Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Κατόπιν παρότρυνσης του φίλου Antonovar αποφάσισα να ανεβάσω και εδώ τις φωτογραφίες από το εσωτερικό της αυλής της  Ευθαλίας (Σαπφώ Νοταρά) στην Πλάκα, Θέσπιδος 20, απο την ταινία " 5000 ψέμματα" του 1966...φυσικά την οδό την  είχε ανακαλύψει άλλος φίλος και όχι εγώ...απλά επειδή μεγάλωσα γύρω από την Ακρόπολη ,  με συγκινεί κάθε τι παλιό, και κάθε σημειο που θυμίζει παλιά ελληνική ταινία αποφάσισα να μπω από τα χαλάσματα στο εσωτερικό της πάλαι ποτέ πολύ ωραίας αυλής και να φανταστώ διάφορα  ανάμεσα σε σκουπίδια, βρωμιά εγκατάλειψη...για να καταλάβετε το άνοιγμα (πόρτα) του υπογείου ίσα που φαίνεται από τα σκουπίδια... πάντως συγκίνηση υπήρχε...αλλά και γλυκόπικρο συναίσθημα

20180602_130216.jpg

20180602_130242.jpg

20180602_130422.jpg

20180602_130447.jpg

20180602_130510.jpg

20180602_130522.jpg

20180602_130604.jpg

20180602_130730.jpg

20180602_130819.jpg

20180602_130840.jpg
 
Το τυχερό παντελόνι 1963.

Ξέρει κάποιος που είναι  τα:

1,  Εξοχικόν κεντρον <<Τα τζάκια>>

2, το Ζεφυριον γα να βρουμε το κομμωτήριο της Λινάρδου

3, Το καθαριστήριο που δούλευε ο βεγγοσ

Προβολή συνημμένου 177803Προβολή συνημμένου 177801Προβολή συνημμένου 177802

Ένα πλάνο είναι γυρισμένο στον Βύρωνα οδο Κωνσταντιλιέρη  + Αγίας Σοφίας .

Προβολή συνημμένου 177799Προβολή συνημμένου 177800
τι είπες τώρα μένω 30 μέτρα πιο κάτω
 
Κατόπιν παρότρυνσης του φίλου Antonovar αποφάσισα να ανεβάσω και εδώ τις φωτογραφίες από το εσωτερικό της αυλής της  Ευθαλίας (Σαπφώ Νοταρά) στην Πλάκα, Θέσπιδος 20, απο την ταινία " 5000 ψέμματα" του 1966...φυσικά την οδό την  είχε ανακαλύψει άλλος φίλος και όχι εγώ...απλά επειδή μεγάλωσα γύρω από την Ακρόπολη ,  με συγκινεί κάθε τι παλιό, και κάθε σημειο που θυμίζει παλιά ελληνική ταινία αποφάσισα να μπω από τα χαλάσματα στο εσωτερικό της πάλαι ποτέ πολύ ωραίας αυλής και να φανταστώ διάφορα  ανάμεσα σε σκουπίδια, βρωμιά εγκατάλειψη...για να καταλάβετε το άνοιγμα (πόρτα) του υπογείου ίσα που φαίνεται από τα σκουπίδια... πάντως συγκίνηση υπήρχε...αλλά και γλυκόπικρο συναίσθημα
Αγαπητέ Αρτέμη  η παρότρυνση απο μέρους μου εγινε....γιατι δεν είχα δει οτι , πριν μου στείλεις σε pm  τις παραπάνω φωτογραφίες ...τις είχες ηδη ανεβάσει στο thread που αφορά την ταινία "5000 ψέμματα".....οποτε νομίζω οτι δεν υπήρχε  λογος να τις ανεβάσεις και εδώ....Ηδη γίνεται μια προσπάθεια απο την admin  αφενός  να είναι πιο ευχρηστο το "πού γυρισθηκαν"  και αφετέρου πιο σωστή η λίστα με τα περιεχόμενα. Αν είναι να εχουμε διπλα ποστ νομίζω οτι θα χαθεί η μπάλα....Επίσης η προσωπική μου γνωμη  είναι οτι αφου κάνεις που κάνεις, μια εξαιρετικα δύσκολη δουλειά να φωτογραφίσεις αυτό το σπίτι.....το πιο σωστό και χρησιμο θα ήταν να εβαζες και πλάνα απο την ταινία για....να μπορεί ενας τριτος...πιο ασχετος που μπαινει στο φόρουμ να καταλαβαίνει οτι βλέπει...κάτι που εχει σχέση....με την ταινία .........και οχι "φωτογραφίες παλιών σπιτιών" στην Αθήνα.........Και κάτι τελευταίο  που δεν αφορά μόνο εσένα....αλλά  και μερικά νεότερα μέλη είναι η αναφορά .....σε αυτόν που εχει βρεί κατι .....με το nickname του.....Για παραδειγμα αυτό που ανέβασες ,το εχει βρεί ο makism     και οχι γενικώς και αορίστως "ένας φίλος"......η επισης γενικα και αόριστα  "αυτό εχει βρεθεί παλαιότερα"  ετσι σαν  μια μικρή  ηθική επιβράβευση  στον κόπο και την προσπάθεια που κάνει καποιος εδώ...για να εχουμε  και να οικιοποιούμαστε οι υπόλοιποι  ετοιμο στο "στο πιάτο" κάτι που πιθανόν σπάγαμε το κεφάλι μας χρόνια για να το βρούμε.... 
 
Εχεις δίκιο σε οσα λες..οι αστοχιες προηλθαν απο ενθουσιασμό και απο χρονικη πιεση που δεν βοηθησε στο να θυμηθω την σελιδα στην οποια οντως ο makism.εδωσε τα φωτα του...και ξανα μπραβο του και συγνωμη εαν δεν το μνημονευσα...λαθη γινονται απο τους καινουργιους στην φοβερη πραγματι και ικανότατη ομαδα αλλα όχι εσκεμμενα...δεν γνωριζω ακομα αρκετα ώστε να ανεβαζω παλιες και νεες φωτο για συγκριση του τοτε και του τωρα με βελακια κυκλους κλπ. αλλα θα το μαθω που θα μου παει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια βοηθεια και εδω αν γινεται. :p

link
 
Υπαρχει μια πολυ ενδιαφερουσα ταινια του 1957 που σπανιως βλεπουμε στην τηλεοραση αν και ειναι Σακκελαριου Γιαννακοπουλου..λεγεται "της νύχτας τα καμώματα"...με γνωστους πρωταγωνιστες...εχει πολλα σκηνικα απο Πλακα...οδο Βακχου..Βύρωνος   Αγια Αικατερινη και την ανηφορα της θρασυλου οπου υπηρχαν ακομα φυσικα τα σπιτια αριστερα προς Διονυσο και η χαμενη γειτονια απο Αλοιμονο στους νεους...επισης ο ηθοποιος ο οποιος εκανε τον βιολιτζη στις Λατερνες του Σακκελαριου κραταει και εδω εναν μικρο ρολο μπακαλη...αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι  η αυλή..ζαχαροπλαστειο οπου η Σμαρουλα Γιουλη πινει τα ουζακια της που να ηταν...εαν οι δυνατοι λυτες της ομαδας μας ξερουν κατι ας βοηθησουν....επισης η ταβερνα οπου γινεται ο καβγας δεν φαινεται εαν ειναι σε στουντιο ή υπαρκτη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η κυρία Δήμαρχος (1960)

Εδώ βλέπουμε την οδο Αρετούσας και την Πρυτανείου στην πλάκα

Αρετούσας

αρετουσασ (1).pngαρετουσασ (4).pngαρετουσασ (3).pngαρετουσασ (2).png

Πρυτανείου

πρειτανιου (4).pngπρειτανιου (2).pngπρειτανιου (1).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (171).png

το καφενείο να υπάρχει η είναι στούντιο; το εικονοστάσι;

Στιγμιότυπο οθόνης (170).png

πρειτανιου (3).png

πρειτανιου (5).png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολλα πολλα μπραβοmakism....αρα ο παλαιος πλακιωτης που θυμοταν οτι ειχαν γινει γυρισματα απο Αλοιμονο στους νεους στην Αρετουσας θυμοταν σωστα για τα γυρισματα αλλα για αλλη ταινια...αν πηγαινεις συχνα Πλακα οπως και εγω να βρεθουμε για ενα καφε να τα πουμε...και παλι συγχαρητηρια...αν ανακαλυψεις τιποτα και για "τις νυχτας τα καμωματα" το συμπληρωνεις...
 
Το χθες και το σημερα...Λατερνα φτωχεια και φιλοτιμο 1955...οι λατερνατζηδες αφραγκοι και κουρασμενοι ξαποστενουν στο καφενεδακι του Πλατανου Διογενους 3..Πλακα...χωρις να παραγγειλουν κατι...ερχεται μετα ο Φερμας και τους ριχνει την ιδεα για το πανηγυρι της Παναγιας της Πλατανιωτισας...σημερα κλειστο το καφενεδακι (του Ρερέ)..τα γκραφιτι το κανουν ακομα πιο στεναχωρο...

20180609_220859.jpg

20180609_220808.jpg

20180609_204056.jpg
 
Υπαρχει μια πολυ ενδιαφερουσα ταινια του 1957 που σπανιως βλεπουμε στην τηλεοραση αν και ειναι Σακκελαριου Γιαννακοπουλου..λεγεται "της νύχτας τα καμώματα"...με γνωστους πρωταγωνιστες...εχει πολλα σκηνικα απο Πλακα...οδο Βακχου..Βύρωνος   Αγια Αικατερινη και την ανηφορα της θρασυλου οπου υπηρχαν ακομα φυσικα τα σπιτια αριστερα προς Διονυσο και η χαμενη γειτονια απο Αλοιμονο στους νεους...επισης ο ηθοποιος ο οποιος εκανε τον βιολιτζη στις Λατερνες του Σακκελαριου κραταει και εδω εναν μικρο ρολο μπακαλη...αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι  η αυλή..ζαχαροπλαστειο οπου η Σμαρουλα Γιουλη πινει τα ουζακια της που να ηταν...εαν οι δυνατοι λυτες της ομαδας μας ξερουν κατι ας βοηθησουν....επισης η ταβερνα οπου γινεται ο καβγας δεν φαινεται εαν ειναι σε στουντιο ή υπαρκτη...
αρτεμη την ειδα την ταινια το απογευμα αλλα δεν μπορεσα να καταλαβω που μπορει να βρισκεται η ταβερνα και αν ειναι φυσικα και σε στουντιο η ειναι υπαρκτη επισης το ιδιο με το ζαχαροπλαστειο ...το κακο με αυτην την ταινια οπως το λεει και ο τιτλος οτι εχει νυχτερινα πλανα και δεν μπορουμε να καταλαβουμε που ειναι γιατι δεν βλεπουμε οδους πουθενα η εστω πλανα ημερας να συγκρινουμε..Επισης ειδα και την ταινια 5,000 ψεμματα του 1966 που οπως φαινεται στην οδο θρασυλου ειχε γκρεμιστει ηδη η γνωστη γειτονια απο την ταινια αλοιμονο στους νεους..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1@ARTEMIS V.[/USER]για δώσε καμία επιπρόθετη πληροφορία για το καφενείου του "ρερέ". Πότε άνοιξε, πότε έκλεισε κτλ

 
Απο αυτα που γνωριζω ανοιξε γυρω στο 1930 και ηταν στεκι επιφανων αλλα και διανοουμενων της εποχης οπως ο Παλαμας και ο Σικελιανός...Ρερες πρεπει να λεγοταν ο τελευταιος ιδιοκτητης του..δεν ξερω το ποτε εκλεισε αλλα υπαρχει βιντεακι στο youtube που το δειχνει ανοιχτο και με κόσμο το 1995...
 
Ε βάλε τον σύνδεσμο ρε 1@ARTEMIS V.[/USER]μη κάνεις μισές δουλειές. Αν τον θεωρείς άσχετο με το φόρουμ, στείλε pm

 
Το πέρασμα από τα 80s στο 2000. Απίστευτο βιντεάκι. Τρελή καλτίλα μιλάμε. Εν τω μεταξύ, έφηβος τότε, η δεύτερη ή τρίτη φορά που πήγα γήπεδο- το θυμάμαι ως σήμερα- Σάββατο 24 Ιούνη, Ευρωμπάσκετ 95 στο νέο τότε στάδιο ΟΑΚΑ, Ελλάδα-Σουηδία...
 
makism γίγαντα στο κέντρο είσαι άπαιχτος  !!!!!

Η εκκλησία είναι ο Αγ.Νικόλαος στην Ασκληπιού ...και ο δρόμος που περπατάει ο Μορίδης  είναι  η Δερβενίων.

Βρες μου και το σπιτι της Καραγιάννη ...στον Ταξιτζή.......αρχηγέ 
 το σπιτι της Καραγιάννη ...στον Ταξιτζή. 

antonovar  για δες εδώ  Σκαλιστήρη  3 είναι αυτό το σπίτι;

Στιγμιότυπο οθόνης (181).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (180).png

*το τυχερο παντελόνι με εχει δυσκολέψει πολύ. Δεν μπορω να βρω το κομμωτήριο δίπλα στο κρεοπωλείο και απέναντι το ΖΕΦΥΡΙΟΝ;;;;;

εντωμεταξύ όταν κατεβαίνει από κρεοπωλείο προς κομμωτήριο, φαίνεται να είναι κοντο στενάκι οπου περνά ένα λεωφορείο με μεγάλη ταχύτητα, αρα μπροστά είναι λεωφόρος. Έχεις καμιά ιδέα.....

Στιγμιότυπο οθόνης (183).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (184).png
 
Το καρπουζάκι 1962

ξέρει κανείς που είναι το βενζινάδικο;
 
@makism

To  βενζινάδικο  στο "Καρπουζάκι"  ήταν  Πατησίων και Σαρανταπορου  Σήμερα είναι ετσι.ΣΑΡΑΝΤΑΠΟΡΟΥ.jpg

Μπράβο και για το σπίτι  της Καραγιάννη.......εκεί είναι

Για το " Ζεφύριον" και το κομμωτηριο κλπ...........ο κεντρικός δρόμος που λες που φαινεται πισω πρεπει  να είναι  η Κυπρου ....πολύ πιθανον ο δρόμος του κομμωτηρίου να είναι η οδός Ηλιουπολεως. στον Βύρωνα ..........αλλά δεν εχω κάτσει να το δώ με την ησυχία μου.......λογω χρόνου......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα