ΡΟΜΑΝΤΣΟ

Wally είπε:
Τελη 70 - αν θυμαμαι καλα - ο ανθρωπος ειχε βρει πετρελαιο στη Ζακυνθο και τον ειχαν συλλαβει!! Τιποτα δεν με εκπλησσει σε αυτο το κρατος...
Τωρα αυτο που ειπες περι χωρισμου δεν το ηξερα. Μπορεις να κανεις μια ερωτηση στο θειο σου, ε? :)
Πράγματι έχουμε πετρέλαιο κάτω στο Κερί αλλά έχουν απαγορεύσει στον καθένα να το εκμεταλλευτεί! Το '97 τον έκρινε ο Άρειος Πάγος παράνομο ύστερα από πολλά χρόνια διαμάχης. Όταν μάθω θα σου αποστείλλω πμ! :p
 
Μα δεν ειναι και θεατρικος επιχειρηματιας ο Σοφιανοπουλος? (τυχαιο?δε νομιζω)
 
Δεν νομιζω να ασχοληθηκε με θεατρο. Αυτο που ξερω οτι η κορη τους, η Ευη Σοφιανοπουλου εχει ενα βεστιαριο με ιστορικα θεατρικα κουστουμια καπου στο Ψυρρη.
 
"Ο Σωτήρης Σοφιανόπουλος (Αθήνα 1938 ) είναι Έλληνας επιστήμονας , πολιτικός, επιχειρηματίας και πρώην νικητής του πανελλήνιου πρωταθλήματος ράλλυ. Σπούδασε χημικός στην Θεσσαλονίκη και την ΓερμανίαΕργάστηκε για πολλά χρόνια στην "ΧΡΩΠΕΙ" όπου ήταν και ο τελευταίος της ιδιοκτήτης.Είναι ιδρυτής και πρόεδρος του κόμματος Ελληνισμού που παίρνει μέρος στις ελληνικές βουλευτικές εκλογές από το 1981."


Καλοπαντρεύτηκε βλέπω η Τζένη...Λολ
 
Β.Β.

3barnto.jpg
5barnto.jpg
10barnto.jpg
4barnto.jpg
2barnto.jpg
 
Ξερει κανεις που μπορουν να βρεθουν τα τευχη 1518-1577 του ΡΟΜΑΝΤΣΟΥ; Περιοδος 1972-73
 
Σε δημοπρασιες στο ιντερνετ και παλαιοβιβλιοπωλεια των Αθηνων
 
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΩΦΥΛΛΑ!!!

τι να πρωτοσχολιάσω... ας αρκεστώ στο Έγκλημα στην Ομόνοια [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πανέμορφα εξώφυλλα!!! Μπράβο και πάλι μπράβο!!
 
Καλησπέρα παιδιά,

Δεν έχω ξαναγράψει στο συγκεκριμένο thread, αν και έχω μπει πολλές φορές και έχω παρακολουθήσει τα πολύ όμορφα εξώφυλλα που κατά καιρούς έχετε ανεβάσει και μπράβο σας! Είναι πανέμορφα! Μεγάλη ιστορία αυτό το περιοδικό.... Το θυμάμαι στις αρχές των 80s που το διάβαζε η μητέρα μου και η γιαγιά μου... :)

Μια ερώτηση/παράκληση βρε παιδιά θέλω να σας κάνω, αν μπορείτε να βοηθήσετε:

Επειδή (κακώς), στα (πολύ όμορφα κατά τα άλλα) εξώφυλλα του περιοδικού δεν αναγράφεται η ημερομηνία κυκλοφορίας και επειδή θέλω να την καταγράψω για όλα τα εξώφυλλα που έχουμε στη διάθεσή μας, μήπως θα μπορούσε κάποιος από εσάς να σκανάρει/φωτογραφίσει και να ανεβάσει την 2η ή την τελευταία σελίδα ενός τεύχους στην οποία αναγράφεται η ημερομηνία κυκλοφορίας; Από εξώφυλλο του 1988, έχω την πληροφορία ότι κυκλοφορούσε κάθε Τρίτη, αλλά είναι η Τρίτη η μέρα κυκλοφορίας του συγκεκριμένου περιοδικού για όλο το διάστημα των δεκαετιών '60, '70 και '80;

Επιπλέον, θα μπορώ να αντιστοιχίσω ακριβή ημερομηνία με αριθμό τεύχους, διότι, τώρα, σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου, με άλλα τεύχη είμαι ok και με άλλα 3 εβδομάδες μπροστά... :(

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Με τη βοήθειά σας, θα τα συγκεντρώσουμε και θα τα ταξινομήσουμε όλα τα διαθέσιμα εξώφυλλα στην Ark! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω αλλά δυστυχώς κι εγώ με το Ρομάντσο έχω σοβαρό πρόβλημα καταγραφής (το μόνο περιοδικό που με δυσκολεύει).
 
Στο μόνο που μπορώ να βοηθήσω εγώ (με τεύχη και ημερομηνίες) είναι στα εξώφυλλα με την Αλίκη που έκανε πάρα πολλά και κάπως έτσι να βγάλεις μια άκρη ίσως με μπρος πίσω τεύχη...
 
mhmerotategiatipino είπε:
Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω αλλά δυστυχώς κι εγώ με το Ρομάντσο έχω σοβαρό πρόβλημα καταγραφής (το μόνο περιοδικό που με δυσκολεύει).
Αυτό που δεν βοηθάει με το συγκεκριμένο περιοδικό είναι το γεγονός ότι στα εξώφυλλά του δεν αναγράφονταν οι ημερομηνίες.

Επίσης, το γεγονός ότι κυκλοφορούσε τόοοοοσα πολλά χρόνια (το υπολογίζω από το 1943, είναι έτσι; ), μπερδεύει και αυτό λίγο! :)

tonytony είπε:
Στο μόνο που μπορώ να βοηθήσω εγώ (με τεύχη και ημερομηνίες) είναι στα εξώφυλλα με την Αλίκη που έκανε πάρα πολλά και κάπως έτσι να βγάλεις μια άκρη ίσως με μπρος πίσω τεύχη...
Μακάρι, αν μπορείς tonytony να παραθέσεις αυτές τις πληροφορίες, σίγουρα θα βοηθήσουν πάρα πολύ! :)
 
Και μια ο λόγος για την Αλίκη, ένα ακόμη εξώφυλλο της στο Ρομάντζο, πασχαλινό 2141/17-4-1984, με την Αλίκη Βίκτωρα από το μιούζικαλ Βίκτωρ-Βικτώρια.



P8050581.jpg
 
Και μια ο λόγος για την Αλίκη, ένα ακόμη εξώφυλλο της στο Ρομάντζο, πασχαλινό 2141/17-4-1984, με την Αλίκη Βίκτωρα από το μιούζικαλ Βίκτωρ-Βικτώρια.

P8050581.jpg
 
προσοχη ομως τονυ μη στηριχτεις στο λευκωμα του δελαπορτα γιατι εχει πολλα λαθη στις ημερομηνιες, τα εχω εντοπισει και σε ρομαντσο και αλλου. Αναμενουμε τα φωτα σου (της συλλογης σου μαλλον).
 
ΟΚ παιδιά να κοιτάξω τις ημερομηνίες από τα δικά μου Ρομάντσα. Που να σας πω όμως και πως , ποιό τεύχος αντιστοιχεί σε ποιά ημερομηνία?
 
Πίσω
Μπλουζα