Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

antonovar....αφιερωμένο σε σένα με σκηνές απο τον παλιό Πειραιά....

Μια ταινία που δεν την εχουμε δει και πολλες φορες...λέγεται "Για το ψωμί και τον έρωτα".

Ο Βασίλης Τσιτσάνης τραγουδά την "Συννεφιασμένη Κυριακή" και "Τα καβουράκια". Η Λάουρα ερμηνεύει τα τραγούδια "Το καράβι" σε στίχους Κώστα Βίρβου και μουσική Βασίλη Τσιτσάνη και "Σατράπισσα με λένε" σε στίχους και μουσική Βασίλη Τσιτσάνη.

Το σπίτι του Μιχάλη Νικολινάκου ήταν στην οδο Μητρώου στον Αγ.Βασίλειο του Πειραιά.

11b.JPG

11.JPG

Πως επιβεβαιώνεται ότι ήταν σε αυτο το στενό απο τη στιγμή που δεν υπάρχει τιποτα απολυτως να θυμίζει την περιοχή;;;;; Το βλέπουμε σε προηγούμενα πλάνα της ταινίας

Την ώρα που η Δάφνη Σκούρα (που επαιζε την γυναίκα του Νικολινάκου) σκούπιζε το πεζοδρόμιο στην πόρτα του σπιτιού της, την πλησιάζει ενας ναύτης (πλήρωμα στο κότερο της πλούσιας Ρίκας Διαλυνά) για να της μιλήσει

10.JPG

Την ώρα που η Δάφνη Σκούρα μιλάει με τον ναύτη, βλέπουμε πίσω απο τον ναύτη πλάνο με την εκκλησία του Αγ.Βασιλείου και ενα μπαλκόνι νεοκλασσικου στην γωνία των οδων Μητρώου και Σαχτούρη

10a.JPG

10c.JPG10b.JPG

Πλάνα απο την αγνώριστη πια (λόγω επιχωματώσεων και προέκταση της προβλήτας) Ακτή Μιαούλη στην περιοχή Ξαβερίου. Διακρίνεται το τοτε φυλάκιο και το εργοστάσιο του Καμπά που φυσικά δεν υπάρχουν!

3.JPG

4.JPG

3,4.JPG

Ακτή Ποσειδώνος, πισω διακρινεται το Μέγαρο ΝΑΤ και στο βάθος το Δημοτικό Θέατρο Πειραιά. Διπλα στο μέγαρο ΝΑΤ πλέον σήμερα ο Πύργος

6.JPG

6β.JPG

Γωνία Ακτής Ποσειδωνος και Αριστείδου

7.JPG

7β.JPG
 
Πολλά Μπραβο hannele....

Φανταστική ταινία σε οτι εχει να κάνει πως ηταν και πως ειναι σήμερα τα σημεία του Πειραιά που βλεπουμε.Εγώ αυτή την ταινία την εχω με τιτλο "Συννεφιασμενη Κυριακή" και με βοηθησε αρκετα για την ταβερνα της "Λολας".....και γενικοτερα για να κατανοησω αρκετα το πως ηταν η περιοχή του Ξαβερίου..και ιδιαιτερα την περιοχή με τις παραγκες.

Στην ταινία το σπιτι ηταν στο νουμερο 53 κατι που συμφωνεί ακριβώς με αυτά που βρήκες

New Movie (112).Movie_Snapshot.jpgMHTROOY 53.jpg

Επίσης εξαιρετικα είναι και τα πλάνα του Βεγγου κατηφοριζοντας την αχανή τότε Κλεισόβης δίπλα στο Χατζηκυριάκειο. KLEISDOBHS.jpg

MHTROOY 53.jpg

New Movie (89).Movie_Snapshot.jpg
 
Ωραίος ο antonovar, Μπράβο hannele.

Μου αρέσει πολύ να βλέπω τον Πειραιά εκείνης της εποχής. Μπράβο και πάλι.

Συμπληρώνω το ξενοδοχείο από τον Ο Κόσμο που τρελάθηκε Τρελλάθηκε!!!

Το ξενοδοχείο Grand Challet βρίσκετε Κοκκιναρά 36

(129).jpg(133).jpg

*Εχω φάει πολλές ώρες για το στενό που ψάχνουμε από τους πράκτορες εναντίον ......+ ο κόσμος τρελάθηκε, αλλά δεν το βρίσκω....

 
makism είπε:
Ωραίος ο antonovar, Μπράβο hannele.

*Εχω φάει πολλές ώρες για το στενό που ψάχνουμε από τους πράκτορες εναντίον ......+ ο κόσμος τρελάθηκε, αλλά δεν το βρίσκω....

και γώ εχω πέσει με τα μούτρα σε αυτα τα δύο που είναι στο ίδιο μερος .Απο τις πολυκατοικίες και τα υπόλοιπα σπίτια νομίζω οτι πρέπει να ειναι Πατήσια η Κυψέλη.Βλέπω αρκετες πολυκατοικίες ειδικά στον δρομο που ερχονται ο Γκιωνάκης με τον Χατζηχρήστο και νομίζω οτι στον Κολωνό ή αντιπαροχή δεν είχε κανει τόση ζημιά το 60...εσύ θα μας πεις που τον ξερεις καλύτερα.
 
και εγω στην Κυψέλη το ψαχνω. Αν εχεις δει τις ταινιεσ στο στενο που ερχεται το αυτοκινητο του Ηλιόπουλου είναι ένα στενο μετα από την ταβερνα των πρακτωρων. Στο στενο των πρακτωρων και στην σκηνη με τον Ρηγόπουλο βλέπουμε πισω τους το κάθετο στενο ότι είναι ταχειας ανοδο κάθοδος και σε καποιο πλανο περνά και ένα πουλμαν.

πουλμαν

(136).jpg

ταχειας

οθόνης (135).png

antonovar είπε:
makism είπε:
Ωραίος ο antonovar, Μπράβο hannele.
 
Εγώ θα βαλω στο χάρτη και τα στενά γύρω από τη Λεωφόρο Αλεξάνδρας γιατί είναι λοξά τοποθετημ3να ως προς αυτή ενώ δε συμβαίνει το ίδιο με αυτά που καταλήγουν Πατησϊων και Δροσοπούλου. Η πολυκατοικία στο βάθος μοαζει να είναι στην Αλεξάνδρας.
 
laura ingalls είπε:
Εγώ θα βαλω στο χάρτη και τα στενά γύρω από τη Λεωφόρο Αλεξάνδρας γιατί είναι λοξά τοποθετημ3να ως προς αυτή ενώ δε συμβαίνει το ίδιο με αυτά που καταλήγουν Πατησϊων και Δροσοπούλου. Η πολυκατοικία στο βάθος μοαζει να είναι στην Αλεξάνδρας.
Μήπως φαίνεται στην ταινία η ονομασία της ταβέρνας;;
 
καλημέρα σε ολους.

Στα γρηγορα γιατι πρεπει να φυγω και αν μπορει καποιος να συμπληρώσει φωτο και επεξήγηση.

1, Ο Κόσμος Τρελλάθηκε είναι στην οδο Αλκαμένους 158

οθόνης (117).png158 Αλκαμένους.jpg

2, Πράκτορες 005 Εναντίον Χρυσοπόδαρου οδο Αλκαμένους Αλκαμένους 147 ηταν η ταβερνα

147.jpg

καλημεραααααααααααα
 
makism είπε:
καλημέρα σε ολους.Στα γρηγορα γιατι πρεπει να φυγω και αν μπορει καποιος να συμπληρώσει φωτο και επεξήγηση.

1, Ο Κόσμος Τρελλάθηκε είναι στην οδο Αλκαμένους 158



2, Πράκτορες 005 Εναντίον Χρυσοπόδαρου οδο Αλκαμένους Αλκαμένους 147 ηταν η ταβερνα



καλημεραααααααααααα
Όντως εκέι υπήρχε ταβέρνα στον αριθμό 160. Η ταβέρνα λεγόταν "Ο Ρωμηός"
 
Makism για αλλη μια φορά συγχαρητήρια, πραγματικά εκπλήσεις! Πως το ανακάλυψες; Η πολυκατοικία που φαίνεται στο βάθος βρίσκεται δηλαδή στην οδό Ρόδου αν κατάλαβα καλά.

Κάτι άλλο που θα ήθελα να επισημάνω είναι ότι δεν έχουμε ψάξει καθόλου την ταινία ο λουστράκος. Έχει πάρα πολλά εξωτερικά γυρίσματα και στο κέντρο της Αθήνας αλλά νομίζω και στην Κηφισιά.
 
Διορθωνω οτι στο ποστ 133 γινεται αναφορά στον Λουστρακο.
 
Αυτή η οδος είναι Αλκαμένους 163 και καλα ότι είναι στενο και βλεπουν την ταβερνα. και απέναντι είναι η γκαραζοπορτα.

laoura ξέρεις τι ηταν αυτή η γκαραζοπορτα;

image_151639.jpg (143).jpg

και βγαινουν παλι από το ιδιο στενο

οθόνης (144).png(145).jpg

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συνεργείο; μηχανουργείο; σιδηρουργείο; βλέπω αυτοκίνητα απέξω οπότε είναι πιθανό να είναι συνεργείο. Οτι και να ταν πάντως το φαγε η μαρμάγκα. Πόσο ανθρώπινη ήταν η περιοχή που σήμερα είναι υποβαθμισμένη....

Εγώ έχω φάει κόλλημα τώρα με τον Λουστράκο.
 
Laura !!!

O Λουστράκος - 1962 Αν θυμάμαι καλά το είχα ξαναγράψει αλλά δεν το βρίσκω. Όπως και το σχολείο στην κυψέλη κάποιος άλλος είχε αναφερθεί.

Το σπίτι του λουστράκου ήταν στη Φιλοθέη οδο 25ης Μαρτίου 19

25ης Μαρτίου 19 (1).jpg25ης Μαρτίου 19 (2).jpg

25ης Μαρτίου και Βασ. Γεωργίου Β

25ης Μαρτίου και  Βασ. Γεωργίου Β (1).png25ης Μαρτίου και  Βασ. Γεωργίου Β (2).jpg

(150).jpg(151).jpg

μέγαρο μουσικής

Σοφίας (1).jpgΣοφίας (2).jpg

θυμάμαι ότι κατι είχαν αναφέρει αλλά δεν θυμάμαι ποιος. και μας λείπει το σπίτι της Κουνελάκη που πρέπει να είναι φιλοθεη.

(152).jpg

laura ingalls είπε:
 

Πολλά μπράβο makism ....Εκανες αλλη μια καταπληκτική εύρεση και νομίζω αρκετά χρήσιμη!!!.....και για αλλες ταινίες.

Υπήρχε μια αναφορά της katerinak απο το πρώτο μέρος του "που γυριστηκαν " στο 415ποστ..για καποια στουντιο στην Αλκαμένους τα οποία προφανώς και εχουν σχέση με αυτα που βρήκες και σίγουρα είναι τα στουντιο που χρησιμοποιούσε η εταιρεία "αφοί Ρουσσόπουλοι - Γ. Λαζαρίδης - Δ. Σαρρής - Κ. Ψαρράς" οπότε σίγουρα΄και αλλες ταινίες θα εχουν εξωτερικά εκει γύρω γύρω. Πολυ πιθανόν να ήταν σε αυτό το περιεργο και μεγάλο κτηριο με την γκαραζοπορτα απέναντι απο το 163. Επίσης στην οδό Αλκαμένους ήταν και τα πρώτα στουντιο τηλεόρασης της σχολης Σταυράκου (δεν μπορώ να βρώ το νούμερο) οπότε σίγουρα η περιοχή εχει πολύ ψωμί. Παρεπιπτόντως στην οδό Αλκαμένους είναι και Το σπιτι του Ηθοποιού.

1@laura ingalls[/USER] Tα εξωτερικά του Λουστράκου στην Αθήνα είναι καταρχήν Στην Βασ.Σοφίας στο παρκάκι μπροστά απο τον Ευαγγελισμό , και στις φυλακές Αβερωφ προς τις προσφυγικές κατοικίες.Το σπίτι της Μιραντας Κουνελάκη είναι σίγουρα καπου εκεί δίπλα στο πρώτο σπιτι που ανέφερε o makism το οποίο για τον Λουστράκο νομιζω οτι δεν εχει αναφερθεί στο παρελθόν. Αυτή την γειτονια την εχουμε δεί και στις δύο "Λατέρνες" της Φίνος Φιλμ και επίσης στο Χαρούμενο ξεκίνημα και στο "ραντεβού στον Αέρα"

 
Αλκαμένους και Ευνάρδου είναι ένα στούντιο αλλά δεν ξέρω από πότε και πράγματι έχουν πλάνα γύρω στην περιοχές Πατήσια-κυψέλη-Λ. Σκουζέ-Κολωνός κλπ και από άλλες ταινίες.

Θυμάμαι που μας έλεγε η μάνα μου ότι στον Λ. Σκουζέ έμεναν πολλοί ηθοποιοί, μάλλον για να είναι κοντά στα στούντιο.

(155).jpg

antonovar είπε:
 
Σκηνοθέτης του ουρανοκατέβατου είναι ο Λάσκος όπως και του Χρυσοδάκτυλου. Αν δε κάνω λάθος ο Λάσκος έμενε στην Αγιου Μελετίου. Η Μπεάτα Ασημακοπούλου είχε κατάστημα με είδη δώρών δίπλα από τη Δημοτική Αγορά Κυψέλης κοντά στην Αγίου Μελετίου.
 
το στραβοξυλο 1952

Υπάρχει περιπτωση το εργοστασιο να ήταν στην Μακρυγιάννη ρεντη-νικαια;

(159).jpg(160).jpg(163).jpg
 
makism είπε:
το στραβοξυλο 1952
Υπάρχει περιπτωση το εργοστασιο να ήταν στην Μακρυγιάννη ρεντη-νικαια;
Νομίζω ότι το εργοστάσιο πρέπει να ήταν στην Καλλιθέα κοντά στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο γιατί μοιάζουν ο τοίχος και τα δέντρα. Η κορυφογραμμή που αχνοφαίνεται στη φωτογραφία σου, ίσως είναι του όρους Αιγάλεω. Με την ευκαιρία, βρήκα ένα ωραίο λεύκωμα για την Καλλιθέα με αρκετές παλιές φωτογραφίες που ίσως βοηθήσουν γενικά στις αναζητήσεις στην περιοχή.

STR-3.jpg

(φωτο από το ποστ 713)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NIOBH είπε:
Νομίζω ότι το εργοστάσιο πρέπει να ήταν στην Καλλιθέα κοντά στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο γιατί μοιάζουν ο τοίχος και τα δέντρα. Η κορυφογραμμή που αχνοφαίνεται στη φωτογραφία σου, ίσως είναι του όρους Αιγάλεω. Με την ευκαιρία, βρήκα ένα ωραίο λεύκωμα για την Καλλιθέα με αρκετές παλιές φωτογραφίες που ίσως βοηθήσουν γενικά στις αναζητήσεις στην περιοχή.



(φωτο από το ποστ 713)
Εμένα για το νεκροταφείο Καλλιθέας μου κάνει αυτή η μάντρα!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα