Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Ευχαριστώ πολύ, το έψαχνα καιρό. Νόμιζα ότι ήταν στα βόρεια προάστια. Το έχετε δει απο κοντά?
 
Houhou είπε:
Καλησπερα! Ειμαι καινουριος στο site και δεν τα παω καλα με τεχνολογιες, δηλαδη, δεν μπορω να ανεβασω τιποτα!!..Δεν μου 'κοβει' σ'αυτα..Μονο καποιες πληροφοριες μπορω να δωσω. Λοιπον, η εκκλησια στο κατι κουρασμενα παλληκαρια ειναι ο αγιος Παυλος στην οδο ψαρων, παραλληλη με την οδο χιου που ειναι τα γραφεια της Φινος.
Η λήψη είναι στη γωνία Κρήτης και Χίου. Η τετράριχτη στέγη με τα κεραμίδια στο επόμενο τετράγωνο αριστερά ανήκει στο κτήριο της FF.

Προβολή συνημμένου 74809
 
Ο γαμος του Πετρου Μαντα(Γιωργος Φουντας) και της Ειρηνης Κατακουζηνου (Μαιρη Χρονοπουλου) στην ταινια "πολυ αργα για δακρυα",εγινε κι αυτος στην εκκλησια της Παναγιας της Ελευθερωτριας

attachment.php


poliar.JPG
 
Οι σκηνες στην ερημο που βλεπουμε στην ταινια "μια Ελληνιδα στο χαρεμι" ειναι γυρισμενες στη Λουτσα,ενω για οαση χρησιμοποιηθηκε ενα κτημα της Ελευσινας που ειχε φοινικοδεντρα.Τα παραπανω τα ανεφερε ο Γιαννης Δαλιανιδης στην τελευταια του συνεντευξη,συγκεκριμενα ειπε:

"Το 1971 γυρίζω το «Μια Ελληνίδα στο χαρέμι» με τη Ρένα Βλαχοπούλου. Ήμουν έτοιμος να φύγω για την Αίγυπτο για να βρω την έρημο και τις οάσεις που χρειαζόμουν. Μου είχαν μιλήσει για μια τοποθεσία με άμμο στην Κύπρο, που έμοιαζε με έρημο. Ένα μεσημέρι που ο δρόμος μου με έφερε στην Λούτσα, βλέπω μπουλντόζες και λόφους άμμου στην προσπάθεια του δήμου να διαμορφώσει την παραλία. Πήγα εκεί και έκανα όλες τις σκηνές της ερήμου. Για όαση χρησιμοποίησα ένα κτήμα της Ελευσίνας γεμάτο φοινικόδεντρα".

πηγη

[edit] Το site από όπου αντλήθηκαν οι παραπάνω πληροφορίες δε λειτουργεί πλέον. Μπορείται όμως να το δείτε εδώ

http://web.archive.org/web/20130513033816/http://panosgi.gr/2010/10/01/%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%AE-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%B6%CF%89%CE%AE-%CE%BC%CE%BF/ [edit]

Capture.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοίτα να δεις! :)

Τόσα χρόνια λοιπόν, έχω μείνει με την εντύπωση ότι αυτές οι σκηνές γυρίστηκαν σε κάποια έρημο (ή σε καμιά Αίγυπτο στην καλύτερη!)...

Πού να πάει το μυαλό μου ότι όλα αυτά έγιναν επί Ελληνικού εδάφους!!! :eek:

Ευχαριστούμε για το tip! :thumbup:
 
Το νταμάρι που είναι ο Βλογιοκομμένος και η παρέα του στην "Έξοδο Κινδύνου" (1980) τοποθετείται αν δεν κάνω λάθος σύμφωνα με το σενάριο στο Γαλάτσι. Γνωρίζουμε αν όντως υπήρχε τέτοιο νταμάρι εκεί και αν υφίσταται ακόμη; Παραθέτω δύο screenshots από το νταμάρι και ένα από την περιοχή που οδηγεί σε αυτό.

1.

ntamari3.jpg

2.

ntamari2.jpg

3.

ntamari1.jpg
 
Επειδή δεν έχω το κουράγιο και την υπομονή να δω 40 σελίδες,μπορεί να μου πει κάποιος αν εχει αναφερει την κόμισα της κέρκυρας και εκείνο το σπίτι?Μην ανεβάζω άδικα φωτο και μου φωνάζετε
 
The_Kopanos είπε:
Επειδή δεν έχω το κουράγιο και την υπομονή να δω 40 σελίδες,μπορεί να μου πει κάποιος αν εχει αναφερει την κόμισα της κέρκυρας και εκείνο το σπίτι?Μην ανεβάζω άδικα φωτο και μου φωνάζετε
δε θυμαμαι να εχει αναφερθει κατι σχετικα με το σπιτι της ταινιας,περιμενουμε τις φωτογραφιες που θα ανεβασεις :)

Μαριανα κι εγω την ιδια εντυπωση ειχα :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποιά μαριάννα?Ποιος θανάσης??????????????????????????/
 
Αφιερωμένο στην katerinak.

Η πρώτη ειναι απο την ταινία 1972.Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρώ πιο μακρινή φωτο.

Η δεύτερη είναι απο εμένα το 2009.

kerkira 3.JPG

ke3.jpg
 
Στο κτίριο αυτό στεγάζεται η Αναγνωστική Εταιρεία της Κέρκυρας.
 
The_Kopanos είπε:
Αφιερωμένο στην katerinak.Η πρώτη ειναι απο την ταινία 1972.Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρώ πιο μακρινή φωτο.

Η δεύτερη είναι απο εμένα το 2009.
ευχαριστουμε πολυ για τις φωτογραφιες!!

απ οτι βλεπω ειναι πολυ καλοδιατηρημενο
 
drspiros είπε:
Στο κτίριο αυτό στεγάζεται η Αναγνωστική Εταιρεία της Κέρκυρας.
Ναι,Μια εταιρεία το έχει και αν δεν κάνω λάθος μπορείς να μπείς και μέσα.
 
Στην ταινια "η κομισσα της φαμπρικας" τα εσωτερικα γυρισματα που βλεπουμε στο "σπιτι" της Αννας Φονσου εγιναν στο ξενοδοχειο Auberge

attachment.php
attachment.php
attachment.php


komfabr.JPG

komf.JPG

komfab.JPG
 
Απο την ταινια "η δικη των δικαστων"

attachment.php
αν δεν κανω λαθος,το σπιτι αυτο το βλεπουμε και σε αλλες ελληνικες ταινιες

dik.JPG
 
Το βουνό αυτό μου μοιάζει για τα λατομεία που φάινονται από το δρόμο του Διονύσου. Άραμήπως η βίλλα είναι στο Διόνυσο, στην πλαγιά της πεντέλης. Στο βάθος δηλαδή είναι η Λίμνη Μαραθόνα. Θα ψάξω στο γκουγκλ και θα σας πω.

Για δείτε αυτή τη φωτογραφία.

http://www.panoramio.com/photo/28004865?source=wapi&referrer=kh.google.com

Ξέρετε που μπορη να είναι; Μήπως στο κεντράκι που έχει στον Άγιο Πέτρο ή σε ένα σαν ξενοδοχείο που είναι 500 μέτρα πιο κάτω προς Νέα Μάκρη !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι η εκκλησία στο καλαμάκι που τώρα περνά το τραμ για νέα Σμύρνη. που γυρίστηκε το σπίτι της παριζιάνας (Βλαχοπούλου ;) στη Ν. Φιλαδέλφεια;
 
γνωριζετε που γυριστηκε το σπιτι τησ παριζιανα;
 
makism είπε:
γνωριζετε που γυριστηκε το σπιτι τησ παριζιανα;
καλησπερα! Με καθε επιφυλαξη πρεπει να ειναι η περιοχη Νεα Μαδυτος, απεναντι απο το αλσος της Νεας Φιλαδελφειας, η΄ τα Μυκονιατιακα στους αγιους Αναργυρους. Περιοχες που απο τοτε δεν εχουν αλλαξει απο τοτε σχεδον καθολου και ''βολευε'' επειδη τα τοτε στουντιο του Φινου ηταν στις αρχες των αγιων Αναργυρων απεναντι απο τα Μυκονιατικα.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα