ΡΟΜΑΝΤΣΟ

Ποια ειναι η Γεωργια Ζωη?

Η Βαλσαμη δεν επρεπε να κανει περμαναντ.

Παραξενα τα αισθητικα κριτηρια των 80s καλλιστειων...
 
Wally, συμφωνω 100 τοις 100 με τις παρατηρησεις σου περι αισθητικης.

Την εποχη που το Ρομαντσο διοργανωνε τα ελληνικα καλλιστεια, γυρω στα μεσα δεκαετιας του '80, ημουν στα μεσα της εφηβειας μου κι εγω, και τα παρακολουθουσα με πολυ ενδιαφερον μεσα απο τις σελιδες του. Αντιθετα, τωρα δε με ενδιαφερουν πια.

Η κοπελα που βλεπεις στο πρωτο εξωφυλλο ειναι η Ζωη Ελμαλιωτη, η οποια πηρε τον τιτλο της Μις Γιανγκ το 1984. Την ιδια χρονια η Βανα Μπαρμπα βγηκε Μις Ελλας, αλλα την πρωτια και τον τιτλο της Σταρ Ελλας 1984 κατεκτησε η πολυ ομορφη Πεγκυ Δογανη. Δυστυχως η Πεγκυ πεθανε απο την επαρατο πριν απο μερικα χρονια στα 34 της.

Η Ζωη Ελμαλιωτη ομως, ως Μις Γιανγκ που ηταν, συμμετειχε στα Καλλιστεια Μις Μεσογειος 1984 και πηρε πρωτια! Εκτοτε εκανε συλλογη απο τιτλους ομορφιας - κατωτερους των προαναφερθεντων - και οφειλω να πω οτι οσο μεγαλωνε γινοταν και ωραιοτερη.

Η Γεωργια Ζωη ηταν αρκετα γνωστη τα χρονια του '80. Επαιξε στους Πανθεους, τα Παλιοπαιδα τ' ατιθασα, στο Θεατρο της Δευτερας, και σε πολλα αλλα ακομη, που τωρα δεν ερχονται στο νου μου. Μου εχει μεινει στο μυαλο η εκπληκτικη ερμηνεια της στην ταινια Τελευταιος διαλογος, του 1982, πλαι στον Νικο Γαλανο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 εισαι παντα απιστευτα ενημερωμενη!!!

Τσεκαρα τωρα οτι η Ζωη Ελμαλιωτη μενει μονιμα στην Ιτεα (ισως o pitsunami μπορει να μας δωσει εξτρα πληροφοριες).
 
H Zωη Ελμαλιωτη μενει στην Ιτεα ολη της τη ζωη. Στο Ρομαντσο του 1984 αναφεροταν ως " η καλλονη απο την Ιτεα ", αφου αυτη ειναι η ιδιαιτερη πατριδα της.
 
Πολύ όμορφη κοπέλα... Φυσική και ανεπιτήδευτη...

Δεν είχα ακούσει όμως καθόλου γι αυτήν... :xm: ούτε για τη Δογανη...

Για τα καλλιστεία του Ρομάντζου, θυμάμαι, πως προσπαθούσαμε με την τότε κολλητή μου να μαντέψουμε την 3άδα αλλά σπάνια πέφταμε μέσα...

Αντίθετα, η μητέρα της είχε πάντα μεγάλη επιτυχία στις προβλέψεις της... :cool:
 
[edit] DEADPICS [edit]

Απο τα Καλλιστεια του Ρομαντσου...

Πρωτη φωτογραφια επανω αριστερα, Τινα Ρουσσου, Σταρ Ελλας και 4η Μις Υφηλιος 1982.

Ακριβως διπλα της, Πλουσια Φαρφαρακη η αλλιως Σια Φαρακη, Σταρ Ελλας 1983. Η γνωστη ηθοποιος βιντεοταινιων. κυριως.

Τερμα δεξια επανω, η προωρα χαμενη Πεγκυ Δογανη, Σταρ Ελλας 1984.

Ακριβως απο κατω, στην πρωτη φωτογραφια αριστερα, αναμεσα σε αλλες τρεις, η Σαμπινα Δαμιανιδου με τα κοκκινα, Σταρ Ελλας 1985. Με αυτην ειχε προκυψει θεμα γιατι δεν ηταν αμιγης Ελληνιδα, αλλα Ελληνογερμανιδα.

Στην τελευταια φωτογραφια κατω δεξια και στο κεντρο κατω, η Βικη Γεροθοδωρου, αναπληρωματικη Μις το 1988, και σημερα στιχουργος και συζυγος του Δημητρη Σαραβακου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάποτε είχαμε δικαιωθεί στα καλλιστεία κι εμείς οι μελαχρινές! Μην κοιτάτε που τώρα προωθείται η πλατίνα! :p
 
Δεν εχεις αδικο. Εχει παραγινει με τις ξανθιες στα Καλλιστεια, αλλα και γενικοτερα στην τηλεοραση. Εμενα δε με νοιαζει και τοσο γιατι ειμαι καπου αναμεσα. Καστανη...
 
2025.JPG
2019.JPG
2016.JPG
2014.JPG
romantso_1781.JPG


romantso_1781.jpg

2025.jpg

2019.jpg

2016.jpg

2014.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τωρα το ανακαλυψα, χι, χι, λες ο Μαρης δεν ειναι για τα κυβικά μου ; ;)

Η Γκέλυ ειχε κάνει και μια ταινια 'έγκλημα στην ομονοια' στο ιδιο στυλ και μην μου πεις πάλι οτι ειναι του Μαρή, και του αστυνόμου Μπέκα, υπόθεση !

οσο μου αρεσε η φωτο που εβαλες Ανδρεα-Γκελυ, δυο αγαπημενοι ηθοποιοι μαζί!
 
Οχι βρε οτι δεν ειναι για τα κυβικα σου ο Μαρης,απλα πιστευα οτι επρεπε να δεις και ενα εξωφυλλο με την πορωση σου!

Αφού αυτοι οι 2 ειναι οι αγαπημενοι σου,φανταζομαι η παρασταση που θα ηθελες οπωσδηποτε να ειχες δει ειναι ο ΣΙΜΟΥΝ του Λενορμαν,μιας και επαιζαν και οι 2... Αρκεί να μην πετυχαινες μερα που θα επαιζε το ρολο η Αλίκη!!!
 
johnalepou είπε:
Οχι βρε οτι δεν ειναι για τα κυβικα σου ο Μαρης,απλα πιστευα οτι επρεπε να δεις και ενα εξωφυλλο με την πορωση σου!
Αφού αυτοι οι 2 ειναι οι αγαπημενοι σου,φανταζομαι η παραστασηπου θα ηθελες οπωσδηποτε να ειχες δει ειναι ο ΣΙΜΟΥΝ του Λενορμαν,μιας και επαιζαν και οι 2... Αρκεί να μην πετυχαινες μερα που θα επαιζε το ρολο η Αλίκη!!!
Το δίχως άλλο, παιξανε μαζί; Τι να σου κάνω που ημουνα αγέννητη! Θα ηταν η παράσταση που σίγουρα δεν θα έχανα με τιποτα! ΄Παιξανε το ζευγάρι φαντάζομαι, και στο 'εγκλημα στην ομόνοια ' πάλι μαζί παιζουν! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τζενη Ρουσσεα...εκτος απο καλη ηθοποιος ειναι και συζυγος του αγαπητου κυριου Σοφιανοπουλου (μεγα τεχνοκρατη που αν καναμε πραξη το 1/10 των προτασεων του θα ειμασταν η Γερμανια του Νοτου...τεσπα) ο οποιος εχει χαθει. Ειχα ακουσει οτι ειχε καποια προβληματα υγειας ο ανθρωπος. Ελπιζω να τα ξεπερασε.
 
Wally είπε:
Τζενη Ρουσσεα...εκτος απο καλη ηθοποιος ειναι και συζυγος του αγαπητου κυριου Σοφιανοπουλου (μεγα τεχνοκρατη που αν καναμε πραξη το 1/10 των προτασεων του θα ειμασταν η Γερμανια του Νοτου...τεσπα) ο οποιος εχει χαθει. Ειχα ακουσει οτι ειχε καποια προβληματα υγειας ο ανθρωπος. Ελπιζω να τα ξεπερασε.
Χμ από ό,τι ξέρω, από το 1997, είχε παιχτεί μια υπόθεση με κάτι πετρέλαια που κρίθηκαν παράνομα... Νομίζω ότι έχουν χωρίσει. Τώρα αν ζει ή αν τον βρήκε το μοιραίο, δεν το γνωρίζω, πάντως τη Τζένη την έβλεπα κάθε καλοκαίρι μέχρι πέρισι στο νησί, αφού είναι φίλη του θείου μου. Υγιέστατη και δραστήρια (όσο μπορεί :p ).
 
Τελη 70 - αν θυμαμαι καλα - ο ανθρωπος ειχε βρει πετρελαιο στη Ζακυνθο και τον ειχαν συλλαβει!! Τιποτα δεν με εκπλησσει σε αυτο το κρατος...

Τωρα αυτο που ειπες περι χωρισμου δεν το ηξερα. Μπορεις να κανεις μια ερωτηση στο θειο σου, ε? :)
 
Πίσω
Μπλουζα