Ρέτρο Υπολογιστές Μελών [2006 - 2007]

@telonio:

exei kai tipota kaloudia mesa? extra ram as poume?
 
telonio είπε:
Επιτέλους την απόκτησα! Αν και άργησε να έρθει από το ebay και είχα αρχίσει να ανυσηχώ, χτες παρέλαβα το βαρύ κουτί. Δεν είχα δει ποτέ την Α1000 από κοντά παρά μόνο σε βίντεο και φωτογραφίες. Πιστεύω είναι πολύ πιο όμορφος υπολογιστής στην πραγματικότητα από ότι στις φωτογραφίες. Μοναδική η αίσθηση όταν άνοιξα το κουτί και την είδα. Μα και οι ανάγλυφες υπογραφές των κατασκευαστών στο εσωτερικό είναι το κάτι άλλο. Σίγουρα όσοι τις έχουν δει από κοντά με καταλαβαίνουν. Ασφαλώς από τους πιό συλλεκτικούς υπολογιστές που υπάρχουν.
1zmdlinwj0ynjzcwjmct.jpg


zitnythfm4mymhow0tzi.jpg
ΟΝΕΙΡΟ!!!ΟΝΕΙΡΟ!!!:animeek:
 
Σε λίγες μέρες.....θα βρίσκεται στην συλλογή μου.... :)

spectrum128ko3.jpg


Επιτέλους...Wally ζούλεψε ζούλεψε τώρα!!!! :D
 
Τελικα απο εδω μεσα μονο εγω δεν εχω τον "ψυκτρα"!!

αγκρρρρρ
 
Κάτσε κάτσε, περίμενε, δύο άτομα απο δω μέσα δεν τον έχουν παραλάβει ακόμα.... ΠΟΛΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΔΙΚΟ ΓΚΟΣΜΟ... :diablotin:
 
Γιώργο θα σου κάψω το αμάξι:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: (θα βρωμίσουμε από τα χημικά :D )

Ακμάκα, πόσο τονε πήρες; (τον 128)

Και από πού;
 
:icon_cry: Κατι τετοιες φωτο βλεπω και λυσσαω!! Απο κονσολες ψιλοπηξαμε, βουρ για computers:biglaugh: Παντως καλοταξιδα τα μηχανακια σας! :)
 
Και το έχω κουκλί το μπουμπούκι μου, κατίμαυρο, πεντακάθαρο, γυαλιστερό και με καινούργια μεμβράνη.

Ζουλεύτε... :D

ΦΤΟΥ ΣΚΟΡΔΑ !!!!
 
Rygar είπε:
Ακμάκα, πόσο τονε πήρες; (τον 128)Και από πού;
Τον έκλεισα 130Ε..καθόλου άσχημα.Επίσης τα μεταφορικά δεν είναι πολλά υπολογίζω γύρω στα 10 ευρώ..περισσότερα θα σας πω όταν έρθει.....Πότε ΟΕΟ πότε ΟΕΟ!!!! :D
 
Τον έκλεισες 130€ + μεταφορικά, ή όλα μαζί;

Εμένα κόστισε 136€ με ασφαλισμένα μεταφορικά + νέα μεμβράνη.
 
Υπολογίζω με τα μεταφορικά να μου βγει 138,3658 εουρος...αλλά μετά...........ΘΑ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΤΣΙΛΙΚΟ 128Κ ΣΤΗΝ ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!! :D
 
130€ από πού; UK ή κάπου αλλού; Εάν UK, τότε τα μεταφορικά θα είναι κανα 20άρικο λίρες.

Μεμβράνη καινούρια έχει; Εμένα ΕΧΕΙ, Χι Χι Χι Χι Χι :diablotin: :diablotin:
 
Ναι ρε Rygar, την πάτησε του κοστίζει και 2,3658? περισσότερα και από τον δικό σου! :D

akmaka καλορίζικος! :)
 
Ακμάκα, ξέρεις τί έχει σειρά τώρα.....Το DivIDE. Θα περιμένουμε το gtsamour να το παραλάβει πρώτα, και να μας κάνει ένα review.

Α, καλορίζικο δε ...σούπα :D

Δείτε και το δικό μου.
 
Εμένα μου πήγε 108Ε με τα μεταφορικά, με λειτουργική μεμβράνη (που ήταν σε πολύ καλή κατάσταση) αλλά όχι καινούργια.
 
O Spectrum θα έρθει από Ελλάδα.....δεν έχει πολλά μεταφορικά..δεν σας δίνω άλλα στοιχεία για να μην μου τον εφάτε!!! :D
 
Άλλες δύο φωτογραφίες από την μικρή μου.

a2wjn3ijzjm2d0nnmzem.jpg


z3gnjjhmnjkzivg421zj.jpg


@keropi Η κάρτα με τον 68000 επάνω από το motherboard υποθέτω πως είναι περισσότερη μνήμη. Πρέπει να βάλω το wb για να το διαπιστώσω.

@teflon Κέρδισα την δημοπρασία στα 126 ευρώ + 20 ευρώ τα μεταφορικά από γερμανία.
 
126€ ΜΟΝΟ;;;;;;; + 20 μεταφορικά;;;;;;; Και 190€ το 360;;;;;;;;

:help: :help: :nervous: :nervous:

Το μόνιτορ ποιό είναι; Το kickstart ποιάς βέρσιον είναι; Φαντάζομαι 1.2 και κάτω.
 
E που και που είμαι λίγο τυχερός. :D

Το μόνιτορ είναι το 1083 (έχω και το 1084s). Για το kickstart θα το κοιτάξω και σου πω.
 
Στην αρχική οθόνη πάντως δεν είδα βερσιον. Θα έπρεπε κανονικά να φαίνεται καθαρά. Πιθανόν να είναι και η 1.0:animeek:

Αυτό που εγώ ξέρω, είναι ότι βγήκε με 256ΚΒ μνήμη επεκτάσιμη μάλλον μέχρι τα 512ΚΒ. Το Kickstart το φόρτωνε από δισκέτα πρώτα και μετά την άλλαζες με το ίδιο το workbench.

Ο keropi ίσως ξέρει περισσότερα....δάσκαλε τί λες; :D
 
Πίσω
Μπλουζα