Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Δύο μοντέρνοι γλεντζέδες και Ο Άνθρωπος Ρολόι είναι γυρισμένο στο ιδιο σπίτι που μάλλον πρέπει να είναι του Σταυρίδη όπως φαίνεται σε μια τελευταία του συνέντευξη.

Αυτό δείχνει να είναι στην Βάρκιζα αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω. Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος άλλος...….

Στιγμιότυπο οθόνης (219).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (218).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (217).png
 
Δύο μοντέρνοι γλεντζέδες και Ο Άνθρωπος Ρολόι είναι γυρισμένο στο ιδιο σπίτι που μάλλον πρέπει να είναι του Σταυρίδη όπως φαίνεται σε μια τελευταία του συνέντευξη.

Αυτό δείχνει να είναι στην Βάρκιζα αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω. Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος άλλος...….

Προβολή συνημμένου 180171Προβολή συνημμένου 180173Προβολή συνημμένου 180172
Πρεπει να είναι η οδος Αφροδίτης στην Βαρκιζα.........αλλα το σπιτι με μια προχειρη ματιά στα γρηγορα  δεν πρεπει να υπάρχει.
 
Ειχα σπιτι στην βαρκιζα απο 1976 εως 1982...θυμιζει Αφροφιτης η ανηφορα αλλα σε ποιο υψος δεν ξερω...θεωρω οτι εαν υπηρχε θα το ειχατε εντοπισει..δεν νομιζω να υφισταται
 
Δύο μοντέρνοι γλεντζέδες και Ο Άνθρωπος Ρολόι είναι γυρισμένο στο ιδιο σπίτι που μάλλον πρέπει να είναι του Σταυρίδη όπως φαίνεται σε μια τελευταία του συνέντευξη.

Αυτό δείχνει να είναι στην Βάρκιζα αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω. Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος άλλος...….
Αφροδίτης 48-50....περίπου....και Αθηνάς  ηταν το σπίτι και  δεν υπάρχει σήμερα.βαρκιζα 1.jpgβαρκιζα 2.jpg
 
ΜΠΡΑΒΟ ANTONOVAR !!!

Μεγάαααααλη αλλαγή.!! 

Η πρώτη οδος που έψαξα ηταν η Αφροδίτης αλλα δεν έβρισκα την πολυκατοικία απέναντι και μετα χάθηκα αλλού.

*Έχεις καμιά ιδέα για τον τζάκ τον καβαλάρη. μάλλον το εργοστάσιο που μας δείχνει στην αρχή δεν πρέπει να υπάρχει και αυτό.
 
ΜΠΡΑΒΟ ANTONOVAR !!!

Μεγάαααααλη αλλαγή.!! 

Η πρώτη οδος που έψαξα ηταν η Αφροδίτης αλλα δεν έβρισκα την πολυκατοικία απέναντι και μετα χάθηκα αλλού.

*Έχεις καμιά ιδέα για τον τζάκ τον καβαλάρη. μάλλον το εργοστάσιο που μας δείχνει στην αρχή δεν πρέπει να υπάρχει και αυτό.
ρε φίλε ....με συγχωρείς. άλλα είναι μια ταινία που δεν την έχω...αφενός .. και αφετέρου  κανά δυό φορές που την εχω πετύχει δεν εχω αντέξει   πάνω απο 5 λεπτά..Θεωρώ οτι  είναι απο τις πιο  ελεεινές  ελληνικές ταινίες...οπότε δεν εχω ασχοληθεί.....Αν θες βάλε καμμία φωτο απο  αυτό το εργοστάσιο που λες μπας και έχει κάτι  να πιαστούμε....  
 

1@makism[/USER] Το εργοστάσιο νομίζω ότι είναι ο Ατμοηλεκτρικός Σταθμός στο Νέο Φάληρο. Υπάρχει ακόμα ερειπωμένος Σολωμού & Φαληρέως. Από το Νέο Φάληρο, η πομπή, συνεχίζει προς το παλιό αεροδρόμιο του Ελληνικού, περνώντας μπροστά από τις παραλίες του Παλαιού Φαλήρου και του Αλίμου.

