Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

cdkostas είπε:
Έβλεπα προχθες την ταινια και κολλησα να βρω το ξενοδοχειο που ηταν ο Αντωνακης.οποτε ασχοληθηκα ενα απογευμα ψαχνοντας το και γνωριζοντας τα γυρω κτιρια αφου δουλευα στο κτιριο Κολοκοτρωνη&Σταδιου.

Λοιπον θεωρω οτι ειναι στο κτιριο της Σταδιου 10 & Ομηρου,πανω απο το γραφειο Φοινιξ με τις Ασφαλιστικες,ακριβως απεναντι απο το αγαλμα του Κολοκοτρωνη.(Επισης δυσκολο να αφησαν να τραβηχτει μεσα απο το διπλανο κτιριο της Τραπεζας της Ελλαδος που εγκαινιαστηκε το 1938).Αν προσεξετε απο εκει ειναι πολυ πιο κοντα η παλια Βουλη και στα δεξια της εικονας το δρομακι μπροστα απο το αγαλμα του Τρικουπη.

Δυσκολο να ειναι το Esperia που ειναι ενα στενο πριν,στην Εδουαρδου Λω& Σταδιου.Αν ηταν απο εκει στο εργο θα φαινοταν πιο μακρια η παλια Βουλη.

Η συγκεκριμενη τραπεζα το ονομα της πιστευω το πηρε απο την τοτε "Τράπεζα Ελληνικής Εμπορικής Πίστεως" νυν Alpha bank και το κτιριο ειναι στην Πεσμαζογλου 12 τοτε Ιονικη Τραπεζα νυν Alpha bank.

fetch


fetch


Το κτιριο της Σανταροζα εχει πολυ πιο συγχρονη εισοδο και διαφορετικη απο της ταινιας.

Ο δρομος ομως που βλεπει ο Χορν τα αυτοκινητα με τις πινακιδες 1.101.101,10 δεν ειναι η Πεσμαζογλου λογω πλατους αλλα πιθανον η παρακειμενη Πανεπιστημιου

Βρήκα το κτήριο που ψάχνετε όμως δεν ξέρω να βαλω φωτογραφίες κ.λπ. Να σας πω την διεύθυνση και να τα αναρτήσετε;;;
 
822magirus είπε:
Βρήκα το κτήριο που ψάχνετε όμως δεν ξέρω να βαλω φωτογραφίες κ.λπ. Να σας πω την διεύθυνση και να τα αναρτήσετε;;;
Το ρωτάς???............για δώσε διευθυνση.......να δούμε θα λυθεί το μυστήριο???
 
antonovar είπε:
Το ρωτάς???............για δώσε διευθυνση.......να δούμε θα λυθεί το μυστήριο???
Πρόκειται για το εμπορικό και βιομηχανικό επιμελητήριο Πειραιά στην οδό Αλιπέδου 2. Εκεί δίπλα βρίσκεται και η Παγκρήτια τράπεζα. Το καγκελάκι μένει ίδιο και το παραθυράκι έχει γίνει ΑΤΜ.
 
822magirus είπε:
Πρόκειται για το εμπορικό και βιομηχανικό επιμελητήριο Πειραιά στην οδό Αλιπέδου 2. Εκεί δίπλα βρίσκεται και η Παγκρήτια τράπεζα. Το καγκελάκι μένει ίδιο και το παραθυράκι έχει γίνει ΑΤΜ.
Μαλλον κατι δεν καταλαβαινω καλά. Τι σχεση εχει αυτό που βλεπουμε στην ταινία.... New Movie (66).Movie_Snapshot.jpg

με αυτό?????????? ALIPED 2.jpg
 
antonovar είπε:
Μαλλον κατι δεν καταλαβαινω καλά. Τι σχεση εχει αυτό που βλεπουμε στην ταινία....

με αυτό??????????
Έχω και δεύτερη ευκαιρία πριν με βρίσετε; Κοιτάξτε και Αδριανού 89 στην πλάκα στην Δημοτική σχολή! 'Ηταν Ιονική τράπεζα παλιά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οχι με τιποτε...Πολλές διαφορες με βασικότερη αυτήν που είχα γραψει και παραπάνω το μικρο κενό που εχουν oi κιονες απο τα πλαινα τοιχία...... mia zwh 11A.jpg

Ισως να παιζει και το σενάριο που εγραψε καποιος φίλος παραπανω ...Δηλαδη να ηταν Πεσμαζογλου 12 και μετα την φωτια να εγιναν αλλαγες στην εισοδο.....αν και μου φαινεται απιθανο να πειραξαν η να μετακινησαν τους κιονες....
 
antonovar είπε:
Ισως να παιζει και το σενάριο που εγραψε καποιος φίλος παραπανω ...Δηλαδη να ηταν Πεσμαζογλου 12 και μετα την φωτια να εγιναν αλλαγες στην εισοδο.....αν και μου φαινεται απιθανο να πειραξαν η να μετακινησαν τους κιονες........
όχι παίδες δεν είναι αυτή.... αλλού είναι. Δεν είναι καμιά από αυτές που έχει προταθεί...
 
"Μια ζωή την εχουμε" 1958 Φινος Φιλμ.......Επιτέλους !!!!!! βρέθηκε η εμποροπιστωτική τραπεζα......

Τραπεζα ψάχναμε αλλα ο Τζαβέλας με τον Κατσουρίδη είχαν κανει το Μετσόβειο Πολυτεχνείο ....τράπεζα.

Η περιβόητη εισοδος της τράπεζας ηταν μια πλαινή εισοδος του Πολύτεχνείου(δεν ξερω ποια σχολή είναι εκεί) απο την μερια της Στουρναρη λιγο πριν την γωνία με την Μπουμπουλίνας. POLYTEXNEIO 2.jpg

Οσο για την σκηνή που η Υβον Σανσον περιμένει τον Τσαγανέα απεναντι απο την τράπεζα...καμμία σχεση με Στουρναρη ήταν στην οδο Μαυροματαίων γωνία με Χευδεν. MAYROMATA XEYDEN.jpg

POLYTEXNEIO 1.jpg

XEYDEN MAYROMAT.jpg

New Movie (67).Movie_Snapshot.jpg

mia zwh 7A.jpg.png

New Movie (66).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (68).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (67).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (68).Movie_Snapshot.jpg

stoyrnarh.jpg
 
antonovar ξέρεις κάτι για τον Πράκτορες 005 Εναντίον Χρυσοπόδαρου; ψάχνω την ταβέρνα τους και νομίζω ότι είναι κοντά στην παλιά μου περιοχή Λ. Σκουζέ, πατήσια .

(87).jpg(88).jpg(89).jpg

antonovar είπε:
"Μια ζωή την εχουμε"
 
makism είπε:
antonovar ξέρεις κάτι για τον Πράκτορες 005 Εναντίον Χρυσοπόδαρου; ψάχνω την ταβέρνα τους και νομίζω ότι είναι κοντά στην παλιά μου περιοχή Λ. Σκουζέ, πατήσια .


antonovar είπε:
"Μια ζωή την εχουμε"
Το ψαχνω και εγώ αρκετό καιρό.....αλλα καπου με εχει μπερδέψει.....Για μένα το "κλειδί" είναι στον φαρδύ δρόμο πριν την Ταβέρνα με αυτη την περιεργη μεγάλη αποθηκη η συνεργείο η και θεατρο με αυτη την στεγη που θυμίζει "νεώριο".... New Movie (74).Movie_Snapshot.jpg
 
Εκ των υστέρων. Τα λάθη είναι για τους ανθρώπους. Έκανα λάθος λοιπόν στην υπόθεσή μου (post 1014). Η πραγματική απάντηση για την τράπεζα του "Μια ζωή την έχουμε " είναι στο post 1024.
 

antonovar είπε:
"Μια ζωή την εχουμε" 1958 Φινος Φιλμ.......Επιτέλους !!!!!! βρέθηκε η εμποροπιστωτική τραπεζα......Τραπεζα ψάχναμε αλλα ο Τζαβέλας με τον Κατσουρίδη είχαν κανει το Μετσόβειο Πολυτεχνείο ....τράπεζα.
Πολλά συγχαρητήρια 1@antonovar[/USER]!!! :clap: Σπουδαία ανακάλυψη!!! :worship:

Δεδομένου ότι σε κάποια σκηνή βλέπουμε τον Χορν μπροστά από το Rex στην Πανεπιστημίου και το [node=1070521]ξενοδοχείο[/node] του ήταν Σταδίου & Κολοκοτρώνη, πίστευα ότι και η "Τράπεζα" θα ήταν κάπου εκεί, αλλά δεν αναγνώριζα κανένα από τα κτήρια!

 

NIOBH είπε:
Πολλά συγχαρητήρια 1@antonovar[/USER]!!! :clap: Σπουδαία ανακάλυψη!!! :worship:

Δεδομένου ότι σε κάποια σκηνή βλέπουμε τον Χορν μπροστά από το Rex στην Πανεπιστημίου και το [node=1070521]ξενοδοχείο[/node] του ήταν Σταδίου & Κολοκοτρώνη, πίστευα ότι και η "Τράπεζα" θα ήταν κάπου εκεί, αλλά δεν αναγνώριζα κανένα από τα κτήρια!
Και εγώ τις μεγάλες τραπεζες Πανεπιστημίου ,Σταδιου και πέριξ εψαχνα......και μαλιστα συνδυαστικά με την σκηνή που περιμενει η Σανσον απεναντι απο την τράπεζα....εψαχνα και για καθετο δρόμο απεναντι απο την εισοδο.Οταν ειδα οτι δεν βγαινει με τίποτε και με κανενα κτηριο (η κτιριο) αποφασισα να ψαξω σε πιο απιθανα κτηρια και μερη......και αντιμετωπιζοντας τις δυο σκηνες σαν ξεχωριστα μερη.

 

@ 1@antonovar[/USER] Αν δεν σκεφτόσουν μ'αυτόν τον τρόπο, δε νομίζω να βρισκόταν ποτέ το κτήριο!

Τελικά δηλαδή η "τράπεζα", ήταν το κτήριο Γκίνη των Πολιτικών Μηχανικών του ΕΜΠ!

kt.jpg

 

NIOBH είπε:
@ 1@antonovar[/USER] Αν δεν σκεφτόσουν μ'αυτόν τον τρόπο, δε νομίζω να βρισκόταν ποτέ το κτήριο!
Τελικά δηλαδή η "τράπεζα", ήταν το κτήριο Γκίνη των Πολιτικών Μηχανικών του ΕΜΠ!

Σε ευχαριστώ παρα πολύ ΝΙΟΒΗ ...είσαι ενας θησαυρός. Δυστυχώς η εικόνα απο το Street view αδικούσε αυτό το πανεμορφο κτήριο.Επισης ενοιωθα οτι η ανάρτηση μου δεν ηταν ολοκληρωμένη μη γνωρίζοντας την ταυτότητα ενός τετοιου κτηρίου καθώς και ποια σχολή του Πολυτεχνείου είναι εκεί.Την ολοκληρωσες με τον καλύτερο τρόπο.....Ευχαριστώ και πάλι

 
O μπαμπάς μου και γω με την Καλογεροπούλου και τον Κωνσταντάρα ξέρουμε σε ποιό μέρος γυρίστηκε, σε ποιό νησί; μου κάνει σε Αίγινα το θαλάσσιο θέρετρο. Λοιπόν το ακουσα μόλις τωρα Λαγονήσι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O μπαμπάς μου και γω με την Καλογεροπούλου και τον Κωνσταντάρα ξέρουμε σε ποιό μέρος γυρίστηκε' date=' σε ποιό νησί; μου κάνει σε Αίγινα το θαλάσσιο θέρετρο. Λοιπόν το ακουσα μόλις τωρα Λαγονήσι![/quote']
Το hotel Lagonissi ηταν μια κλασσική επιλογή για καλοκαιρινες ταινίες στον Ελληνικό κινηματογράφο και καποια μέρη οπως η είσοδος ,η πισίνα του ,οι καμπανες του και αρκετα τα εχουμε δει τόσες πολλες φορες και ειναι ευκολα αναγνωρίσιμα για να σε κανουν να καταλαβεις οτι μια ταινια ειναι γυρισμενη εκει.Μία κλασσική περιπτωση είναι ο Ξυπόλητος πριγκηψ που το Λαγονήσι αναφερεται και στην ταινία.Ενα χαρακτηριστικό κοινό σημείο και στις δύο ταινίες ειναι η είσοδος που ευκολα σε κανει να καταλαβεις που ηταν γυρισμενη η ταινία "ο μπαμπάς μου και εγώ" hotel1.jpg
 

1@makism[/USER] για το "Ράκος Νο14" και 1@hannele[/USER] για το "Βασικά...Καλησπέρα σας"

Παιδιά, είστε κ α τ α π λ η κ τ ι κ ο ί ! Ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις τοποθεσίες των συγκεκριμένων ταινιών.

Πάντα είχα την απορία για το σπίτι στον 'Ράκο'...

Και ο Πειραιάς ,πόσο χάλια φαίνεται στο γκουγκλ;...Κατάθλιψη(σε σχεση με την ταινια).

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: PT8
Ο Κόσμος Τρελλάθηκε... έχει πλάνα από το ίδιο στενό με τους Πράκτορες 005 Εναντίον Χρυσοπόδαρου.

οθόνης (116).pngοθόνης (117).pngοθόνης (118).png

οθόνης (121).pngοθόνης (123).pngοθόνης (124).png

Επίσης ψάχνω τον οίκο μόδας, μάλλον στο Γαλάτσι γιατί μου φαίνεται σαν την υπερυψωμένη στέρνα στο βελάκι.

οθόνης (114).pngοθόνης (112).pngοθόνης (95).png

οθόνης (96).pngοθόνης (94).pngοθόνης (103).png

οθόνης (100).pngοθόνης (108).pngοθόνης (110).png
 
makism είπε:
Ο Κόσμος Τρελλάθηκε... έχει πλάνα από το ίδιο στενό με τους Πράκτορες 005 Εναντίον Χρυσοπόδαρου.



Επίσης ψάχνω τον οίκο μόδας, μάλλον στο Γαλάτσι γιατί μου φαίνεται σαν την υπερυψωμένη στέρνα στο βελάκι.
Μπραβο makism μια ταινία με πολύ "ψωμί" με την οποία δεν εχουμε ασχοληθεί καθόλου.

Ο οίκος μόδας ήταν Πλ.Παπαλουκα 7 στα Ανω Πατήσια στο 38°01'03.34" B 23°44'27.47" E .Το σπιτι παραμένει ιδιο με τα ιδια καγκελα και την ιδια καγκελοπορτα.Και γυρω απο την πλατεία οι σκηνές που βλεπουμε στα καρέ που έβαλες PL PAPALOUKA 7 MOVIE 3.pngΣτιγμιότυπο 3 (8-5-2017 8-13 πμ).pngPL PAPALOUKA 7 MOVIE 2.png.jpg

Ο κοινός δρομος που βρηκες με τους "Πρακτορες" νομίζω θα μας βοηθήσει να τον βρούμε γιατι μας δινει περισσότερα στοιχεία για να πιαστούμε.

PL PAPALOUKA 7 MOVIE 4.png

PL PAPALOUKA 7 MOVIE 5.png

PL PAPALOUKA 7.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα