Ρέτρο Υπολογιστές Μελών [2006 - 2007]

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
77
Τι θα λέγατε να μοιραστούμε τις φωτογραφίες από τα home micros που διαθέτουμε? :)

Αυτές είναι οι φωτογραφίες από τη δικιά μου συλλογή!!!

untitled1aa4.jpg


Όλα μηχανάκια μου είναι σε αρίστη κατάσταση εκτός από τον Atari STE που θέλει καινούριο Disk drive.Τελευταία μου αποκτήματα είναι ο Sinclair QL και ο Atari 1040STE!!!Όσοι λοιπόν έχετε κάποια φωτογραφία απο το μηχανήματα σας,ορίστε!!! :D

Edit στις 7/3/07
 
Aυτόν πάνω αριστερά στον αγοράζω εχεχε (μα που πήγαν οι αθεόφοβοι και έβαλαν το SPACE; ). Το μόνο κοινό που έχουμε εδώ είναι η Amiga 1200 (την 500άρα την πούλησα για μια χούφτα χιλιάρικα..κλαψ, λυγμ). Aλλά διατηρώ τον αγαπητό μου Commodorάκο σε άριστη λειτουργική κατάσταση.
 
Για στειλε καμια φωτο κατα δωθε χε χε!!!
 
Σημερα ξεθαψα και τα αγαπημενα μου ηλεκτρονικουλια οριστε!!!!

silogi5tq.jpg


Χε χε εχω και αλλο πραμα!

00289uo.jpg


Η πρωτη μου δισκετα!!!!

Την ειχα αγορασει το 1987(Πριν αγορασω Amiga)και ειχα γραψει το πρωτο μου παιχνιδι...Ηταν το Sinbad Το επαιζα σε ενα μαγαζι με υπολογιστες

Την δευτερη δισκετα την εχω χασει!!

Νιωθω σαν τον Σκρουτζ με την τυχερη του δεκαρα!!!!Χεχε
 
Οριστε μια φωτο απο το τελευταιο μου micro που πηρα Sinclair QL

απιστευτος υπολογιστης...Εδω πρεπει να εβαλε ο θειος ολο του

το μερακι!!!

myqlcb3.jpg


Προσέξτε την microκασσετα.Απλά ειναι μικροσκοπική και μπαίνει δεξιά του QL.Μπράβο στον θείο που είχε πράγματι πολυ ορεξη

στο να κατασκευάζει πρωτοποριακά μηχανήματα!!
 
Πρόκειται για τα περίφημα microdrives του QL. Eπαναστατική ιδέα για την εποχή τους, αλλά ποτέ δεν 'περπάτησε' λόγω των γνωστών προβλημάτων της Sinclair αλλά και του κακού promotion / marketing.
 
Sinclair QL: Quantum Leap ή Quite Late όπως άλλοι τον έλεγαν. Είχε προβληθεί και μια διαφήμηση στην Αγγλία όπου ο Θείος έπαιρνε φόρα και πήδαγε πάνω από όλα τα άλλα γνωστά home micros της εποχής για να προσγειωθεί δίπλα στον QL.

Συμβολική διαφήμηση, αλλά δυστυχώς το μηχάνημα δεν περπάτησε. Προσωπικά το σύγκρινα και το συγκρίνω με το CD32. Και τα δύο πολύ μπροστά από την εποχή τους, τρελλά πρωτοποριακά, δεν πούλησαν και δεν προτιμήθηκαν από τον κόσμο. Ίσως τελικά η υπερβολική πρωτοπορεία να είναι μείον......
 
Kiries kai kirioi an parei to mati sas kana spectrum+ me girw sta 30-40 euro (egxwria) as mou to sfiriksei!

thanx
 
Φιλε Wally spectrum που να δουλευει και 40Ε πολυ δυσκολο!!

Τον δικο μου τον πηρα 100Ε σε τσιλικη κατασταση δουλευε αψογα!!

Νομιζω αξιζει τα λεφτα του,εγω δεν το μετανιωσα καθολου!
 
akmakas

απο τα ηλεκτρονικα τσεπης που εδειξες στην φωτογραφια, μηπως εχεις τα troy και circus?
 
Αν λες για το circus της Q n Q οχι δεν το εχω παιξει καν...

Το troy δεν το θυμαμαι φιλε!
 
Εχω βαλει μπρος για την αποκτηση ενος commodore 64!!!

Απλα σκεπτομαι ποια εκδοση να επαιρνα.τον παλιο τον καφε η

τον νεοτερο!Ποιoς απο τους δυο ειναι ποιο συλλεκτικος?

Βασικα θελω και τους δυο ποια ειναι η γνωμη σας?
 
Δεν έχω ιδέα απο παλιούς υπολογιστές αλλά κάποτε δεν μπορούσα να διαλέξω ανάμεσα σε δυο ζευγαρια παπούτσια και τελικά τα πήρα και τα δύο!...ε τι? να μην πώ την γνώμη μου???
 
Arduinna είπε:
Δεν έχω ιδέα απο παλιούς υπολογιστές αλλά κάποτε δεν μπορούσα να διαλέξω ανάμεσα σε δυο ζευγαρια παπούτσια και τελικά τα πήρα και τα δύο!...ε τι? να μην πώ την γνώμη μου???
Και εγώ της ίδιας άποψης ήμουν πάντα Arduinna, μέχρι που παντρεύτηκα και η γυναίκα μου, μου έβαλε τα δυο πόδια σε ΕΝΑ παπούτσι. :)
 
Πολυ σωστα !!!!Ντονγκ!Κερδισατε..!! :D

Αυτο θελω να κανω αλλα για την ωρα μπορω να αγορασω μονο ενα!

Παντως η απαντηση σου ηταν σωστοτατη

Shock :D :D :D καλα να παθεις με τετοιο μουσι που εχεις :D :D :D
 
akmakas είπε:
Εχω βαλει μπρος για την αποκτηση ενος commodore 64!!!Απλα σκεπτομαι ποια εκδοση να επαιρνα.τον παλιο τον καφε η

τον νεοτερο!Ποιoς απο τους δυο ειναι ποιο συλλεκτικος?

Βασικα θελω και τους δυο ποια ειναι η γνωμη σας?
Φίλε Αkamaka, προτείνω τον πρώτο commodore 64 έναντι του νεότερου. Οπως και να το κάνουμε είναι η αρχή του commodore και πιο retro! ;)
 
Ναι μεσα στο μυαλο μου εισαι telonie.... ;)
 
Το πρώτο μου μηχάνημα ήταν αυτό:

atari2600gp.jpg


(φωτό όχι δική μου, δεν θυμάμαι που το έχω τώρα)

Ακόμα και τότε αναρωτιόμουν γιατί έπρεπε να είναι τόσο ογκώδες τη στιγμή που ο σκελετός ήταν 7 κιλά πλαστικό και είχε πολύ αέρα μέσα...
 
Πανεμορφο και καρασυλλεκτικοτατο....Φιλε πρεπει να το βρεις!!!
 
audiodee είπε:
Ακόμα και τότε αναρωτιόμουν γιατί έπρεπε να είναι τόσο ογκώδες τη στιγμή που ο σκελετός ήταν 7 κιλά πλαστικό και είχε πολύ αέρα μέσα...
Η απάντηση είναι το marketing. Τότε πούλαγαν τα μεγάλα και ογκώδη. Εδειχναν στιβαρή κατασκευή, κάτι σαν τα Αμερικάνικα αυτοκίνητα SUV. Ποιος θα αγόραζε κάτι μικρό που θα χάλαγε αν έπαιφτε μια φορά κάτω από την τηλεόραση;

Εγώ είχα το ακριβώς επόμενο μοντέλο με τα μακρόστενα joysticks. Δυστυχώς το έδωσα μαζί με τον 664 μου όταν μάζευα χρήματα για την 500άρα.
 
Πίσω
Μπλουζα