Προς επίδοξους εθελοντές.

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.797
Αντιδράσεις
1.767
Ας αρχίσουμε με τα απλά. Όσοι ενδιαφέρεστε να συμμετάσχετε εθελοντικά στο σκανάρισμα των τευχών, δηλώστε καταρχάς εδώ ποιά τεύχη διαθέτετε και σε τι κατάσταση βρίσκονται. Δίπλα από κάθε τεύχος σημειώστε την κατάστασή του βάσει της παρακάτω κλίμακας, ώστε να διαλέγουμε κάθε φορά την καλύτερη δυνατή έκδοση:

- Άριστη: Ατσαλάκωτο (περίπου σαν να αγοράστηκε πριν λίγο απ' το περίπτερο)

- Πολύ Καλή: Ελάχιστα έως ανεπαίσθητα τσαλακωμένο

- Καλή: Λίγα τσαλακώματα, αλλά τίποτα τρομερό

- Μέτρια: Κάποιες σελίδες είναι φαγωμένες ή υπάρχουν ορισμένα ψιλοσκισμίματα

- Ψιλοχάλια: Αρκετά και έντονα τσαλακώματα ή σκισίματα που κάνουν μερικά από τα περιεχόμενα δυσανάγνωστα.

- Πίκρα: Λείπουν σελίδες, εξώφυλλο / οπισθόφυλλο

Έτσι π.χ. ένα παράδειγμα μιας τέτοιας λίστας θα ήταν:

15 - Καλή

25 - Άριστη

30 - Ψιλοχάλια

02 - Πίκρα

70 - Πολύ Καλή

(και πάει λέγοντας...)

Αναμένω τις λίστες σας!
 
Ιδού τα τεύχη που ανέσυρα μέχρι στιγμής από τις κούτες και η κατάσταση στην οποία βρίσκονται (μεσολαβεί κενή σειρά όπου υπάρχει αντίστοιχο κενό στη συλλογή):

63 - Άριστη (Εξώφυλλο: Καλή)

64 - Άριστη (Εξώφυλλο: Ψιλοχάλια)

65 - Άριστη (Εξώφυλλο: Πολύ Καλή)

66 - Άριστη (Εξώφυλλο: Ψιλοχάλια)

67 - Άριστη (Εξώφυλλο: Μέτρια)

68 - Άριστη (Εξώφυλλο: Μέτρια)

69 - Άριστη (Εξώφυλλο: Πολύ Καλή)

70 - Άριστη (Εξώφυλλο: Πολύ Καλή)

71 - Άριστη (Εξώφυλλο: Πολύ Καλή)

72 - Άριστη (Εξώφυλλο: Πολύ Καλή)

75 - Άριστη (Εξώφυλλο: Μέτρια)

76 - Άριστη (Εξώφυλλο: Πολύ Καλή)

77 - Άριστη (Εξώφυλλο: Μέτρια)

83 - Άριστη (Εξώφυλλο: Πολύ Καλή)

87 - Άριστη

88 - Άριστη

90 - Άριστη

92 - Άριστη

93 - Άριστη

94 - Άριστη

95 - Πολύ Καλή (Εξώφυλλο: Πολύ Καλή)

99 - Άριστη

100 - Άριστη

102 - Άριστη (Εξώφυλλο: Πολύ Καλή)

103 - Άριστη

104 - Άριστη

105 - Άριστη

106 - Άριστη (Εξώφυλλο: Καλή)

108 - Άριστη

109 - Άριστη

111 - Άριστη

112 - Άριστη

113 - Άριστη

115 - Άριστη

116 - Άριστη

117 - Άριστη

118 - Άριστη

Τα παλιότερα τα έχω θαμμένα αλλού. Θα ξεκινήσω να σκανάρω ότι έχω ήδη ανασύρει υπάρχει εδώ και συν τω χρόνω θα φέρω στην επιφάνεια και τα υπόλοιπα.

Αν στο μεταξύ κάποιος θεωρεί ότι διαθέτει κάποιο/α από τα παραπάνω τεύχη σε καλύτερη κατάσταση, μπορεί να το αναφέρει εδώ και να προσφερθεί να τα σκανάρει ο ίδιος.

Αναμένω και τις δικές σας λίστες!
 
...η λίστα αυτή θα πρέπει να θεωρείται "W.I.P." και θα φροντίσω να την ανανεώσω με την πρώτη ευκαιρία. Τα τεύχη που έχω μαζί μου αυτή τη στιγμή, είναι τα εξής:

14 - Καλή (Δύο σελίδες δεν είναι καλά τυπωμένες - χωρίς όμως να είναι σκισμένες) (Εξώφυλλο: Μέτρια)

16 - Πολύ Καλή (Εξώφυλλο: Καλή)

20 - Πολύ Καλή

21 - Πολύ Καλή (εξώφυλλο: Μέτρια)

22 - Μέτρια

23 - Πολύ Καλή

24 - Πολύ Καλή

25 - Πολύ Καλή

...αν τυχόν παρατηρήσω κανένα άλλο μυστήριο πρόβλημα στις σελίδες, θα κάνω το σχετικό update.

-[uPDATED]-

...επιτέλους ανανεώνω την λίστα με νέα τεύχη που έχω στην κατοχή μου !!

37 - Πολύ καλή

38 - Πολύ καλή

45 - Πολύ καλή

49 - Πολύ καλή

51 - Πολύ καλή

54 - Πολύ καλή

58 - Πολύ καλή
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα έλεγα ότι μπορείς χαλαρά να ξεκινήσεις με όσα τεύχη ανέφερες ότι διαθέτεις σε Πολύ Καλή κατάσταση. Τα δικά μου που δεν έχω αναφέρει στη λίστα (επειδή ακόμα αναμένουν ξεθάψιμο) κυμαίνονται μεταξύ 35 και 62, αλλά απ' ότι θυμάμαι λείπουν αρκετά τεύχη ενδιάμεσα.
 
Καταρχην να πω οτι τα ειχα ολα απο το "χασαποχαρτο" νο 1 αλλα τα καταφερε η λατρευτη μου μανουλα να τα ξεφορτωθει με το που παρουσιαστηκα στην Αυλωνα το 1990...anyway αυτα που ξαναβρηκα ειναι τα εξης:

8 - Αριστη

19 - Πολυ καλη

21 - Αριστη

28 - Αριστη

34 - Καλη (καποιες τσαλακωμενες αλλα οχι σκισμενες σελιδες)

39 - Αριστη

40 - Πολυ καλη

41 - Πολυ καλη - Εξωφυλο Καλη

42 - Αριστη

46 - Αριστη

47 - Αριστη

48 - Αριστη

59 - Αριστη

65 - Αριστη

66 - Πολυ καλη

+ το Super Pixel 1988 - Αριστη

Το προβλημα μου οπως εξηγησα και στον AEON στο forum που μου εστειλε την προσκληση ειναι η ελλειψη ελευθερου χρονου. Παντως θα κανω οτι μπορω τωρα που πλησιαζουν και οι μερες για την dsl συνδεση μου.
 
...εξαιρετικά !! :D

...όπως πολύ σωστά έχει πεί και παλιότερα ο Aeon, δεν μας βιάζει κανένας για τέτοιες πραγματικά ζόρικες δουλειές όπως το σκανάρισμα. Προσωπικά αφιερώνω απο μία με μιάμιση ώρα την μέρα στο σκανάρισμα ενός τεύχους, αλλά δεν σκανάρω καθημερινά !!

...έτσι καταφέρνω να προχωράω "χαλαρά", και να ολοκληρώνω το εκάστοτε τεύχος μέσα σε 2-3 εβδομάδες (...μπορεί όμως καμία φορά να πάρει και ένα μήνα).

Πάντως, όσο και να σου πάρει, προσωπικά δεν με πειράζει - η προσπάθεια και η συμμετοχή σου είναι αυτή που μετράει !!

...θα σου πω κάτι ακόμα, και θεώρησέ το αν θέλεις κάτι σαν "προσωπική παράκληση" : Προσπάθησε να δώσεις προτεραιότητα στο 8ο τεύχος !! ...ο λόγος είναι ότι δεν το έχω ούτε εγώ (είμαι 100% σίγουρος), αλλά ούτε και ο Aeon !!

Σε ευχαριστώ. :)
 
Πιστεύω ότι πιό χρηστική είναι η μετατροπή σε pdf των τευχών αυτων.Προσωπικά μετετρεψα ήδη τα τεύχη που ανέβασες σε pdf. Αν θέλετε τα στελνω για να τα ανεβάσετε στις αντίστοιχες σελίδες.

Δυστυχώς δεν κράτησα κανένα τεύχος απο τα παλία PIXEL και δεν μπορώ να βοηθήσω στην προσπάθεια συλλογής των παλιών τευχών.Επίσης περιμένω να δω σκαναρισμένα τα τεύχη που κυκλοφόρισαν σε κάποια φαση ως προσπάθεια επανακυκλοφορίας του περιοδικού τα οποιά ούτε καν πέρασαν απο τα χέρια μου.
 
H σκέψη για την ώρα είναι να ανεβαίνουν ως απλά jpg συμπιεσμένα ενιαία ανά τεύχος σε rar αρχεία, ώστε να γίνεται όσο το δυνατόν μεγαλύτερη οικονομία χώρου στον server. Από εκεί κι έπειτα, καθένας είναι ελεύθερος να τα μετατρέψει σε ότι format τον βολεύει.
 
Aν και τo forum έχει να ενημερωθεί πολύ καιρό,εγώ θα κάνω μια προσπάθεια να βοηθήσω σε αυτή την ήδη πολύ καλή προσπάθεια.

Λοιπόν έχω τα νούμερα!10,11,12,14,28,32,36,39,40,41,42,55,58,64,67,69,71,75,80,81,84,85,88 Όλα είναι σε άριστη κατάσταση εκτός

από τα 10,11,12 που η κατάσταση του εξώφυλλου είναι καλή...Δυστυχώς είχα και άλλα όμως πετάχτηκαν από τρίτους.
 
...μπράβο akmakas !! :D

...αν όντως θέλεις να βάλεις μπροστά το σκανάρισμα, προτείνω να ξεκινήσεις απο τα παλαιότερα τεύχη, εκτός βέβαια αν είναι σε τέτοια κατάσταση που κινδυνεύουν να γίνουν φύλλο και φτερό.

Αν πάλι θέλεις να πουλήσεις ή να χαρίσεις κάποια απο τα τεύχη σου για σκανάρισμα σε κάποιον άλλο, εγώ προσφέρομαι - πρώτος πρώτος κιόλας !! :D

Ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για τα τεύχη 11 και 12, τα οποία (αν και δεν τα έχω μπροστά μου), θυμάμαι ότι τα είχα μουτζουρώσει, οπότε σίγουρα δεν κάνουν για σκανάρισμα !!
 
File Billy tha kseniniso simera kiolas to skanarisma elpizo sintoma na telioso!

Episis gia osous endiaferontai exo ftiaksei kai ena video clip gia tous ipologistes pou alaksan tin pagosmia istoria tou planiti einai poli gamato! an to thelete peite mou na sas to stilo!
 
...ok, akmakas !! ...περιμένουμε με αγωνία τα αποτελέσματα !!

...πάντως μην προσπαθήσεις να σκανάρεις ένα ολόκληρο τεύχος μέσα σε μία μέρα - θα τα "φτύσεις" (ξέρω, έχω δοκιμάσει !! :D ). To καλύτερο είναι να κάνεις απο λίγο κάθε μέρα.

..όσο για το κλιπάκι, δεν ακούγεται καθόλου άσχημο !! ...αντί όμως να το στέλνεις ξεχωριστά σε όσους το ζητάνε, προτείνω να το κάνεις όποτε μπορέσεις upload κάπου, ώστε να το κατεβάσει όποιος το θέλει...

...και μιά και μιλάμε για κλιπάκια, εδώ βρίσκεται ένα πολύ καλό.

Αν και έχει να κάνει κυρίως με τον πρώτο Spectrum (τον 16άρη), γίνονται αναφορές και σε άλλα μηχανήματα, αλλά και στην νούμερο 1 δικαιολογία των πιτσιρικάδων (αλλά και των γονέων) για την αγορά υπολογιστή... "we bought it to help with your homework" !!!
 
Σημερα τελιωσα το τευχος 10 για αρχη. :)

pixel07wx.jpg
 
Φίλε akmakas. Καταρχάς θερμότατα συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου. Είδα το εξώφυλλο του τεύχους 10 με review τον C16 κι έπαθα μια μικρή πλάκα! (να μην πω για τα προϊστορικά monitors!). Ειδικά ότι έχεις μέχρι το 40 μας χρειάζεται δια ροπάλου. Σου έστειλα κάποιες πρώτες οδηγίες με PM. Ο καλύτερος τρόπος σε πρώτη φάση είναι να δοκιμάσεις μέσω Rapidshare, όπως κάνει και ο billy, και τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνω εγώ.

Θέλω να σκανάρω τα δικά μου και η δουλειά μαζί με ένα σωρότρεχάματα δε με αφήνουν να αγιάσω (κλαψ!). Γενικά μην τα περιμένετε όλα από εμένα σε αυτό το θέμα. Θα σκανάρω μόνο όταν βλέπω ότι με παίρνει, γιατί το πρώτο μου μέλημα είναι να κάνω προσεκτική δουλειά και να αποφύγω τα άρπα-κόλλα. Προτίστως σημασία έχει να μπει πολύς κόσμος στο χορό για να μοιραστεί η δουλειά. Είναι ανθρωπίνως αδύνατο να τα περάσουμε όλα o billy κι εγώ.

Από ανανεώσεις γενικά το πάμε αργά αλλά σταθερά και δε μασάμε. Είμαστε εξάλλου εκ φύσεως άνθρωποι της υπομονής. Να ευχαριστήσω θερμά στο σημείο αυτό και όλα τα υπόλοιπα παιδιά που βοηθούν το Greek Retro Maniax με την κάθε είδους συμμετοχή τους (δημοσιεύσεις, τεύχη, moderation κλπ)!
 
Sinclair και ξερό ψωμί

Καταρχας...Μπραβο για την πολυ καλη δουλεια σας!Και το Forum που φτιαξατε

ειναι καταπληκτικο!!!Δεν του λειπει τιποτα. ;)

Σήμερα θα αρχισω το Pixel No 11 Εχει μεσα και το review για το Sinclair CS

pixel0112ia.jpg


τι σου θυμιζω BILLY τωρα ε?Μεχρι το τελος τις εβδομαδας πιστευω να το τελιωσω!!!
 
akmakas είπε:
Σήμερα θα αρχισω το Pixel No 11 Εχει μεσα και το review για το Sinclair CS

τι σου θυμιζω BILLY τωρα ε?Μεχρι το τελος τις εβδομαδας πιστευω να το τελιωσω!!!
...χεχε !!

...το θυμάμαι καλά το "θρυλικό" C5 (C-five), το ηλεκτροκίνητο αυτοκινητάκι που "βούλιαξε" οικονομικά μιά και καλή την εταιρία του "θείου". :p

...είχε φέρει ένα κομμάτι στο Plot ο "Mr. Chips" !!! :D
 
Λοιπον παιδες Ελληνων...Τελικα η μικρη αδεια που πηρα απο την δουλεια λογω

αλαγης εγκαταστασεων μας βγηκε σε καλο!!Σημερα τελειωσα το τευχος Νο 11

και θα βαλω μπροστα το Νο 12!

pixel03wj.jpg


Συντομα ο ΑΕΟΝ θα κανονισει την κατασταση και θα τα βγαλουμε ολα μαζι!!

Στο τευχος 12 γινεται και μια πληρης αναφορα για τα πρωτα modems!

Ασφαλος ο Billy τα ξερει καλυτερα απο εμας!
 
Το Σ/Κ θα έχει πάρτι από καινούργια τεύχη!
 
...καλά, ο akmakas είναι κανονική "μηχανή", δεν το συζητάμε !!

...μπράβο σου και πάλι, akmakas !! ...κάτι τέτοια βλέπω και αρχίζω να ψήνομαι για να σκανάρω και εγώ "κάτι τι" (...το τι θα είναι αυτό, το φυλάω για έκπληξη :D ).

...και ένα request:

Φίλε akmakas, μόλις σου δωθεί η ευκαιρία για νέα σκαναρίσματα (μετά το τέλος του τεύχους 12 δηλαδή), δώσε άν γίνεται προτεραιότητα στο τεύχος 32. Αν δε με απατά η μνήμη μου, είναι το τεύχος με το Special Review του Defender of the Crown, του παιχνιδιού που με έκανε (όπως και πολλούς άλλους) να πάρω την απόφαση να γίνω κάποτε (όποτε και αν ερχόταν αυτό το "κάποτε"), κάτοχος μίας Amiga !!

Επιπλέον, το συγκεκριμένο review είναι κατά τη γνώμη μου το καλύτερο απο όλα τα reviews του Αντώνη Λεκόπουλου.

Μιλάμε λοιπόν για ένα απο τα πιό πολυδιαβασμένα και αγαπημένα μου τεύχη !! Πιστεύω ότι όποιος δεν είχε διαβάσει το συγκεκριμένο τεύχος τότε, πραγματικά "έχει χάσει"...
 
Φιλε Billy Οκ!Μολις τελιωσω το 12 θα πιασω το 32 και μετα το 28!

ΑΑΑΑΧΧΧΧ!!!Defender of the crown πω!πω!πω!

Εχω στειλει στον ΑΕΟΝ τα Links απο τα τευχη 10,11 Σημερα πιστευω

να τα βγαλει στο forum!
 
Πίσω
Μπλουζα