Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Καλησπέρα. Είδα μια σκηνή στην ταινία "ήρθες αργά". Έχει ένα μέρος σε μια παραλια που έχει και ένα γλυπτο με πέτρες και στάμνες. Ξέρεις μήπως κάποιος που βρίσκεται αυτό το σημείο? Ευχαριστώ πολυ
 
Καλησπέρα. Είδα μια σκηνή στην ταινία "ήρθες αργά". Έχει ένα μέρος σε μια παραλια που έχει και ένα γλυπτο με πέτρες και στάμνες. Ξέρεις μήπως κάποιος που βρίσκεται αυτό το σημείο? Ευχαριστώ πολυ
Αν εννοείς το εκκλησάκι......….είναι ο Άγιος Νικόλαος είναι στην Βούλα μετά τον Αστέρα.

Στιγμιότυπο οθόνης (187).png
 
Φιλοι μου εβλεπα την ταινια Τριτη και 13 και νομιζω οτι ειναι γυρισμενη στο ιδιο σπιτι με το :  ο γαμπρος μου ο δικηγόρος...πάλι με τον Σταυρίδη..ειναι το ιδιο; μηπως Κηφισιά;και που ακριβως...γνωριζουμε;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλοι μου εβλεπα την ταινια Τριτη και 13 και νομιζω οτι ειναι γυρισμενη στο ιδιο σπιτι με το :  ο γαμπρος μου ο δικηγόρος...πάλι με τον Σταυρίδη..ειναι το ιδιο; μηπως Κηφισιά;και που ακριβως...γνωριζουμε;
Μοιάζουν αλλα δεν είναι τα ιδια.

Το ενα είναι στο Ψυχικό ( ο γαμπρός μου ο δικηγόρος)    post 511  του teacher και το αλλο(τριτη και 13 ) είναι στην Κηφησια   post 1255
 
@makism

To  βενζινάδικο  στο "Καρπουζάκι"  ήταν  Πατησίων και Σαρανταπορου  Σήμερα είναι ετσι.

Μπράβο και για το σπίτι  της Καραγιάννη.......εκεί είναι

Για το " Ζεφύριον" και το κομμωτηριο κλπ...........ο κεντρικός δρόμος που λες που φαινεται πισω πρεπει  να είναι  η Κυπρου ....πολύ πιθανον ο δρόμος του κομμωτηρίου να είναι η οδός Ηλιουπολεως. στον Βύρωνα ..........αλλά δεν εχω κάτσει να το δώ με την ησυχία μου.......λογω χρόνου......
Μπράβο και σε ευχαριστω για το βενζιναδικο  antonovar,

οσο για το το τυχερο παντελόνι  κομμωτήριο κλπ, παρατήρησα ότι εκει που περνα το λεωφορείο, το επόμενο στενο πρέπει να είναι γωνία (δες το σημαδι στην φωτο) και η επάνω μεριά εχει στενάκι διπλα στο Ζεφυριον (τι κτιριο ηταν αυτό) μάλλον  δεν πρεπει να είναι Ηλιουπόλεως.

Πιστεύεις το κομμωτήριο   να είναι Βύρωνα και το καθαριστήριο στην κυψέλη; (επειδή ειδα το τηλ αρχίζει από 883732)

Στιγμιότυπο οθόνης (188).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (189).png
 
Όντας 6 ψηφίο, το 88 είχε δωθεί σε κυψέλη, Πατήσια; Έχω την εντύπωση ότι οι πρώτοι δύο αριθμοί τότε δεν έδιναν ταυτότητα περιοχής
 
Γκαρσονιερα για 10..τοτε (1981) και τωρα...πλατεια Ελεθεριας Παπαγου, οδοι Εθνικης αμύνης, Παφου και ελεθεριας...στην Ελευθεριας ηταν παρκαρισμενο το ταξι του Ανεστη Βλαχου..η πολυκατοικια δεξια ειχε τοτε ζαρντινιρες χτιστες στα μπαλκονια..τωρα εχουν καταργηθει και στα ανοιγματα μπηκε ειδικο τζαμακι...

20180611_182251.jpg

20180611_182318.jpg

20180611_182425.jpg

20180612_083505.jpg

20180612_083526.jpg

20180612_083536.jpg

20180612_083614.jpg
 
  • Like
Reactions: PT8
Νομίζατε ότι έχουμε βρει τα πάντα για τη Χίου 53; Να και κάτι που δεν βρήκα στο forum.

Ποιος Θανάσης (1969) του Θανάση Βέγγου [συμπαραγωγή της FF με την Θ.Β. Ταινίες Γέλιου].

Η Άννα Φόνσου τρέχει να προλάβει τον Θανάση Βέγγο να μην υπογράψει για τις τηλεοράσεις "Φονοφόν". Εδώ περνά μπροστά από το κτήριο της FF κατηφορίζοντας την Οδό Χίου προς τον Άγιο Παύλο.

Εδώ ένα κολάζ με το σήμερα (και πειραγμένα λίγο τα κάδρα για να κουμπώσουν). Στο κάδρο της ταινίες φαίνεται και το γνωστό "σπίτι με τα τρία παράθυρα", το δέντρο που έπεσε το πορτοφόλι, η πόρτα της "αυλής" κτλ.

Xiou_Fonsou.jpg

Ως τώρα έχω μετρήσει (τουλάχιστον) 12 ταινίες που φαίνεται με κάποιο τρόπο το κτήριο της FF στην Χίου 53. Χώρια όσες είναι λίγο πριν λίγο μετά και όσες είναι στα γύρω στενά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και στο "Ορατότης μηδέν" φαίνεται αυτό το κτίριο. Αλλά έχουν σκεπάσει με ένα χαρτόκουτο το σήμα πάνω από την καγκελόπορτα ! Ενώ ρε παιδί μου, με κανα-δυο τρία σίδερα ή έστω γράμματα από χαρτόνι, θα μπορούσαν να έχουν κάνει κάποια πιο όμορφη παραλλαγή σαν σήμα, υποτίθεται, της εταιρίας Κρεούζη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: PT8
Στο Ορατότης Μηδέν δεν βλέπουμε ποτέ απέξω την πόρτα (το λέω με σιγουριά 99%). Βλέπουμε μόνο τον εσωτερικό περίβολο (οπού μπουκάρουν οι εργάτες). Και όντως έχουν χρησιμοποιήσει κάτι πρόχειρο για να κρύψουν το λογότυπο (με σύμμαχο και το σκοτάδι της νύχτας).
 
"Δάκρυα για την Ηλέκτρα"  και  " Κάτι να καίει"..........Η ομορφη παραθαλάσσια βίλα που βλεπουμε στη μεν πρώτη ταινία στην μεγαλύτερη διάρκεια της σε αρκετες σκηνες  στην δε δευτερη  προς το τέλος της ταινίας οταν το συγκρότημα των Βουτσα Νεγκα Καραγιάννη κλπ πηγαίνει να παιξει μουσικη στο παρτυ του Τσαγανέα.

Βρισκόταν και βρίσκεται στην Λεωφόρο Σουνίου περιπου 800μ πριν την διασταύρωση με την Καλυβίων στο 37°47'35.71" B  23°52'33.59" E.Παρα το γεγονός οτι εχουν γίνει αρκετές αλλαγες στο βασικό οικημα...υπαρχουν αρκετα σημεια  ..που είναι οπως και στην ταινία.Επισης ιδιο και απαράλλαχτο παραμένει το λιμανακι που βλεπουμε κάτω απο την βίλα στην ταινία " Δακρυα για την Ηλέκτρα"

ΩΩΩ 2.jpgΒΙΛΑ ΗΛΕΚΤΡΑ 2.jpg

PURFINA 31.jpgΩΩΩretro.jpg
 
-πλακα-e1459185800189.jpgΆλλη μια φωτό των σπιτιών πέριξ της Θρασύλλου .  
 
Παιδια στην ταινια ΤΟ ΑΜΑΞΑΚΙ υπαρχουν ακομα καποια κενα...η πλατεια του Πουα Μορ για παραδειγμα δεν φαινεται να ειναι αυτη της Αγιας Αικατερινης..και για την ταβερνα γνωριζουμε κατι;

20180614_205058.jpg

20180614_205024.jpg

20180614_204736.jpg

20180614_204212.jpg

20180614_204142.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επισης Λατερνα φτωχεια και γαρυφαλλο...1957...το σπιτι των λατερνατζηδων βρισκεται σε φαρδυ καπως κατηφορικο δρομο...χωρις ιδιαιτερη κινηση...αλλα που; ω ρε γαμωτο...τωρα συνηδητοποιησα οτι δεν το εστειλα στο κοινοχρηστο αλλα στο Αλοιμονο στους νεους....

20180614_210412.jpg

20180614_210338.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αρτεμη δεν μπορω να προσδιορισω που ειναι το σπιτι τους εικαζω οτι ειναι στον πειραια,,,αλλα που???αν μπορει καποιος να βοηθησει
 
και εγώ ψηφίζω ότι είναι Πειραιάς διότι σε αυτήν την ταινια  υπήρχαν αρκετά γυρίσματα εκεί,  και θα ήταν  πολύ βολικό  να παραμείνουν τα συνεργεία στην περιοχή..μπορώ να πω μάλιστα οτι μου θυμίζει τον δρόμο που καταλήγει στην ακτή Μουτσοπούλου  (πασαλιμάνι)...νομιζω λεγεται 2ας Μεραρχίας...αλλά ίσως να είναι αλλη...αλλά Πειραιας παιζει δυνατα...
 
Ναι, έτσι ακριβώς. Έχει κάποια βραδινά πλάνα στον πλαϊνό διάδρομο, όπου στο βάθος φαίνεται σκεπασμένο το σήμα. Επίσης πρέπει να έχει και κάποια πλάνα στα παράθυρα του πρώτου ορόφου.
 
Ναι, έτσι ακριβώς. Έχει κάποια βραδινά πλάνα στον πλαϊνό διάδρομο, όπου στο βάθος φαίνεται σκεπασμένο το σήμα. Επίσης πρέπει να έχει και κάποια πλάνα στα παράθυρα του πρώτου ορόφου.
ΦΖΠ1  για ποια ταινία  μιλάς;
 
και εγώ ψηφίζω ότι είναι Πειραιάς διότι σε αυτήν την ταινια  υπήρχαν αρκετά γυρίσματα εκεί,  και θα ήταν  πολύ βολικό  να παραμείνουν τα συνεργεία στην περιοχή..μπορώ να πω μάλιστα οτι μου θυμίζει τον δρόμο που καταλήγει στην ακτή Μουτσοπούλου  (πασαλιμάνι)...νομιζω λεγεται 2ας Μεραρχίας...αλλά ίσως να είναι αλλη...αλλά Πειραιας παιζει δυνατα...


για 2ας μεραρχιας οχι γιατι απο το πασσαλιμανι που ξεκιναει η οδος ειναι λιγο ανηφορικη επισης μετα που διασχιζει την ηρωων πολυτεχνιου  η 2ας μεραρχιας ειναι αρκετα κατηφορικη προς το λιμανι με τα σημερινα δεδομενα παντα..στο λεω γιατι εμενα πειραια στο πασσαλιμανι πριν κατεβω μονιμα κρητη..οποτε ειναι αλλη οδος αλλα ποιααα????παιζει να ειναι  στην καρπαθου στην καλλιπολη που καταληγει στην Ακτή Θεμιστοκλέους επειδη και η καρπαθου ειναι φαρδυς δρομος,,,,,αλλα με μεγαλη επιφυλαξη το λεω,αν ξερει καποιος ας βοηθησει....Επισης καποιος admin  ας μετακομισει τα ποστ απο το 185 και κατω στο σωστο νημα (που γυριστηκαν οι ελληνικες ταινιες 2) γιατι εδω που ειναι στο (αλοιμονο στους νεους) ειναι λαθος και αμαυρωνουμε αυτο το ιερο νημα που μετα απο τοσο κοπο απο ολους τους συμετεχοντες λυθηκε ο γριφος.....Οποτε εγω και  ο αρτεμης θα θελαμε να γινει η μεταφορα των ποστ απο το 185 και κατω στο σωστο νημα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για το σπίτι των λατερνατζήδων στο "Λατερνα φτωχεια και γαρυφαλλο", σε καμία περίπτωση δεν είναι η 2ας Μεραρχίας. Είναι ένας απο τους κεντρικότερους δρόμους του Πειραιά και από τα τέλη του 19ου αιώνα ήταν δρόμος  με επιβλητικά αρχοντικά νεοκλασσικά (η πλευρά προς το Πασαλιμάνι) και με σκάλες (στο σημείο που συναντάει την Ηρώων Πολυτεχνείου) οι οποίες πλέον δεν υπάρχουν.  Ειδικά το 1957, το κομμάτι μεταξύ Ακτής Μιαούλη και Κολοκοτρώνη ανήκε στην περιοχή της τότε Τρουμπας, γεμάτη με καμπάρε με το πιο διασημο της εποχής τότε οι "45 Γιάννηδες" που το βλέπουμε στην ταινία "το Κάθαρμα". Δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την φτωχογειτονιά και τα χαμόσπιτα της ταινίας.

4.jpg.

Η 2ας Μεραχίας απο το site http://www.koutouzis.gr/synoikies-3.htm

Επίσης ουτε η οδός Καρπάθου ειναι, διότι η συγκεκριμένη οδος φαίνεται (ενα μεγάλο κομμάτι της) στην ταινία "Παπατρέχας" και δεν ταιριάζει παλι με την γειτονιά της "Λατέρνας".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα