Προς επίδοξους εθελοντές.

Καλησπέρα και καλωσήρθες στο GRM !! :)

Bradypous είπε:
Έχει δοκιμάσει κανένας αντί για pdf (...)
Είχε αποφασιστεί εξαρχής να σκανάρουμε σελίδα-σελίδα σε jpg format. Δεν υπάρχει πουθενά pdf στο αρχείο τευχών !!

Επειδή το djvu δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένο, προτιμήθηκε το jpg (με δεύτερο "υποψήφιο", το png).

Οι αρχικές σκαναρισμένες σελίδες υπάρχουν, αλλά δεν είναι σε tiff (μιλάω αποκλειστικά για εκείνα που έχω σκανάρει εγώ - δεν ξέρω τα άλλα παιδιά τι χρησιμοποίησαν). Ο λόγος ήταν ότι δεν ήθελα να πιάνουν πολύ χώρο στο σκληρό, οπότε κατέφυγα πάλι στο jpg (με πολύ μικρότερο συντελεστή συμπίεσης αυτή τη φορά. Και πάλι lossy είναι, αλλά απο το τίποτα...).

Δεν αποκλείεται βέβαια να έχει κρατήσει κάποιος άλλος τα αρχικά του scans και σε ασυμπίεστα bmp - αν είχε χώρο για "σκότωμα".

Το tiff το χρησιμοποιώ μόνο στις εικόνες που δίνω στον εκάστοτε αρχισυντάκτη του Phoenix, επειδή είναι καλή επιλογή για DTP.

Και τώρα, αν μου επιτρέπεις, η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου δολλαρίων:

Διαθέτεις τεύχη Pixel/User/Micromad/Sprite, και αν ναί, θα ήθελες να ενταχθείς στο GRM scanning team ώστε να συμβάλλεις στην ολοκλήρωση του project ? :D
 
Καλησπέρα και καλωσήρθες στο GRM !! :)
Καλησπέρα επίσης και ευχαριστώ! :)

Και τώρα, αν μου επιτρέπεις, η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου δολλαρίων: Διαθέτεις τεύχη Pixel/User/Micromad/Sprite, και αν ναί, θα ήθελες να ενταχθείς στο GRM scanning team ώστε να συμβάλλεις στην ολοκλήρωση του project ? :D
Θα σε απογοητεύσω. Δυστυχώς ότι είχα από Pixel τα πέταξα πριν από πολλά χρόνια, λόγω έλλειψης χώρου! Ένα τεύχος κράτησα και αυτό είναι ήδη σκαναρισμένο . Από τα αλλά περιοδικά δεν έχω ούτε ένα τεύχος διαθέσιμο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bradypous είπε:
Θα σε απογοητεύσω. Δυστυχώς ότι είχα από Pixel τα πέταξα πριν από πολλά χρόνια, λόγω έλλειψης χώρου! Ένα τεύχος κράτησα και αυτό είναι ήδη σκαναρισμένο . Από τα αλλά περιοδικά δεν έχω ούτε ένα τεύχος διαθέσιμο.
Κρίμα !!

Tο πρόβλημα του αποθηκευτικού χώρου είναι όντως κάτι που απασχολούσε πολύ κόσμο, τότε, αλλά και τώρα.

Αν πάντως τύχει να βρείς τεύχη απο οποιαδήποτε άλλη πηγή, και έχεις ελεύθερο χρόνο και όρεξη για σκανάρισμα, η βοήθειά σου θα είναι καλοδεχούμενη. :)
 
Θα ρωτήσω τους γνωστούς μου εάν έχουν κρατημένα τίποτα παλιά τεύχη.

Εντωμεταξύ βρήκα ακόμη ένα τεύχος σπίτι μου αλλά και αυτό ήταν σκαναρισμένο ήδη. Θα κοιτάξω και σε άλλα σημεία για να δω εάν επιπλέον τεύχη καταχωνιασμένα. Ίσως πετύχω τίποτα.

Έχουν περάσει τόσα χρόνια....
 
Τhe Hunt for the Lost Pixel

Λοιπόν Κύριοι,

Το Pixel Scanning Project μπορεί να ξεπέρασε κάθε αρχική προσδοκία, αλλά είναι εγκληματικό και απαράδεκτο να υπάρχουν τεύχη που να μην έχουν ακόμα σκαναριστεί (και δη ακόμα και θρυλικά τεύχη της δεκαετίας του '80!). Παραθέτω παρακάτω την λίστα όλων των τευχών που απομένουν:


80s Pixels - Εxtremely Wanted


43, 44, 48, 52, 57, 59, 60


Yπόλοιπα Τεύχη:

65, 68, 69, 70, 71, 73-78, 70-86, 88, 90-94, 100, 104-108, 110, 112, 114-122, 124, 125, 127, 130

Πάσχα έρχεται. Ένα προβλεπόμενο ντου σε παλιές κούτες, πατάρια κι αποθήκες είναι επιβεβλημένο! (το δικό μου θα το κάνω πάντως).
 
Σωστός ο πρόεδρος !! :thumbup: :beer:

Μακάρι να ολοκληρωθεί το project αυτό κάποια στιγμή ! :)
 
Ευκαιρία για λίγο scanning πρίν πιάσουν οι ζέστες!! :D

Έχω τα 114-117-118-120-127.... ;)
 
pitsunami είπε:
Έχω τα 114-117-118-120-127.... ;)
Μπράβο pitsunami !! :thumbup:

Θα είμαστε σε αναμονή... :)

Aeon είπε:
Πάσχα έρχεται. Ένα προβλεπόμενο ντου σε παλιές κούτες, πατάρια κι αποθήκες είναι επιβεβλημένο! (το δικό μου θα το κάνω πάντως).
Υπέροχα !! :)

Τα δικά μου είναι ως γνωστόν "out of reach", και με εκείνον τον γνωστό μου που μου δανείζει κατά καιρούς τεύχη, δεν έχω βρεθεί τον τελευταίο καιρό.

Αν βρείς τεύχη, θα προσπαθήσω να σκανάρω κανένα - αν βρω ελεύθερο χρόνο. Φυσικά θα φροντίσω να μην τα ταλαιπωρήσω, ώστε να μείνουν σε καλή κατάσταση (το πολύ-πολύ να σκιστούν μερικές σελίδες... :D :D :D )
 
Εχω κρατήσει κι εγώ ένα, νούμερο 90κάτι, θα το δω στο σπίτι γιατί είμαι στην δουλειά τώρα. Αν δεν το έχετε, ευχαρίστως.. Α, έχω και το τελευταίο Pixel αλλά μάλλον θα το έχουν αρκετοί αυτό..

Μιχάλης
 
Aπο αυτα που απεκτησα remotelly ολο και κατι θα υπαρχει εκει μεσα που ειναι unscanned. Που θα βρεθει ο ελευθερος χρονος για αυτο ομως.. αυτο ειναι αλλο ζητημα!

picture.php
 
michpan είπε:
Εχω κρατήσει κι εγώ ένα, νούμερο 90κάτι, θα το δω στο σπίτι γιατί είμαι στην δουλειά τώρα. Αν δεν το έχετε, ευχαρίστως.. Α, έχω και το τελευταίο Pixel αλλά μάλλον θα το έχουν αρκετοί αυτό..

Μιχάλης
Mιχάλη, σ' ευχαριστούμε για την προθυμία σου να συμβάλλεις στην ολοκλήρωση του project.

Αν το τεύχος που έχεις είναι κατά τύχη το 95 (το οποίο μας λείπει), σίγουρα θα θέλαμε να το δούμε σκαναρισμένο. :)

phil_vr είπε:
Aπο αυτα που απεκτησα remotelly ολο και κατι θα υπαρχει εκει μεσα που ειναι unscanned. Που θα βρεθει ο ελευθερος χρονος για αυτο ομως.. αυτο ειναι αλλο ζητημα!
Oταν βλέπω τόσα τεύχη μαζεμένα, κάτι παθαίνω... ;)

Phil, πλέον είσαι άρχοντας και στον τομέα των Pixel !!

Ξέρω ότι είσαι σε φάση μονίμου "στριμώγματος" στη δουλειά (σαν και του λόγου μου), αλλά *αν* καταφέρεις να ξεκλέψεις λίγο χρόνο για σκανάρισμα, η προσφορά σου θα εκτιμηθεί και με το παραπάνω φίλε !! :)
 
Παιδιά σας παρακαλούμε εμείς που τα είχαμε και τα πετάξαμε να σκανάρετε ότι έχετε!

Αναμένω με ανυπομονησία το αποτέλεσμα της δουλειάς σας
 
Τελικά λάθος θυμόμουν.. καμμία σχέση, το 47 είναι το τεύχος που έχω κι απ'ότι βλέπω το έχετε ήδη..

Μιχάλης
 
Δεν πειράζει, αρκεί η σκέψη και η προθυμία σου να σκανάρεις. :)

Aν εντοπίσεις άλλα τεύχη -τυχόν ασκανάριστα- ,εδώ είμαστε... :D
 
Υποθετω οτι αντι για 70-86 εννοεις 80-86?

Εχω τα ακολουθα τευχη:

73-78 100,104,105,112

Με το κλασικο εξωφυλλο

και 81-86, 88, 90-94 με το διαφορετικο εξωφυλλο

Μονο το 76 εχει λιγο ταλαιπωρημενο εξωφυλλο, κατα τ'αλλα ειναι σε καλη κατασταση.

Δεν εχω σκανερ ουτε σκοπευω να αγορασω, αλλα ουτε και χρονο να σκαναρω. Ομως ειμαι προθυμος να δανεισω τα τευχη σε οποιονδηποτε θελει να αναλαβει τη δουλεια για οσο χρονο χρειαστει. Εντος Αττικης με συναντηση. Δεν μπλεκω με ταχυδρομεια.

Αν καποιος ενδιαφερεται, ας απαντησει εδω ή με μηνυμα.
 
Mπράβο ρε φίλε bspus,είναι ευχάριστο να βλέπουμε κάθε είδους προθυμία να ολοκληρωθεί το project...

Καλώς ήρθες στην παρέα μας !
 
Παιδιά έχω τα τεύχη 43,44 κι 130 σε καλή κατάσταση
 
Eξοχα - θέλουμε πολύ να τα προσθέσουμε στο αρχείο μας !! :thumbup:

Με την πρώτη ευκαιρία, κάνε ό,τι μπορείς. :)
 
Παιδιά πριν από λίγο επικοινώνησα με το φίλο Νίκο (bspus) και τη Δευτέρα παραλαμβάνω τα πρώτα 5 Pixels που διαθέτει για σκανάρισμα.

Να ευχαριστήσω το φίλο Billy για το "κοννέ" και τον ευγενικότατο bspus για την προσφορά του.

Φίλε Νίκο θα τα προσέχω σαν τα μάτια μου μην ανησυχείς!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα