Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Εχουμε βρει κατι από την μια λατερνα μια ζωη 1958;

Αυτό που αναγνώρισα είναι το σημείο που ειχε βρει ο antonovar στου γκυζη από την ταινια καλπικη λιρα στην Ιωάννου Βαρβάκη 39 στου Γκύζη κοντα στην εκκλησία του Αγ.Ελευθερίου στο 37°59'33.06" B 23°44'47.63" E. #480

6 (1).png6 (2).png image_135190.jpg

κάπου είχα διαβάσει οτι η παρακάτω αλάνα είναι η πλατεία στον Άγιο Αρτέμιο Φιλολάου.

2 (1).jpg2 (2).png2 (3).jpg

Νομίζω οτι το παρακάτω πλάνο είναι στην οδο κοντού στα πατησια αλλά δεν είμαι σίγουρος ????

3 (5).jpg3 (6).jpg

δεν εχω βρει επισησ το σπίτι του διανελου στη μικρη πλατεια

5 (1).png5 (2).jpg

την πλατεια στην αρχη τησ ταινιας

1 (1).jpg1 (2).png

και το σπιτι του Φυσσούν

4.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Εχουμε βρει κατι από την μια λατερνα μια ζωη 1958;


Αυτό που αναγνώρισα είναι το σημείο που ειχε βρει ο antonovar στου γκυζη από την ταινια καλπικη λιρα στην Ιωάννου Βαρβάκη 39 στου Γκύζη κοντα στην εκκλησία του Αγ.Ελευθερίου στο 37°59'33.06" B 23°44'47.63" E. #480

....................


Η πλατεία αυτή είναι του Μεταξουργείου. Έτσι ήταν παλιά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Εχουμε βρει κατι από την μια λατερνα μια ζωη 1958;
Αυτό που αναγνώρισα είναι το σημείο που ειχε βρει ο antonovar στου γκυζη από την ταινια καλπικη λιρα στην Ιωάννου Βαρβάκη 39 στου Γκύζη κοντα στην εκκλησία του Αγ.Ελευθερίου στο 37°59'33.06" B 23°44'47.63" E. #480



κάπου είχα διαβάσει οτι η παρακάτω αλάνα είναι η πλατεία στον Άγιο Αρτέμιο Φιλολάου.



Νομίζω οτι το παρακάτω πλάνο είναι στην οδο κοντού στα πατησια αλλά δεν είμαι σίγουρος ????



δεν εχω βρει επισησ το σπίτι του διανελου στη μικρη πλατεια



την πλατεια στην αρχη τησ ταινιας



και το σπιτι του Φυσσούν

Η αλάνα είναι η πλατεία Αμβροσιου Πλυτά κάτω απο τον Αγιο Αρτεμιο.....Δυστυχώς είναι πεζόδρομος και δεν μπορώ να το δείξω με το street view αλλά απο καρέ που εβαλες το διώροφο κτηριο παρα το γεγονός οτι εχουν προστεθεί αλλοι δύο οροφοι απο πάνω παρεμενει ακόμα σχεδόν ιδιο....ακόμα...και φυσικά πίσω φαινεται ο Αγιος Αρτέμιος . AMBROSIOY PLYTA1.jpg

Η αλλη πλατεία είναι αυτή που είπε ο 822magirus δηλ η πλατεία Μεταξουργείου... Τα κτηρια στην Αχιλλέως απέναντι απο την Λενορμαν υπαρχουν ακόμα. image_152102.jpg

AMBROSIOY PLYTA1.jpg
 
πολύ ωραία 822magirus και antonovar. άλλο ένα πλάνο από Μαυροματαίων και κηφισίας αμπελόκηπους.

Μαυροματαίων

(187).jpg(188).jpg(186).jpg

κηφισίας αμπελόκηπους

(189).jpg(190).jpg

το σπιτι του Διανέλου στην μικρή πλατεία θα το βρούμε;;;;

 
makism είπε:
πολύ ωραία 822magirus και antonovar. άλλο ένα πλάνο από Μαυροματαίων και κηφισίας αμπελόκηπους.
Μαυροματαίων



κηφισίας αμπελόκηπους



το σπιτι του Διανέλου στην μικρή πλατεία θα το βρούμε;;;;

Οντως η ταινία μία Λατέρνα μία ζωή εχει αρκετά για να βρούμε .Δεν την εχω ευκαιρη....καπου ομως εχω ενα dvd με αυτή την ταινία....θα το βρώ για να την ψάξω με την ησυχία μου.Πάντως αυτό που ανεβασες στην οδό Κοντου κατα 99,99% είναι σωστότατο και μπράβο σου.

Για το σπιτι του Διανέλου...τώρα...Εμένα makism αυτό το μερος μου κάνει για την Φωκίωνος Νεγρη μετα την Σκοπέλου προς την πλατεία Κυψέλης, οπως για Κυψέλη μου κανει και η ανηφοριά με το σπίτι του Φυσσούν.Τα ψάχνουμε και τα ξαναλέμε.......
 
Μαυροματαίων και Αλεξάνδρας, εννοείτε. Μπλέχτηκα με την κηφισίας. Καλησπέρα κι από μένα σε όλους τους φίλους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
minos είπε:
Μαυροματαίων και Αλεξάνδρας, εννοείτε. Μπλέχτηκα με την κηφισίας. Καλησπέρα κι από μένα σε όλους τους φίλους.
Καλησπέρα minos.Είναι δυο πλάνα το ενα Μαυροματαίων και το αλλο Κηφισίας αυτό ήθελε να γραψει. Oχι Μαυροματαίων και Κηφισίας γωνία.Οι πρωτες φωτoγραφίες είναι απο την Μαυροματαίων και οι δευτερες απο την Κηφισίας οπου φαινεται η εκκλησία της Αγίας Τριάδας.
 
Στραβόξυλο

παιδιά αν είναι κοντά στην χαροκόπειο, μπορεί να ήταν η ΕΛΒΙΕΛΑ στην οδο Καλυψούς, (δεν μπορώ να βρω περισσότερα για το εργοστάσιο η φωτογραφίες), αλλά είναι πολύ κοντά στην χαροκόπειο (μάνδρα). δείτε το σχέδιο

οθόνης (197).png

 

Το στραβόξυλο (1952)

1@makism[/USER], δε νομίζω να ήταν το εργοστάσιο της ΕΛΒΙΕΛΑ, γιατί διαφημιζόταν σαν «ΑΙ ΜΕΓΑΛΕΙΤΕΡΑΙ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΝ ΕΛΛΑΔΙ», ενώ του Μαρούλη το εργοστάσιο μοιάζει σαν παράγκα!

Mar-Elv.jpg

Πηγή διαφήμισης ΕΛΒΙΕΛΑ

 
Στο Μεσολόγγι γυρίστηκε η ταινία "η λίμνη των πόθων" με την Καρέζη και τον Φούντα στις πελάδες που είναι προς Τουρλίδα και είναι τα σπιτάκια των ψαράδων πάνω στην θάλασσα, τα Ιβάρια είναι τα δίκτυα τους, η περιοχή έχει και φλαμίνγκο και σπάνια ψάρια

image_152215.jpgimage_152214.jpgimage_152213.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και δειλός και τολμηρός 1988

Εντόπισα πλάνα κοντα στον σταθμο Λαρίσης

παιωνίου 52 είναι το ξενοδοχείο που μένει ο Ψάλτης.

Το club από κάτω ηταν πραγματικο και θυμάμαι όταν γύρναγα από το γυμναστήριο μετά τις 21:00, έβλεπα Έλληνες και τουρίστες πιωμένους που κάνανε παλαβομάρες και με τρόμαζαν οι φάτσες τους .Τελικά άλλαξα δρόμο.

52 (1).jpg52 (2).jpg

Παιωνίου και Σάμου

Σάμου (1).jpgΣάμου (2).jpg

Παιωνίου και Αλμυρού

Αλμυρού (1).jpgΑλμυρού (2).jpg
 
καλη μερα παιδια.πρωτη φορα στην ομαδα.λεγομαι κωνσταντινος. με ενδιαφερουν οι ελληνικες ταινιες και ολα τα παλια πλανα απο παλιες γειτονιες.ιδιαιτερα απο την περιοχη μου της αχαρνες ατιικης.σε αυτη τη φωτογραφαλλη που ειναι πλανο απο ελληνικη ταινια μαλλον "για δυο ρωγες σταφυλλι" ελληνογιουγκοσλαβικης παραγωγης η οποια δεν βρηκε διανομη το 1956 στην ελλαδα.το πλανο ειναι απο το σταθμο του τρενου μας στης αχαρνες.αλλοι λενε πως ειναι απο την αρπαγη της περσεφονης.ξερετε περισοτερα?ποια ταινια ειναι ποια ειναι η ηθοποιος και αν εχουμε αλλα αρχεια??

image_152252.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Και δειλός και τολμηρός 1988
Εντόπισα πλάνα κοντα στον σταθμο Λαρίσης

παιωνίου 52 είναι το ξενοδοχείο που μένει ο Ψάλτης.

Το club από κάτω ηταν πραγματικο και θυμάμαι όταν γύρναγα απ&ι τ#972; το γυμναστήριο μετά τις 21:00, έβλεπα Έλληνες και τουρίστες πιωμένους που κάνανε παλαβομάρες και με τρόμαζαν οι φάτσες τους .Τελικά άλλαξα δρόμο.



Παιωνίου και Σάμου



Παιωνίου και Αλμυρού



Να πώ ότι το κλαμπ "Τζάκυ Ο" που φαίνεται στην πρώτη φωτό εμφανίζεται και στον "Ποντικοκυνηγό" με Γιώργο Κωνσταντίνου.
 
Παιδιά έχετε μιλήσει για το που γυρίστηκαν τα δελφινάκια του Αμβρακικού; στην Αμφιλοχία ίσως; στο ανοιξιάτικο; Η ταινία είναι του Δημόπουλου από ομώνυμο βιβλίο!
 
Παιδιά έχετε μιλήσει για το που γυρίστηκαν τα δελφινάκια του Αμβρακικού; στην Αμφιλοχία ίσως; στο ανοιξιάτικο; Η ταινία είναι του Δημόπουλου από ομώνυμο βιβλίο!

H πολύ καλή ταινία "Τα δελφινάκια του Αμβρακικου"....πρέπει να είναι απο τις λίγες ταινίες που εχει γυρισθεί στο φυσικό και πραγματικό μέρος του σεναρίου.Στην αρχή της ταινία αναφέρει "η ιστορία μας μεταφέρει στην ακρη του Αμβρακικού σε ενα μικρό λιμανάκι , το Κοχύλι" 113279415.jpg

Snapshot 2 (1-6-2017 9-09 πμ).png

KOPRAINA 1.jpg

Snapshot 1 (1-6-2017 9-08 πμ).png

27806957.jpg

AMBR 1.jpg
 
Στην κάτω φωτο δείχνει πανέμορφος και όλος ο χώρος, χίλια ευχαριστω φίλε αντονοβαρ
 
Αλλιμονο στους νεους

το σπίτι της Κοντού ήταν στο νούμερο 5

οθόνης (213).png

όλοι οι δρόμοι που ψάχνουμε, Θόλου κλπ. τα μονά νούμερα είναι από την μεριά της ακρόπολης δλδ απέναντι από το σπίτι. το μόνο που ταιριάζει είναι στην Τριπόδων 5.

Έχω ακούσει να αλλάζουν νούμερα οι δρόμοι, αλλά όχι τα μονά ζυγά
 
H συννεφιασμένη Κυριακή που την εχει αυτή τη στιγμή η ερτ που γυρίστηκε , εξαιρετική ταινια και μιλά για λιμάνι αλλά ποιό λιμάνι ειναι;
 
H συννεφιασμένη Κυριακή που την εχει αυτή τη στιγμή η ερτ που γυρίστηκε ' date=' εξαιρετική ταινια και μιλά για λιμάνι αλλά ποιό λιμάνι ειναι;[/quote']
Η ταινία γυρίστηκε στον Πειραιά...μπορεις να δεις τα μερη που γυρίστηκε εδω....στο σενάριο βεβαια δεν αναφέρεται ονομασία, το αφήνει γενικά και αόριστα "λιμάνι"...
 
Μετά από κάποια ώρα είναι εμφανές πως είναι ο παλιός Πειραιάς απλά μπερδεύτηκα που είδα την Ρίκα Διαλυνά σε μια παραλία και είπα θα πρόκειται για νησί
 
Πίσω
Μπλουζα