Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Γνωρίζει κανείς την πλατεία στην ταινία Η Μουσίτσα;
 
makism είπε:
Γνωρίζει κανείς την πλατεία στην ταινία Η Μουσίτσα;
Αν μιλας για την πλατεία που πινει καφέ με τον Στολιγκα makism είναι η πλατεία Βικτωρίας.
 
Μιας πεντάρας νιάτα (1967)

το σπίτι Στεφανίδου - Ληναίου - Φωτίου ευρέθη

006.jpg

σε λίγο εκτενές φωτορεπορτάζ

συνέχεια από το #73

το σπίτι λοιπόν είναι ακριβώς εδώ : 37.940840, 23.746743

Θάσου 7 - Ηλιούπολη 163 46

Το σπίτι είναι σαν τότε χωρίς φυσικά τον κήπο του, στο νούμερο 7

Επίσης το σπίτι στην κορυφή του λόφου, ατόφιο

Δε φαίνεται η θαυμάσια πόρτα, αλλά αν πάει κάποιος να φωτογραφήσει είμαι σίγουρος ότι θα τη βρει

008.jpg

και τα δύο φωτογραφικά map

http://oi64.tinypic.com/bea7w4.jpg

http://oi67.tinypic.com/29bzhh0.jpg

bea7w4.jpg

29bzhh0.jpg

admin please ανέβασέ τα να μη χαθούν

antonovar, μια και είσαι από την Ηλιούπολη,

θέλω σχολιασμό για την απόσταση του σπιτιού από την Εκκλησία,

την πλατεία Υμητού και το καφενείο που μας είπε ο makism στο #73

004.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο antonovar και ελεγα τη μου θυμιζει. Ειχα σκασει γιατι ημουν σιγουροσ ότι εχω κατσει σε αυτην την πλατεια πολλεσ φορεσ.

Αφιερομενοι σε εσενα που το βρηκεσ

Η Μουσίτσα (1959)

Τα εσπερινά νέα είναι στην οδό Πλ. Βικτώριας 10

1.jpg

Πίσω από την Αλίκη είναι η Πλ. Βικτώριας και 3ης Σεπτεμβρίου

2,1.jpg

το καφέ στην Πλ. Βικτώριας

3,1.jpg

Το σπίτι του Μπάρκουλη στην οδό 3ης Σεπτεμβρίου 97

4 (4).jpg

και η εφημερίδα η Αληθεια που δουλεύει ο Μπάρκουλης είναι στην 3ης Σεπτεμβρίου 131

4 (4).jpg

απέναντι φαίνεται και η Εθνική Τράπεζα.

5 (5).jpg

Επίσης πίσω από την Αλίκη είναι η οδόσ Αριστοτέλους και Πλ. Βικτώριας

6 (3).jpg

antonovar είπε:
Αν μιλας για την πλατεία που πινει καφέ με τον Στολιγκα makism είναι η πλατεία Βικτωρίας.
1,1.jpg

2.jpg

3.jpg

4 (1).jpg

4 (2).jpg

4 (3).jpg

5 (1).jpg

5 (2).jpg

6 (1).jpg
 
Teacher είπε:
Μιας πεντάρας νιάτα (1967)
το σπίτι Στεφανίδου - Ληναίου - Φωτίου ευρέθη

Προβολή συνημμένου 145125 Προβολή συνημμένου 145126

σε λίγο εκτενές φωτορεπορτάζ

συνέχεια από το #73

το σπίτι λοιπόν είναι ακριβώς εδώ : 37.940840, 23.746743

Θάσου 7 - Ηλιούπολη 163 46

Το σπίτι είναι σαν τότε χωρίς φυσικά τον κήπο του, στο νούμερο 7

Επίσης το σπίτι στην κορυφή του λόφου, ατόφιο

Δε φαίνεται η θαυμάσια πόρτα, αλλά αν πάει κάποιος να φωτογραφήσει είμαι σίγουρος ότι θα τη βρει

Προβολή συνημμένου 145130

και τα δύο φωτογραφικά map

http://oi64.tinypic.com/bea7w4.jpg

http://oi67.tinypic.com/29bzhh0.jpg

admin please ανέβασέ τα να μη χαθούν

antonovar, μια και είσαι από την Ηλιούπολη,

θέλω σχολιασμό για την απόσταση του σπιτιού από την Εκκλησία,

την πλατεία Υμητού και το καφενείο που μας είπε ο makism στο #73
:frypan: :frypan: :frypan: Αυτά είναι για μένα και αυτα :bow: :bow: :bow: :bow: είναι για σένα

Λοιπον Αυτή η οδος Θάσου είναι πολυ κοντά στο πατρικό μου και κάθετη στον δρόμο(Μυκόνου) του σχολείου που πήγαιναν πέρυσι τα παιδιά μου.Δηλαδή περισυ περναγα απο δίπλα της. Ευτυχώς για την ψυχική μου υγεία ισως να μην εχει τύχει ποτε να διασχίσω την Θάσου. Στις προ google εποχες που οτι εψάχνα, και φανταζομαι και οι περισσότεροι, το εψαχνα βασιζόμενος στα βουνά ,τις πλαγιες,τις εκκλησίες τις κολώνες και τις πλατείες οταν προσπαθούσα να βρώ αυτό τον δρόμο με βάση την θέση που φαίνεται ο Υμηττος στο background ημουνα σχεδόν βεβαιος οτι είναι πιο ψηλα στην Ηλιούπολη.Προχθες που μας ξαναθύμησε ο makism την ταινία....με ξανάβαλε στο τρυπάκι να ξανασχοληθώ.......αλλα για να'μαι ειλικρινής ούτε μια στο εκατομυριο ..εψαχνα προς τα εκεί.Και αυτό για δύο λογους

Πρώτον γιατι η κλιση του δρόμου στην ταινία φαινεται πολυ πιο μικρή απο την κλιση που πραγματικα εχει αυτός ο δρόμος και δευτερον γιατι απο εκεί που είναι το σπιτι μεχρι τις πλαγιες του Υμηττου μεσολαβούν αρκετα λοφάκια που υπεθετα οτι αν ηταν προς αυτή την μεριά θα έπρεπε να φαίνονται πίσω τους ειδικά στην σκηνή που ο Γαβριηλίδης και η Στεφανίδου βγαίνουν να συζητήσουν στην αυλη του σπιτιου ,οταν μαλιστα τότε δεν υπήρχαν οι πολυκατοικίες που υπαρχουν σημερα.

Τώρα για την αποσταση Πλατείας Υμηττου - Κοιμησης Θεοτόκου- και Θάσου είναι τρεις σχετικά(δηλαδή με το αυτοκινητο) κοντινες αποστασεις αλλα σε καμμία περιπτωση δεν μπορουσαν να γυρισουν την μία σκηνή και μετα να πηγαιναν λιγο πιο κάτω οι ηθοποιοι και το συνεργείο και να γυριζαν την αλλη, οπως ας πουμε για παραδειγμα στον Πύρετό που μπορεί να γυριζαν μία σκηνη στην Πλαστήρα και μετα με το ποδι να πηγαιναν στην Μποτσαρη και να γυριζαν μία αλλη.

Πάντως δασκαλε και πάλι εγραψες και ειλικρινα απο μερίας μου σε ευχαριστώ .....
 
Antonovar, νομιζω οτι την εξέδρα της FF την βλέπουμε και στην "Υπολοχαγό Νατάσσα"...


Βλέπουμε τον Σπύρο Καλογήρου να πηδαει μια μάντρα και να μπαινει σε μια αυλή οπου απο πάνω του, ο ήλιος, ρίχνει σκια και φαίνεται η ίδια τετραγωνη εξεδρα που βλεπουμε στο "Ξένοιαστο Παλαβιάρη" που είχες βαλει στο post 32


δ.JPG (Υπολοχαγός Νατάσσα)

 


Στιγμιότυπο 3 (28-9-2015 11-27 πμ).jpg (οι φωτό σου απο τον Ξενοιαστο Παλαβιάρη)

 


Λες η εν λόγω σκηνή του Καλογήρου στην Υπολοχαγο Νατάσσα να γυριστηκε στο ίδιο σημειο που γυριστηκε και η σκηνή με τον Βεγγο στον Παλαβιάρη???

α.JPG

β.JPG

Στιγμιότυπο 1 (28-9-2015 11-09 πμ).jpg
 
Πολύ σωστα..... :award: :award: :award: ..η αγαπημενη μας εξεδρα..... δίπλα στον αγαπημενο μας μαντροτοιχο ...στους αγαπημένους μας Αγίους Αναργύρους :D και ναι το ματι σου σωστά το καταλαβε ...ειναι γυρισμενη στο ιδιο σημειο που εχουν γυρισθει οι ταινιες που ειπες αλλα και καμμια δεκαριά άλλες.
 
Και το σημαντικό είναι το εξης στην εν λόγω φωτο της Νατάσσας: Σύμφωνα με το σενάριο, η μάντρα που πηδάει ο Καλογήρου ειναι...στα Σπάτα!

Ειναι η σκηνή στα Σπάτα όπου οι μελλοντικοί νεόνυμφοι τρεχουν με την αμαξα να ξεφύγουν απο το Γερμανό Μαξ, περιπλανιόνται στους δρόμους των Σπάτων και ξεφευγουν καταλήγοντας στην εκκλησία για να παντρευτούν. Περιπλανόμενος και ο Καλογήρου στους δρόμους των Σπάτων (τους οποιους όντως βλεπουμε στην ταινία) ξαφνικά βλέπει την μάντρα!! Και έτσι ενω τρεχει στους δρομους των Σπατων, καβαλαει μια μαντρα...στους Αγ. Αναργύρους!!

:burn::burn::burn::burn:
 
Δυστυχώς Teacher ως ειδικός στις πόρτες σε ενημερώνω ότι η πόρτα έχει αλλαχτεί.

Εντωμεταξύ νυχτώνει και γρήγορα και δεν πρόλαβα την μέρα για να φανεί καλύτερα στην φωτογραφία.

20151106_220745.jpg

Teacher είπε:
Μιας πεντάρας νιάτα (1967)

Δε φαίνεται η θαυμάσια πόρτα, αλλά αν πάει κάποιος να φωτογραφήσει είμαι σίγουρος ότι θα τη βρει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπολοχαγός Νατάσσα.

hannele ανεβάζω μερικές φωτό από τα Σπάτα. Ίσως κάποιους να τους ενδιαφέρει.

Το πλάνο που πάνε με την άμαξα στην εκκλησία, είναι στην οδό Παπαδόπουλου

1 (1).jpg

το κυνηγητό έγινε στην οδό Βύρωνος

Screenshot 2015-11-07 09.53.12.jpg

Η άμαξα στρίβει από την Αισχύλου στην Μυκηναϊκών Τάφων

3 (1).jpg

Το σπίτι που συλλαμβάνουν τους πατριώτες είναι στην οδό Μυκηναϊκών Τάφων 57, αλλά το θυμίζει μόνο η εξώπορτα.

4 (3).jpg

Για να ξεφύγουν γυρίζουν την άμαξα προς την Αισχύλου στην Μυκηναϊκών Τάφων

5 (3).jpg

και φεύγει κατά την οδο Αισχύλου και Ηρακλείου

6 (3).jpg

γνωρίζει κάποιος έναν τρόπο να ανεβάζω όλες τις φωτο μαζί και όχι μια-μια;

hannele είπε:
Και το σημαντικό είναι το εξης στην εν λόγω φωτο της Νατάσσας: Σύμφωνα με το σενάριο, η μάντρα που πηδάει ο Καλογήρου ειναι...στα Σπάτα! Ειναι η σκηνή στα Σπάτα όπου οι μελλοντικοί νεόνυμφοι τρεχουν με την αμαξα να ξεφύγουν απο το Γερμανό Μαξ, περιπλανιόνται στους δρόμους των Σπάτων και ξεφευγουν καταλήγοντας στην εκκλησία για να παντρευτούν. Περιπλανόμενος και ο Καλογήρου στους δρόμους των Σπάτων (τους οποιους όντως βλεπουμε στην ταινία) ξαφνικά βλέπει την μάντρα!! Και έτσι ενω τρεχει στους δρομους των Σπατων, καβαλαει μια μαντρα...στους Αγ. Αναργύρους!!
1 (2).jpg

1 (3).jpg

1 (4).jpg

1 (5).jpg

1 (7).jpg

2 (1).jpg

2 (2).jpg

2 (3).jpg

3 (2).jpg

4 (1).jpg

4 (2).jpg

5 (1).jpg

5 (2).jpg

6 (1).jpg

6 (2).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Υπολοχαγός Νατάσσα.hannele ανεβάζω μερικές φωτό από τα Σπάτα. Ίσως κάποιους να τους ενδιαφέρει.
makism :thumbup: :award: :beer:

Eισαι στο μυαλό μου!! Ειχα σκοπο αυτές τις ημερες, να ανεβάσω την συγκεκριμένη τοποθεσία και με πρόλαβες!!

Υπολοχαγός Νατάσσα....συνεχεια..

Συμπληρώνω τα τελευταία -αν και ειναι γνωστά-, απλα για να υπάρχουν και αυτά

Σιδηροδρομικος σταθμός Αλιάρτου - ο σταθμος που φτάνει η Νατάσσα

αλιαρτος σταθμος.jpg

Βοιωτικός Κηφισός - το ποτάμι που η Νατάσσα συνάντησε την τυφλή γύφτισσα και τον Ορέστη για πρώτη φορά αλλα και το σημειο που γυριστηκε η τελευταία σκηνή με τον μνημειο του Ορέστη και ξαναβρήκε το γιο της

χωρίς τίτλο.JPG

Νομίζω οτι την εξαντλήσαμε και αυτήν την ταινία...λειπει κατι άλλο?? :confused:

χωρίς τίτλο.JPG

βοιωτικος κηφισός.JPG

χωρίς τίτλο.JPG
 
makism είπε:
Δυστυχώς Teacher ως ειδικός στις πόρτες σε ενημερώνω ότι η πόρτα έχει αλλαχτεί.Εντωμεταξύ νυχτώνει και γρήγορα και δεν πρόλαβα την μέρα για να φανεί καλύτερα στην φωτογραφία.

Προβολή συνημμένου 145296
Μήπως είναι καμιά καγκελόπορτα που τη βάλανε για να αποτρέψουνε ληστές και από πίσω είνια η κανονική ?

Αν ξαναπάς μέρα βγάλε και το τοιχάκι που καθόντουσαν Στεφανίδου και Γαβριηλίδης

Συγκίνηση ούτως ή άλλως
 
hannele είπε:
Οσο αφορα το Ξύλο βγηκε απο το Παραδεισο, ομοιως εχουμε ενα ντεκόρ γραφειων, διαδρομων και αιθουσων μεσα στο στούντιο. Δεν έχω μπει στο εσωτερικό του Κολλεγίου Αθηνων, και ετσι δεν γνωρίζω αν το ντεκορ που φτιαχτηκε για τις αναγκες της ταινιας ειναι πανομοιότυπο με το εσωτερικό του σχολείου. Ομως ΟΛΟ το εσωτερικο του σχολείου ήταν ντεκορ , το ειχε πει αλλωστε και ο ιδιος ο Αλεκος ο Σακελλαριος πολλακις (εχει καταγραφει και σε βιβλια κλπ) και μαλιστα ειναι χαρακτηριστικό το περιστατικό που μια μερα στο γυρισμα, μετα απο διαφωνία με την Αλικη, απο τα νευρα του εφυγε απο τη μια μερια του σκηνικού και βγηκε απο την αλλη! τρυπησε δηλαδη τον χαρτινο τοιχο της ταξης και περασε μεσα απο αυτόν! ομοιως και ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ, εκλεισε με δυναμη την χαρτινη πορτα της αιθουσας με αποτελεσμα να του μείνει στο χέρι...χαχαχαχαχα...
Μια φωτογραφία που εδωσε η FF στην δημοσιότητα μεσα απο την επισημη ιστοσελίδα της, επιβεβαιωνει αυτό που ελεγα σε παλαιότερο post, οτι το εσωτερικο των αιθουσων του σχολείου στο "Ξύλο βγήκε απο τον Παράδεισο" ήταν ντεκορ στο στουντιο, και οχι οι αληθινες αιθουσες του σχολειου.

Βλέπουμε λοιπον τη σκηνή, οπου ο γυμναστής Γκίκας (Ορέστης Μακρής) ρωτάει τον υποψηφιο καθηγητη Φλωρά (Δημήτρη Παπαμιχαήλ) αν το παραγγελμα που εδωσε ήταν αναταση ή επίκυψη. Υποτίθεται λοιπον οτι ο Γκίκας ειναι στο προαύλιο του σχολείου και ο Φλωράς κοιταζει απο το γραφειο των καθηγητων.

Και ομως...ιδου! το παραθυρο του γραφειου των καθηγητων, δεν ήταν οντως καποιο αληθινο παραθυρο στο Κολλεγιο Αθηνων, αλλα ντεκορ στο στουντιο!!

Διακρίνονται πίσω απο τον Ορεστη Μακρή, τα ξύλινα δοκάρια που στηρίχτηκε πάνω ο ψευτικος τοιχος, αλλα και πάνω απο το κεφαλι του Δημήτρη Παπαμιχαήλ καθως δεν υπάρχει..ταβάνι!!

ξυλο.jpg

Το ίδιο εχουμε και στην ταινία "Η δασκάλα με τα ξανθά μαλλιά" οπου και εκει βλεπουμε το σημειο οπου τελειώνει ο ψευτικος τοιχος καθως και το σπιτιο του Παπαμιχαήλ στη ταινια, ηταν και αυτο ντεκορ στο στουντιο

δασκαλα.jpg
 
Εγω παιδια παρακολουθω το θεμα απο αποσταση γιατι ειμαι αχρηστος, σε αυτα τα θεματα δεν το εχω ρε παιδι μου!!! και εχω μεινει αναυδος ........σας ευχαριστω πολυ αυτο τουλαχιστον πρεπει να το πω και μπορω να το κανω .Συνεχιστε ετσι μπραβο!!!
 
Στο παράθυρο με τον Παπαμιχαήλ δεν θα το πίστευα αν δεν έβλεπα την φώτο. Δεν περίμενα ότι το 60 θα υπήρχαν σκηνικά λιθοδομής τόσο αληθοφανή. Μπράβο στον σκηνογράφο και τους τεχνίτες.
 
Το εσωτερικό του σπιτιού της Ζωής Λάσκαρη στο Λονδίνο στην ταινία "Μαριχουάνα στοπ"

χωρίς τίτλο.JPG

ειναι το εσωτερικό του σπιτιού του Νίκου Γαλανού στην ταινία "Ενα αστείο κορίτσι"

χωρίς τίτλο1.JPG

φυσικά ντεκόρ στο στούντιο της ΦΦ στα Σπάτα...

χωρίς τίτλο2.JPG
 
Έγκλημα Στα Παρασκήνια (1960) - Ντίνος Κατσουρίδης

Δύο καταπληκτικά νεοκλασσικά σπίτια σε μια πολύ ωραία περιοχή

που διατηρεί ένα μεγάλο ποσοστό του χρώματος εκείνης της εποχής

το σπίτι του Αλεξνδράκη στην οδό Μονής Πετράκη 4 (4 και τότε)

37.977983, 23.750754

001.jpg

και το δεύτερο στην οδό Βασ. Γεωργίου 15 (τότε 55)

37.973000, 23.742339

002.jpg

και το διπλανό του

008.jpg

και επίσης και το απέναντι νεοκλασσικό

013.jpg

Επίσης πολύ ενδιαφέρον ότι στην αρχή της ταινίας έχουμε άλλη μια εμφάνιση

για τη Χίου 53 και τα γραφεία του Φίνου τα οποία εμφανίζονται ως Θέατρο Γκλόρια

παρά το γεγονός ότι η ταινία είνια παραγωγή "Δαμασκηνός Μιχαηλίδης"

Xiou55_01.jpg

Το πιο πιθανό είναι όλο το σκηνικό των παρασκηνίων της ταινίας να είναι τα πραγματικά

παρασκήνια των studios και των γραφείων του Φίνου στην Χίου 53

Με αυτή την έννοια νομίζω ότι είναι η μοναδική ταινία που έχουμε εντοπίσει

και στην οποία φαίνεται το εσωτερικό της Χίου

016.jpg

006.jpg

007.jpg

003.jpg

009.jpg

010.jpg

011.jpg

012.jpg

004.jpg

005.jpg

014.jpg

015.jpg
 
Υπάρχει περίπτωση και στο "Ορατότης μηδέν" να βλέπουμε τα εσωτερικά της οδού Χίου. Το συγκεκριμένο διάδρομο δίπλα στο οίκημα, τον βλέπουμε σίγουρα, το θέμα είναι αν σε κάποιες σκηνές που ο Κούρκουλος βγαίνει στο παράθυρο, είναι στο ίδιο οίκημα.
 
Και η εισοδος της κλινικής "Αγιος Παντελεήμων" στη ταινία "Η χαρτοπαίχτρα" ειναι η εισοδος της ΦΦ στην οδο Χιου

χωρίς τίτλο.JPG

χωρίς τίτλο1.JPG
 
Καλά, βγάλανε το σιδερένιο σήμα της Finos; Μέχρι πριν από μερικά χρόνια ήταν εκεί. Η φωτογραφία του Instant λέει ότι είναι από τον Αύγουστο του 2014...
 
Πίσω
Μπλουζα