Πρόβα Νυφικού (1995 ΑΝΤ1)

Όλα θα ανέβουν σιγά σιγά καμία σειρά δε θα μείνει μισή στο σάιτ του Αντ1! Έτσι και η "Πρόβα". ;)
 
sunset89 είπε:
Όλα θα ανέβουν σιγά σιγά καμία σειρά δε θα μείνει μισή στο σάιτ του Αντ1! Έτσι και η "Πρόβα". ;)
Από το στόμα σου.... ;)

Μόλις είδα το πρώτο επεισόδιο! Γύρισα χρόνια πίσω! :)
 
(Ζούνη που διαβάζει το γράμμα)-... Απαιτούμε ... Άκου απαιτούμε! Ποια είσαι εσύ κυρά μου που θ' απαιτήσεις κιόλας; (με θυμό) Να φύγετε από τον νομό μας γιατί αλλιώς θ' αναγκαστούμε να προβούμε στα δέοντα. Ποια είναι τα δέοντα; Ποια είναι τα δέοντα κύριε διοικητά που είστε και τ' αφεντικό εδώ μέσα;

(Μανιάς αποσβολωμένος)

-Σας παρακαλώ κυρία μου! Σας παρακαλώ! Ηρεμήστε για να μπορέσουμε να βγάλουμε συμπέρασμα.

(Χριστόδουλος επεμβαίνει)

-Κύριε διοικητά ... Θα την διώξουν.

(Ματίνα ειρωνική)

-Ποιος θα με διώξει; Κι από πού; (Γελάκι απαξιωτικό) Μαζέψτε τις γιατί θα τις μαζέψω εγώ. Κι έχει να γελάσει όλος ο νομός. Που έτσι κι ανοίξω το στόμα μου ...

(Χριστόδουλος τρομαγμένος)

-Για κάνε μου τη χάρη και μην το ανοίξεις ... Μην το ανοίξεις, γιατί ο κύριος προϊστάμενος δεν σε ξέρει.

(Ματίνα με φόρα)

-Κακώς! (το σκέφτεται, γυρνάει και σκάει χαμόγελο γοητείας) Κακώς! Κι είναι και συμπαθητικούλης
Η σκηνή που λέτε υπάρχει πια στον Ant1web-tv και είναι στο 4ο επεισόδιο
 
Τι να πρωτοσχολιάσω?? Τέλεια σειρά , θυμάμαι κάθε Παρασκευή την έπαιζε και για αυτό ήμουν τυχερή που η μανουλίτσα μας άφηνε να τη βλέπουμε χιχι. Το βιβλίο το διάβασα χρόοονια αργότερα και όντως η σειρά καταπληκτική ενώ το βιβλίο μέτριο θα το χαρακτήριζα και εγώ.Αυτές ειναι σειρές που ΠΡΕΠΕΙ να τις βάζουν σε επανάληψη...

Την Χριστοδουλίδου δε τη θυμόμουν, τον δάσκαλο αμέ! Όπως και πολλούς άλλους!

Τα γυρίσματα ξέρουμε που είχαν γίνει? Και που υποτίθεται οτι διαδραματιζόταν? Γιατί λόγο ηλικίας δεν θυμάμαι χιχι
 
mariadegrecia είπε:
Τι να πρωτοσχολιάσω?? Τέλεια σειρά , θυμάμαι κάθε Παρασκευή την έπαιζε και για αυτό ήμουν τυχερή που η μανουλίτσα μας άφηνε να τη βλέπουμε χιχι. Το βιβλίο το διάβασα χρόοονια αργότερα και όντως η σειρά καταπληκτική ενώ το βιβλίο μέτριο θα το χαρακτήριζα και εγώ.Αυτές ειναι σειρές που ΠΡΕΠΕΙ να τις βάζουν σε επανάληψη...Την Χριστοδουλίδου δε τη θυμόμουν, τον δάσκαλο αμέ! Όπως και πολλούς άλλους!

Τα γυρίσματα ξέρουμε που είχαν γίνει? Και που υποτίθεται οτι διαδραματιζόταν? Γιατί λόγο ηλικίας δεν θυμάμαι χιχι
Τα γυρίσματα... Λοιπόν:

Υποτίθεται ότι η υπόθεση του βιβλίου διαδραματίζεται στη Μυτιλήνη, πράγμα που δεν αναφέρεται, αλλά έχοντας κάνει διατριβή στη σειρά, μπορώ να το γνωρίζω. :p

Επίσης και στο σίριαλ θεωρητικά είναι σε νησί, που επίσης δεν λέγεται πουθενά, παρά μόνο ακούγονται χαρακτηρισμοί τύπου "πρωτεύουσα νομού", "αρχιστράτηγος αρχιπελάγους" κτλ. Τα εξωτερικά γυρίσματα πραγματοποιήθηκαν στο Γαλαξίδι (που οπτικά θυμίζει κάπως την πρωτεύουσα της Λέσβου) και τη Ραφήνα.

Τα σπίτια τους όμως, βρίσκονται όλα στην Πλάκα και ανήκουν σε διάφορα κρατικά ή ιδιωτικά μουσεία! :)
 
Ανέβηκαν και άλλα επεισόδια, για όποιον ενδιαφέρεται! :)
 
Και εγώ πίστευα πάντα ότι ήταν σε κάποιο νησί αλλά ποτέ δεν είχα αναρωτηθεί σε ποιο! Πως όμως βγήκες στο συμπέρασμα ότι ήταν η Μυτιλήνη?Τα μυστικά τα κρατάς δεν μας τα λες :p

Αυτό με τα σπίτια ενδιαφέρον... πότε θα πάμε στη Πλάκα λοιπόν? #)
 
mariadegrecia είπε:
Και εγώ πίστευα πάντα ότι ήταν σε κάποιο νησί αλλά ποτέ δεν είχα αναρωτηθεί σε ποιο! Πως όμως βγήκες στο συμπέρασμα ότι ήταν η Μυτιλήνη?Τα μυστικά τα κρατάς δεν μας τα λες :p Αυτό με τα σπίτια ενδιαφέρον... πότε θα πάμε στη Πλάκα λοιπόν? #)
Χαχα!

Μυτιλήνη μην ξεχνάς ότι είναι και η πατρίδα της Ντόρας (Γιαννακοπούλου ε!) ;)

Στην Πλάκα όποτε θες. Τα κτίρια δεσπόζουν ανακαινισμένα πια σε όλους τους κοντινούς δρόμους της Κυδαθηναίων! :D
 
Κι εγώ είχα τη βεβαιότητα ότι εννοεί τη Μυτιλήνη. Γιατί;

1.Αστικό νησί, αρκετά μεγάλο και με πλούτο.

2.Κοντά στη Μικρά Ασία. Ο κύριος Ιακωβίδης είναι πρόσφυγας και σε μια κουβέντα του στο σπίτι της Ματίνας, τα παράλια μοιάζουν να είναι απέναντι.

3.Δεν είναι η Σάμος. Όταν η Ρηνούλα αναγκάζεται να φύγει, λέει στον Αλέξανδρο ότι θα πάει στον θείο της που αρρώστησε, στον Μαραθόκαμπο. Ο Μαραθόκαμπος είναι στη Σάμο. Ο Αλέξανδρος εκφράζει την απορία του πώς εξασφάλισε την άδεια να ταξιδέψει και της λέει "α, δηλαδή ταξίδι - ταξίδι, όχι εδώ, σε μας". Επίσης φεύγει με καίκι.

Άρα ή Χίος ή Μυτιλήνη. Μου κολλούσε περισσότερο η Μυτιλήνη.
 
Πωπω! Πληθώρα πληροφοριών! Ευχαριστούμε πολύ κορίτσια!

Έχω δει μέχρι το 4ο επεισόδιο, αλλά τώρα που ανέβηκαν και άλλα δεν αγχώνομαι, θα τα δω σιγά σιγά...

Απορία, που μάλλον είναι σπόιλερ, αλλά δεν αντέχω να περιμένω :p . Η γιαγιά (Αλέκα Παϊζη) τι ρόλο παίζει; Είναι κάποια από τις ηρωίδες σε μεγαλύτερη ηλικία; Σόρρυ, αλλά δεν τη θυμάμαι καθόλου τη σειρά, νιώθω σα να τη βλέπω πρώτη φορα!
 
serano915 είπε:
Πωπω! Πληθώρα πληροφοριών! Ευχαριστούμε πολύ κορίτσια!
Έχω δει μέχρι το 4ο επεισόδιο, αλλά τώρα που ανέβηκαν και άλλα δεν αγχώνομαι, θα τα δω σιγά σιγά...

Απορία, που μάλλον είναι σπόιλερ, αλλά δεν αντέχω να περιμένω :p . Η γιαγιά (Αλέκα Παϊζη) τι ρόλο παίζει; Είναι κάποια από τις ηρωίδες σε μεγαλύτερη ηλικία; Σόρρυ, αλλά δεν τη θυμάμαι καθόλου τη σειρά, νιώθω σα να τη βλέπω πρώτη φορα!
Κάθε απορία ευπρόσδεκτη παιδί μου. Εδώ στο πανεπιστήμιο! ;)

Στη σειρά δεν αποκαλύπτεται ακριβώς τι είναι η γιαγιά, αλλά στο βιβλίο αφήνεται λεπτά να εννοηθεί πως είχε κάποια σχέση με το σπίτι των Δελλήδων και παρακολουθούσε τα περιστατικά από κοντά.

Εγώ πάντα ήθελα να πιστεύω ότι ήταν η Αγγελικούλα, σκεπτόμενη ότι πήγε μετά από χρόνια να επισκεφτεί το κατεστραμμένο σπίτι στο νησί και να αναπολήσει με την εγγονούλα της (εγγονούλα τέσπα, κοτζάμ γουμάρα!) το παρελθόν, ενώ ο Μανιάς θα είχε πεθάνει ως ανέκαθεν μεγαλύτερός της ηλικιακά. Εξάλλου, κάτι τέτοιο θα επιβεβαιωνόταν και με αυτό που συμβαίνει όταν ολοκληρώνει την ιστορία στο τελευταίο επεισόδιο, πράγμα που δε μπορώ να αποκαλύψω γτ μας διαβάζουν πολλοί και δε θέλω να το χαλάσω σε όποιους βλέπουν τη σειρά.

Παρόλα αυτά, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι η εξαφανισμένη Ευανθούλα! Γ αυτό και ξέρει τόσο καλά την ιστορία και πάντα μιλάει σε τρίτο πρόσωπο "αυτή έκανε", "η τάδε μίλησε", ενώ πάντα αφήνει σχόλια αινιγματικά όπως και η ηρωίδα νέα.

Βέβαια τίποτα από όλα αυτά μπορεί να μην ισχύει και η γιαγιά να είναι τελικά η ... φουρναρού απέναντι! :p
 
Χαχαχα! Για τη φουρναρού δεν ξέρω, αλλά για την Ευανθούλα το σκέφτηκα. Απλώς με προβληματίζει το ότι η γιαγιά δείχνει πιο.... ανθρώπινη (αν είναι δόκιμος ο όρος) σε σχέση με εκείνη... Η γιαγιά εκφράζει την άποψή της ανοιχτά, ενώ η Ευανθούλα (μέχρι έκει που έχω δει) δεν εξηγεί σε κανέναν γιατί λέει ό,τι λέει. Δείχνει αποστασιοποιημένη και αυτό είναι που με μπερδεύει!

Τεσπά, με το ζόρι κρατιέμαι να μη δω τα υπόλοιπα επεισόδια μονοκοπανιά και πως θα ξυπνήσω αύριο πρωί.. ;)
 
νομιζω οτι ειναι απο τα στοιχεια που γοητευουν στην σειρα...το γεγονος δηλαδη οτι δεν ξεκαθαριζεται ποτε ποια ειναι η γιαγια,και τι απεγινε η ευανθουλα και αν ειχε σχεση με την γιαγια...αφηνει τον αναγνωστη η τον τηλεθεατη τυλιγμενο σε ενα περιεργο μυστηριο και...τα συμπερασματα δικα σας
 
serano915 είπε:
Χαχαχα! Για τη φουρναρού δεν ξέρω, αλλά για την Ευανθούλα το σκέφτηκα. Απλώς με προβληματίζει το ότι η γιαγιά δείχνει πιο.... ανθρώπινη (αν είναι δόκιμος ο όρος) σε σχέση με εκείνη... Η γιαγιά εκφράζει την άποψή της ανοιχτά, ενώ η Ευανθούλα (μέχρι έκει που έχω δει) δεν εξηγεί σε κανέναν γιατί λέει ό,τι λέει. Δείχνει αποστασιοποιημένη και αυτό είναι που με μπερδεύει!
Τεσπά, με το ζόρι κρατιέμαι να μη δω τα υπόλοιπα επεισόδια μονοκοπανιά και πως θα ξυπνήσω αύριο πρωί.. ;)

Κρατιέσαι, κρατιέσαι αλλά ακόμα online είσαι, άρα όλο και κάτι θα βλέπεις! χε,χε! Μην ανησυχείς, όταν θα βγει και σε DVD κάποια στιγμή, θα μάθεις κι εσύ απ' έξω τους διαλόγους! ;)
 
Γειά σας παιδιά είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να σας προσφέρω ορισμένες απόψεις μου πάνω σε κάποια θέματα που είδα ότι σας απασχολούν(πιο πάνω). Πρώτον, πιστεύω ότι το μέρος που διαδραματίζεται το έργο είναι η Μυτιλήνη, γιατί η συγγραφέας το λέει (σχεδόν) καθαρά στη σελίδα 283 του βιβλίου, όπου αναφέρεται η παραλία <<τα Τσαμάκια>>, η οποία βρίσκεται στη Μυτιλήνη. Δεύτερον, πιστεύω ότι η γιαγιά ίσως να μην είνα κανένα από τα πρόσωπα του έργου, αλλά απλώς χρησιμοποιείται από τη συγγράφεα ως ένας ένθετος αφηγητής, που εξυπηρετεί τη δραματική οικονομία του έργου, δηλαδή η συγγραφέας μεταβιβάζει τον ρόλο της σε έναν ένθετο παντογνώστη αφηγητή για καθαρά λογοτεχνικούς σκοπούς, βάζοντας στο στόμα της γιαγιάς σχόλια κοινωνικής συμπεριφοράς για τους χαρακτήρες (π.χ. Απόστολου) και έτσι, δίνει ζωντάνια στην αφήγηση. Ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι πρόκειται για ένα λογοτεχνικό έργο, που αργότερα έγινε σειρά. Βέβαια, από την άλλη πλευρά δύο κενά έχει η ιστορία, τι απέγινε η Ευανθούλα και Ποιά είνα αυτήν η γιαγιά, έτσι, μ΄αυτόν τον τρόπο ίσως η συγγραφέας έμμεσα μας δείχνει την τύχη της Ευανθούλας, η οποία θα μας αφηγηθεί την ιστορία, που σίγουρα θα γνώριζε όλες τις λεπτομέρειες, μιας και είχε κάποιο "χάρισμα". Σας μπέρδεψα ε; σαν τη γιαγιά και εγώ...
 
vaggelis005 είπε:
Γειά σας παιδιά είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να σας προσφέρω ορισμένες απόψεις μου πάνω σε κάποια θέματα που είδα ότι σας απασχολούν(πιο πάνω). Πρώτον, πιστεύω ότι το μέρος που διαδραματίζεται το έργο είναι η Μυτιλήνη, γιατί η συγγραφέας το λέει (σχεδόν) καθαρά στη σελίδα 283 του βιβλίου, όπου αναφέρεται η παραλία <<τα Τσαμάκια>>, η οποία βρίσκεται στη Μυτιλήνη. Δεύτερον, πιστεύω ότι η γιαγιά ίσως να μην είνα κανένα από τα πρόσωπα του έργου, αλλά απλώς χρησιμοποιείται από τη συγγράφεα ως ένας ένθετος αφηγητής, που εξυπηρετεί τη δραματική οικονομία του έργου, δηλαδή η συγγραφέας μεταβιβάζει τον ρόλο της σε έναν ένθετο παντογνώστη αφηγητή για καθαρά λογοτεχνικούς σκοπούς, βάζοντας στο στόμα της γιαγιάς σχόλια κοινωνικής συμπεριφοράς για τους χαρακτήρες (π.χ. Απόστολου) και έτσι, δίνει ζωντάνια στην αφήγηση. Ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι πρόκειται για ένα λογοτεχνικό έργο, που αργότερα έγινε σειρά. Βέβαια, από την άλλη πλευρά δύο κενά έχει η ιστορία, τι απέγινε η Ευανθούλα και Ποιά είνα αυτήν η γιαγιά, έτσι, μ΄αυτόν τον τρόπο ίσως η συγγραφέας έμμεσα μας δείχνει την τύχη της Ευανθούλας, η οποία θα μας αφηγηθεί την ιστορία, που σίγουρα θα γνώριζε όλες τις λεπτομέρειες, μιας και είχε κάποιο "χάρισμα". Σας μπέρδεψα ε; σαν τη γιαγιά και εγώ...
Καλώς ήρθες στο φόρουμ κατ' αρχήν. :)

Αν το ξανασκεφτείς πάνω κάτω τα ίδια λέμε, οπότε καταλήγουμε στα ίδια συμπεράσματα ! ;)
 
Πραγματικά αναρωτιόσασταν ποια ήταν η γιαγιά; :sealed:

Εμένα μου ήταν εντελώς αδιάφορο :)

Ευανθούλα με τίποτα γιατί η "πέραν του κόσμου τούτου" μάλλον αναλήφθηκε στους ουρανούς :cool:

Αγγελικούλα δε νομίζω γιατί μιλούσε γι' αυτήν στο τρίτο πρόσωπο. Ούτε Ρηνούλα για τον ίδιο λόγο αν κι ως τσαγανό η γιαγιά μου θύμιζε περισσότερο Ρηνούλα :p

Κλίνω στην άποψη της πλειοψηφίας περί της φουρναρούς απέναντι :cool: που επέστρεψε ως αφηγήτρια στο παραμύθι της οικογένειας Δελλή.
 
Παιδιά τώρα που το ξανασκέφτομαι αν διαβάσετε προσεκτικά το τέλος του βιβλίου ίσως να δίνει μια απάντηση στον ρόλο της γιαγιάς. Το βιβλίο τελειώνει με τη σκηνή της Αγγελικούλας που βρίσκεται στο σπίτι με τη μικρή της κόρη και αμέσως μεταφέρεται στη σκηνή με τη γιαγιά πάλι στο σπίτι με την εγγονή της και τελειώνει το βιβλίο. Αυτήν η ομοιότητα είναι τυχαία ή η συγγραφέας το κάνει επίτηδες για να μας αποκαλύψει έμμεσα την ταυτότητα της γιαγιάς, ότι πρόκειται δηλαδή για την Αγγελικούλα σε μεγάλη ηλικία που μας αφηγείται την ιστορία (όπως ανέφεραν και κάποιοι πιο πάνω). Είναι πραγματικά ένα μυστήριο...
 
Πίσω
Μπλουζα