βασίστηκα είναι το μακρινό πλάνο που δείχνει την αυλή σε πολύ ανηφορικό σημείο.. κάποιο άλλο πλάνο, πάλι με την Λίζα στην αυλή δείχνει το βουνό πίσω κι αριστερά από το σπίτι.. επίσης πολύ λίγα κτίσματα υπάρχουν πιο πάνω από αυτό το σπίτι, οπότε πρέπει να είναι πολύ κοντά στο βουνό.. μπορεί βέβαια αυτό να οφείλεται και στην εποχή όπου τα κτίσματα ήταν κατά πολύ λιγότερα. Αν προσέξετε υπάρχει κι αυτό το τρίγωνο των δρόμων μπροστά στην αυλή.. Σκέφτηκα ότι μπορεί η τοποθεσία να είναι και πιο βόρεια (αριστερά) αλλά νομίζω ότι δεν έχει την ίδια θέα. Όλα αυτά μ' οδήγησαν σ' αυτήν την περιοχή.. επίσης το μέγεθος της αυλής μου ταιριάζει και κυρίως η θέα απ' την αυλή που βλέπει τον Υμηττό.. έχει κι ένα περίεργο σχήμα στα νότια της αυλής που μοιάζει με την βεράντα που ανέφερε κι η hannele. Μακάρι να το βρούμε.. θέλω να πιστεύω μόνο ότι υπάρχει ακόμα αυτό το σπίτι! :wub: Εσύ τι πιστεύεις? η υπόλοιπη ομάδα?.. έχετε βρει κάποιο άλλο κτίσμα που σας μοιάζει?

Hannele μου και μένα για είσοδο στούντιο ή κάποιον άλλον επαγγελματικό χώρο μου κάνει.. ή για είσοδο του ΕΟΤ! χαχα

Για τα δύο σπίτια που έλεγα ότι πρέπει να είναι το ίδιο, είναι το πατρικό της Λίζας κι αυτό της φίλης της. Δεν ξέρω.. είναι όντως πολύ δύσκολο με πλάνο μόνο απ' την αυλή. :help:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kyrbill είπε:
Hannele μου και μένα για είσοδο στούντιο ή κάποιον άλλον επαγγελματικό χώρο μου κάνει.. ή για είσοδο του ΕΟΤ! Για τα δύο σπίτια που έλεγα ότι πρέπει να είναι το ίδιο, είναι το πατρικό της Λίζας κι αυτό της φίλης της. Δεν ξέρω.. είναι όντως πολύ δύσκολο με πλάνο μόνο απ' την αυλή.
Αν ήταν οντως εισοδος σπιτιου, τοτε για την εποχη του, ήταν πολυ μοντερνο κτιριο!! :D

Και εγω αυτο νομιζω φιλε μου kyrbill, οτι το πατρικο σπιτι της Λιζας και το σπιτι της συμμαθήτριας ειναι ενα και το αυτο σπιτι...

Εκανα μια σκεψη για τα σπιτια.

1. Η μαθήτρια Λίζα πήγαινε σχολείο στο "Λύκειο του Ψυχικού" και ο γιατρός Δημήτρης έμενε απεναντί απο το σπίτι της. Και μαλιστα λενε στο διάλογο:

- Σε ποιο σχολείο πηγαίνεις;;


- Στο Λύκειο εδω κοντά!!


Συνεπως -συμφωνα με το σενάριο της ταινίας- για να πηγαίνει στο Λυκειο του Ψυχικού που ειναι και κοντά στο σπίτι της, η πατρική της γειτονιά, δηλαδη το σπιτι όπου βλεπουμε τη Λιζα στον κηπο να τραγουδάει, ειναι στο Ψυχικό.

2. Οταν ομως παντρευτηκε, μετακομισαν σε αλλο σπιτι και σε άλλη γειτονιά, δεν εμειναν στο εργενικο γειτονικό σπιτι του γιατρού, γιατί λεει στην Καίτη Λαμπροπουλου:

-"Η Τασία ειναι προίκα μου, τη βαλαμε στο φορτηγό με τα πραγματα και ήρθε!".


Χρειαζόταν φορτηγό, για να μεταφέρουν τα πραγματα της, αν εμεναν στο απεναντι σπιτι του γιατρού;;; οχι βεβαια! αρα προφανώς εφυγαν απο την αρχική τους γειτονιά στο Ψυχικο και μεταφερθηκαν σε άλλη.

3. Το "Κολλεγιο της Φιλοθεης" (το σχολειο που πηγαινει ως παντρεμένη), παντα συμφωνα με το σενάριο, δεν σχετιζεται με την καινουργια γειτονια της. Η φιλη της η Ρούλα αλλαξε σχολειο και εφυγε απο το Λυκειο του Ψυχικού λόγω των καθηγητών οπως λεει, και έτσι την ακολούθησε και η Λιζα στο νεο σχολειο.

Λογικά, η Ρούλα δεν θα μπορούσε να γραφτεί σε νεο σχολειο που ειναι μακριά απο το σπιτι της. Προφανως το πιο κοντινο σχολειο στο Ψυχικό οπου έμεναν, μετα το παλιο τους σχολειο, ήταν το Κολλεγιο της Φιλοθεης.

Για τη Λίζα βλεπουμε βεβαια οτι το νεο σχολειο ήταν λιγο μακρια, γιατί χρησιμοποιει το αυτοκίνητο του αντρα της και κανει ολοκληρη διαδρομή για να παει στο σχολειο.

Απο την αλλη ομως, τη βλέπουμε να φευγει τρεχοντας με τα ποδια απο το σπιτι που εμενε ως παντρεμενη και να πηγαινει στο σπιτι της Ξανθοπούλου. Αρα δεν μπορει να εγκατασταθηκε καπου και πολυ μακρια.

Απο οτι λοιπον καταλαβαινω, η Λιζα παραμεινε μεν στο Ψυχικό αλλα σε διαφορετική γειτονια, αρκετα μακριά απο το παλιο της σπιτι.

Συμπερασμα:

Υποθετω λοιπον, οτι και ως ανύπαντρη και ως παντρεμενη, η Λιζα εμενε στο Ψυχικό και οχι στη Φιλοθεη, απλώς σε διαφορετική γειτονιά.

Βεβαια αυτά ολα, παντα το ξαναλεω, συμφωνα με το story της ταινιας.

Αυτο φυσικά δεν σημαινει οτι οι χωροι που επιλεχθηκαν για τα γυρισματα, ακολουθουσαν και το story.

Τρανταχτό παραδειγμα, το "Κολλεγιο της Φιλοθεης" οπου ήταν στην ουσια το Γυμνάσιο Αμαρουσίου και οχι καποιο σχολείο της περιοχής.

Τετοια αναλυση, σαν να ήταν τι...χαχαχαχαχα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hannele είπε:
Αν ήταν οντως εισοδος σπιτιου, τοτε για την εποχη του, ήταν πολυ μοντερνο κτιριο!! :D Και εγω αυτο νομιζω φιλε μου kyrbill, οτι το πατρικο σπιτι της Λιζας και το σπιτι της συμμαθήτριας ειναι ενα και το αυτο σπιτι...

...................................

Συμπερασμα:

Υποθετω λοιπον, οτι και ως ανύπαντρη και ως παντρεμενη, η Λιζα εμενε στο Ψυχικό και οχι στη Φιλοθεη, απλώς σε διαφορετική γειτονιά.

Βεβαια αυτά ολα, παντα το ξαναλεω, συμφωνα με το story της ταινιας.

Αυτο φυσικά δεν σημαινει οτι οι χωροι που επιλεχθηκαν για τα γυρισματα, ακολουθουσαν και το story.

Τρανταχτό παραδειγμα, το "Κολλεγιο της Φιλοθεης" οπου ήταν στην ουσια το Γυμνάσιο Αμαρουσίου και οχι καποιο σχολείο της περιοχής.

Τετοια αναλυση, σαν να ήταν τι...χαχαχαχαχα
χαχαχα όντως hannele, τέτοια ανάλυση σεναρίου ούτε από τον Ιάσωνα Τριανταφυλλίδη δεν έχω ακούσει!!! :D

Και λογικά είναι όπως τα λες, αν όμως ακολούθησαν το σενάριο επακριβώς. Αλλά τις περισσότερες φορές όπως πολύ καλά ξέρεις, δεν ήταν εφικτό ή το κόστος πιο υψηλό αν το τηρούσαν κατά γράμμα. Για αυτό και τα σπίτια κι οι τοποθεσίες των γυρισμάτων πολλές φορές γίνονταν σε σημεία άλλα από αυτά που έλεγε το κείμενο. Φαντάζεσαι να χτυπούσαν την πόρτα σε κάποιο σπίτι και να τους ζητούσαν το σπίτι τους για το γύρισμα μόνο και μόνο γιατί ήταν απένταντι απ' το σχολείο? '-..μαααα.. -δεν έχει μα!' χαχα Για αυτό και σε πολλές ταινίες εμφανίζονται τα ίδια σπίτια με κυρίαρχο το 'σπίτι με τα πιάτα'.

Πάντως πολλές φορές έχω αναρωτηθεί (και κυρίως το τελευταίο διάστημα λόγω του φόρουμ) αν οι τωρινοί ιδιοκτήτες των σπιτιών αυτών, γνωρίζουν ότι έχουν γυριστεί ταινίες στα ίδια τους τα σπίτια ή ακόμα κι αν τ' αναγνωρίζουν! Φαντάζεσαι να έχουν δει τις ταινίες και να το μαθαίνουν μέσω του φόρουμ? μου κάνει κι εντύπωση που κανένας ιδιοκτήτης τους δεν έχει εμφανιστεί ακόμα εδώ? Λες να γίνει κι αυτό? :cool:
 
"Χτυποκάρδια στα Θρανία" (1963)

Ας αρχίσουμε με ένα εύκολο, γιατί έχω την εντύπωση ότι με αυτό το έργο είμαστε αλλού γι' αλλού

Το "Κολλεγιο της Φιλοθεης" (το σχολειο που πηγαινει ως παντρεμένη) είναι .......... το 1ο ΓΕΛ Αμαρουσίου (38.058503, 23.808119)

002.jpg

Οι σύγχρονες φωτος είναι δημοσιευμένες στο site του σχολείου και στο site του Δήμου Αμαρουσίου

001.jpg

1o_GEL_Amarousiou.jpg

1o_GEL_Amarousiou_old.jpg

1o_GEL_Amarousiou_old_2.jpg

1o_GEL_Amarousiou_old_3.jpg
 
kyrbill είπε:
Πάντως πολλές φορές έχω αναρωτηθεί (και κυρίως το τελευταίο διάστημα λόγω του φόρουμ) αν οι τωρινοί ιδιοκτήτες των σπιτιών αυτών, γνωρίζουν ότι έχουν γυριστεί ταινίες στα ίδια τους τα σπίτια ή ακόμα κι αν τ' αναγνωρίζουν! Φαντάζεσαι να έχουν δει τις ταινίες και να το μαθαίνουν μέσω του φόρουμ? μου κάνει κι εντύπωση που κανένας ιδιοκτήτης τους δεν έχει εμφανιστεί ακόμα εδώ? Λες να γίνει κι αυτό? :cool:
Ξέρεις ποσες φορες το σκέφτομαι???

Απο την αλλη ομως, αν εχουν αλλαξει οι ιδιοκτητες (που ειναι το πιο φυσικό, γιατί εχουν περασει και 50 χρονια απο την δεκαετία του '60), ειναι πολυ πιθανον να μην τα αναγνωρίζουν.

Ειδικα κιολας μετά απο τοσες αλλαγες, στη γειτονιά, στα ιδια τα σπιτια με τις ανακαινήσεις κλπ, που να τα ξεχωρίσουν.

Βλεπω απο τον Πειραια, που τον εχω εντοπισει σε τοσες ταινιες, ποσο εχει αλλαξει τρομερα! αμφιβάλλω αν και οι ίδιοι οι Πειραιώτες αναγνωρίζουν τις γειτονιες τους.

