Προς επίδοξους εθελοντές.

Τεστ: ΚΑΤ Ενας Ελληνικος computer.

Σας προκαλω να βρειτε πληροφοριες-στοιχεια στο νετ για αυτον τον υπολογιστη.

Αντε ντε εδω σας θελω ιντερνετομαστορια. :D
 
Παιδιά το project του Pixel είναι ιερό..παρακαλώ ας το κρατήσουμε ατόφιο χωρίς off topic θέματα...Αυτό ισχύει για όλους το θυμίζω και σε μένα.Εδώ μιλάμε μόνο για το project του Pixel και τι θέλει να προσφέρει ο κάθε ένας.
 
Ο akmakas ξαναχτυπά....Το τεύχος του Pixel Νο 42 είναι έτοιμο..ο ΑΕΟΝ το έχει πάρει οπότε μάλλον το ΣΚ θα ανεβεί και επίσημα...
 
Επόμενος στόχος είναι το τεύχος 43...

0105bc1.jpg
 
...έμπαινε, akmakas !! :D
 
βεβαια μην ξεχναμε οτι για την εκπληρωση του στοχου συμπεριλαμβανονται ολα τα προιοντα(βιβλια-βιβλιαρακια..κλπ) που ειχαν βγει επι εποχης pixel
 
Μπράβο παιδιά καλή κίνηση. Τι μου θυμήσατε. Εχω και εγω πολλά περιοδικά PIXEL,PCMASTER,COMPUTER&SOFTWARE,RAM. Όλα απο τις πρώτες εκδόσεις αλλά είναι σε πολύ ασχημη κατάσταση!!! Θα δω τι μπορώ να ανακτήσω και εγώ!
 
...ufoxk2, καλωσήρθες !! :)

Κάθε προσπάθεια σκαναρίσματος είναι καλοδεχούμενη !!
 
akmakas είπε:
Επόμενος στόχος είναι το τεύχος 43...
0105bc1.jpg
Στο διπλης οψεως DVD του PCmaster ιανουαριου,στο φακελλο abandonware εκτος απο το παιχνιδι Dungeon Master, εχει και το 4 σελιδες απο το τευχος 43 (το εξωφυλλο και τις 3 σελιδες του special review ) σε pdf .
http://www.retromaniax.gr/showthread.php?t=4264
 
Γεια και χαρα παιδια!

Απλα ηθελα να πω 1000 ευχαριστω για την δουλεια σας εδω! Με γυρισατε πολλα χρονια πισω!!

...με την καλη εννοια εννοειται! :D

-Παναγιωτης
 
Σε ευχαριστούμε Παναγιώτη (πάντα με την καλή έννοια).
 
Στο site sillogomania.com είδα ότι έχει ανέβει το βιβλιαράκι του PIXEL για την AMIGA. Όπως έγραψα και εκεί, αν δεν υπάρχει ήδη, μπορώ εύκολα να ανεβάσω το αντίστοιχο για τον ΑTARI, παρότι η AMIGA είναι η επίσημη (και ανεπίσημη) αγαπημένη μου.
 
Φιλε Maletoth καταρχην σε ευχαριστουμε πολυ για τη διαθεση σου και φυσικα οτιδηποτε εχεις που μπορει να βοηθησει το Pixel Scanning Project με χαρα θα το ανεβασουμε εδω.

Τωρα, για το συγκεκριμενο θεμα, ριξε μια ματια εδω ;)
 
Επειδή θέλω και εγώ να συνεισφέρω στο forum, έχω στην κατοχή μου

(πλην αυτών που έχουν ήδη ανέβει) τα εξής:

PIXEL - 57,60,72,78,80,100,112

PIXEL ένθετο - Commodore history

PIXEL ένθετο - Τα καλύτερα joysticks

USER - 1,17,30

USER - Spell Book Volume 1,2

Computer Games - 28

Είναι όλα σε πολύ καλή κατάσταση (κάποια έχουν τσαλακωμένα εξώφυλλα στις άκρες). Πείτε μου εάν κάποια τεύχη έχουν ήδη ξεκινήσει από άλλους να σκανάρονται, ώστε να δώσω προτεραιότητα σε άλλα.

Ευελπιστώ σταδιακά να ανεβάσω όσα μπορώ.
 
Λίγη βοήθεια σχετικά με το σκανάρισμα: ξεκίνησα το τεύχος 100.

Κάθε σελίδα μου βγαίνει περίπου 1ΜΒ (ανάλυση 100dpi σε JPEG).

Eπειδή το συνολικό αρχείο θα ξεπεράσει τα 100ΜΒ έχετε προτάσεις για να μικρύνει το μέγεθος, ή δεν υπάρχει πρόβλημα?

Thanks
 
Πίσω
Μπλουζα