TZAK.jpg

 
ρε φίλε ....με συγχωρείς. άλλα είναι μια ταινία που δεν την έχω...αφενός .. και αφετέρου  κανά δυό φορές που την εχω πετύχει δεν εχω αντέξει   πάνω απο 5 λεπτά..Θεωρώ οτι  είναι απο τις πιο  ελεεινές  ελληνικές ταινίες...οπότε δεν εχω ασχοληθεί.....Αν θες βάλε καμμία φωτο απο  αυτό το εργοστάσιο που λες μπας και έχει κάτι  να πιαστούμε....  
Εχεις δικιο........ελεεινή ταινία, απλως μου έκανε εντυπωση η γειτονιά. Μου θύμιζε κάτι κοντά στον κολωνό στο ποτάμι γι αυτό και στάθηκα σε αυτή. 
 

1@makism[/USER] Το εργοστάσιο νομίζω ότι είναι ο Ατμοηλεκτρικός Σταθμός στο Νέο Φάληρο. Υπάρχει ακόμα ερειπωμένος Σολωμού & Φαληρέως. Από το Νέο Φάληρο, η πομπή, συνεχίζει προς το παλιό αεροδρόμιο του Ελληνικού, περνώντας μπροστά από τις παραλίες του Παλαιού Φαλήρου και του Αλίμου.

Προβολή συνημμένου 180216
Νιόβη αυτή η ταινία μεταφοράς  που φαινεται στην φωτό την εγχρωμη... νομιζω οτι .δεν εχει σχεση  με αυτό που δειχνεις με την φωτό του ΑΗΣ Φαλήρου....Μήπως αυτό το εργοστασιο ειναι απο τα εργοστασια λιπασματων  η τσιμεντων στην Δραπετσώνα.....?? 

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν νομίζω να ήταν το εργοστάσιο Λιπασμάτων... Πάντως υπήρχαν πολλά εργοστάσια τότε στην ευρύτερη περιοχή του Πειραιά, στον Ταύρο, στο Νέο Φάληρο... Θα βοηθούσε αν κάποιος αναγνώριζε την εκκλησία στη 2η φωτογραφία στο post 1428 του makism.

ch.jpg
 
η εκκλησία ειναι ο Αγιος Ευθύμιος στην .....Δραπετσώνα.......!!!!!!!!.........

edit συμπληρώνω και το εργοστασιο ηταν στην οδο Αριστοτελους στην Δραπετσώνα και η γειτονιά πρέπει να είναι στην οδο Παπαμαρκουοδος ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ.jpg

δρα.jpgπαπαμρκου.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NIOBH, antonovar  για δειτε  αυτό.

Το σπίτι πρέπει να ηταν στην οδο 25ης Μαρτίου 88;;;;

25ης Μαρτίου  88 (1).png25ης Μαρτίου  88 (2).png

Και η γειτονιά στη  οδο 25ης Μαρτίου;;;;

2 σψενεσ (2).png2 σψενεσ (1).png

τι λέτε;;;;;;;
 
NIOBH, antonovar  για δειτε  αυτό.

Το σπίτι πρέπει να ηταν στην οδο 25ης Μαρτίου 88;;;;

Και η γειτονιά στη  οδο 25ης Μαρτίου;;;;

τι λέτε;;;;;;;
Σωστός ..makism .εκει πρεπει να είναι !!!!!!
 
Έτσι είναι!!! Και το ερειπωμένο εργοστάσιο, είναι το πρώτο της ΑΓΕΤ Ηρακλής.

25.jpg

25-spiti.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΠΡΟΠΑΝΤΟΣ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ 1951

Ν.Ηλιόπουλος  Μ.Φωτόπουλος Α.Κυριακου Λ.Ορφανού

Προσωπικά μία ταινία  που εχει γυρισθεί  67 χρόνια πρίν  είναι μία μεγάλη πρόκληση ……όχι τόσο για να βρώ  τα  μέρη  που γυριστηκαν οι σκηνές….αλλά περισσότερο   για να μεταφερθώ ..νοητά  ..πίσω στον χρόνο. Και καθώς  η μηχανή του χρόνου δεν έχει εφευρεθεί ακόμα?…..το μόνο πράγμα που μπορεί να σε κάνει , εστω  θεατή,…σε ένα ταξίδι πισω  στο  χρόνο είναι μία πολύ παλιά ελληνική ταινία.

Η ταινία ξεκινάει δείχνοντας μία, εξαιρετικής αισθητικής ,εξοχική κατοικία ……σε μία ερημη περιοχή….την οποία διασχίζει κάποιος κεντρικός ασφαλτοστρωμένος δρόμος ..στον oποίο ή  βλέπουμε και ένα αστικό λεωφορείο.

Snapshot 1 (25-7-2018 8-31 πμ).pngSnapshot 8 (25-7-2018 8-59 πμ).pngSnapshot 9 (25-7-2018 9-00 πμ).png

Εφαγα αρκετό καιρό να προσδιορίσω την περιοχή…..και ..ήλπιζα να βρώ στο περίπου που μπορεί να υπήρχε αυτή η κατοικία θεωρώντας…ότι ..δεν υπήρχε περίπτωση να υπάρχει ακόμα ετσι όπως την βλέπουμε στην ταινία.Ευτυχώς διαψεύστηκα… αφού απεναντι από τον αριθμό 58 της Λ.Πεντέλης στα Βριλήσσια ….67 χρόνια μετά η όμορφη εξοχική μονοκατοικία υπάρχει ακόμη.ΛΠΕΝΤΕΛΗΣ 58.jpg

Πίσω της εχει κτιστεί κολλητά μια , παρόμοιας αρχιτεκτονικής, μονοκατοικία ,ο στενός ασφαλτοστρωμένος δρόμος εχει γίνει η Λ.Πεντέλης,τα άδεια και ερημα χωράφια εχουν γεμίσει πολυκατοικίες και καταστήματα……και σαν μία επιπλέον επιβεβαιωση….απεναντι της υπάρχει ακόμη άλλη μία ..μονοκατοικία  σχεδόν ίδια .έτσι όπως την βλέπουμε ..και στην ταινία.

ΛΠΕΝΤΕΛΗΣ 58 2.jpg

Στην συνεχεια της ταινίας οι δυο πρωταγωνιστές  συναντουν  τον Ρ.Αγγελίδη σε ένα  καφενεδακι  διπλα σε μία μεγάλη λεωφόρο.Είναι  η Λ.Αλεξάνδρας πριν αυτή πνιγεί από τις πολυκατοικίες .Το σημείο είναι απέναντι από την πάλαι ποτέ καφετέρια ΣΟΝΙΑ  και την οδό  Κ.ΣΧΙΝΑ  την οποία βλέπουμε στο τελος της σκηνής .ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ.jpg

ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ 3.jpgSnapshot 12 (25-7-2018 9-10 πμ).png

Επομενο σημείο το μέρος που ο Ηλιοπουλος με τον Φωτοπουλό μοιράζουν παγωτά στα παιδιά μπροστα σε καποιες  προσφυγικές κατοικιες.Βρισκόντουσαν εκεί που σήμερα είναι η κάθοδος  της  λεωφόρου Ευελπίδων ,τις εχουμε ξαναδεί στην ταινία οι Ασσοι των γηπέδων, και για την ταυτοποίηση μας βοηθάει η ιδια πολυκατοικία…που ενώ στους άσσους των γηπέδων είναι τελειωμένη….στήν ταινία  προπαντός ψυχραιμία ..είναι γιαπί.Επισης και το περιπτερο που υπαρχει επι της Ευελπίδων  μετα την γεωγραφική υπηρεσία παραμένει στο ιδιο σημείο όπως και στην ταινία.

Snapshot 15 (25-7-2018 9-13 πμ).png

Snapshot 13 (25-7-2018 9-12 πμ).pngΕΥΕΛΠΙΔΩΝ 7.jpg

Προς το τέλος της ταινίας όλους τους πρωταγωνιστές  της ταινίας τους βλέπουμε σε κάποιο νοσοκομείο…. Ηταν το πρωην νοσοκομείο Παπαδημητρίου (σημερινό Παρκο υγείας) στα Μελίσσια…

Snapshot 6 (25-7-2018 8-37 πμ).pngZAIMH PAPADHMHTRIOY 2.jpg

Η καγκελόπορτα στην είσοδο  από την οδο Α.Ζαιμη εχει αλλάξει αλλα τα καγκελάκια εκατερωθεν παραμενουν ίδια.

Τέλος  το  τότε ζαχαροπλαστείο του Παυλίδη στην πλατεία Αμερικής που αναφέρεται στους τίτλους της ταινίας.  Snapshot 7 (25-7-2018 8-39 πμ).pngΠΛ ΑΜΕΡΙΚΗΣ.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο!!!  antonovar πραγματικό ταξίδι στο χρόνο.

Μήπως έχεις βρει το σπίτι του Τζαναμπέτη;

Ερυθραία η Ηλιούπολη;

Στιγμιότυπο οθόνης (231).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (232).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (233).png

ΠΡΟΠΑΝΤΟΣ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ 1951

Προσωπικά μία ταινία  που εχει γυρισθεί  67 χρόνια πρίν  είναι μία μεγάλη πρόκληση ……όχι τόσο για να βρώ  τα  μέρη  που γυριστηκαν οι σκηνές….αλλά περισσότερο   για να μεταφερθώ ..νοητά  ..πίσω στον χρόνο. Και καθώς  η μηχανή του χρόνου δεν έχει εφευρεθεί ακόμα?…..το μόνο πράγμα που μπορεί να σε κάνει , εστω  θεατή,…σε ένα ταξίδι πισω  στο  χρόνο είναι μία πολύ παλιά ελληνική ταινία.
 
Γνωρίζει κάποιος που είναι το παρακάτω υπερυψωμένο σπίτι; πολύ trendy για το 1971 από την ταινια ο Αρχιψεύταρος. Άλλα γυρισματα εχουν γινει στο Ψυχικό.

Ο Αρχιψεύταρος (2).pngΟ Αρχιψεύταρος (1).pngΟ Αρχιψεύταρος (3).png
 
Γνωρίζει κάποιος που είναι το παρακάτω υπερυψωμένο σπίτι; πολύ trendy για το 1971 από την ταινια ο Αρχιψεύταρος. Άλλα γυρισματα εχουν γινει στο Ψυχικό.

Προβολή συνημμένου 180370
Ειναι Αριστοτέλη Βαλαωρίτου 20 στην πολιτεία....Εχει αλλάξει το πάνω μέρος....αλλα αυτες οι μοντέρνες κολώνες στηριξης στο ισογειο υπαρχουν ακόμαΠΟΛΙΤΕΙΑ.jpgΠΟΛΙΤΕΙΑ 2.jpg

Για το σπιτι του Τζαναμπετη.....makism...ξέρω γω....για Ηλιουπολη δεν μου κάνει.....αλλα Ερυθραία....Μαρούσι η Πευκη............η καμμία Αγια Παρασκευη - Χολαργό.......τι να πώ ......Το χω ξαναγραψει........αυτο το σπιτι μαζί με το σπιτι της ταινιας ενας Τρελλός Γλεντζες...και το  σπίτι του Γκιωνάκη στα τρια Λιονταράκια.....ενω φαινομενικα φαίνονται ευκολη υπόθεση...τα χω βρει μπαστούνια.........Εσχάτως τα εχω βρει "μπαστούνια"  και με την ψαραγορα στην ταινία της Βουγιουκλάκη στο πιο Λαμπρό αστέρι.....που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ στην Παχη....ουτε στο προαύλιο του στουντιο alpha.
 
θα τα βρουμε όλα antonovar. «Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο…»

 η κρεβατομουρμούρα μοιάζει να είναι Ευριπίδου 9 Χολαργός.

η ψαραγορά φαίνεται πολύ πρόχειρη. δεν ξερω αν είναι αληθής θα το κοιτάξω .

*έσκισες με το σπίτι του αρχιψευταρου…….

Για το σπιτι του Τζαναμπετη.....makism...ξέρω γω....για Ηλιουπολη δεν μου κάνει.....αλλα Ερυθραία....Μαρούσι η Πευκη............η καμμία Αγια Παρασκευη - Χολαργό.......τι να πώ ......Το χω ξαναγραψει........αυτο το σπιτι μαζί με το σπιτι της ταινιας ενας Τρελλός Γλεντζες...και το  σπίτι του Γκιωνάκη στα τρια Λιονταράκια.....ενω φαινομενικα φαίνονται ευκολη υπόθεση...τα χω βρει μπαστούνια.........Εσχάτως τα εχω βρει "μπαστούνια"  και με την ψαραγορα στην ταινία της Βουγιουκλάκη στο πιο Λαμπρό αστέρι.....που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ στην Παχη....ουτε στο προαύλιο του στουντιο alpha.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
γνωρίζει κανείς την γειτονιά από την αρχή της ταινίας Ξύπνα κορόιδο;

ξυπνα κοροιδο (4).png

ξυπνα κοροιδο (1).pngξυπνα κοροιδο (3).png
 
Πίσω
Μπλουζα