Πώς λέγεται το χωριό σας;

Από την πλευρά του πατέρα μου το χωριό λέγεται Αιανή Κοζάνης και της μητέρας μου Σπήλαιο Γρεβενών.Εγώ είμαι γέννημα-θρέμμα Κοζανίτης.
 
μαχαιραδο ζακυνθου,χωτουσα αρκαδιας....
 
Συρος

(δεν ειμαι απο χωριο εγω :D )
 
από τη μεριά της μάνας Αγιος Βλάσιος Μαγνησίας (Πήλιο)



και απ τη μεριά του πατέρα, Σπερχειάδα Φθιώτιδας

 
Μα πώς μου ξέφυγε αυτό το νημάτιο;;; :precry: Εγώ είμαι γέννημα-θρέμμα Θεσσαλονικιός, ενώ τα τελευταία 12 χρόνια έχω ζήσει κυρίως στην Κέρκυρα (με βλέπω με τρελές αρθρίτιδες στα γεράματα). Η καταγωγή μου πάντως είναι από τα εξής τέσσερα μέρη:

Οι δύο παππούδες ήταν από χωριά του σημερινού νομού Γρεβενών, τη Δεσκάτη και τους Φιλιππαίους (τη Ντισκάτα κι τς Φιλιππαίοι, για να δώσω και λίγο τοπικό χρώμα :D ).

Οι δύο γιαγιάδες είναι από χωριά του σημερινού νομού Κοζάνης, τα Σέρβια και την Κορυφή.

pikos apikos είπε:
Από την πλευρά του πατέρα μου το χωριό λέγεται Αιανή Κοζάνης και της μητέρας μου Σπήλαιο Γρεβενών.Εγώ είμαι γέννημα-θρέμμα Κοζανίτης.
Φίλε Πίκο Απίκο, όπως βλέπεις έχουμε πολλά κοινά στην καταγωγή. Επίσης ο πατέρας μου πέρασε τα εφηβικά του χρόνια στην Κοζάνη, και μάλιστα ήταν στην ίδια τάξη με τον Νικόλα Άσιμο - αργότερα συγκατοίκησε μαζί του στη Θεσσαλονίκη, όταν πήγαν μαζί εκεί για σπουδές...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάλι είμαι από το Αυλωνάρι της Εύβοιας, αλλά τα τελευταία χρόνια μένω και εργάζομαι στην Αθήνα (μπλιάχ).

Η μητέρα μου είναι από το Αυλωνάρι της Εύβοιας και

Ο πατέρας μου επίσης από το Αυλωνάρι της Εύβοιας!

Ο παππούς και η γιαγιά από το σόι της μητέρας μου είναι από το Αυλωνάρι τη Εύβοιας, όπως επίσης

Ο παππούς και η γιαγιά από το σόι του πατέρα μου είναι από το Αυλωνάρι τη Εύβοιας!

Ο πατέρας του ενός παππού μου όμως ήταν από ένα γειτονικό χωριό 2 χλμ βόρεια, ενώ

η μητέρα του άλλου παππού μου ήταν από ένα γειτονικό χωριό 2 χλμ νότια!

Όπως καταλαβαίνεται το οτι απομακρύνθηκα εγώ τόσο πολύ από το Αυλωνάρι αποτελεί μοναδικό και ασύληπτο γεγονός για την ιστορία της οικογένειάς μου!

Όλοι είναι υπερύφανοι για εμένα στο σόι :)
 
Εγώ αν και γεννήθηκα Αθήνα κατάγομαι από τα ορεινά βλαχοχώρια των Ιωαννίνων. Ξέρετε εκείνα τα μέρη που κατάγονται μερικοί από τους μεγαλύτερους ευεργέτες του Ελληνικού κράτους (Ευεργέτες υπήρξαν μόνο βλάχοι και ο Συγγρός για όσους ξέρουν...)

Ως περήφανος βλάχος λοιπόν σας αναφέρω και τα ονόματα των χωριών:

1) Ο πατέρας μου γεννήθηκε στο Βαθύπεδο (παραμένει παραδοσιακή κοινότητα)

2) Η μητέρα μου γεννήθηκε στο γειτονικό Παλαιοχώρι Συρράκου (πλέον κομμάτι του δήμου Τζουμέρκων)

Πάντως να είστε περήφανοι ΟΛΟΙ που κατάγεστε από κάποιο χωριό και μπορείτε να το επισκέπτεστε εγκαταλείποντας τις πόλεις έστω και για λίγο.

Είναι κρίμα όσοι δεν διαθέτουν τέτοιο προορισμό και δεν έχουν παιδικές μνήμες από διακοπές σε αυτό και παιχνίδια στην όμορφη ελληνική επαρχία!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
lamah είπε:
ιιιιιιααααααααχααααα....πρρρρ κιτς,κιτς,κιτς,κιτς αινταααααα LOL
δεν το λες σωστα! Τσαπρρρρ τσιβου τσιβου κιτς κιτς...εμεις τα κατε'ουμε

malvina είπε:
από τη μεριά της μάνας Αγιος Βλάσιος Μαγνησίας (Πήλιο)


και απ τη μεριά του πατέρα, Σπερχειάδα Φθιώτιδας

ελα ρε πατριοτακι και εμενα ο πατερας μου απο Σπερχειαδα και η μανα μου απο Αμπελακια Εβρου

χωρις πλακα τα καλυτερα μου καλοκαιρια εκανα εκει Σπερχειαδα , πασχα σουβλιζαμε στο χωριο ή στο Πλατυστομο

στην Αντιθεση του Κωστα η πρωτη ντισκο και φραπες

και φυσικα τα καλοκαιρια μου τη δεκαετια του 90 με ραδιο Σπερχειαδα ειχε μια εκπομπη "χωρις ανασα" και ψαχνω το τραγουδακι που ξεκιναγε

χωρις ανασα,

χωρις ανασα και στο τηλεφωνο

φωνουλα μπασα

χωρις ανασα!

χαχαχααχαχαχ...ξεφυγα τελειως!! :D
 
Αυτό το θεματάκι δεν το είχα προσέξει!

Σειρά μου να δώσω και εγώ τα στοιχεία μου...

Αν και είμαι γέννημα-θρέμμα Καλλιθεάτης (Αθηνών), έχω καταγωγή από Μάνη (Πύργος Δυρού, εκεί που είναι και τα Σπήλαια Δυρού) από πατέρα, παππού και παραπίσω, και "από τας Σέρρας" (μέσα απ'την πόλη) από μητέρα, αλλά παραπίσω "πιάνουμε" και Σάμο...
 
stam1370 είπε:
Αυτό το θεματάκι δεν το είχα προσέξει!
Σειρά μου να δώσω και εγώ τα στοιχεία μου...

Αν και είμαι γέννημα-θρέμμα Καλλιθεάτης (Αθηνών), έχω καταγωγή από Μάνη (Πύργος Δυρού, εκεί που είναι και τα Σπήλαια Δυρού) από πατέρα, παππού και παραπίσω, και "από τας Σέρρας" (μέσα απ'την πόλη) από μητέρα, αλλά παραπίσω "πιάνουμε" και Σάμο...
και με σενα ειμαι γειτονας στην αθηνα..χαχαχαχ! ταυρο μενω
 
grnka είπε:
και με σενα ειμαι γειτονας στην αθηνα..χαχαχαχ! ταυρο μενω
Όπως έχει ειπωθεί (κάπως έτσι τουλάχιστον): "Παντού υπάρχει ένας retromaniac"!!! :D
 
[edit] Λοιπόν εγώ γεννήθηκα Γιάννενα αλλά κατάγομαι από ένα χωριό της Θεσπρωτίας λέγεται Πέντε Εκκλησιές, δίπλα από την Πλακωτή(οι περισσότεροι αυτό έχουν ακουστά) και λέγεται και αλλιώς Οζντίνα!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κλασικά γεννήθηκα στην Αθήνα, αλλά η καταγωγή μου είναι από Κρήτη (Άγιος Βασίλειος, Πεδειάδος) και από Κυκλάδες (Αμοργός).
 
Εγώ είμαι γέννημα-θρέμμα Θεσσαλονικιά. Οι δικοί μου πάλι γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στη Δράμα, όπως και οι γονείς της μητέρας μου. Οι γονείς του πατέρα μου ζούσαν στη Μόσχα ( ο παππούς Έλληνας,η γιαγιά Ρωσίδα). Από τη Δράμα κι αν έχω αναμνήσεις σαν πιτσιρίκι! Μόσχα δεν έχω πάει ακόμα, αν και ευελπιστώ κάποια στιγμή στο μέλλον να κάνω αυτό το ταξίδι.
 
Как интересно, Елена! Μακάρι να σε δούμε σε καμμιά συνάντηση της Θεσσαλονίκης! Έχουμε πληθύνει και στον Βορρά οι GRM-ίτες, αλλά την τελευταία χρονιά σε όσες συναντήσεις οργανώθηκαν δεν ήμασταν ποτέ ούτε καν δέκα... Όχι ότι είναι κακό (και λίγοι μια χαρά περνάμε), αλλά μπορούμε να δείξουμε λίγο και τη δική μας δύναμη στους συναδέλφους της Αθήνας!

(προς Θεού δεν τα γράφω αυτά για να συντηρήσω την αντιπαλότητα μεταξύ Αθήνας-Θεσσαλονίκης, την οποία πάντοτε έβρισκα εντελώς ανόητη...)
 
Ο πατέρας μου είναι από το Μανταμάδο Μυτιλήνης.

Η δέ μητέρα από το Βαθύ Καλύμνου, πλην όμως μεγάλωσε στη Ρόδο.

Εγώ μεγάλωσα και μέχρι τα 26 έμενα Ελευσίνα, ενώ τώρα είμαι κάτοικος Λάρισας.
 
Sofologiotatos είπε:
Как интересно, Елена! Μακάρι να σε δούμε σε καμμιά συνάντηση της Θεσσαλονίκης! Έχουμε πληθύνει και στον Βορρά οι GRM-ίτες, αλλά την τελευταία χρονιά σε όσες συναντήσεις οργανώθηκαν δεν ήμασταν ποτέ ούτε καν δέκα... Όχι ότι είναι κακό (και λίγοι μια χαρά περνάμε), αλλά μπορούμε να δείξουμε λίγο και τη δική μας δύναμη στους συναδέλφους της Αθήνας!
(προς Θεού δεν τα γράφω αυτά για να συντηρήσω την αντιπαλότητα μεταξύ Αθήνας-Θεσσαλονίκης, την οποία πάντοτε έβρισκα εντελώς ανόητη...)
Σίγουρα ξέρεις περισσότερα ρωσικά από εμένα! Έκανε μια προσπάθεια να μου μάθει η γιαγιά μου όταν ήμουν μικρή, αλλά δεν έπιασε..

Θέλω πολύ να έρθω σε κάποια συνάντηση, αλλά πλέον μένω Ξάνθη λόγω σπουδών και Θεσσαλονίκη πηγαίνω κυρίως σε γιορτές. Αν κανονίσουμε καμιά χριστουγεννιάτικη συνάντηση, σίγουρα θα έρθω αφού θα μείνω περίπου δυο εβδομάδες Θεσσαλονίκη εκείνες τις μέρες. Ευκαιρία θα ήταν να σας γνωρίσω!
 


интересно = ενδιαφέρον σημαίνει αυτό;;; ( :what: νιτερέτσο ή κάτι τέτοιο;;; ) Sofologiotate έχεις απίστευτες γνώσεις... :bow:
Ο μπαμπάς μου γεννήθηκε στο ομορφότερο νησί του κόσμου: στη Χίο (αν και... πλεονασμός που το αναφέρω :D )

Η μαμά μου σε ένα πολύ όμορφο χωριό της Κυνουρίας όπου ομιλείται (λέμε τώρα... ) ακόμη η δωρική : στην Καστάνιτσα :cheers:

Eγώ... :nervous: στην Αθήνα...
 
@ Elena: Μέσα στις διακοπές των Χριστουγέννων θα έχουμε όχι απλώς συνάντηση, αλλά και κοπή πίτας. Μπορεί προς τιμήν του αγίου Βασιλείου να κόβουμε βασιλόπιτα, αλλά κι εμείς που τιμούμε τον άγιο Ρετρόνιο κόβουμε ρετρονιόπιτα!!! Κι ο ευρών το φλουρί κερδίζει φυσικά κάποιο ρετρο-καλτ αντικείμενο... Ελπίζω να σ' έφτειαξα :D

@ Juanita: "Κακ ιν/τερέσνο", αν και δεν προφέρεται ακριβώς έτσι, κατά λέξη σημαίνει "πόσο ενδιαφέρον", και σε ελεύθερη μετάφραση "πολύ ενδιαφέρον".

Juanita είπε:
Η μαμά μου σε ένα πολύ όμορφο χωριό της Κυνουρίας όπου ομιλείται (λέμε τώρα... ) ακόμη η δωρική : στην Καστάνιτσα :cheers:
!!! Δεν μας τα 'χες πει ότι έχεις τσακώνικη καταγωγή! Αν καταλαβαίνεις και αυτή την άκρως ενδιαφέρουσα (και όντως δωρική) διάλεκτο, είναι η σειρά μου να προσκυνήσω...
 
Πίσω
Μπλουζα