Προς επίδοξους εθελοντές.

Μην ανησυχείς. Πάρτα πρώτα στα χέρια σου (αυτό είναι το βασικό) και όλα τα υπόλοιπα τακτοποιούνται!

Σε τι ποιότητα βρίσκονται αυτά που αγόρασες; Για να καταλάβω καλύτερα, αυτά που αγόρασες είναι όσα έλειπαν από τον φίλο σου;

Όπως και να έχει κάνε τα αδύνατα δυνατά να περιέλθουν κυρίως εκείνα του φίλου σου στην κατοχή σου! Εξήγησέ του παιδιού ότι προορίζονται για ευγενή σκοπό κι ότι θα τον ευγνωμονούν πολλοί. Εξάλλου κλεισμένα στις κούτες αχρηστεύονται και δεν έχει πρόσβαση σε αυτά κανείς. Κρίμα από τον Θεό δηλαδή...

Τολμώ να πω ότι έχω αγωνία για την τελική έκβαση. Βάλε τα δυνατά σου! εχεχε
 
Pixel No ???????

Παιδια τα γεγονοτα τρεχουν πολυ γρηγορα!!!!

Πηγα μια βολτα στον φιλο μου που εχει τευχη Pixel!!!

Δεν μπορω να σας πω και πολλα γιατι δεν εχω παρει ακομα ανασα!!!!

Τα λογια ειναι φτωχια δειτε την φωτο!!!! :D

pixel7ja.jpg
 
Αρχιζει το παρτυ!!!!!!

Ετοιμο και το Pixel Νο 32 εναι θεμα χρονου πλεον να μπει στο forum

για dowload!(ΑΕΟΝ where are you!!!!!!)

Αρκετα ζουμερο και ενδιαφερον!Μεσα στα κυρια θεματα του τευχους

εχει και ενα αφιερωμα στα monitors πραγματικα πολυ νοσταλγικο!!

Ετοιμαστειτε τωρα για το επομενο τευχος εκπληξη!!!!!! :D
 
akmakas δε σε προλαβαίνω! :D

Θα το ανεβάσω σήμερα. No worries!

Υ.Γ.1: Είδα το εξώφυλλο-έκπληξη και ήδη παραμιλάω ψελλίζοντας ατάκες όπως "Επεμβάσεις: Σπάστε το Manic Miner!!"

Υ.Γ.2: Ωχ..ωχ..Υποψιάζομαι τι παίχτηκε! :D
 
ΑΕΟΝ Φιλε κανε χορο στον Server σου ετοιμασου γιατι θα πεταω 1 με 2 τευχη την ημερα!Θα κανω και στην δουλεια μου

Και αυτο γιατι τα 13 τευχη που πηρα για αρχη ειναι δανικα και πρεπει να τελιωσω οσο γινεται ποιο πολλα

πριν φυγει το παιδι πουθενα και μετα τρεχα να τον βρεις!!!
 
Κράτα τον δεμένο! Για χώρο θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου.
 
...akmakas, είσαι Θεός !! :D
 
Ε οχι και θεος!!Κωλοφαρδος ειμαι!!

Παιδια εκτος απο τα pixel βρηκα πολλα τευχη micromad πολλα τευχη

hardware & Ρομποτικη ολη η συλογη computer για ολους πολλα User απο το 1 εως !!!!!!!και αλλα!!!!

ΑΕΟΝ αν το θεωρεις χρησιμο ανοιξε ενα thread με τευχη για hardware & Ρομποτικη θελω να σκαναρω μερικα

και να τα ανεβασω στο forum αν γινεται φυσικα!!!
 
Θα γίνει κι αυτό (κάτσε βρε να τελειώσουμε πρώτα με τα υπόλοιπα! εχεχε).

Επειδή καταλαβαίνω ότι θα υπάρχει μαζικότητα και ταχύτητα στα σκαναρίσματα, προσπάθησε όσο μπορείς να μη γέρνουν οι σελίδες και να μην κόβονται πληροφορίες (πάνω, κάτω, δεξιά, αριστερά)

Επίσης αν σου είναι εύκολο στο filename των εικόνων plz μην βάζεις τον αριθμό των σελίδων σε παρενθέσεις (και το 36 έτσι ήταν), για να μη χρειάζεται να γίνονται renames εκ των υστέρων.

Καλό βόλι!
 
ΑΕΟΝ δεν τα βαζω σε παρενθεσεις απλα κανω μαζικο rename γιατι το να κατσω να κανω rename μια μια την σελιδα δεν λεει!!!

Εξαλου το acdsee παντα ειχε προβλημα με τις σειρες των φωτο!!

Γιατι δεν χρησιμοποιεις το Windows Picture απλο χωρις τετοια προληματα!!!
 
Ναι δεν αντιλέγω. Κι εγώ μαζικό rename θα έκανα.

Εξήγησε μου όμως κάτι: Τις παρενθέσεις στις εικόνες στις βάζει αυτόματα το scanner όταν σώζει το αρχείο της εικόνας; Aν ναι (κι αν δεν υπάρχει ρύθμιση που να το αλλάζει αυτό) άσε το όπως έχει. Αν τις εικόνες τις σώζεις όμως εσύ μια-μια ή διαθέτει κάποια επιλογή το software του scanner που να μπορείς να το αλλάξεις αυτό, plz δοκίμασε αντί παρένθεση να βάζεις underscore, δηλαδή το εξής σύμβολο: _

Όπως και να έχει δεν είναι τίποτα τρομερό και δε χρειάζεται να σε αγχώνει.

Το ACDSee παρέχει πολλές δυνατότητες και το προτιμώ για δεκάδες λόγους.
 
Ναι στο μαζικο rename μου βαζει αυτοματα παρενθεση!!!

Αν ειπαρχει καποιος καλυτερος τροπος για μαζικο rename ΑΕΟΝ πες μου σε pm

κανενα προβλημα!!

Το acdsee σταματησα να το χρησιμοποιω για αυτο τον λογο!Ηθελα να δω εικονες με μια σειρα και μου εβγαζε οτι νανε!!!!

Aλλα εχουμε ετοιμο και το PIXEL Νο 3 (βαστατε τουρκοι ταλογα)!!!! :D

pixelno02no.jpg


Σημερα με την τελευταια πινελια του ΑΕΟΝ θα πλασαριστει μαζι με τα αλλα το forum!!!

Και τωρα βαζω μπρος για το PIXEL!!!!!!!!!! No 4!!!!!! :D

pixel040013ja.jpg
 
Oδηγίες για renaming

To Review του QL!!! Πάει, θα λαλήσουμε σήμερα... :eek:

Προς akmakas και όσους άλλους ενδέχεται να σκανάρουν. Ιδού οι τρόπος να εμφανίζονται οι εικόνες των σελίδων στη σωστή σειριακή μορφή σε όλους τους image browsers:

  1. Κατεβάζετε τον image renamer ονόματι FastStone που συνέστησε ο αγαπητός ambu_dare
  2. Εγκαταστήστε και ξεκινήστε το πρόγραμμα.
  3. Πατήστε το tab με την ονομασία Batch Rename
  4. Στο Source βρείτε και επιλέξτε τον φάκελο που περιέχει τις σκαναρισμένες σελίδες.
  5. Πατήστε το κουμπί Add All για να προστεθούν όλες αυτόματα στο Input list αριστερά
  6. Στο Rename As γράψτε στο πρώτο πεδίο αριστερά Pixel_36_### όπου το 36 είναι ο αριθμός του εκάστοτε τεύχους. Τα 3 καγκελάκια τα αφήνετε όπως τα βλέπετε.
  7. Στο ακριβώς διπλανό πεδίο στα δεξιά γράψτε τον αριθμό 001 (δηλώνετε εδώ από που θα ξεκινήσει την αρίθμηση. Τα μηδενικά είναι απαραίτητα για το σωστό σορτάρισμα).
  8. Πατήστε Start και η ταξινόμηση στην σωστή σειρά είναι έτοιμη!
  9. Το μόνο που απομένει είναι να συμπιέσετε τον φάκελο και να μου τον στείλετε για να τον ...περιποιηθώ!
 
Καλα το FastStone ειναι κορυφη τελειο μου ελυσε τα χερια μπαβο ampu_dare!!!!

Σημερα θα εχουμε και το 4 τευχος του Pixel αναρτημενο στο forum!!!!!!

(AΕΟΝ Φορτσα τα πανια βουρ!!!)

Billy εχεις πολυ πραμα για να σχολιασεις στα threads Των τευχων Χε χε!!!!!
 
Σημερα παιδια το βραδυ θα εχω ετοιμο και το Νο 7

pixel070008kh.jpg


Εαν τελικα μπορεσει και μου στειλει ο telamonas.stokos το εξωφυλλο απο το Νο 8

τοτε........Θα εχουμε 2 τευχη Πολυ πραμα........
 
Επιτελους τελους...

Θα αυτομαστιγωθω και θα τα καταφερω :eek: :eek: :D

και μια ερωτηση...αναφερεις καπου οτι επεσαν στα χερια σου και αλλα περιοδικα της εποχης εκεινης...μηπως κατα τυχη ειδες κανενα "Η Ελληνικη Πλευρα του Amstrad" ? εχω ψαξει παντου αλλα τζιφος...
 
Χε χε Ο φιλος που μου εδωσε τα Pixel για να τα σκαναρω εχει και περιοδικα

Amstrad παρα πολλα..Αλλα δεν θυμαμαι αν ηταν Η Ελληνικη πλευρα του

Amstrad η...........μπλα μπλα Amstrad!

Παντως εγραφε κατι και τελιωνε με μεγαλα γραματα Amstrad!!!!

Εχει νομιζω ολοκληρη την σειρα απο αυτα!!

Οταν θα παω να ψαξω για καποια αλλα Pixel θα παρω 2,3 για να σε σκαναρω!!
 
Ααα

Θα περιμενω εν αγωνιως :)

Στο περιοδικο Ελληνικη Πλευρα του Amstrad εκεινη την εποχη εγραφε ο - τοτε συμμαθητης μου στο 4ο Τεχνικο - Μιχαλης Μπελιβανακης την στηλη JumpBlock που περιεγραφε τις κλησεις στo Z80 του CPC - δεν ξερω αλλα με εχει πιασει μια επιθυμια να ξαναδιαβασω τα περι assembly :confused:
 
Λοιπον παιδια την παρασκευη εχουμε παρτυ με καινουρια τευχη!!!

Ετοιμα τα τευχη 7 και 8

Ο telamonas.stokos ακουσε τις προσευχες μας και σκαναρε τα εξωφυλλα

απο το Pixel Nο 8!!!!!!!!!telamonas σ ευχαριστω!λαμπαδα αυριο αναβει στο ονομα σου!!!!

Τελικα αν ενωθουμε κανουμε θαυματα!!

Παρασκευη απογευμα θα δωσω στον ΑΕΟΝ 2 Τευχη τα 7 και 8

Οεο Οεο Οεο Οεο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Με τα σημερινα σκαναρισματα εφτασα τις 1000 σελιδες!!!!!

Κυριοι εοιτρεψτε μου να σας συστησω το scαner μου!!!

akmascaner9js.jpg


Εσεις παρτε μια γευση απο το επομενο Pixel!!!!

pixelno92nr.jpg
 
Όπως έλεγε και ο Χελάκης: Δεν μπορώ να περιμένω!

akmakas, όχι πως έχεις λιιιιιίγο..καλύτερο scanner από τον δικό μου τον αρχαίο που χρειαζόταν να τριπλοπεράσω κάθε σελίδα του 63 με φίλτρα για να δείχνει της προκοπής. Εννοείται ότι είναι προτιμότερο να γίνουν όσο το δυνατόν περισσότερες σαρώσεις σε αυτόν.
 
Πίσω
Μπλουζα