Πρώτη Μέρα στο Σχολείο!

Καλα ολα αυτα - αλλα κατι σχετικο για την πρωτη μερα στο σχολειο ?
 
πρωτη μερα μετα απο τις διακοπες ηταν ΤΟ ξενερωμα μια οι λογοι που ηταν ατελειωτοι μια τα βιβλια στον ωμο πικρα λεμε.
 
Λίγες μέρες πριν την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς στο Δημοτικό έιχα πάντα μια μικρή αγωνία τι ώρα θα περάσει το σχολικό από το σπίτι το πρωί. Θυμάμαι την πρώτη μέρα έβλεπα τους συμμαθητές μου ροδοκόκκινους από τον καθαρό αέρα της εξοχής, κάναμε αγιασμο, μας μιλούσε η Διευθύντρια στο προαύλιο και φεύγαμε. Την επόμενη μέρα μπαίναμε στις τάξεις (είχα αγωνία με ποιο παιδάκι θα καθήσω και πού), παίρναμε πρόγραμμα μαθημάτων και ενημερωνόμασταν για το τι υλικό θα χρειαστούμε. Τις πρώτες μέρες πάντα σχολάγαμε νωρίτερα...Από τη δεύτερη εβδομάδα άρχιζαν κανονικά τα μαθήματα...
 
η πρωτη ημερα στο σχολειο συνεπεσε με τα εγκαινια του Ολυμπιακου σταδιου και τους πανευρωπαικους αγωνες στιβου τον Σεπτεμβριο του 1982..θυμαμαι χαρακτηριστικα πως ολη η Ελλαδα μιλουσε γι αυτους τους αγωνες και την επιτυχια της Βερουλη και της Σακοραφα στον ακοντισμο..παντως μετα τον αγιασμο "μπερδευτηκα" και αντι να παω μαζι με τα "πρωτακια" πηγα κατευθειαν στην "τεταρτη",ολοι με κοιτουσαν περιεργα και με ρωτουσαν "τι δουλεια εχω εδω και τετοια"..μολις μπηκε ο δασκαλος της τεταρτης με "μαζεψε" και με κατεβασε πανικοβλητος στις κατω αιθουσες, στα "πρωτακια"..!!!απιστευτη εμπειρια που δεν θα την ξεχασω ποτε
 
Πρώτες μέρες στο Γυμνάσιο

Θυμάμαι ότι λίγο πριν το τέλος της ΣΤ τάξης μας είχαν μοιράσει ένα χαρτί με Γυμνάσια όπου γινόταν κλήρωση για τη νέα σχολική χρονιά για νέους μαθητές και μας είχε ρωτήσει η κυρία σε ποιο Γυμνάσιο θα πηγαίναμε. Εμένα πάντως η Α Γυμνασίου μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση...Πρώτα από όλα ένιωθα πιο μεγάλη (!). Καινούριο σχολείο, καινούριοι συμμαθητές, φίλοι και καθηγητές (διαφορετικοί για κάθε μάθημα), καινούρια μαθήματα και βιβλία (πιο μεγάλα και πιο δύσκολα) καθώς φυσικά περισσότερες απαιτήσεις και λιγότερος ελεύθερος χρόνος...!

Γενικά η νοοτροπία του Γυμνασίου διέφερε κατά πολύ από αυτή του Δημοτικού όπου όλα ήταν χαλαρά...

Eντύπωση μου είχε κάνει ότι στο Γυμνάσιο οι απουσίες ήταν ωριαίες (κάθε ώρα και απουσία) ενώ στο Δημοτικό οι απουσίες μετράγανε ανάλογα με τις μέρες (μία μέρα, μία απουσία).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι ότι λίγο πριν το τέλος της ΣΤ τάξης μας είχαν μοιράσει ένα χαρτί με Γυμνάσια όπου γινόταν κλήρωση για τη νέα σχολική χρονιά για νέους μαθητές και μας είχε ρωτήσει η κυρία σε ποιο Γυμνάσιο θα πηγαίναμε. Εμένα πάντως η Α Γυμνασίου μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση...Πρώτα από όλα ένιωθα πιο μεγάλη (!). Καινούριο σχολείο, καινούριοι συμμαθητές, φίλοι και καθηγητές (διαφορετικοί για κάθε μάθημα), καινούρια μαθήματα και βιβλία (πιο μεγάλα και πιο δύσκολα) καθώς φυσικά περισσότερες απαιτήσεις και λιγότερος ελεύθερος χρόνος...!

Γενικά η νοοτροπία του Γυμνασίου διέφερε κατά πολύ από αυτή του Δημοτικού όπου όλα ήταν χαλαρά...

Eντύπωση μου είχε κάνει ότι στο Γυμνάσιο οι απουσίες ήταν ωριαίες (κάθε ώρα και απουσία) ενώ στο Δημοτικό οι απουσίες μετράγανε ανάλογα με τις μέρες (μία μέρα, μία απουσία).
 
την πρώτη ημέρα έβρεχε ... Ετοίμαζα για μεγάλο χρονικό διάστημα όσο ποτέ και η βροχή κατέστρεψε τα πάντα! Ήταν ενδιαφέρον το γεγονός ότι πρώτη μέρα, και όλοι οι άλλοι ήταν μέχρι τώρα! μάθηση, τη διδασκαλία και τη μάθηση! uhhhh
 
πρωτη μερα στο σχολειο μου στη ταξη επικρατουσε χαος

παιδια να φωναζουν,να κλαινε και να τραβανε τους γονεις τους για να τους παρουν μαζι τους

κι εγω απλα παρατηρουσα ησυχος στο θρανιο μου.

απο τοτε ετσι ημουν στα σχολικα μου χρονια.λες και δεν υπηρχα χεχε
 
H ιδανικη μερα.....μια συνωμοσια λενε οι γονεις ,οι εφημεριδες και οι τηλεορασεις στα παιδια.


Θα ξυπνησεις ολο χαρα για ολα τα καινουργια πραγματα που θα μαθεις στην νεα σου σχολικη χρονια,θα γνωρισεις καινουργιους φιλους και θα γεμισεις εμπειριες παρεα με τους αξιαγαπητους δασκαλους που θα σε γεμισουν γνωσεις.



Η πραγματικοτητα που της ζεις μονο εσυ.



Τρεμω το τι θα συναντησω μπροστα μου,θα ειναι τα βιβλια ευκολα και κατανοητα,θα εχω φετος τον μισητο καθηγητη που γλυτωσα περσι,θα βρω καλο θρανιο,με ποιον θα κατσω μαζι,θα με βαλουν στην ιδια ταξη με τον κολλητο μου,η πρωτη μερα κανονιζει ολη την χρονια.



Την μισω την πρωτη μερα ,ολο αγχος και τιποτα αλλο.
 
Την πρώτη μέρα στην Α' δημοτικού δεν την θυμάμαι καθόλου. Θυμάμαι τη δασκάλα μας και την τάξη μας κτλ σε άλλες μέρες μέσα στη χρονιά. Γενικά η πρώτη μέρα στο σχολείο καλή ήταν, αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι έπρεπε να σηκωθείς πρωί και μετά για όλες τις υπόλοιπες μέρες. Βλέπαμε όλους τους συμμαθητές μας και λέγαμε τα νέα μας. Σίγουρα υπήρχε ένα βάρος για το τι μας περίμενε και αυτή τη χρονιά αλλά παράλληλα θέλαμε να περνάνε τα χρόνια για να τελειώσουμε το σχολείο (τρομάρα μας!). Η μεταβάσεις μεταξύ βαθμίδων εκπαίδευσης ήταν λίγο κάπως πιο περίεργες. Εννοώ ότι από δημοτικό προς γυμνάσιο τα πράγματα ήταν κάπως περίεργα. Έβλεπες μεγαλύτερα (και ψηλότερα) παιδιά και είχες και "αγωνία" ποιοι φίλοι σου από το δημοτικό θα είστε μαζί στο γυμνάσιο στο ίδιο τμήμα. Νέοι καθηγητές, νέα πρόσωπα. Μια από τα ίδια και στη μετάβαση γυμνάσιο-λύκειο. Η πρώτη μέρα τελείωνε γρήγορα και αμέσως ξεχυνόμασταν είτε για καφέ, είτε στις αίθουσες ηλεκτρονικών είτε για μπάσκετ, ακόμη και για μπάνιο. Τα ζόρικα άρχιζαν όταν μας έδιναν με το κιλό τα βιβλία τα οποία έπρεπε να κουβαλάμε στο σπίτι με τα πόδια (το σχολείο μου ήταν 2 χιλ. μακριά). Τι να μην τα χωράνε οι τσάντες και να κρατάς και στο χέρι, τι να πέφτουν κάτω και να λερώνονται, χαμός. Από τη 2η μέρα και μετά βέβαια, συνειδητοποιείς ότι τελειώσαν τα ψέμματα. Άλλη μια χρονιά είχε άρχισε...

Υ.Γ. Σαν την πίκρα όμως της πρώτης μέρας στη δουλειά μετά από άδεια, δεν έχει!!! :burn:
 
johnny19818 είπε:
Υ.Γ. Σαν την πίκρα όμως της πρώτης μέρας στη δουλειά μετά από άδεια, δεν έχει!!! :burn:
Σωστός!!! Άσε που μετά από 1 ώρα δουλειάς είναι σαν να μην έφυγες ποτέ με άδεια - τα έχεις ξεχάσει όλα...

Πάντως ο πιτσιρικάς μου σήμερα πρώτη μέρα έκανε μεγάλη χαρά που ξαναείδε τα φιλαράκια του, και βέβαια ξεσκίστηκαν στο κυνηγητό :D
 
Και για τα ανηψια πρωτη μερα σημερα - και ο μικρος στη Πρωτη Δημοτικου. Αυτο που ειδα και τον λυπηθηκα (διακριτικα) ειναι οτι Πρωτη Ξεπρωτη, εχει 19 βιβλια για τη χρονια + 2 για τα Αγγλικα... κουραγιο μικρε..
 
VAGBITH είπε:
Σωστός!!! Άσε που μετά από 1 ώρα δουλειάς είναι σαν να μην έφυγες ποτέ με άδεια - τα έχεις ξεχάσει όλα...
Αυτό ξανά πες το!!! Ειδικά όταν βλέπεις ξανά τις όποιες ξυνισμένες μούρες που άφησες πίσω σου άστα!! Καλή χρονιά λοιπόν σε όλους!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
herco είπε:
Και για τα ανηψια πρωτη μερα σημερα - και ο μικρος στη Πρωτη Δημοτικου. Αυτο που ειδα και τον λυπηθηκα (διακριτικα) ειναι οτι Πρωτη Ξεπρωτη, εχει 19 βιβλια για τη χρονια + 2 για τα Αγγλικα... κουραγιο μικρε..
Μεγας εισαι Κυριε και θαυμαστα τα εργα σου! Στη Γ' Λυκειου θα πρεπει να καλεσουν και εταιρια μεταφορων.
 
Μια ανατριχίλα την ένιωσα το πρωί, καθώς στο κοντινό σχολειό είχαν βάλει μεγάφωνο και ακούγονταν οι φωνές της διευθύντριας..... :xm: :nervous:
 
Την πρωτη ημερα στην Α'Δημοτικου την θυμαμαι εως σημερα,γιατι η (τοτε) δασκαλα (ηταν λιγο πριν βγει στην συνταξη...πολύ ''παλαιων αρχων'') μου εδωσε ένα χαστουκι !!!


Ηταν τοτε οι ταξεις με τους 30 -40 μαθητες και δεν είχαμε θρανια να καθησουμε...



Εκνευριστηκε (αδικα η δασκαλα) με εμενα και 5 -6 αλλους,που είμασταν ορθιοι και μας εριξε από μια...
 
Μόνο την πρώτη μέρα της πρώτης γυμνασίου θυμάμαι (τ' άλλα ήταν όλα το ίδιο χάλια/αδιάφορα). Εντελώς καιρούρια στην περιοχή, ήμουν σίγουρη ότι θα γνωρίσω νέα παιδιά κι επι τέλους θα κάνω παρέες. Φόρεσα το πιό κολλητό μου τζίν, ασορτί τζιν πεδιλα-πλατφόρμες (παιδικά με λουλουδάκια-δεν πήγα σαν μικρομέγαλο!), δανείστηκα μία μπλούζα της μαμάς μου με λεπτές τιράντες και "έξυσα" λίγο τα μαλλιά μου για να είναι πιό φουντωτά. Όταν μπήκα στην αυλή του σχολείου μόλις άκουσα για πρωτάκια πήγα και τους μίλησα και βρήκα αμέσως παρέα. Μετά τον αγιασμο (που με τον λόγο που έβγαλε η διευθύντρια νόμιζα ότι μεταφέρθηκα στο '60), μπαίνουμε στις τάξεις και το πρώτο που έγινε ήταν κλήρωση για τον απουσιολόγο. Το καταραμένο το χαρτάκι έγραφε το όνομά μου! Τότε η καθηγήτρια ενδιαφέρθηκε να με γνωρίσει καλύτερα, και μόλις της λέω από ποιό δημοτικό ήμουν με ρωτάει: "Ξέρεις να γράφεις Ελληνικά;" και κάτι παρόμοια ρατσιστικά-κομψά. Περιττό να πώ ότι το αποτέλεσμα ήταν στο εξής να με σνομπάρουν όλα τα παιδιά και να μην μου μιλάν καθόλου. Στο τέλος της μέρας μας έδωσαν όλα τα βιβλία. Φυσικά δεν είχα τσάντα να τα βάλλω μέσα-πού να το φανταστώ; Από την τάξη μέχρι το αυτοκίνητο μου έκαναν πληγές στα χέρια-τόσα πολλά ήταν. Δεν θα μπορούσε να πάει χειρότερα!
 
Θυμαμαι την πρωτη μερα που πηγα στο σχολειο στην Γ' Δημοτικου, το σχολειο μου φανηκε παραξενο. Ειχε γινει ριζικη ανανεωση των χωρων του κατα τη διαρκεια του καλοκαιριου και νόμιζα οτι μπήκα σε σπίτι...

Θυμαμαι οτι στο νηπιαγωγειο και στην πρωτη δημοτικου τις πρωτες μερες ειχε καθε παιδι καρφιτσωμενο στη μπλουζα του μια καρτα με τα στοιχεια του, την ταξη του και το δρομολογιο του σχολικου του λεωφορειου.

Σαν στιγματισμενη ενιωθα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bλεπω παιδακια να κουβαλανε τα βιβλια σε σακουλα σημερα ,τι τραβανε και αυτα,τι τραβαγαμε και εμεις.
 
Πίσω
Μπλουζα