Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Kambia
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ (1965)

Το Δημοτικό Θέατρο Λαμίας επί της οδού Υψηλάντου!


kataigida1.jpg
kataigida2.jpg

Και η πλαϊνή του πλευρά...

kataigida3.jpg
kataigida4.jpg

Το σπίτι γωνία Υψηλάντου και Παπαλουκά υπάρχει ακόμα!

kataigida5.jpg
kataigida6.jpg
 
Στην ταινία " ο Τζαναμπέτης" το σπίτι του Λ.Κωνσταντάρα βρίσκόταν στην οδο Μεγ.Αλεξάνδρου 71 στο Μαρούσι.Παραμένει ίδιο με εξαίρεση την προσθήκη μιας γκαραζόπορτας. Επειδή η φωτό απο το street view δεν βοηθούσε και τόσο στην παρατήρηση ,η ταυτοποίηση σιγουρεύεται απο την λεπτομέρεια της λιθοδομής στήν περίφραξη του σπιτιού.
 

Συνημμένα

  • τζαναμπετησ 444εε.png
    τζαναμπετησ 444εε.png
    1,8 MB · Προβολές: 18
  • τζαναμπετησ 444.png
    τζαναμπετησ 444.png
    1,3 MB · Προβολές: 20
  • τζαναμπετησ 444εεΡ44.png
    τζαναμπετησ 444εεΡ44.png
    1,1 MB · Προβολές: 18
  • τζαναμπετησ 444εεΡ.png
    τζαναμπετησ 444εεΡ.png
    1,1 MB · Προβολές: 18
Στην ταινία " ο Τζαναμπέτης" το σπίτι του Λ.Κωνσταντάρα βρίσκόταν στην οδο Μεγ.Αλεξάνδρου 71 στο Μαρούσι.Παραμένει ίδιο με εξαίρεση την προσθήκη μιας γκαραζόπορτας. Επειδή η φωτό απο το street view δεν βοηθούσε και τόσο στην παρατήρηση ,η ταυτοποίηση σιγουρεύεται απο την λεπτομέρεια της λιθοδομής στήν περίφραξη του σπιτιού.
Μπράβο Antonovar!!!! Επιτέλους!!!
 
ΚΡΙΜΑ ΤΟ ΜΠΟΙ ΣΟΥ (1970)

Ο Λάμπρος Κωνσταντάρας κυνηγάει τον Μπάρκουλη στην οδό Μιαούλη στην Ύδρα.


krimapou1.jpg
krimapou2.jpg

Έξω από το σημερινό ξενοδοχείο Miranda, στην Οδό Μιαούλη. Και η άγκυρα ακόμα στη θέση της.

krimapou3.jpg
krimapou4.jpg

Και η πλευρά κάτω από το ξενοδοχείο, επί της Μιαούλη.

krimapou5.jpg krimapou6.jpg
 
ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΕΚΕΙΝΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ (1964)

Απόσπασμα από μια βουβή ταινία, που είχε συμπεριλάβει ο Σακελλάριος στο ντοκιμαντέρ του, με τον Πέτρο Κυριακό στην πλατεία Αβησσυνίας.

Η κάμερα είναι μέσα στην πλατεία και κινηματογραφεί προς την οδό Ερμού.

ΕΡΜΟΥ 104

avissinias11.jpg
avissinias22.jpg

ΕΡΜΟΥ 106

avissinias33.jpg

avissinias44.jpg
 
ΤΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΤΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ (1960)

Μίμης Φωτόπουλος και Σταύρος Τορνές στέκονται στη Γέφυρα Ερμού, πίσω τους φαίνεται το Γκάζι.

****Με το google maps δεν μπορώ να πιάσω καλή γωνία.


merokamato1.jpg

merokamato2.jpg

Ταυτοποιείται από το σπίτι στην Οδό Θεσσαλονίκης που υπάρχει μέχρι σήμερα.

merokamato3.jpg

merokamato4.jpg

Η Ξένια Καλογεροπούλου ανεβαίνει από την οδό Ερμού, τη γέφυρα Ερμού, φαίνεται και ο ναός του Αγίου Αθανασίου.

****Παλι λόγω google maps δεν είναι δυνατή η ακριβης τοποθεσία για την εικόνα.


merokamato5.jpg

merokamato6.jpg

Και μέσω της γέφυρας Ερμού βγαίνει στην οδό Θεσσαλονίκης...

merokamato7.jpg

merokamato7a.jpg

...όπου συναντάει τον Τορνέ.

merokamato8.jpg

merokamato10.jpg
 

Συνημμένα

  • merokamato9.jpg
    merokamato9.jpg
    188,6 KB · Προβολές: 3
  • merokamato2.jpg
    merokamato2.jpg
    209,3 KB · Προβολές: 3
ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΕΚΕΙΝΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ (1964)

Απόσπασμα από μια βουβή ταινία, που είχε συμπεριλάβει ο Σακελλάριος στο ντοκιμαντέρ του, με τον Πέτρο Κυριακό στην πλατεία Αβησσυνίας.

Η κάμερα είναι μέσα στην πλατεία και κινηματογραφεί προς την οδό Ερμού.

ΕΡΜΟΥ 104

Προβολή συνημμένου 286191
Προβολή συνημμένου 286192

ΕΡΜΟΥ 106


Προβολή συνημμένου 286193

Προβολή συνημμένου 286194
Καταπληκτικό ,Είναι πριν το 30 αφού δεν έχει χτιστεί καν το μεσαίο κτήριο
 
ΚΑΗΜΟΙ ΣΤΗ ΦΤΩΧΟΓΕΙΤΟΝΙΑ (1965)

Λεωφόρος Κατεχάκη

Ταυτοποιείται (αν και δεν χρειάζεται) από την πολυκατοικία στη διασταύρωση με την οδό Άντερσεν.


kaimoi1.jpg

kaimoi2.jpg

Οι πρωταγωνιστές κατηφορίζουν την Κατεχάκη προς Μεσογείων και στρίβουν στην οδό Κουσιανόφσκι.

kaimoi3.jpg

kaimoi4.jpg

Ταυτοποιείται και από το σπίτι στην άνοδο της Κατεχάκη στη γωνία με τη Φραγκόπουλου με τα τέσσερα μικρά περβάζια.

*** Τη σημερινή φωτό την έχω σε αντίθετη λήψη, από την πάνω πλευρά, για να πιάσω καλά τα περβάζια.


kaimoi5.jpg

kaimoi6.jpg

Σκιαδά και Μάτσας με τη μηχανή στην κατηφόρα της οδού Παπαδά, παράλληλη της Κατεχάκη.
Ταυτοποιείται από τη μεγάλη πολυκατοικία στο βάθος, Σεβαστουπόλεως και Παπαδά.
Λόγω των πολλών δέντρων μπροστά της, δεν υπάρχει καλό πλάνο της πολυκατοικίας.


kaimoi7.jpg

kaimoi8.jpg

Ταξί και μηχανή στρίβουν από την οδό Παπαδά στην οδό Πραντούνα.

kaimoi9.jpg

kaimoi10.jpg

Βλέπουμε και το τότε σπίτι της γωνίας, Πραντούνα 2.

kaimoi11.jpg

Λήψη επί της Πραντούνα προς Παπαδά.

kaimoi12.jpg

kaimoi13.jpg

Οδός Οδησσού, από τη διασταύρωσή της με την Πραντούνα, όπου στέκονται οι ηθοποιοί και κοιτάζουν κάτω...

kaimoi14.jpg

kaimoi15.jpg

Και τελικά, Σκιαδά και Μάτσας κάθονται στην απέναντι γωνία Πραντούνα και Οδησσού.

kaimoi16.jpg

kaimoi17.jpg
 
ΚΑΗΜΟΙ ΣΤΗ ΦΤΩΧΟΓΕΙΤΟΝΙΑ (1965)

Λεωφόρος Κατεχάκη

Ταυτοποιείται (αν και δεν χρειάζεται) από την πολυκατοικία στη διασταύρωση με την οδό Άντερσεν.


Προβολή συνημμένου 286748

Προβολή συνημμένου 286749

Οι πρωταγωνιστές κατηφορίζουν την Κατεχάκη προς Μεσογείων και στρίβουν στην οδό Κουσιανόφσκι.

Προβολή συνημμένου 286750

Προβολή συνημμένου 286751

Ταυτοποιείται και από το σπίτι στην άνοδο της Κατεχάκη στη γωνία με τη Φραγκόπουλου με τα τέσσερα μικρά περβάζια.

*** Τη σημερινή φωτό την έχω σε αντίθετη λήψη, από την πάνω πλευρά, για να πιάσω καλά τα περβάζια.


Προβολή συνημμένου 286752

Προβολή συνημμένου 286753

Σκιαδά και Μάτσας με τη μηχανή στην κατηφόρα της οδού Παπαδά, παράλληλη της Κατεχάκη.
Ταυτοποιείται από τη μεγάλη πολυκατοικία στο βάθος, Σεβαστουπόλεως και Παπαδά.
Λόγω των πολλών δέντρων μπροστά της, δεν υπάρχει καλό πλάνο της πολυκατοικίας.


Προβολή συνημμένου 286754

Προβολή συνημμένου 286755

Ταξί και μηχανή στρίβουν από την οδό Παπαδά στην οδό Πραντούνα.

Προβολή συνημμένου 286756

Προβολή συνημμένου 286757

Βλέπουμε και το τότε σπίτι της γωνίας, Πραντούνα 2.

Προβολή συνημμένου 286758

Λήψη επί της Πραντούνα προς Παπαδά.

Προβολή συνημμένου 286759

Προβολή συνημμένου 286760

Οδός Οδησσού, από τη διασταύρωσή της με την Πραντούνα, όπου στέκονται οι ηθοποιοί και κοιτάζουν κάτω...

Προβολή συνημμένου 286761

Προβολή συνημμένου 286762

Και τελικά, Σκιαδά και Μάτσας κάθονται στην απέναντι γωνία Πραντούνα και Οδησσού.

Προβολή συνημμένου 286763

Προβολή συνημμένου 286764
Πολύ καλή δουλειά φίλε μου. Επειδή ζω σε αυτή την περιοχή, μήπως η οδός που κατηφοριζουν οι Σκιαδα κ Ματσας με τη μηχανή δεν είναι η οδός Παπαδα, αλλά η οδός Νικήτα λίγο παραδίπλα? Η συγκεκριμένη οδός είναι παράλληλη της Παπαδα (σήμερα υπάρχει εκεί γήπεδο μπάσκετ) και το μικρο σπίτι με τα κεραμίδια που διακρίνεται στα αριστερά της φωτογραφίας υπήρχε νομίζω μέχρι και πριν περίπου 10 χρόνια (σήμερα έχει γίνει υπαιθριο parking)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ καλή δουλειά φίλε μου. Επειδή ζω σε αυτή την περιοχή, μήπως η οδός που κατηφοριζουν οι Σκιαδα κ Ματσας με τη μηχανή δεν είναι η οδός Παπαδα, αλλά η οδός Νικήτα λίγο παραδίπλα? Η συγκεκριμένη οδός είναι παράλληλη της Παπαδα (σήμερα υπάρχει εκεί γήπεδο μπάσκετ) και το μικρο σπίτι με τα κεραμίδια που διακρίνεται στα αριστερά της φωτογραφίας υπήρχε νομίζω μέχρι και πριν περίπου 10 χρόνια (σήμερα έχει γίνει υπαιθριο parking)
Παπαδά είναι thano. Αν ηταν στην Νικήτα ο Άγιος Ανδρέας θα ήταν δεξιά της πολυκατοικίας αλλά απο την Παπαδά είναι αριστερά.
 

Συνημμένα

  • Στιγμιότυπο οθόνης (2484).png
    Στιγμιότυπο οθόνης (2484).png
    1,7 MB · Προβολές: 6
  • kaimoi7.jpg
    kaimoi7.jpg
    114,5 KB · Προβολές: 6
Πολύ καλή δουλειά φίλε μου. Επειδή ζω σε αυτή την περιοχή, μήπως η οδός που κατηφοριζουν οι Σκιαδα κ Ματσας με τη μηχανή δεν είναι η οδός Παπαδα, αλλά η οδός Νικήτα λίγο παραδίπλα? Η συγκεκριμένη οδός είναι παράλληλη της Παπαδα (σήμερα υπάρχει εκεί γήπεδο μπάσκετ) και το μικρο σπίτι με τα κεραμίδια που διακρίνεται στα αριστερά της φωτογραφίας υπήρχε νομίζω μέχρι και πριν περίπου 10 χρόνια (σήμερα έχει γίνει υπαιθριο parking)
Υπάρχει η μεγάλη πολυκατοικία στο βάθος, στη Σεβαστουπόλεως, που ταυτοποιεί την οδό Παπαδά...
 
Makism, Όχι, δεν έχω καταφέρει το σπίτι... και δυστυχώς διέγραψα την ταινία από τον υπολογιστή μου...

Το μόνο καρέ που έχω, αλλά είναι σε πλαϊνό δρόμο, είναι αυτό...

kaimoi00.jpg
 
Makism, Όχι, δεν έχω καταφέρει το σπίτι... και δυστυχώς διέγραψα την ταινία από τον υπολογιστή μου...

Το μόνο καρέ που έχω, αλλά είναι σε πλαϊνό δρόμο, είναι αυτό...

Προβολή συνημμένου 286798
αυτο το πλάνο ειναι στην Μακεδονομάχου Πραντούνα 24 και ο Μάτσας παρακολουθεί απο την Κρίκου, αλλά το σπίτι ίσως ειναι κάπου αλλού.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παπαδά είναι thano. Αν ηταν στην Νικήτα ο Άγιος Ανδρέας θα ήταν δεξιά της πολυκατοικίας αλλά απο την Παπαδά είναι αριστερά.
Παιδιά πολλά και τρελά respects :worship: για την παρατηρητικοτητά σας στην εκκλησία του Αγίου Ανδρέα στο Γηροκομείο! Δεν έχω λόγια! Το σπιτάκι με τα κεραμίδια που υπήρχε μέχρι πρόσφατα στη Νικήτα με έβαλε αρχικά σε υποψίες, αλλά φαίνεται η περιοχή πριν από 60 χρόνια εβριθε από πολλά τέτοια σπιτάκια που δόθηκαν για αντιπαροχη μετά ;)
 
Πίσω
Μπλουζα