Προβλήματα / δυσλειτουργίες νέου φόρουμ.

@karapiperim Aν πρόσθεσες νέες δημοσιεύσεις έπειτα από τις 30/9 που φαίνεται ότι είναι η τελευταία απάντηση εκεί, τότε δυστυχώς θα πρέπει να ξαναπεραστούν.
 
Μια ερώτηση για ένα θέμα μικρότερης σημασίας. Η νέα μηχανή του forum υποστηρίζει animated gif για τα avatars? Γιατί στην παλιά λειτουργούσαν. Το δικό μου avatar πχ ειναι animated κανονικα.
 
Έχουνε χαθεί κάποιες σελίδες αλλά θα προσπαθήσω με πρώτη ευκαιρία να μαζέψω πάλι το υλικό. Έχει χαθεί και μια θεατρική παρουσίαση αλλά ευτυχώς είδα πως έχω αντίγραφο οπότε θα ανέβει και πάλι. Το μόνο που λίγο με ξενίζει είναι το μέγεθος των φωτογραφιών. Μεγαλώνουν βέβαια κι υπάρχει κ η λειτουργία σινεμά που σίγουρα είναι μεγάλη αναβάθμιση αλλά σε ποσταρίσματα με πολλές φωτογραφίες χάνεται ο σχολιασμός. Δεν ξέρω αν υπάρχει δυνατότητα να μεγαλώσουν λίγο ή αν έτσι είναι και τέλος.
Πιστεύω όλοι θα συνηθίσουμε. Είδα πολλά σχόλια απο τους φίλους παιχνιδιών και κομπιούτερ ελπίζω να βρουν ενδιαφέρον και στα δικά μας θέματα, θεατρο, κινηματογράφο, περιοδικά κλπ και να μεγαλώσει η παρέα μας.
Να ευχηθώ καλή αρχή σε όλη την ομάδα διαχείρισης
 
Μια ερώτηση για ένα θέμα μικρότερης σημασίας. Η νέα μηχανή του forum υποστηρίζει animated gif για τα avatars? Γιατί στην παλιά λειτουργούσαν. Το δικό μου avatar πχ ειναι animated κανονικα.
Aφου δεν λειτουργουν τα animated gif τασο βαλε για avatar το σημα του Retroarch να το βλεπω και να με γυρναει το μυαλο γιατι σαν πολυ ησυχος ειμαι εδω και πολλες μερες και δεν μαρεσει :p :p :p :p
 
@karapiperim Τις μεγαλώνουμε τώρα από 100px σε 500px μέγιστο μέγεθος.
Αν προτιμάτε και μεγαλύτερες, να μας πείτε (αφού πρώτα τελειώσει το mass resizing όλων μαζί που θα πάρει κάτι ώρες και τις δείτε!)
 
Ναι υποστηρίζονται animated avatars!
Ναι αλλά γιατί δεν κουνιέται το δικό μου :p

Aφου δεν λειτουργουν τα animated gif τασο βαλε για avatar το σημα του Retroarch να το βλεπω και να με γυρναει το μυαλο γιατι σαν πολυ ησυχος ειμαι εδω και πολλες μερες και δεν μαρεσει :p :p :p :p
Μην με προκαλείς γιατί το έχω έτοιμο να ξέρεις :cool:

retroarch-ps1-logo.png
 
@karapiperim Τις μεγαλώνουμε τώρα από 100px σε 500px μέγιστο μέγεθος.
Αν προτιμάτε και μεγαλύτερες, να μας πείτε (αφού πρώτα τελειώσει το mass resizing όλων μαζί που θα πάρει κάτι ώρες και τις δείτε!)

Οι φωτογραφιες ειχαν μεγιστη αναλυση 2560x1080 γιατι εχουμε πολυ υλικο που δεν φαινεται καλα σε μικροτερες αναλυσεις, σκαναρισμενο κειμενο, λεπτομερειες απο πλακετες κλπ.

https://retromaniax.gr/threads/Αύξηση-ανάλυσης-εικόνων.25875/
 
@freaktmp Αναφέρομαι στα thumbnails, όχι στην κανονική εικόνα. Αυτό μεγάλωσε από 100px σε 500px.
Π.χ. δες εδώ (αφού πατήσεις πρώτα CTRL + F5 για refresh).
 
Υπάρχει κάποιο θέμα με τα νέα accounts στο iamretro? Με αυτά και με αυτά είπα να κάνω ένα account αλλά δεν βλέπω email confirmation παρόλο που το έχω στείλει 2-3 φορές.

Ρωτάω εδώ γιατί χωρίς confirmation δεν μπορώ να κανω κανένα post εκεί.
 
Υπάρχει κάποιο θέμα με τα νέα accounts στο iamretro? Με αυτά και με αυτά είπα να κάνω ένα account αλλά δεν βλέπω email confirmation παρόλο που το έχω στείλει 2-3 φορές.

Όχι δεν υπάρχει κάποιο θέμα Imgema, τσέκαρες το spam folder σου?
 
Για καποιο λογο δεν "σορταρουν" τα ποστς με βαση την ωρα. (οπως βλεπετε στην παρακατω φωτο


p1.png


Επισης θα ηθελα να κανω μια ερωτηση , στο παλιο φορουμ ειχα ενα custom search το οποιο μου εδειχνε ολα τα ποστ που εχουνε γινει εντος μερικων ημερων (και διαβασμενα και αδιαβαστα , ολα σε μια λιστα με βαση την ωρα που ποσταριστηκαν) . Τωρα για να δω το ιδιο απο τι καταλαβα παταω απλα στο Whats new -> New posts;
 
@Ajax87 Σε εμένα πάντα παίζουν κανονικά. Θα το παρατηρήσω και θα σου πω.

Παντάς σκέτο What's New. Νew Posts αν θες να εξειδικεύσεις περισσότερο και Filters αν θες να εξειδικεύσεις ακόμα περισσότερο:

1573459737543.png
 
@AEON Και εμενα τωρα κανονικα παιζουν , ισως ηταν καποιο κολλημα. Τα ειδα τα filters ευχαριστω.
 
Το https://retromaniax.gr/ συμπεριφερεται διαφορετικα απο το https://www.retromaniax.gr/

Μπορει να ειναι κανεις ταυτοχρονα logged in στο ενα και logged out στο αλλο.

LOL! Τώρα το πρόσεξα αυτό!!

Ένα rewrite rule το www στο χωρις-www θα το τακτοποιήσει το θέμα! Είναι σίγουρα θέμα cookie-session πάντως από τον browser. Το αντιμετωπίζει σαν διαφορετικό σαϊτ!

*Edit*
@freaktmp Fixed! Σε ευχαριστώ για την επισήμανση! Nice catch...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μια παρατηρηση.Ενω μπαινω μια χαρα στο retromaniax οταν κανω δεξι κλικ στο log out αρχιζει και κανει θορυβο ο σκληρος δισκος και πρεπει να πατησω τον τιτλο του retromaniax για να γινει ανανεωση στην σελιδα και να γινει log out.Ο θορυβος απο τον σληρο δισκο φευγει αφου κλεισω εντελως το google chrome.Στο iamretro η αλλου οπως gmail - facebook κλπ δεν υπαρχει αυτο το προβλημα.Δεν ξερω τι προβλημα εχει στο log out.
 
Παρατήρησα ότι όταν πατάω το "New Posts" μου βγάζει μεν τα σχετικά threads όπως παλιά αλλά λείπει το κουμπάκι που σε πήγαινε στο πρώτο αδιάβαστο ποστ, και όταν πατάω τον τίτλο του thread με πάει στην πρώτη σελίδα. Μικρό πρόβλημα, μια που εκεί υπάρχει το "jump to new" που με πάει εκεί που ήθελα, αλλά (όπως διέγνωσε ο παιδίατρος όταν η μαμα-elephadas ανησυχούσε γιατί ήμουν κοτζάμ μαντραχαλάκι αλλά δεν περπατούσα ακόμη), "Είμαι τεμπέεεελης", κι ένα κλικ λιγότερο πολύ θα μου άρεσε. Μπορεί βέβαια να υπάρχει ήδη τρόπος να γίνει αυτό και δεν τον έχω ανακαλύψει, ή ίδως δεν με πάει στα αδιάβαστα ποστ γιατί είμαστε στην αρχή του καινούργιου software.

(Λίγα λεπτά αργότερα): Α, μάλιστα. Την πρώτη φορά που διαβάζω ένα (παλιό) thread με πάει στην αρχή αλλά την επόμενη φορά με πάει όντως στο πρώτο αδιάβαστο. Οπότε το έξτρα κλικ μάλλον χρειάζεται μόνον άπαξ ανά thread.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα