"Πρωτοποριακά" games

Χρόνια τώρα ψάχνω να βρω ένα arcade game του 1040 ST, και να θυμηθώ το όνομα του.

Το παιχνίδι ξεκινούσε με έναν τύπο από δεξιά προς αριστερά της πίστας ,που κρατούσε και ένα όπλο και υπήρχαν κάτι κίτρινα κιβώτια μπροστά του που προσπερνούσε.

Ήταν από τα πρώτα game που έπαιξα στον AtariST.

Μήπως θυμίζει κάτι σε κάποιον?
 
...μήπως το Untouchables ?

untouchables001qb6.png
 
φοβερος!

τι όνομα και αυτό... γιαυτο δε το θυμόμουν θα το τεστάρω σύντομα..

thanks
 
...δες και την ταινία με τους Αδιάφθορους, για maximum πόρωση !! Kαλό παιχνίδι. :)
 
keeper7k είπε:
Αν δεν απατώμαι, το Krakout υπήρχε σαν listing στο "επίσημο" βιβλίο που συνόδευε τον Amstrad 6128 (δεν είμαι 100% σίγουρος, αν είναι κάποιος ας με διορθώσει).
Είχα κάτσει και το είχα γράψει τότε (και ανάθεμα αν έπαιξε - τελικά το βρήκα κανα χρόνο μετά έτοιμο :p ).

Ήταν εντυπωσιακό πάντως, με τα υπέροχα 8bit ηχητικά εφφέ του (bleep bleep) :D :D :D

Κάνεις λάθος.

Το Krakout ήταν arkanoid-clone από τη Gremlin.

Η ρακέτα κινούνταν κατακόρυφα όμως και όχι οριζόντια.

Είχε πολύ περισσότερες πίστες από το arkanoid και προχωρούσε πιο ομαλά από άποψη δυσκολίας σε αντίθεση με το arkanoid που μερικές πίστες σε κόλαγαν άσχημα.

Review μπορείς να βρεις εδώ:

ttp://www.cpcgamereviews.com/k/index3.html

Το συγκεκριμένο παιχνίδι το έχω γνήσιο για 6128. Μου το είχε αγοράσει η μάνα μου δώρο για τα γεννέθλιά μου, το καλοκαίρι του 1987 ...
 
Το Light Corridor, δεν αναφέρθηκε και στενοχωριέμαι! Arkanoid με Doom υβρίδιο (που λέει ο λόγος!)!
 
Ένα άγνωστο αλλά πρωτότυπο παιχνίδι ήταν και το Mobileman από τη Γαλλική εταιρία LORICIEL.Ένα arcade-platform με ευρηματικό σενάριο και έξυπνο χειρισμό του ήρωα.

Αυτοί οι Γάλλοι στα παιχνίδια κάνουν θαύματα !!!

picture.php
 
Μεγαλο thread και δεν μπορω να το δω ολο. Δενξερω αν αναφερθηκε αλλα το Dune 2 ειναι ομολογουμενως απο τα πιο πρωτοποριακα.

Το παιζω αυτη τη στιγμη και ακολουθει ρεβιου :)
 
Μου φαινεται οτι το thread μετατρεπεται σιγα σιγα σε "Λιστα με παιχνιδαρες"! Ας ειναι ομως, μιας και πολλα απο αυτα ειναι μοναδικα στο ειδος τους. Η δικια μου λιστα απο πρωτοποριακα αλλα και υπεροχα στον amstrad παιχνιδια:

HATE (αφου δεν υπαρχει το Star Goose στον Amstrad, αυτο ειναι οτι κοντινοτερο)

hate-1.png
hate-5.png


ΕLIMINATOR (3d shoot'em up υπαρχουν πολλα.. Eliminator μονο ενα!)

eliminator-1.png
eliminator-3.png


BATTY (το θεωρω απειρως καλυτερο απο το Arkanoid)

batty-1.png
batty-2.png


MOONTORC (απο τα πιο ομορφα και καλοσχεδιασμενα παιχνιδια που εχω δει)

moontorc-1.png
moontorc-5.png


NEBULUS (απλα μοναδικο σαν concept)

nebulus-1.png
nebulus-3.png


SKAAL (ισως το μοναδικο adventure που εχω δει με θεμα εναν λαγο!)

skaal-1.png
skaal-2.png


AMC (οι ισπανοι εχουν την ταση να δημιουργουν EXOLON-like παιχνιδια με υπεροχα χρωματα)

amc-1.png
amc-7.png


GAUNTLET 2 (γιατι απλα ειναι τελειο)

gauntlet-2-1.png
gauntlet-2-7.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
LIBAVIUS είπε:
Ένα άγνωστο αλλά πρωτότυπο παιχνίδι ήταν και το Mobileman από τη Γαλλική εταιρία LORICIEL.Ένα arcade-platform με ευρηματικό σενάριο και έξυπνο χειρισμό του ήρωα.Αυτοί οι Γάλλοι στα παιχνίδια κάνουν θαύματα !!!

picture.php
Oύτε που το ξέρω! Πάω να παίξω!

Μια που ανέφερες αυτό, να θυμήσω και το Billy la Banlieu, αρκετά ξεχωριστό παιχνίδι για την εποχή του:

screen5.png
 
Oύτε εγώ το είχα υπ' όψιν μου το Mobilman.

Το δοκίμασα πριν λίγο: Αν και απο gameplay δεν πρόκειται για κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί, είναι αρκετά ευχάριστο - ιδανικό για να περνάει η ώρα.

Μιά που πιάσαμε τα γαλλικά παιχνίδια, ένα παλιότερο που μου άρεσε πολύ η ιδέα του (αρκετά ξεχωριστή), ήταν και το Bumpy. :thumbup: (κάτι σαν το Cauldron 2 - στο πιό "παζλ")



Eπιπλέον ο Phil ανέφερε μερικά πολύ γνωστά παιχνίδια-διαμάντια (και πολύ όμορφα στις εκδόσεις του Αmstrad - έτσι Phil ? :D ).

Moυ άρεσε ο μερικός παραλληλισμός του HATE με το Star Goose - ένα παιχνίδι που γνωρίσαμε μέσα απο τις σελίδες περιοδικών όπως το Sprite. Αν και η προοπτική του ΗΑΤΕ θυμίζει το κλασσικό Zaxxon, το ψευδο-terrain following του ΗΑΤΕ παραπέμπει στο πολύ ωραίο εφφέ του Star Goose.

Mερικά ακόμα καλά παιχνίδια με τέτοιου είδους "έδαφος" (αν και όχι απαραίτητα shoot 'em ups) είναι και τα: Spindizzy, Marble Madness, Red Led, Gyroscope, Glider Rider (κορυφαίο !!), καθώς και τα Quazatron/Magnetron των Commodore & Spectrum.

Πάντως το "Skaal" δεν το γνώριζα - οπότε χάρη στην παρέμβαση του Phil θα το έχω και αυτό στα υπ' όψιν για μελλοντικό "τσεκάρισμα" !! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως ενώ ο CPC έχει πολλά καλά παιχνίδια (κυρίως μεταφορές από Spectrum) στύβω το μυαλό μου να σκεφτώ έστω και ένα πραγματικά πρωτοποριακό* παιχνίδι που βγήκε για αυτόν (εννοώ ως development platform-όχι μεταφορά). Μπορώ να σκεφτώ πάρα πολλά για Apple II, Atari 8 bit, Spectrum, Commodore 64 ακόμα και για BBC. Αλλά για Αmstrad τίποτα. :(

Δεν μπορεί, κάτι θα υπάρχει. Θα το σκεφτώ και θα επανέλθω.

*Δεν εννοώ απλά καλό παιχνίδι, αλλά κάτι που έφερε κάτι νέο και επαναστατικό στο gaming. Που είτε δημιούργησε ένα νέο είδος, είτε το άλλαξε ριζικά, ή έφερε ένα νέο μηχανισμό gameplay, κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
 
billy είπε:
Oύτε εγώ το είχα υπ' όψιν μου το Mobilman. Το δοκίμασα πριν λίγο: Αν και απο gameplay δεν πρόκειται για κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί, είναι αρκετά ευχάριστο - ιδανικό για να περνάει η ώρα.
Το έπαιξα - λίγο -, δεν πολυκατάλαβα γμτ τί κάνω! Ομορφούλι πάντως :)
 
Γιατί το Space Crusade της Gremlin μου θυμiζει τρελά το UFO:Enemy Unknown...;!
 
Leon είπε:
Πάντως ενώ ο CPC έχει πολλά καλά παιχνίδια (κυρίως μεταφορές από Spectrum) στύβω το μυαλό μου να σκεφτώ έστω και ένα πραγματικά πρωτοποριακό* παιχνίδι που βγήκε για αυτόν (εννοώ ως development platform-όχι μεταφορά). Μπορώ να σκεφτώ πάρα πολλά για Apple II, Atari 8 bit, Spectrum, Commodore 64 ακόμα και για BBC. Αλλά για Αmstrad τίποτα. :( Δεν μπορεί, κάτι θα υπάρχει. Θα το σκεφτώ και θα επανέλθω.

*Δεν εννοώ απλά καλό παιχνίδι, αλλά κάτι που έφερε κάτι νέο και επαναστατικό στο gaming. Που είτε δημιούργησε ένα νέο είδος, είτε το άλλαξε ριζικά, ή έφερε ένα νέο μηχανισμό gameplay, κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Ενδιαφέρουσα άποψις !! Ούτε εγώ μπορώ προς το παρόν να θυμηθώ κάτι σχετικό. Ο Αmstrad - ως νεότερο μηχάνημα απο τους C64 και Spectrum (αλλά και απο τους Apple, BBC, κ.α.), σπάνια είχε το "προβάδισμα" σε ανάπτυξη παιχνιδιών που να αποτελούσαν "πρωτοποριακή ιδέα".

To Bumpy (αν και δεν είναι 100% πρωτοποριακό), άραγε το έκαναν develop στον amstrad ή σε κανέναν ST ?

ASiC είπε:
Γιατί το Space Crusade της Gremlin μου θυμiζει τρελά το UFO:Enemy Unknown...;!
Θα έλεγα πως το Laser Squad θυμίζει ακόμα περισσότερο το UFO: Enemy Unknown... (με τον ίδιο τρόπο που το Rebelstar θυμίζει το Laser Squad, κ.ο.κ.)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Hero's Quest III (αργότερα μετονομάτηκε σε Quest for Glory III)

Το παιχνίδι που μας έσπρωξε στο PC... and never looked back.

http://en.wikipedia.org/wiki/Quest_for_Glory_III:_Wages_of_War

edit: μόλις συνειδήτοποίησα πως το thread είναι στα 8μπιτα και όχι στη γενική κατηγορία των games, άρα και εκτός θέματος. Εκ παραδρομής όμως, θα είχε ενδιαφέρον να δούμε (υποθέτωντας πως πολλοί σήμερα παίζουν παιχνίδια σε PC) ποιά ήταν η αφορμή για τη μετάβαση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια λιστα Phil (Moontorc που το θυμηθηκες ρε φατσα?) και συμφωνω και 100% με τον Leon.

Κρινοντας απο το Speccy θα προσεθετα και ολα της Vortex (οχι μονο το HATE)
 
Ποίος μπορεί να ξεχάσει το Fernardo's Martin Basket Master ; Πρέπει να είναι το πρώτο αθλητικό παιχνίδι με replay στα καρφώματα.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=0nc3GxAAFNg]YouTube - Fernando Martin on an Amstrad CPC 6128
 
Ενδιαφέρουσα άποψις !! Ούτε εγώ μπορώ προς το παρόν να θυμηθώ κάτι σχετικό. Ο Αmstrad - ως νεότερο μηχάνημα απο τους C64 και Spectrum (αλλά και απο τους Apple, BBC, κ.α.), σπάνια είχε το "προβάδισμα" σε ανάπτυξη παιχνιδιών που να αποτελούσαν "πρωτοποριακή ιδέα".
αν δεν κάνω λάθος, η Freescape (μηχανη 3d) της Domark έτρεξε πρώτα σε Amstrad και έπειτα σε άλλα format..
 
Yπέροχo νέo - αν όντως ισχύει !!

Εχουμε στοιχεία που το αποδεικνύουν;
 
Πίσω
Μπλουζα