Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Τρίτη και 13

Έχει βρει κάποιος το σπίτι του Σταυρίδη στο ΝΟ 32;

Κηφισιά η ψυχικό;
 
Αχ ρε Μάκη και να ξερες τι θεμα επιασες...

Το σπιτι έχει παίξει και στα "διδυμα" με τον Βέγγο, ενω ειναι αδερφακιμε το σπίτι του Δημου από τα Τρίκαλα και της Καρεζη στο λατερνα φτωχια που εχει τοποθετησει σωστα στη φιλοθεη ο antonovar χωρις να ειναι ομως το ιδιο.
 
Σε μια στιγμή περνά και λεωφορείο από τον δρόμο. εγω νόμιζα ότι είναι στην Λεωφ. Διαμαντίδου 32.

Δάσκαλε όντως είναι Ταϋγέτου και Σισμάνογλου;

οθόνης (130).pngοθόνης (131).pngοθόνης (132).png

Teacher είπε:
Αχ ρε Μάκη και να
 
makism είπε:
Σε μια στιγμή περνά και λεωφορείο από τον δρόμο. εγω νόμιζα ότι είναι στην Λεωφ. Διαμαντίδου 32.Δάσκαλε όντως είναι Ταϋγέτου και Σισμάνογλου;

Teacher είπε:
Αχ ρε Μάκη και να
Όχι Μάκη ούτε Διαμαντίδου είναι ούτε Σισμανόγλου ούτε Ταυγέτου

πρόσεξε τι σου γράφω :

"Το σπιτι έχει παίξει και στα "διδυμα" με τον Βέγγο, ενω ειναι αδερφακιμε το σπίτι του Δημου από τα Τρίκαλα και της Καρεζη στο λατερνα φτωχια που εχει τοποθετησει σωστα στη φιλοθεη ο antonovar χωρις να ειναι ομως το ιδιο."

Τα σπίτια είναι "φτυστά" - σχεδόν ίδια, αλλά δεν πρόκειται για το ίδιο σπίτι :

"Δήμος από τα Τρίκαλα" και σπίτι Καρέζης στο "Λατέρνα Φτώχεια"

Laterna_001.PNG

"Τρίτη και 13", "Τα Δίδυμα"

001.png

Laterna_001.PNG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης το σπίτι από το "Τρίτη και 13" αν μπορεί κάποιος να βοηθηθεί απέναντι είχε αυτό :

017.png

Αριστερά του είχε αυτό :

103.png

Ενώ δεξιά του ήταν αυτό με τις τρεις καμάρες, κολλητά και χωρίς δρόμο :

022.png

017.png
 
Το σπίτι της Καρέζη ηταν στο Ψυχικό...οχι στην Φιλοθέη......Το σπίτι του Γαβριηλίδη που τον ενοχλουσε η Λατερνα..και το τραγουδι...ενώ στην ταινία φαινεται νά είναι απεναντι απο το σπιτι της Καρεζη ήταν....στην Φιλοθέη στο " hotspot" της 25ης Μαρτιου.Πάντως αυτό που ψαχνετε στο Τριτη και 13...εμένα μου κανει για Κηφισια... η περιοχή
 
makism είπε:
Σε μια στιγμή περνά και λεωφορείο από τον δρόμο. εγω νόμιζα ότι είναι στην Λεωφ. Διαμαντίδου 32.Δάσκαλε όντως είναι Ταϋγέτου και Σισμάνογλου;



Teacher είπε:
Αχ ρε Μάκη και να
Mακάρι να είχα τις γνώσεις σας, εγω απλά ένα λιθαράκι θα βάλω και θα σας πω ότι το λεωφορείο, άν πρόκειται για το ψυχικό, περνούσε από τις οδούς: 25ης Μαρτίου , στην κυκλική πλατεία δεξιά στην οδό Ταυγέτου, αριστερά Αλ.Παπαναστασίου, αριστερά Μαλακάση, στην κυκλική πλατεία δεξιά στην Λ.Διαμαντίδου, αριστερά στην Νικηφόρου Λύτρα μέχρι πλατ. Σολωμού. Επομένως ακολουθήστε την πορεία του λεωφορείου και μπορεί να το πετύχετε και φυσικά αν μιλάμε πάντα για το Ψυχικό.
 
