Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
makism είπε:
5000 Ψέματα 1966 το σπίτι του Παπαγιανόπουλου είναι στον λ. Σκουζέ οδό Πρεβέζης απέναντι από την είσοδο, το σπίτι είναι ενός συμμαθητή μου Σκαγιά, και το μπιλιαρδάδικο που παίζουν είναι απέναντι από τ σπίτι μέσα στον λόφο που είναι τώρα αναψυκτήριο και πρωην καφενείο/μπιλιαρδο.Επίσησ στην κατηφόρα που κυνηγάνε το παιδάκι και το κρεμάνε στην κολώνα, είναι συνέχεια από το σπίτι οδό Πρεβέζης και Βοσπόρου που ήταν ο σινεμά αμαρυλλίς και τώρα μετρό μάρκετ και πολυκατοικία αντί βράχου που ήταν τότε.
:thanx2: :thanx2:makism για τις πληροφοριες!

μαλλον αναφερεσαι στις παρακατω φωτογραφιες:

attachment.php
σπιτι Παπαγιαννοπουλου

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
Η πρωτη φωτογραφια επανω, δεν ειναι απο το σπιτι του Παπαγιαννοπουλου. Ειναι απο τη βιλα του Τσαγανεα.

Αυτην που διαρρηγνυουν ο Κωνσταντινου με το Τζανετακο.
 
ευχαριστω ΒΒ για τη διευκρινιση!! δεν καθισα να δω την ταινια απ την αρχη, εβλεπα τα πλανα στα γρηγορα..

οποτε θελει ψαξιμο..
 
Θελει ψαξιμο και θα σου προτεινα και να την παρακολουθησεις καποια στιγμη.

Μια απο τις πιο απολαυστικες (και παραγνωρισμενες) κωμωδιες μας. Το δεσιμο Κωνσταντινου - Τζανετακου ειναι κατι το μοναδικο!
 
bambinella 100 είπε:
Θελει ψαξιμο και θα σου προτεινα και να την παρακολουθησεις καποια στιγμη.Μια απο τις πιο απολαυστικες (και παραγνωρισμενες) κωμωδιες μας. Το δεσιμο Κωνσταντινου - Τζανετακου ειναι κατι το μοναδικο!
την ειχα παρακολουθησει πριν πολυ καιρο και δε θυμομουν λεπτομερειες..

νομιζω οτι βρηκα τις σωστες φωτογραφιες αυτη τη φορα

ps0.JPG

ps1.JPG

ps3.JPG

ps6.JPG
 
Βεβαιως και τις βρηκες, katerinak! ;)
 
bambinella 100 είπε:
Βεβαιως και τις βρηκες, katerinak! ;)
ευχαριστω ΒΒ για την επιβεβαιωση :)

στο φοντο της 4ης φωτογραφιας φαινεται και μια εκκλησια
 
lolota είπε:
Bλεπω τωρα το "Η δε γυνη να φοβειται τον ανδρα" κι προσπαθω να διακρινω σε ποιο ξενοδοχειο μενει ο "Αντωνακης" μετα το διαζυγιο στην αρχη της ταινιας...Απο το παραθυρο φαινονται δυο δρομοι και στο βαθος η Ακροπολη
Σκηνές από το σπίτι πάντως που μένει η οικογένεια Κοκοβίκου και από πανω η γειτόνισσα Καββαδία βρίσκεται στην οδό Πνυκός 7. Πέρασα πριν μία εβδομάδα. Είναι ανέπαφο όπως φαίνεται στην ταινία.

Παρεμπιπτόντως δείτε αυτή τη φώτο. photoplay.JPG

Αν υποψιαστώ ότι υπήρχε από τότε photoplay...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το δεύτερο είναι δύο σκηνές από δύο ταινίες με πατερνόστερ (η επίσημη ελληνική ονομασία είναι "ατέρμων ανελκυστήρας") στη στοά Σπυρομήλιου, δηλαδή στο κτήριο του πρωήν Μετοχικού Ταμείου Στρατού και νυν Άττικα. Η μία είναι από το "Ένα έξυπνο μούτρο" και η άλλη "Η Λίζα και η άλλη". Και οι δύο σκηνές είχαν να κάνουν με παρακολούθηση ή κυνήγι προσώπου και φαίνεται ότι η ιδέα του πατερνόστερ βόλευε πολύ στο να μπερδευτεί ο "κυνηγός". Παρεμπιπτόντως αν γνωρίζει κάποιος κι άλλες ταινίες όπου υπάρχει σκηνή με τέτοιου είδους ασανσερ (απ'όσο γνωρίζω υπήρχαν τρία ή τέσσερα στην Αθήνα) θα μου ήταν πολύτιμη η πληροφορία.

Συγγνώμη που δεν έχω ακόμη καταφέρει να δώσω και εικόνες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα κι απο μενα. Απο χθες που είδα το θέμα κόλλησα μέχρι τις 2 το πρωί, διάβαζα και δε χόρταινα! Τα στοιχεία που έχετε δώσει όλοι είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέροντα. Θα ήθελα κι εγώ να προσθέσω δυο ακόμα. Η ταινία "Γαμπρός απ'το Λονδίνο" είναι γυρισμένη στη γειτονιά του Αγίου Παντελεήμονα Αχαρνών και τα πέριξ, δηλαδή περιοχή πλατείας Αττικής. Μάλιστα στην αρχή της ταινίας όπου η Βαλσάμη βγαίνει από το φαρμακείο με το δηλητήριο δείχνει καθαρά το ιερό του Αγίου Παντελεήμονα το οποίο βλέπει πάνω στην Αχαρνών. Καποια πλάνα είναι χαρακτηριστικά της γειτονιάς εκείνης που ήταν τότε σε μεγάλη ανάπτυξη καθώς τα νεοκλασικά εναλλάσσονται με πολυκατοικίες του μεσοπολέμου και νεότερες. Οι πιο γηραιοί της γειτονιάς μου (όσοι έχουν απομείνει) θυμούνται ακόμη τα γυρίσματα που έγιναν εκεί. Αν μάθω και λεπτομέρειες, θα τις καταθέσω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πατερνόστερ...πωπω τρομερη φαση.Το χρησιμοποιησει μια φορά στην τσεχία. Είναι μια εμπειρία.

Δεν ήξερα οτι στη Αθήνα υπήρχαν μόλις 3-4. Από τιγς τόσες φορές πο έχουν εμφανιστεί στις ταινίες νόμιζα οτι όλα τα μεγάλα κτήρια του κέντρου είχαν τέτοιο μηχνισμό.
 
Να και κάτι που μάθαμε : πατερνόστερ ! Το μόνο πατερνόστερ που πρόλαβα να δω εγώ στην Αθήνα, ήταν στο κτήριο της Εθνικής Τράπεζας στην Κοραή (τώρα έχουν γίνει κανονικοί ανελκυστήρες, ανάμεσα στις εσωτερικές καφετέριες. Ήταν μπαίνοντας στη στοά "Γ" Κοραή προς Σταδίου, μετά από καμιά δεκαριά μέτρα στο δεξί χέρι, ενώ απέναντι στη στοά ήταν οι σκάλες). Μήπως κάποια σκηνή έπαιζε να είναι εκεί;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gremlinakos είπε:
Γιατί εμένα μου φένεται ότι ανεβάινει την Φιλολάλου στο Παγκράτι?
Η Ιωαννίνων είναι, ανεβαίνοντας προς λόφο ιππείου κολωνού. Η Φιλολάου έχει ελαφρώς μεγαλύτερη κατά μήκος κλίση. Επίσης κάποια εξωτερικά γυρίσματα έγιναν στην Ακ.Πλάτωνος κάτω από την πλ.Ράμνες (Κίμωνος και Κερατσινίου νομίζω)
 
Bajar είπε:
Το δεύτερο είναι δύο σκηνές από δύο ταινίες με πατερνόστερ (η επίσημη ελληνική ονομασία είναι "ατέρμων ανελκυστήρας") στη στοά Σπυρομήλιου, δηλαδή στο κτήριο του πρωήν Μετοχικού Ταμείου Στρατού και νυν Άττικα. Η μία είναι από το "Ένα έξυπνο μούτρο" και η άλλη "Η Λίζα και η άλλη". Και οι δύο σκηνές είχαν να κάνουν με παρακολούθηση ή κυνήγι προσώπου και φαίνεται ότι η ιδέα του πατερνόστερ βόλευε πολύ στο να μπερδευτεί ο "κυνηγός". Παρεμπιπτόντως αν γνωρίζει κάποιος κι άλλες ταινίες όπου υπάρχει σκηνή με τέτοιου είδους ασανσερ (απ'όσο γνωρίζω υπήρχαν τρία ή τέσσερα στην Αθήνα) θα μου ήταν πολύτιμη η πληροφορία.

Συγγνώμη που δεν έχω ακόμη καταφέρει να δώσω και εικόνες.
Ταινια "ενα εξυπνο εξυπνο μουτρο",οι φωτο εχουν σχεση με το πατερνοστερ:

attachment.php
attachment.php
attachment.php


Ταινια "η Λιζα και η αλλη":

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
εξοδος Αλικης απ το χωρο που υπηρχε το πατερνοστερ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bajar είπε:
Καλησπέρα κι απο μενα. Απο χθες που είδα το θέμα κόλλησα μέχρι τις 2 το πρωί, διάβαζα και δε χόρταινα! Τα στοιχεία που έχετε δώσει όλοι είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέροντα. Θα ήθελα κι εγώ να προσθέσω δυο ακόμα. Η ταινία "Γαμπρός απ'το Λονδίνο" είναι γυρισμένη στη γειτονιά του Αγίου Παντελεήμονα Αχαρνών και τα πέριξ, δηλαδή περιοχή πλατείας Αττικής. Μάλιστα στην αρχή της ταινίας όπου η Βαλσάμη βγαίνει από το φαρμακείο με το δηλητήριο δείχνει καθαρά το ιερό του Αγίου Παντελεήμονα το οποίο βλέπει πάνω στην Αχαρνών. Καποια πλάνα είναι χαρακτηριστικά της γειτονιάς εκείνης που ήταν τότε σε μεγάλη ανάπτυξη καθώς τα νεοκλασικά εναλλάσσονται με πολυκατοικίες του μεσοπολέμου και νεότερες. Οι πιο γηραιοί της γειτονιάς μου (όσοι έχουν απομείνει) θυμούνται ακόμη τα γυρίσματα που έγιναν εκεί. Αν μάθω και λεπτομέρειες, θα τις καταθέσω.


:thanx2: :thanx2: Bajar για τις πληροφοριες!!

attachment.php
η φωτογραφια αυτη ειναι απ την ταινια "γαμπρος απ το Λονδινο",στ αριστερα πρεπει να φαινεται το ιερο της εκκλησιας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
E άρα είναι σαφές ότι μιλάμε για τη στοά Σπυρομήλιου, και όχι για την Κοραή. Στο βάθος ένα ιστορικότατο κατάστημα που έχει αναφερθεί πολύ εδώ μέσα (κυρίως λόγω Subbuteo), η "Πανελλήνιος Αγορά" στη Σταδίου. Στην πρώτη φωτογραφία του Βέγγου, στο βάθος η οδός Αμερικής. Παρατηρείστε κι άλλα ρετρο-πράγματα, όπως την ταμπέλα της Στάσης των λεωφορείων.

Η διασταύρωση της φωτογραφίας δεν έχω καταλάβει ποιά είναι. Μοιάζει με Σταδίου με Καραγιώργη Σερβίας (Public), αλλά με μπερδεύει το λεωφορείο που βγαίνει ανάποδα.

Όσο για το "πατερνόστερ", ήταν η αποθέωση της ασφάλειας, έτσι; Την εποχή που βάζουμε εσωτερικά πορτάκια στα ασανσέρ, εκεί δρασκέλιζες και σε τραβούσαν από το πόδι...(είχε πάντως πολύ μικρότερη ταχύτητα).

Επίσης, ένα κι ένα σχεδιασμένο για ΑΜΚ !...(αλλά ξέχασα, πριν από 50 χρόνια δεν υπήρχαν ΑΜΚ)
 
δηλαδη το πατερνοστερ που φαινεται στην ταινια "ενα εξυπνο εξυπνο μουτρο" βρισκεται στο ιδιο μερος μ αυτο της ταινιας "η Λιζα και η αλλη" ; ειναι το ιδιο;

panp αν εννοεις τη σταση λεωφορειου που φαινεται στην 1η φωτογραφια(ταινια γαμπρος απ το Λονδινο),αυτη δεν εχει καμμια σχεση με το πατερνοστερ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω μπει πολλές φορές σε πατερνόστερ (ευχαριστώ πολύ, Bajar, για την ελληνική ονομασία του που δεν την είχα δει ποτέ, αν και πρέπει να παρατηρήσω ότι συνεπέστερη θα ήταν "ατέρμων ανελκυστήρ" όχι ανελκυστήρας, μια που το "ατέρμων" είναι καθαρευουσιάνικο). Πρέπει να ήταν αυτός του ΜΤΣ, αλλά ήμουν παιδάκι και δεν είμαι σίγουρος, κάποιον επισκεπτόμαστε με τον πατέρα μου σε ένα γραφείο. Πολύ το φοβόμουνα κάθε φορά που έμπαινα. Αργότερα, μεγάλος πια, κάθε φορά που πέρναγα από τη στοά τον έβλεπα αλλά δεν είχα λόγο να μπω (γι' αυτό λέω ίσως έχω μπλέξει αυτόν που χρησιμοποιούσα μικρός με αυτόν που ήξερα μεγάλος)
 
katerinak είπε:
δηλαδη το πατερνοστερ που φαινεται στην ταινια "ενα εξυπνο εξυπνο μουτρο" βρισκεται στο ιδιο μερος μ αυτο της ταινιας "η Λιζα και η αλλη" ; ειναι το ιδιο;
panp αν εννοεις τη σταση λεωφορειου που φαινεται στην 1η φωτογραφια(ταινια γαμπρος απ το Λονδινο),αυτη δεν εχει καμμια σχεση με το πατερνοστερ
Ε φυσικά και δεν έχει ! Αφού λέω "άλλα ρετρό πράγματα" ! (ούτε και η Swissair, προφανώς !)
 
panp είπε:
Η διασταύρωση της φωτογραφίας δεν έχω καταλάβει ποιά είναι. Μοιάζει με Σταδίου με Καραγιώργη Σερβίας (Public), αλλά με μπερδεύει το λεωφορείο που βγαίνει ανάποδα.
Μάλλον πρόκειται για πλ.Ομονοίας. Η φωτο πρέπει να είναι τραβηγμένη από το γωνιακό κτίριο επί της Μ.Κοτοπούλη & Αγ.Κων/νου και το λεωφορείο μπαίνει στην πλ.ομονοίας από την Πειραιώς.

Διακρίνεται η είσοδος προς τον υπόγειο σταθμό του ΗΣΑΠ, το γωνιακό φαρμακείο ίσως (διακρίνεται το ΦΑΡ) επί της Αγ.Κων/νου (μπακάκος?)

Πλ.Συν/τος και public μάλλον δεν είναι, καθώς φαίνεται ότι το οικοδομικό τετράγωνο που έχει πρόσωπο στην πλατεία είναι μικρό για να είναι η Ερμού η οδός που εισέρχεται στην πλατεία το λεωφορείο.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα