Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Βάλτο hannele. Για ένα μικρό off topic δε χάλασε και ο κόσμος :)
 
Η εκκλησία στο τέλος της ταινιας "Δυο μάγγες του Πειραιά" είναι ο Αγιος Βασίλειος

Άγιος Βασίλειος Πειραιά.jpg

Και το off topic, αν και μπορει να χρησιμευσει σε ταινία, ολο και καποιες σκηνές θα εχουν γυριστεί και εκεί :cool:

Αγιος Νείλος, οδος Αντωνίου Θεοχάρη λίγο πριν τη γωνία με την Σπυρίδωνος Τρικούπη

χωρίς τίτλο.JPG

Για να είμαστε τυπικοι, η εν λόγω φωτο του Δ.Π. απο τα παιδικά του χρόνια κυκλοφορεί ευρέως και στο διαδίκτυο, βάζω για το τυπικό μια σελιδα

1.JPG

2.JPG

παπαμιχαηλ.jpg
 
Νομίζω φίλοι μου πως έχω το σπίτι από τα χτυποκάρδια...!!

πώς τo βλέπετε ? λέτε ?

http://oi66.tinypic.com/iqm144.jpg

(admin please embed it)

iqm144.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορίτσια στον ήλιο (1968)


έχουμε ξανά αναφερθεί απλά συμπληρώνω και μερικές φωτό για να την έχουμε στο αρχείο .

ακριβές σημείο που γυρίστηκαν είναι το χωριό Μπατσί


2 (1).jpg

Στο μαύρο βελάκι είναι η φυλακή που είναι ο Βόγλης, στο κίτρινο είναι τα ψιλικά που ψωνισε η Ανν και δίπλα στο κόκκινο αγοράζει παγωτά.

3 (2).jpg

Το ξενοδοχείο στην Αθήνα είναι το σημερινό Athens Cypria Hotel (τότε Διομεία ) στήν Διομείας 5.

4 (1).jpg

1 (1).jpg

1 (2).jpg

1 (3).jpg

2 (2).jpg

3 (1).jpg

3 (3).jpg

3.jpg

4 (2).jpg

4 (3).jpg
 
Teacher είπε:
Νομίζω φίλοι μου πως έχω το σπίτι από τα χτυποκάρδια...!!

πώς τo βλέπετε ? λέτε ?

Δάσκαλε, τι λες τώρα!!!!! τι λες τώρα!!!!!

:bow: :cheers:

Πες μας, μη μας αφήνεις σε αγωνία!!!! δωσε μας στιγμα και πληροφορίες...
 
"Χτυποκάρδια στο θρανίο" - 1963

ανεβάζω τρεις φωτογραφίες της περιοχής

που επεξηγούν τη συμφωνία με τη μοναδική

σκηνή της ταινίας

http://oi66.tinypic.com/vxdend.jpg

http://oi63.tinypic.com/wbs5d2.jpg

http://oi64.tinypic.com/2rqdsh4.jpg

(παρακαλώ πάλι τον admin να τις ενσωματώσει)

13.jpg

πιστεύω ότι το σπίτι ήταν σε αυτό το σημείο

ακριβώς

Δεξαμενής 11

Κηφισιά 145 63

38.084235, 23.834473

πιστεύω ότι ήταν στο μεσοδιάστημα ανάμεσα

στα δύο σπίτια που έχω σημειώσει με τις μάσκες

τα υπόλοιπα σπίτια που φαίνοται στη σκηνή

ταιριάζουν όλα όσα φαίνονται, καθώς και το πάρκο,

καθώς και τα βουνά στο βάθος, τα οποία φυσικά είναι μοντάζ

στην εικόνα που ανέβασα,

από κάποιο άλλο κοντινό σημείο όπου φαίνονται

καθαρά και τα οποία θα φαινόντουσαν έτσι ακριβώς

αν δεν ήταν τα σπίτια και τα δέντρα

Να σας πω ότι το αποτέλεσμα είναι έρευνα 5 μηνών

και έχω καταλήξει μετά από πολλές ώρες μελέτης.

Ήταν εξαιρετικά δύσκολο.

Το κατατάσσω ως το πιο δύσκολο,

μαζί με το σπίτι της οικογένειας Χωραφά,

το σπίτι Καραγιάννη-Καρατζόπουλου,

καθώς και το σπίτι της Σωφερίνας.

Αυτό που θα ήθελα από κάποιον που μπορεί να φτάσει εκεί

και φυσικά αν μπορεί να τραβήξει φωτογραφίες (γιατί και

αυτό είναι πολύ δύσκολο) είναι να πάρει φωτογραφία το σπίτι

Νο1 από το σημείο που έχω βάλει το κόκκινο βέλος και έτσι

ώστε να φαίνεται καλά.

Για να αντιληφθείτε τον χώρο, τη διαφορά υψομέτρου και το λοφάκι πίσω

δείτε το με google earth

11.jpg

12.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
 


"Χτυποκάρδια στο θρανίο" - 1963


πιστεύω ότι το σπίτι ήταν σε αυτό το σημείο ακριβώς

Δεξαμενής 11

Κηφισιά 145 63

38.084235, 23.834473

πιστεύω ότι ήταν στο μεσοδιάστημα ανάμεσα

στα δύο σπίτια που έχω σημειώσει με τις μάσκες

Να σας πω ότι το αποτέλεσμα είναι έρευνα 5 μηνών

και έχω καταλήξει μετά από πολλές ώρες μελέτης.

Ήταν εξαιρετικά δύσκολο.

Το κατατάσσω ως το πιο δύσκολο,

μαζί με το σπίτι της οικογένειας Χωραφά,

το σπίτι Καραγιάννη-Καρατζόπουλου,

καθώς και το σπίτι της Σωφερίνας.
teacher :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Πρώτα απο ολα, πολλα μπράβο και συγχαρητήρια!!! Οντως ειναι απο τα δυσκολοτερα σπιτια, 1 χρονο σχεδον το ψαχνουμε και άκρη δεν ειχαμε βρει, αν δεν εβρισκες τωρα εσύ σημεια που ταιριάζουν.

Εχω ομως 2 απορίες:

1) Λες "ήταν στο μεσοδιάστημα ανάμεσα στα δύο σπίτια με τις μάσκες"...δηλαδη δεν υπάρχει πλεον αυτό το σπιτι??? ή απο τις ανακαίνισεις που εχουν γινει δεν αναγνωρίζεται??????

2) Πιστεύεις οτι μπορει να ήταν το ίδιο σπιτι με αυτό της φίλης της και απλα το βλεπουμε απο αλλη οπτική γωνία?????
 
hannele είπε:
teacher :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:
Πρώτα απο ολα, πολλα μπράβο και συγχαρητήρια!!! Οντως ειναι απο τα δυσκολοτερα σπιτια, 1 χρονο σχεδον το ψαχνουμε και άκρη δεν ειχαμε βρει, αν δεν εβρισκες τωρα εσύ σημεια που ταιριάζουν.

Εχω ομως 2 απορίες:

1) Λες "ήταν στο μεσοδιάστημα ανάμεσα στα δύο σπίτια με τις μάσκες"...δηλαδη δεν υπάρχει πλεον αυτό το σπιτι??? ή απο τις ανακαίνισεις που εχουν γινει δεν αναγνωρίζεται??????

2) Πιστεύεις οτι μπορει να ήταν το ίδιο σπιτι με αυτό της φίλης της και απλα το βλεπουμε απο αλλη οπτική γωνία?????

πιστεύω Hannele ότι είναι το πάνω σπίτι με ανακαινίσεις και αλλαγές στην αυλή η οποία ήταν κλιμακωτή και την οποία έχουν "φάει" τα δύο σπίτια που βρίσκονται

το ένα στο πλάι και γωνία και το άλλο το πιο χαμηλό στο οποίο έχω βάλει τη δεύτερη μάσκα και το οποίο είναι στη θέση της αυλής όπου γυρίζεται η σκηνή

που είναι πλέον καθιστή η Αλίκη

Έχω άποψη το πώς πρεπει να ήταν και έχω έτοιμο και ένα σχέδιο το οποίο κάποια στιγμή αφού το τελειώσω θα το ανεβάσω
 
Teacher το σπίτι της Αλίκης η των συμμαθητριών;

της Αλίκης το έχουμε βρει στην Εκάλη, που είναι το ιδιο και στο Η Ψεύτρα σωστά;

Screenshot 2015-12-22 06.19.27.jpg

Teacher είπε:
"Χτυποκάρδια στο θρανίο" - 1963
Screenshot 2015-12-22 06.19.01.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Teacher το σπίτι της Αλίκης η των συμμαθητριών; της Αλίκης το έχουμε βρει στην Εκάλη, που είναι το ιδιο και στο Η Ψεύτρα σωστά;

Προβολή συνημμένου 148728Προβολή συνημμένου 148729
makism η εισοδος του σπιτιου της Εκάλης, ειναι το σπιτι που υποτιθεται ως παντρεμένη ζούσε εκει με το γιατρό...

το σπιτι που λεει ο teacher, ειναι το σπιτι της ως ανύπαντρη που ζούσε με τους γονεις της...

η εισοδος ομως του σπιτιού της φιλης της (η 2η φωτο) πιθανότατα ειναι το ιδιο σπιτι με το σπιτι που ζούσε ως ανύπαντρη (αυτο που βρηκε ο teacher), απλά το βλέπουμε απο αλλη οπτική γωνία...
 
"Χτυποκάρδια στο θρανίο" - 1963

 


Πατρικό εξωτερική σκηνή : Δεξαμενής 11 - Κηφισιά 145 63 - 38.084235, 23.834473

Πατρικό σκηνή με γιατρό : Studio ALPHA

Παντρεμένη όταν βγαίνει βράδυ : σπίτι ψεύτρας - Εκάλη

Παντρεμένη, σκηνή πριν φύγει (που τσουλάει από σκάλες, σκηνή με γούνα, με συμμαθήτρια κλπ κλπ) : δεν το έχουμε βρει ακόμα (πιστεύω συνδυασμός με studio ALPHA) - πιθανώς σε κάποια πλάνα ίδιο με σπίτι συμμαθητριών (και έχω ένα πολύ σημαντικό στοιχείο για αυτό)

Σπίτι συμμαθητριών : μια flat μονοκατοικία που δεν έχουμε βρει ακόμα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
"Χτυποκάρδια στο θρανίο" - 1963
Παντρεμένη, σκηνή πριν φύγει (που τσουλάει από σκάλες, σκηνή με γούνα, με συμμαθήτρια κλπ κλπ) : δεν το έχουμε βρει ακόμα (πιστεύω συνδυασμός με studio ALPHA) - πιθανώς σε κάποια πλάνα ίδιο με σπίτι συμμαθητριών (και έχω ένα πολύ σημαντικό στοιχείο για αυτό)
Και αυτο teacher ειναι ντεκορ στο στουντιο Αλφα. Καπου το ειχα δει σε φωτο (του tonytony μέσα στο forum) οπου ειναι απο τα backstages, ολοι οι ηθοποιοι μαζί και της Τουρκικής βερσιον και της Ελληνικής....
 
Λίγο πρίν την γιορτή των Χριστουγέννων και εν αναμονή του 2016 μία ταινία που ταιριάζει απόλυτα με το κλίμα των ημερών είναι «Οι Πρωτευουσιάνικες περιπέτειες» Γυρισμένη ακριβώς πριν 60 χρόνια παραμονές Χριστουγέννων του 1955 και λίγο πριν την αλλαγή του χρόνου για το 1956.

Παρόλο που ήταν μία ανάλαφρη και ανούσια κωμωδία παραμένει ,μια σημαντική ταινία αφού ήταν η πρώτη ελληνική ταινία που, χρονολογικά, γυρίσθηκε έγχρωμη καθώς επίσης και η ταινία που έκανε ντεμπούτο η αείμνηστη μεγάλη μας ηθοποιός Ρένα Βλαχοπούλου. Με φωτογράφο και οπερατέρ τον Βασίλη Μάρο και εμφάνιση των κινηματογραφικών φιλμ στο Παρίσι η ταινία εχει εξαιρετική εικόνα και χρώμα.

Καθως η ταινία εχει αρκετά εξωτερικά στην Χριστουγεννιάτικη Αθήνα του 1955 και παρά τό ανάλαφρο του σεναρίου, σε μεταφέρει νοσταλγικά σε μία εποχή που οι άνθρωποι με πολύ λιγότερα υλικά αγαθά καταλάβαιναν και ζούσαν πραγματικά το πνεύμα των Χριστουγέννων.

Η ταινία έχει γυρίσματα αρχικά από την Κερκυρα αλλά προς το παρόν θα δούμε τα της Αθήνας.

Αρχικά λοιπόν αποβιβάζεται από το καράβι η Βλαχοπούλου με την αδερφή της από την ακτη Μιαούλη στον Πειραιά εκεί παρά δίπλα από το Λιμεναρχείο και ξεκινάνε προς το κέντρο της Αθήνας με ένα γαϊδουράκι.New Movie (18).Movie_Snapshot.jpg

Ετσι έχουμε την ευκαιρία να δούμε την παλιά λεωφόρο Ποσειδώνος στην Καλλιθέα χωρίς τις επεκτάσεις με την θάλασσα ακριβώς δίπλα τηςNew Movie (19).Movie_Snapshot.jpg. Η σκηνή είναι γυρισμένη στις Τζιτζιφιές λίγο μετά την αρχή της Θησέως στο 37°56'31.77" B 23°41'08.26" E

KAΛΛIΘEA.jpg To σπίτι με την κεραμοσκεπή που είναι ορατό στην ταινία και σημειώνω με το βελακι υπαρχει ακόμα καταχωνιασμένο ανάμεσα στις πολυκατοικίες.

Λίγο μετά οι πρωταγωνιστές μας μεταφέρονται στην πλατεία που υπήρχε στην αρχή της Συγγρού από το Δέλτα Φαλήρου έξω από τον Ιππόδρομο στο 37°56'22.30" B 23°41'32.57" EIPPODROMOS 1.jpg

Συνεχίζοντας η παρέα ανηφορίζει την αδεια και αγνωριστη Λεωφόρο Συγγρού και τους ξαναβλεπουμε μετά τον Αγιο Σωστη Η κινηματογραφκή μηχανή είναι στημένη στο υπερυψωμενο οικόπεδο δίπλα στο σημερινό LYDRA MARRIOT και τραβάει προς το Πάντειο Πανεπιστήμιο.SYGROY LEDRA MARIOT.jpg

Και πάμε στα όμορφα πλάνα στο κέντρο της Αθήνας.Τα σημεία είναι εύκολα αναγνωρίσιμα αλλά αξίζει κανείς να τα δεί μονο και μόνο για το Χριστουγεννιάτικο κλίμα που είναι τόσο όμορφα αποτυπωμένο στο Κινηματογραφικό φίλμ.

Βλέπουμε λοιπόν κάποια πλάνα με τον κόσμο από την Πανεπιστημίου στα Χαυτεία ΝΕΟΝ.jpg

Τον τροχονόμο με βαρέλι που υπήρχε τότε στο τελείωμα της Σταδίου στην Πλατεία Συντάγματος.arxh stadioy apo syntagma today.jpg

Την γωνία Σταδίου και Δραγατσανίου στο 37°58'48.52" B 23°43'52.45" E με το κτήριο του Υπουργείου ΕσωτερικώνΔΡΑΓΑΤΣΑΝΙΟΥ.jpg.

Την οδό Αιόλου μπροστά απο το κτήριο της Εθνικής Τραπεζας στην Πλ.Κοτζιά με τους παγκους των μικροπωλητών να σφύζει απο εναν κόσμο που δεν είχε ανάγκη τα mall και τα μεγάλα παιχνιδάδικα και πολυκαταστήματα για να αισθανθεί χαρούμενος και τα περίπτερα γεμάτα με ημερολόγια του 1956 που ερχόταν

New Movie (52).Movie_Snapshot.jpg

και το ιστορικό βιβλιοπωλείο του Ελευθερουδάκη στην γωνία Σταδίου και Καραγιώργη Σερβίας καργ σερβιας.jpg

Σε μία βόλτα της παρέας που πρωταγωνιστεί στο εργο παίρνουμε μία εικόνα της Βασ.Σοφίας μετα το Χιλτον που τότε δεν υπήρχε

Αρχικά βλεπουμε το αυτοκινητο λίγο μετα την περιοχή του σημερινού Χίλτον πίσω φαίνεται το Στρατοπεδο Τεχνικου που υπήρχε τότε σε αυτό το σημείο που το βλεπουμε απο αντιθετη ληψη σε μία παλιά φωτογραφία της εποχήςbas ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤ ΑΙΓ11.jpg

Λίγο μετά αφού περνανε την διασταυρωση της Βασ.Σοφίας με την Παπαδιαμντοπούλουβενζιναδικο1.jpg

και οταν ξεκινάει να φύγει το αυτοκίνητο ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤ ΑΙΓ11.jpg

Αυτά προς το παρόν με τις πρωτευουσιανικες περιπετειες γιατι εχει πολύ και δύσκολο "ψωμί" ακόμα

Καλα Χριστουγεννα σε ολους

KALLITHEA 2.jpg

New Movie (20).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (21).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (22).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (23).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (24).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (27).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (28).Movie_Snapshot.jpg

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΚΑΙ ΠΑΤΗΣΙΩΝ ΚΟΝΤΑ.jpg

New Movie (29).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (30).Movie_Snapshot.jpg

DRAGTSANIOU.jpg

ΠΛΑΤ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ 195ΚΑΤ 4Ι.jpg

Στιγμιότυπο 1 (22-12-2015 1-11 μμ).jpg

Στιγμιότυπο 3 (22-12-2015 1-17 μμ).jpg

Στιγμιότυπο 4 (22-12-2015 1-17 μμ).jpg

ΕΘΝΙΚΗ ΑΙΟΛΟΥ.jpg

New Movie (49).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (50).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (51).Movie_Snapshot.jpg

Στιγμιότυπο 2 (22-12-2015 1-16 μμ).jpg

New Movie (35).Movie_Snapshot.jpg

XILTON.jpg

New Movie (38).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (44).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (55).Movie_Snapshot.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγχαρητήρια !!! πάρα πολύ ωραία παρουσίαση. Μπράβο

καλά Χριστούγεννα.........

antonovar είπε:
Λίγο πρίν την γιορτή των Χριστουγέννων και εν αναμονή του 2016 μία ταινία που ταιριάζει απόλυτα με το κλίμα των ημερών είναι «Οι Πρωτευουσιάνικες περιπέτειες» Γυρισμένη ακριβώς πριν 60 χρόνια παραμονές Χριστουγέννων του 1955 και λίγο πριν την αλλαγή του χρόνου για το 1956.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar είπε:
Λίγο πρίν την γιορτή των Χριστουγέννων και εν αναμονή του 2016 μία ταινία που ταιριάζει απόλυτα με το κλίμα των ημερών είναι «Οι Πρωτευουσιάνικες περιπέτειες» Γυρισμένη ακριβώς πριν 60 χρόνια παραμονές Χριστουγέννων του 1955 και λίγο πριν την αλλαγή του χρόνου για το 1956.Αυτά προς το παρόν με τις πρωτευουσιανικες περιπετειες γιατι εχει πολύ και δύσκολο "ψωμί" ακόμα

Καλα Χριστουγεννα σε ολους
Όντως πολύ καλή και μελετημένη παρουσίαση !!! μπράβο και από μένα και Καλά Χριστούγεννα και Καλές Γιορτές σε όλους.

Αυτές οι εικόνες της Αιόλου πολύ καλές και χρήσιμες ;)

Αυτές τις εικόνες πώς καταφέρνεις και τις ανεβάζεις σε μεγάλο μέγεθος ?????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Αθήνα εξακολουθεί και σήμερα να γοητεύει και να έχει την ιδιαίτερη ομορφιά της,

αρκεί να τη δούμε με τα μάτια και το "βλέμμα" που της πρέπει και να την αγαπήσουμε.

Η ομορφιά δεν είναι τίποτα άλλο από αγάπη και μόνο ό,τι αγαπάμε το βλέπουμε όμορφο.

Η "χαμένη" Αθήνα του παλιού κινηματογράφου, όπως απέδειξαν αυτές οι σελίδες του "θέματος", δεν είναι καθόλου χαμένη. Λαγοκοιμάται. Κάτι

που δεν θα πίστευα με τίποτα, αν δεν φυλλομετρούσα ο ίδιος (έκθαμβος) όλες αυτές τις σελίδες και τη μνημειώδη δουλειά που έχετε κάνει.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους και καλές γιορτές κι από εμένα.
 
Teacher είπε:
Αυτές τις εικόνες πώς καταφέρνεις και τις ανεβάζεις σε μεγάλο μέγεθος ?????
Τα στιγμιότυπα απο τις ταινίες τα κατεβάζω με το studio19 της pinnacle.Το πρόγραμμα απο μόνο του τα κατεβάζει με αναλυση 720χ540.Μετά παίρνω τα στιγμιότυπα και με το ACDsee τους διπλασιάζω το μέγεθος και τις κάνω 1440χ1080 εκτός απο καποιες περιπτώσεις που τα στιγμιότυπα είναι απο χαμηλης ποιότητας ταινίες και με το μεγάλωμα δεν βλέπονται ,αύτες τις κάνω 1024χ768.Μετά στο καθε post τις ανεβάζω κλασσικά με το "insert image".
 
antonovar είπε:
«Οι Πρωτευουσιάνικες περιπέτειες»
:bow: :bow: :bow:

Μπράβο antonovar!!

Συμπληρωμα

Eγραψα μπραβο στον antonovar και ξεχασα να γραψω αυτο που ήθελα...χαχαχααχαχαχαχα

Στην ταινία "Η αρχόντισσα και ο αλήτης", ειχαμε παραλείψει το μέρος οπου υποτίθεται ηταν η Αστυνομία της Κερκυρας, οπου στην εισοδο δουλευε κλητήρας ο "μύτης" γαμπρός Νέστορας (Πέτρος Λοχαίτης)

Θεωρω οτι ήταν στο σημειο που δειχνω με το βελάκι δηλαδη απο την μέσα πλευρά του κτιρίου, λόγω της πύλης και των αλλων σπιτιων τριγύρω. Δυστυχως η google δεν εχει προσβαση μεσα στην πυλη.

χωρίς τίτλο3.JPG

Η αλλη πύλη, δεν έχει κτίρια τριγυρω, την εχουμε δει ομως στην αρχή της ταινίας στο τραγουδι "Ο ήλιος του μεσημεριου"

Προβολή συνημμένου 148893

4.jpg

5.jpg

χωρίς τίτλο.JPG

χωρίς τίτλο2.JPG

πλατεία Σπιανάδας.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν έκανα καμιά σπουδαία ανακάλυψη, αλλά νομίζω πως η "αυλή" με τα χαμόσπιτα που εμφανίζεται στους "αδίστακτους" και στο "με φόβο και πάθος" είναι η ίδια.

fovo4.jpg

και στους αδίστακτους

adistaktoi2.jpg

Προς στιγμήν πίστεψα ότι είναι η ίδια αυλή που παίζει και στο "Ορατότης μηδέν" στη σκηνη με τα ρούχα, αλλά μάλλον είναι άκυρο.

fovo2.jpg

fovo5.jpg

adistaktoi1.jpg

adistaktoi3.jpg

adistaktoi4.jpg

adistaktoi5.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μπραβο antonovar.... δηλαδη σε ολους συγχαριτηρια και ευχες για καλα χριστουγεννα με υγεια και προκοπη σε ολους σας και στις οικογενειες σας !!!
 
Πίσω
Μπλουζα