"Ο Ηλίας του 16ου" - 1959

Η περιβόητη γωνία στην οποία στέκεται ο Χατζηχρήστος και περιπολεί περιμένοντας τον Βέγγο είναι :

γωνία Εράτυρας και Σάμου, εδώ ακριβώς : 37.990357, 23.721467

(πίσω από πού αλλού ? πίσω από το Φινέικο !!)

Η ταυτοποίηση γίνεται με έναν φοβερό τρόπο :

Ο δρόμος που διασχίζει το ταξί με την Κρεβατά είναι η Σάμου και αυτό ταυτοποιείται από το έργο "Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες"

https://www.imageupload.co.uk/image/EJmD

map2.jpg

όπου σε κάποια στιγμή Ηλιόπουλος και Χατζηχρήστος ανεβαίνουν την Ψηλορείτη όπως έχουμε δει σε παλιότερο post

για καλή μας τύχη το σπίτι που διασταυρώνεται στην Σάμου και Ψηλορείτη, φαίνεται σχετικά πεντακάθαρα και ταυτοποείται με σχετική άνεση με το σπίτι που διασχίζει το ταξί στον Ηλία

https://www.imageupload.co.uk/image/EJmB

map1.jpg

Με τον τρόπο αυτό ταυτοποιούμε τη γωνία στην οποία περιπολεί ο Χατζηχρήστος στον Ηλία του 16ου

Τώρα η μάντρα που σκαρφαλώνει ο Βέγγος πρέπει να είναι απέναντι και λίγο διαγώνια και σ' αυτό πρέπει να είναι τίμιος ο σκηνοθέτης, αφού όλοι κοιτούν προς το ίδιο σημείο

Τόσο Βέγγος και Χατζηχρήστος πριν ανέβουν,

054.png

τόσο και ο αστυνομικός που συλλαμβάνει τελικά τον Βέγγο

064.png

Σε μια παλαιότερη αεροφωτογραφία μπορούμε να δούμε τη μάντρα στην οποία πρέπει να ανεβαίνει ο Βέγγος και αφού ταυτοποιήσουμε τη κατεύθυνση της ματιάς όλων των πρωταγωνιστών της σκηνής

https://www.imageupload.co.uk/image/EJmT

map3.jpg

Τώρα το εσωτερικό μετά τη μάντρα υπάρχουν υπόνοιες ότι δεν είναι εκεί. Θα επανέλθουμε για το εσωτερικό σπίτι που έχουν πιάσει κουβέντα οι κοπέλες σε νεότερο post

065.png

map2.jpg

map2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο ρε παίδες....Ήρθε η ώρα του Ηλία...
 
Εγώ θα πρότεινα να κοιτάξουμε Σπετσών 22 και το 20 που τώρα ειναι πολυκατοικία και βρισκεται λίγο πιο πάνω από Σπετσών και Τροίας όπου ειναι οι χαρτοπαίκτες. Σπετσών και Ευελπίδων Έμενε ο Σακελλάριος εξάλλου. Μιλάμε για την πολυκατοικία όπου φαίνεται και στο δόλωμα.
 
Χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα σε όλους. Με υγεία, δύναμη και δημιουργία. Σας έχασα τελευταίως. Προφανώς άρχισε να στερεύει η δεξαμενή των ταινιών. Ηταν πάντως ένα πολύ γοητευτικό και συναρπαστικό ταξίδι που μου κράτησε όμορφη συντροφιά για πάνω από δύο χρόνια. Νά'στε όλοι καλά.

ΥΓ. Α, μου χρωστάτε και το δρόμο της κλοπής του αυτοκινήτου στον "κατήφορο". Μού΄χει μείνει αποθημένο αλλά και μεγάλο τραύμα. Εψαξα... έξαψα... έξαψα... και στο τέλος κατέληξα ότι ... άσ'το, θα το βρουν οι ειδικοί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ιστοσελίδα http://www.cine.gr/film.asp?id=2134&page=4 αναφέρει πως οι πρώτες σκηνές της Αλίκης στο ναυτικό είχαν γυριστεί στην Ύδρα. Είχαν γυριστεί στην Ύδρα ή στον Πόρο;
 
oldgrcinfun είπε:
Στην ιστοσελίδα http://www.cine.gr/film.asp?id=2134&page=4 αναφέρει πως οι πρώτες σκηνές της Αλίκης στο ναυτικό είχαν γυριστεί στην Ύδρα. Είχαν γυριστεί στην Ύδρα ή στον Πόρο;
Πως το σκέφτηκαν αυτό? Στον Πορο 100% .Νομίζω υπαρχει και κάποιο post στο πρώτο μέρος σχετικο με την ταινία για τον Πορο
 
Χρόνια πολλά σε όλους.

mino η σκηνή που κλέβουν το αυτοκίνητο πρέπει να ειναι στην κυψέλη η κολωνάκι.

το σπίτι του Βουλγαρίδη πρέπει να είναι στο ψυχικό οδός Εμμανουήλ Ροΐδη και Διαδόχου Παύλου, που φαίνεται και στην ταινία.

οθόνης (138).pngοθόνης (140).pngοθόνης (141).png

minos είπε:
Χρόνια πολλά και
 
Συμφωνώ απολύτως (για το δρόμο της κλοπής). Οσες φορές το έψαξα εκεί οδηγήθηκα, Κυψέλη και Κολωνάκι. Δεν μπόρεσα να βγάλω καρπούς. Εχω όμως μια διαίσθηση ότι αυτός ο δρόμος (ο οποίος φαίενται αρκετά φαρδύς) μάλλον σήμερα θα έχει μετατραπει σε πεζόδρομο.
 
minos είπε:
Χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα σε όλους. Με υγεία, δύναμη και δημιουργία. Σας έχασα τελευταίως. Προφανώς άρχισε να στερεύει η δεξαμενή των ταινιών. Ηταν πάντως ένα πολύ γοητευτικό και συναρπαστικό ταξίδι που μου κράτησε όμορφη συντροφιά για πάνω από δύο χρόνια. Νά'στε όλοι καλά.
ΥΓ. Α, μου χρωστάτε και το δρόμο της κλοπής του αυτοκινήτου στον "κατήφορο". Μού΄χει μείνει αποθημένο αλλά και μεγάλο τραύμα. Εψαξα... έξαψα... έξαψα... και στο τέλος κατέληξα ότι ... άσ'το, θα το βρουν οι ειδικοί.
Χρονια πολλά και Καλή χρονιά σε ολους....

Τελικά ουτε Κολωνάκι ουτε Κυψέλη ήταν ο δρόμος που κλεβουν τα αυτοκινητα στον Κατήφορο αλλα στα Πατήσια κοντά στην πλ.Καλλιγά. Επίσης στο ιδιο σημειο ηταν και το σπίτι της Ν.Μαρούδα.Είναι η οδός Φιλάδελφέως και τα σπιτια που φαινονται στην ταινία αλλα και η γειτονια γενικότερα παραδόξως εχει υποστεί πολυ λίγες αλλαγες.Το σπιτι που βγαινουν ηταν Φιλαδελφέως 3 φιλαδ 11.jpgφιλαδ 21.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλη την ΠΑΡΕΑ !!!!

 


Συνοικία το Όνειρο (1961) - Η Λίζα και η Άλλη (1961)


Έχουμε δείξει ότι το σπίτι από τις δύο ταινίες της εκάλης είναι κοινό. Αρχικά το είχα τοποθετήσει στης Έρσης, αλλά με την προβολή της ΕΤ2 της πρώτης ταινίας ανακάλυψα τελικά ότι ήταν στην Έλλης, εδώ ακριβώς 38.101074, 23.836862

Τα εξωτερικά links είναι σε full size

https://www.imageupload.co.uk/image/EqYb

0242.png

https://www.imageupload.co.uk/image/EqYo

0262.png

https://www.imageupload.co.uk/image/EqYu

map2.png

Το σπίτι μόδας 1950 δεν υπάρχει αλλά έχει αφήσει τα χνάρια του

https://www.imageupload.co.uk/image/EqjD

03533.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιτέλους άνοιξε!!! Καλη χρονιά σε όλους!!!

minos δεν στερέψαμε απο ταινίες......δεν έχει πια πολλες ταινίες στο youtube.....τις περισσότερες τις "κατέβασαν" :cry: ....προσωπικά δεν μπορω να βρω καμία απο αυτες που θελω :shake: ...μόνο κατι άγνωστα μελό έχει που απο οτι φαίνεται θα κατεύθυνθω εκεί μήπως βρω κατί αξιόλογο, μέχρι να αρχισουν να ανεβαίνουν ξανα οι πιο γνωστές...

minos είπε:
Χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα σε όλους. Με υγεία, δύναμη και δημιουργία. Σας έχασα τελευταίως. Προφανώς άρχισε να στερεύει η δεξαμενή των ταινιών. Ηταν πάντως ένα πολύ γοητευτικό και συναρπαστικό ταξίδι που μου κράτησε όμορφη συντροφιά για πάνω από δύο χρόνια. Νά'στε όλοι καλά.
ΥΓ. Α, μου χρωστάτε και το δρόμο της κλοπής του αυτοκινήτου στον "κατήφορο". Μού΄χει μείνει αποθημένο αλλά και μεγάλο τραύμα. Εψαξα... έξαψα... έξαψα... και στο τέλος κατέληξα ότι ... άσ'το, θα το βρουν οι ειδικοί.
 
Ότι λαμπει είναι χρυσός 1966 με τον Ν.Ηλιόπουλο

Σε σκηνοθεσία επίσης του Ν.Ηλιόπουλου.

Η ταινία ξεκινάει με πλάνα της Αθήνας αλλά τόσο η υπόθεση οσο και ολα τα υπόλοιπα εξωτερικά πλάνα είναι απο την Θεσσαλονίκη.

Στην αρχή της ταινίας βλεπουμε τον Ν.Ηλιόπουλο στην πλατεία Ελευθερίας

pl eleyterh.jpg

και στην συνέχεια στο πεζοδρόμιο της Βενιζέλου λίγο πρίν την Νικης P ELEUTHERIAS.jpg

Στο ιδιο σήμειο είναι και η νυχτερινή "μπαρότσαρκα" του Ηλιόπουλου HERTZ1.jpg

Στην συνέχεια βλέπουμε την Εφη Ροδίτη με τον Δ.Χοπτήρη να κάνουν την βόλτα τους στο Επταπύργιο.

New Movie (5) (53).Movie_Snapshot.jpgkastr.jpg

και μέτα να την γυρίζουν με την μοτοσυκλέτα ,κοντά στο σπιτι της ,στον δρομο που υπάρχει ανάμεσα στην βιβλιοθηκη του Α.Π.Θ και το ΑΧΕΠΑ... AXEPA1.jpgAPTH.jpg

Το σπιτι της Εφης Ροδίτη ,οπου εξελίσσεται στην συνεχεια η υπόθεση της ταινίας με τους υπόλοιπους πρωταγωνιστές, υποτίθεται οτι είναι εκεί αλλά στην πραγματικότητα βρισκόταν στην οδο Λυκούργου στους Ν.Επιβάτες διπλα στην παραλία και υπάρχει ακόμα με την μορφή που το βλέπουμε στην ταινία

New Movie (5) (55).Movie_Snapshot.jpglykoyrg6.jpg

New Movie (5) (60).Movie_Snapshot.jpglykoyrg.jpg

Στην ταινία πέρα απο τα παραπάνω ενα αλλο αξιοσημείωτο είναι οτι μπορείς να δείς τους Olympians στα πρώτα τους βήματα να τραγουδάνε την μεγάλη τους επιτυχία "το σχολείο" στην καλοκαιρινή "Χαβάη" στην Νέα Κρήνη

New Movie (5) (61).Movie_Snapshot.jpgNew Movie (5) (64).Movie_Snapshot.jpg

P ELEUTHERIAS.jpg

New Movie (5) (56).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (5) (52).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (5) (58).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (5) (51).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (5) (63).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (5) (57).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (5) (46).Movie_Snapshot.jpg

lykourg1.jpg

lykoyrg3.jpg

New Movie (5) (58).Movie_Snapshot.jpg

lykoyrg3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα