Ρέτρο ήχοι που μπορεί να μην ξανα ακούσουμε

Τον ήχο από το κέρμα στα κόκκινα τηλέφωνα (τηλέφωνα δια το κοινόν) και το κέρμα στα τηλέφωνα των θαλάμων (μετά βγήκαν οι τηλεκάρτες).
 
Optimus είπε:
Αναρωτιέμαι τώρα αν υπάρχει καμιά σελίδα που να κρατάει database από παλιούς κλασικούς ήχους παιχνιδιών, οργανωμένα ανά παιχνίδι, αν κατηγορία, κλπ. Και κουμπάκι να το ακούς από το browser. Αυτό θα ήταν καλή φάση.
Δοκίμασε τη σελίδα sounddogs.com . Εκεί θα βρεις κυριολεκτικα όποιν ήχο θέλεις. Αλλά ΟΠΟΙΟΝ, όμως ! Θες τρένο να ξεκινάει; Θες τρένο να σταματάει; Θες μετρό να ανοίγουν οι πόρτες; Θες αυτοκίνητο να κλείνουν οι πόρτες; Φαντάζομαι ότι με λίγο (sorry, με πάαααρα πολύ ψάξιμο), θα βρεις αυτό που θες.
 
Ενας άλλος ρετρο ήχος είναι αυτός που κάνανε οι παλαιοί μονοχρωματικοί εκτυπωτες τύπου jet σαν τους ΟΚΙ,STAR LC-10 και άλλους δείτε

 
misha είπε:
Ενας άλλος ρετρο ήχος είναι αυτός που κάνανε οι παλαιοί μονοχρωματικοί εκτυπωτες τύπου jet σαν τους ΟΚΙ,STAR LC-10 και άλλους δείτε
Όχι ρε φίλε, οι εκτυπωτές αυτοί ζουν και βασιλεύουν σε εκατοντάδες μαγαζιά, κυρίως λόγω της οικονομικής τους εκτύπωσης.

Μάλιστα εποχή είχε αφήσει ο STAR με την κεφαλή "μαργαρίτα", που πρέπει να βγαίνει ακόμα !

P.S : Και μόλις τελειώσει ο ήχος της εκτύπωσης, ακολουθεί το χαρακτηριστικο "ΧΡΑΑΑΑΑΑΤΣ", όταν σκίζεις την απόδειξη. Αν μάλιστα δεν είσαι σίγουρος για το "καλό" κόψιμο του χαρτιού από το εργοστάσιο και φοβάσαι μη σου μείνει η μισή πάνω στον εκτυπωτή , προηγείται ένα "ΤΣΑΚ", που κάνεις εσύ κρατώντας το δείκτη μαζεμένο με τον αντίχειρα και εκτινάσσοντάς απότομα στην "ούγια" του χαρτιού, οπότε ο συνολικός ήχος είναι

"ΤΣΑΚ" "ΧΡΑΑΑΑΑΑΤΣ".

Φαντάζομαι να το περιέγραψα αρκετά καλά...

Πάντως υπάρχει και ένας ρετρό ήχος εκτυπωτών, των πρώτων laser σε σχήμα κύβου (π.χ. HP 2100), που έψηναν τόσο πολύ το χαρτί που έβγαινε στραβό και μετά δε φωτοτυπούνταν. Οι εκτυπωτές αυτοί είχαν αρκετά μηχανικά μέρη, και η εκτύπωση άρχιζε ακούγοντας ένα "Φζζζζζζζζζζζ" (προθέρμανση φούρνου), ακολούθως ένα "κλακ" (άρπαγμα σελίδας χαρτιού από το συρταράκι), και μετά ένα "κρακ-κρακ-κρακ-κρακ" (προώθηση τυπωμένου χαρτιού προς το επάνω μέρος. Ε ρε χρόνια....

Για να μη σε πάω σε pen plotters, που έπαιρναν και άφηναν ραπιντογράφους από την άκρη, και στο δωμάτιο που τύπωναν νόμιζες πως υπάρχει ασυρματιστής...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Toν ήχο που έκαναν κάτι παπούτσι που είχαν σιδεράκια, νομίζω global τα έλεγαν. :xm:
 
ο ηχος της τηλεορασης μετα τον εθνικο υμνο τοτε που δεν υπηρχαν μεταμεσονυχτια προγραμματα

ο ηχος απο την κορνα του θρυλικου f\b ΝΑΧΟS οταν εμπαινε στο λιμανι της παρου,απλα μαγικο...
 
Έχω χρόνια να ακούσω γάιδαρο να γκαρίζει! Ο παππούς μου είχε 2 στο χωριό και όταν γύριζε από το χωράφι τους άκουγα στο στάβλο να γκαρίζουν γιατί πεινούσαν.
 
Το ήχο ντουντούκας στα στρατόπεδο, που σήμαινε σιωπητήριο...
 
Την φωνη του τυπου που ειχε τα ηλεκτρονικα στο χωριο μου μετα απο τα μπουνιδια και κλωτσιδια που εριχνα στην καμπινα.
 
metalcandyman είπε:
Την φωνη του τυπου που ειχε τα ηλεκτρονικα στο χωριο μου μετα απο τα μπουνιδια και κλωτσιδια που εριχνα στην καμπινα.
Τον πέθανες τον άνθρωπο ? :p
 
-O ήχος του διαφράγματος της φωτογραφικής μηχανής. Έχει μπεί ως "ηχητικό' στις νεότερες μηχανές...

-Ο ήχος από την κίνηση του δίσκου στο καντράν του τηλεφώνου.
 
Ας ξεθάψω το νήμα, παραθέτοντας έναν καραρετρό ήχο των mid '30s-mid '40s τον οποίον ευτυχώς δεν θα ακούσουμε ποτέ ξανά (live, τουλάχιστον):
Τον ήχο της σειρήνας των Γερμανικών πολεμικών αεροπλάνων Stukas!

Ο ήχος αυτός παραγόταν κατά την κάθετη εφόρμηση του αεροπλάνου, με την εισαγωγή του αέρα σε μια σειρήνα που βρισκόταν στο σκέλος προσγειώσεως, και είχε ως σκοπό την καταρράκωση του ηθικού των αντιπάλων. Μπορεί για σήμερα ο ήχος να μην είναι τόσο τρομακτικός, σκεφτείτε, όμως, να βλέπετε ένα σμήνος πολεμικών αεροπλάνων να έρχονται προς το μέρος σας και να παράγουν όλα μαζί τον ήχο... Τότε ναι, είναι τρομακτικό!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ας ξεθάψω το νήμα, παραθέτοντας έναν καραρετρό ήχο των mid '30s-mid '40s τον οποίον ευτυχώς δεν θα ακούσουμε ποτέ ξανά (live, τουλάχιστον):
Τον ήχο της σειρήνας των Γερμανικών πολεμικών αεροπλάνων Stukas!

Ο ήχος αυτός παραγόταν κατά την κάθετη εφόρμηση του αεροπλάνου, με την εισαγωγή του αέρα σε μια σειρήνα που βρισκόταν κάτω από το ρύγχος, και είχε ως σκοπό την καταρράκωση του ηθικού των αντιπάλων. Μπορεί για σήμερα ο ήχος να μην είναι τόσο τρομακτικός, σκεφτείτε, όμως, να βλέπετε ένα σμήνος πολεμικών αεροπλάνων να έρχονται προς το μέρος σας και να παράγουν όλα μαζί τον ήχο... Τότε ναι, είναι τρομακτικό!
Η γιαγιά μου, ακόμα και πολλά χρόνια αργότερα, όταν έβλεπαν πολεμική ταινία με Ju-87 Stukas, έτρεμε από αυτόν τον ήχο! Τον είχε ακούσει ζωντανά, κατά την Γερμανική επίθεση στον Πειραιά, τον Απρίλιο του 1941.

Μια μικρή διόρθωση; ο μηχανισμός της σειρήνας βρισκόταν στα σκέλη προσγειώσεως ή σε ελάχιστες περιπτώσεις στην πτέρυγα.
 
Η γιαγιά μου, ακόμα και πολλά χρόνια αργότερα, όταν έβλεπαν πολεμική ταινία με Ju-87 Stukas, έτρεμε από αυτόν τον ήχο! Τον είχε ακούσει ζωντανά, κατά την Γερμανική επίθεση στον Πειραιά, τον Απρίλιο του 1941.
Το ίδιο ακριβώς και οι παππουδογιαγιάδες μου! Ειδικά, ο εκ μητρός παππούς που εκείνη την περίοδο ήταν στο χωριό μας, τη Σιάτιστα, μού αφηγούνταν όταν ήμουν μικρός "έναν τρομακτικό θόρυβο που έκαναν τα αεροπλάνα των Γερμανών" χωρίς να μπορεί να εξηγήσει από πού προέρχονταν... Και φυσικά, όταν άκουγε τον ήχο σε ταινίες, πάθαινε PTSD. Ανάλογη αντίδραση είχαν όλοι οι παππουδογιαγιάδες και στις πολεμικές σειρήνες, όταν γίνονταν δοκιμαστικές ασκήσεις! Θυμούνταν καθαρά όλοι τους το σοκ όταν τις πρωτοάκουσαν το 1940... Ας είναι καλά εκεί που βρίσκονται τώρα...

Τι είχε περάσει και εκείνη η γενιά, ε;


Μια μικρή διόρθωση; ο μηχανισμός της σειρήνας βρισκόταν στα σκέλη προσγειώσεως ή σε ελάχιστες περιπτώσεις στην πτέρυγα.
Οκ, το διορθώνω :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν θα μου λειψει ο ηχος, απο τα παλιά ρολογια/ξυπνητήρια, που εχουν στο πάνω μέρος το κουδούνι. Πολύ σπαστικός ήχος και οταν χτυπουσε το ξυπνητήρι, ετρεμε ακόμα και το κομοδινο. Εγγυηση για ξυπνημα, ειδικα αν το βάλεις μεσα σε κατσαρολα όπως λεγαν οι παλιοι :)

Επίσης ο ήχος απο καντραν, παλιού, αναλογικου τηλεφωνου, καθως και ο ηχος που ακουγοταν στο ακουστικό όταν γυρναγες το καντραν.
 
....
Επίσης ο ήχος απο καντραν, παλιού, αναλογικου τηλεφωνου, καθως και ο ηχος που ακουγοταν στο ακουστικό όταν γυρναγες το καντραν.
παλιό τηλέφωνο

Πολύ κατατοπιστικά για τον ήχο που παραγόταν γυρίζοντας τον δίσκο επιλογής των παλιών αναλογικών τηλεφώνων είναι τα παρακάτω:

Πώς βγήκε και τι σημαίνει η έκφραση «πάρε το μηδέν»
 
Τελευταία επεξεργασία:
τον ήχο που έκαναν τα παλιά, αναλογικά εμφανιστήρια φωτογραφιών. αυτά παίρναν χαρτί σε ρολό και είχαν μια μάσκα με κενό αέρα για να το κρατάνε σταθερό. επίσης το χαρτί το προωθούσε αυτόματα στην επόμενη φωτογραφία. ένα χρατς-φτου έκανε. αυτά θέλαν σταθερή θερμοκρασία των χημικών στους 38 βαθμούς και πρέπει να έκαιγαν ένα σκασμό ρεύμα, ήταν και τριφασικά. όλα αυτά έγιναν με την ψηφιακή τεχνολογία non-issues (αν και μερικά φωτογραφεία εξακολουθούν να δουλεύουν με κλασικά χρωμογενικά χαρτιά RA 4 αν και με ψηφιακά μηχανήματα.
 
Πίσω
Μπλουζα