Οταν ψαχναμε το "σπιτι με τα πιατα", ακριβως επειδη γυριστηκαν εκει τοσες ταινιες, σκεφτομουν οτι δεν μπορει! ολο και καποιος θα εμφανιστει και θα πει "εδω ήταν παιδια, στον ταδε δρομο"....τζιφος...

Teacher είπε:
"Χτυποκάρδια στα Θρανία" (1963)
Ας αρχίσουμε με ένα εύκολο, γιατί έχω την εντύπωση ότι με αυτό το έργο είμαστε αλλού γι' αλλού

Το "Κολλεγιο της Φιλοθεης" (το σχολειο που πηγαινει ως παντρεμένη) είναι .......... το 1ο ΓΕΛ Αμαρουσίου (38.058503, 23.808119)

Προβολή συνημμένου 128381Προβολή συνημμένου 128380Προβολή συνημμένου 128382Προβολή συνημμένου 128379Προβολή συνημμένου 128383Προβολή συνημμένου 128378

Οι σύγχρονες φωτος είναι δημοσιευμένες στο site του σχολείου και στο site του Δήμου Αμαρουσίου

Παιδια, διαβασα προσφατα σε ενα αφιερωμα για την ζωή της Αλικης Βουγιουκλακη στο διαδικτυο, οτι το σχολειο αυτο επιλέχτηκε απο την ιδια την Αλικη για τα γυρίσματα, γιατί εκεί είχε φοιτήσει στα πραγματικά της μαθητικά χρονια. Ειχε και φωτογραφία απο τα γυρισματα, με την Αλικη Βουγιουκλακη να καθεται στα πραγματικά θρανία του σχολείου σε μια απο τις ταξεις, και ειχε γραψει στον πινακα "Στο παλιό μου σχολείο με αγαπη, Αλικη Βουγιουκλακη".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλησπέρα παιδιά. Είμαι καινούργιος στο Forum. Είναι καταπληκτικά όλα αυτά που έχετε δημοσιεύσει. Έχω και εγώ μια φωτογραφία από το μαγαζί ρούχων του Ψάλτη στο βασικά καλησπέρα σας. Είναι στη Γ. Αυξεντίου στου Ζωγράφου. vasika kalispera sas.jpg
 
Μια και μιλαμε για το "Χτυποκάρδια στο θρανιο", ας κανουμε ενα ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη να γνωρίσουμε τα μέρη που βλέπουμε στην ταινία.

Το "Ντολμά Μπαχτσέ Τζαμί" ή αλλιώς το "Τζαμί της Βασιλομήτορος Μπεζμιάλεμ (στα τουρκικά Dolmabahce Camii)"

χθ8.jpg

Το "Μπλέ Τζαμί" ή αλλιώς το "Σουλτάν Αχμέτ Τζαμί(στα τουρκικά Sultanahmet Camii) "

χθ3.jpg

Η Αγία Σοφία

χθ4.jpg

Η γεφυρα του Γαλατά στον Κεράτιο Κόλπο

χθ5.JPG

Η Λίζα (Αλίκη Βουγιουκλακη) και ο γιατρός άντρας της Δημήτρης (Δημήτρης Παπαμιχαήλ) κανουν μια εκδρομή στην Πρίγκηπο (στα τουρκικά Buyukada).

Ο επιβατικός σταθμος επιβίβασης/αποβίβασης (port terminal) του νησιού

χθ6.jpg

Το ρολόι στο λιμάνι του νησιού

χθ1.jpg

Ο παραλιακός δρόμος όπου περναει η αμαξα με τον καροτσέρη και η Λιζα τραγουδάει το ομώνυμο τραγούδι

χθ7.jpg

Η Λίζα και ο Δημήτρης βρίσκονται στην Ασιατική πλευρά της Κωνσταντινούπολης, στο Σκούταρι (στα τουρκικά Uskudar) και απο πίσω τους ειναι ο Πύργος του Λέανδρου ή αλλιώς ο "Πύργος της Κόρης (στα τουρκικά Kiz Kulesi)"

χθ2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα