Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

γνωρίζει κανείς την γειτονιά από την αρχή της ταινίας Ξύπνα κορόιδο;
Είναι στην περιοχή ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ-ΔΑΦΝΗΣ

Στην πρώτη φωτογραφία ο Μηλιαδης τρέχει στην Ναυάρχου Νοταρά στην γωνία με την Αρσινόης....πισω στο βαθος φαινεται η εκκλησία της Ζωοδοχου Πηγης στην Δαφνη ΝΟΤΑΡΑ1.jpg

Το παρκακι βρισκεται διπλα εκεί αναμεσα στην Λ.Αγιου Δημητριου ,Νοταρα και οδο ΕλπιδοφόρουΝΟΤΑΡΑ 211.jpg

Εδω ο  Μηλιάδης τρεχει στην οδο Ελπιδοφόρου μετα το παρκακι της προηγουμενης φωτό. Στο βαθος φαινεται η εκκλησία της Αγίας Βαρβάρας στην Δαφνη.ΝΟΤΑΡΑ 21.jpg

Και εδώ που φευγουν με το αυτοκινητο είναι πάλι στην Ναυαρχου Νοταρά.........αλλα στην αντιθετη πλευρα απο την πρώτη φωτογραφία προς την Βουλιαγμένης  ΝΟΤΑΡΑ 2131.jpg  
 
Μπράβο για το εξυπνο κοροιδο  antonovar.

Στο τρελλό γλεντζέ το βουνο πίσω από τον Μπάρκουλη είναι η Πεντέλη;

Μήπως η λεωφόρος είναι  η Χαριλάου Τρικούπη και Χλόης;

Ένας τρελλός γλεντζές  (3).png
 
Μπράβο για το εξυπνο κοροιδο  antonovar.

Στο τρελλό γλεντζέ το βουνο πίσω από τον Μπάρκουλη είναι η Πεντέλη;

Μήπως η λεωφόρος είναι  η Χαριλάου Τρικούπη και Χλόης;
Εγώ έίμαι σίγουρος οτι είναι Υμηττός οπως φαίνεται απο Παπάγου και Χολαργό...η Αγ Παρασκευη η ακόμα και Χαλάνδρι ΥΜΗΤΤΟΣ1.jpg

Επίσης απεναντι υπάρχει κάποιος λοφος με εκκλησία

New Movie (22) (9).Movie_Snapshot.jpg
 
«Ενας τρελλός γλεντζες»

Επιτέλους…….βρεθηκε Το σπίτι του Λαμπρου Κωνσταντάρα !!!!!!   χάρη στην επιμονή  και την παρατηρητικότα του makism……που ελυσε την σπαζοκεφαλιά…..

Βρισκόταν Αγαμέμνoνος 13 και Οθωνος στο Χαλάνδρι….σε μία περιοχή  που σε επίπεδο σπιτιών  έχουν αλλάξει όλα  …… και μαζί και το σπίτι της ταινίας . αγαμεμνωνος 13.jpg

Η σκηνή  που ο Λ.Κωνσταντάρας φεύγει με την Βανίτα με το ταξί  καθώς  και οι σκηνές που ο Μπαρκουλης τους παρακολουθεί κρυμμένος   ενώ  σου δίνουν  την εντύπωση ότι  είναι  γυρισμένες εξω από το σπίτι στην πραγματικότητα εχουν γυρισθεί στην απέναντι  γωνία  δηλαδή Αγαμέμνονος  11  αγαμεμνωνος 13α.jpg

Προσωπικά είχα ψαχθεί πολλές φορές για το συγκεκριμένο σπιτι…και παρά το γεγονός ότι είχα φθάσει κοντά σε αυτό το σημείο ….αφενός δεν μπορούσα να ταιριάξω μία εκκλησία που φαινόταν  στο βάθος απέναντι  από το σπίτι αφετέρου δεν μου ταίριαζε η κλίση και η μορφολογία  της λεωφόρου Εθνικής Αντιστάσεως που βλεπουμε στην σκηνή  που καταφθάνει  στο σπίτι ο Α. Μπάρκουλης .

Ευτυχώς ο makism δεν κολλησε σε αυτά ……και όταν σε προσωπική επικοινωνία που είχαμε  αναρωτήθηκε αν το σπίτι  βρισκόταν Αγαμέμνoνος 13  στο Χαλάνδρι…….μπορεσα να «ξεστραβωθώ»………..και να δώ την εκκλησία  του Αρσάκειου που βρισκόταν στην απέναντι μεριά  στο Ψυχικό…και οσο και αν φαινεται απίστευτο μαζί με τον Υμηττό  και την διάταξη τον δρόμων αποτελούν τα μοναδικά στοιχεία που ταυτοποιούν το εύρημα του makism  καθώς όπως έγραψα  και στην αρχή όλα τα σπιτια που βλέπουμε στις σκηνές  της ταινίας  στην συγκεκριμένη  περιοχή έχουν  αλλάξει.

New Movie (22) (9).Movie_Snapshot.jpgαγαμ1.jpgαγαμ 13 υμμητοσ.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αρχοντες και οι δυο σας μπραβο σας
 
Λίγο πριν τις διακοπές......να κλείσουμε άλλη μία εκκρεμότητα .....

Κρεβατομουρμούρα 1971 Γ.Γκιωνάκης Μ.Κοντού .......η ταινία με τα τρία ξύλινα λιονταράκια

Η ομορφη μονοκατοικία  του Γκιωνάκη και της Κοντού  που ψάχναμε..... βρισκόταν στην Χρυσοστόμου Σμύρνης 8 στην Πευκη, δεν υπάρχει πλεον...αλλα ευτυχώς υπαρχουν τα διπλανά σπιτια για την ταυτοποίηση του σημείου

.ΧΡ.ΣΜΥΡΝΗΣ 1.jpg ΧΡ.ΣΜΥΡΝΗΣ 2.jpg

Σήμερα  στην θέση του υπάρχει μία ωραιότατη  πολυκατοικία.ΧΡ.ΣΜΥΡΝΗΣ.jpg

Να σημειώσω οτι το σπίτι βρισκόταν σε μια γνωριμη περιοχή του Καραγιάννη κοντα στα ξενοδοχεια "Cybele" (Νυμφίος Ανυμφευτος) και "Villars"....(Δημήτρη μου Δημήτρη μου)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινία ο Φαφλατάς 1971 ο Κωνσταντάρας με οδηγό τον Παπαζήση πηγαίνουν στο HYDRA BEACH ...η διαδρομή που φαίνεται στην ταινία, πριν και μετά το τρακάρισμα  είναι όντως η πορεία  τους κοντά στο ΥΔΡΑ ΜΠΙΤΣ ή είναι γυρισμένο κάπου στην Αττική? Αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει..ευχαριστώ...καλά μπάνια στην ομάδα...
 
Άνθρωπος για όλες τις δουλειές.. 1966 

(Το HD μας έχει σώσει και φαίνονται οι πινακίδες των οδών!!!)

Το σπίτι που η Αρβανίτη αφηνει το μωρο είναι στην φιλοθέη οδο Τσοκόπουλου 2 και Γρίβα Διγενή.

σπιτι (1).pngσπιτι (2).png

Και το σπιτι που έμενε ο Κωνσταντίνου ηταν το ιδιο σπιτι στην πλαινη μικρη εισοδο από την Γρίβα Διγενή

1 κων (1).png1 κων (2).png
 
εχεις δικιο makism καλα λες οτι μας εχει σωσει το hd αλλα στην ουσια εχει βοηθησει πολυ το καθαρισμα του φιλμ και η ψηφιοποιηση των ταινιων.
 
Μια Λατέρνα Μια Ζωή συνέχεια απο 1009

Δεν ήμουν σίγουρος αν ήταν στην οδο Κόντου, αλλά τώρα παρατήρησα την πόρτα στην οδο Νάξου 107 όπου έρχεται η Καρέζη και βεβαιώθηκα .

Κόντου και Νάξου είχαν στήσει την λατέρνα.

Στιγμιότυπο οθόνης (272).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (273).png
 
Καλησπέρα παιδια

Βλέπω οτι δεν έχετε βρεί που είναι γυρισμένο το κοριτσι και το αλογο παρόλο που φαινονται γυρι΄σματα στο σχοινιά σημερα νομίζω βρήκα και το σπίτι που είναι τα περισσοτερα γυρίσματα!Θα προσπαθησω να βγαλω φωτο να παραπέμψω στην ομάδα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θέλω ακόμα μία φορά να εκφράσω το θαυμασμό μου στα μέλη της ομάδας teacher, Antonovar kai Makism πρωτίστως διότι πραγματικά  τα αποτελέσματα της έρευνας τους είναι εκπληκτικά και φανερώνουν μεθοδικότητα, παρατηρητικότητα  εξυπνάδα προβλεψιμότητα και γενικώς ικανότητα. Εμείς οι πιο νέοι στην ομάδα χαιρόμαστε διπλά..και για την συμμετοχή μας σε μια τόσο γλυκιά ομάδα αλλά και για τις ανακαλύψεις σε γρίφους που μας πεδευαν χρόνια και τώρα μας έρχονται στο πιάτο οι απαντήσεις... αφορμή για αυτη την εισαγωγή αποτέλεσε η χθεσινή μου βόλτα στο Μαρούσι όπου με μεγάλη συγκίνηση βρέθηκα έξω από το σπίτι του Φανούρη (ο Φανούρης και το σόι) από το αδιέξοδο της οδού Μητροπόλεως 33 όπως είχε γράψει ο Αντονο και πραγματικά 61 χρόνια μετά νόμιζες οτι θα εμφανιστεί ο Φωτοπουλος και θα αρχίσει κουβέντα με τον έμπορο.... Μπορεί και ο Βεγγος με τις κούτες με τα εύθραυστα χαχαχ (θα σε κάνω Βασίλισσα)...εξακολουθω να είμαι της άποψης ότι θα πρέπει να βρεθούμε όσου μπορούμε στην Πλάκα π.χ να γνωριστούμε και να τιμήσουμε τους πρωτεργατες που ανέφερα..το είχα προτείνει μετά την ανακάλυψη του δυσκολότερου γρίφου (Αλοιμονο στου νεους) και νομίζω ότι αξίζει...ο διαχειριστης του παρόντος είχε παρατηρήσει οτι για τέτοιες συναντήσεις θα μας ανοίξει άλλο παράθυρο αλλά δεν έγινε κάτι σε αυτή την κατεύθυνση... καλή εβδομάδα
 
ελα αρτεμη τι κανεις??μακαρι να μπορουσα να ερθω και εγω στην πλακα να βρεθουμε ολοι μαζι αλλα η αποσταση βλεπεις....
 
Μην στεναχωριεσαι φιλε..αλλωστε ουτε εμεις οι...Αθηναιοι βλεπω να βρισκομαστε....η προταση δεν εχει φοβαμαι αναποκριση...
 
Μακάρι να βρισκόμαστε πλάκα όλοι μαζί μακάρι , ευτυχία θα ήτανε μεγάλη.
 
Οι αναρτήσεις με τους αριθμούς 887,1424 και 1474 δεν ανταποκρίνονται στο θησαυρό του μακαρίτη, ούτε από το 1ο ούτε από το 2ο μέρος. Γιατί συμβαίνει αυτό και πώς μπορούμε να βρούμε τις αναρτήσεις για την ταινία αυτή;
 
Οι αναρτήσεις με τους αριθμούς 887,1424 και 1474 δεν ανταποκρίνονται στο θησαυρό του μακαρίτη, ούτε από το 1ο ούτε από το 2ο μέρος. Γιατί συμβαίνει αυτό και πώς μπορούμε να βρούμε τις αναρτήσεις για την ταινία αυτή;

Παραπάνω έχει αναφερθεί προσωρινή λύση, μέχρι να αποκατασταθεί η λίστα καθώς απαιτεί αρκετή δουλειά. 
 
...ο διαχειριστης του παρόντος είχε παρατηρήσει οτι για τέτοιες συναντήσεις θα μας ανοίξει άλλο παράθυρο αλλά δεν έγινε κάτι σε αυτή την κατεύθυνση... καλή εβδομάδα
Πράγματι! Αλλά τελικά μου είναι κομματάκι δύσκολο από Θεσσαλονίκη που μένω να σας κανονίσω συνάντηση στην Αθήνα!!! 
Κάτι θα γίνει όμως...
 
Αρχες Φθινοπωρου θα κανονιστει μια συναντηση για καφεδακι και κουβεντα: ειτε γενικη του φορουμ, ειτε ειδικη μονο για τους ενδιαφερομενους του  "Που γυριστηκαν"

Περα απο το μπλα μπλα μπορουμε να συζητησουμε (αν συμφωνουν τα μελη της εδω παρεας) και που μπορει να παει αυτη η εργασια ωστε να γινει ακομα πιο χρηστικη για τον κοσμο.

Επισης μπορει να σχεδιαστει ενα μικρο τουρ ωστε αρχες του χρονου να μπορει να υπαρχει μια σχεδιασμενη βολτα πανω σε κλασσικα κινηματογραφικα "τοπωνυμια". Ο σχεδιασμος θελει κουβεντα ωστε να βγει μια καλη και ενδιαφερουσα διαδρομη, προσβασιμη για ολους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα παιδια

Βλέπω οτι δεν έχετε βρεί που είναι γυρισμένο το κοριτσι και το αλογο παρόλο που φαινονται γυρι΄σματα στο σχοινιά σημερα νομίζω βρήκα και το σπίτι που είναι τα περισσοτερα γυρίσματα!Θα προσπαθησω να βγαλω φωτο να παραπέμψω στην ομάδα!
Τα κτιριακά γυρίσματα από το "Κορίτσι και το άλογο" έχουν γίνει στην παλιά εξοχική κατοικία του Εμμανουήλ Μπενάκη, στη Λεωφόρο Σουλίου (Κάτω Σούλι). Επίσης κάποια ίσως έχουν γίνει και στο κτήμα Καμπά, αλλά αυτό δεν το ξέρω σίγουρα.

https://www.google.gr/maps/@38.1602248,24.0060867,3a,75y,295.59h,86.44t/data=!3m6!1e1!3m4!1sqrTo_ejwp_BCX7FGSBN2AQ!2e0!7i13312!8i6656
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα