Ρέτρο υπολογιστές μελών [2009 Version]

Maddog είπε:
Dino: η πιθανότητα να υποκλιθούμε είναι μηδενική αν δεν εξηγήσεις και σε εμάς τους μη-Atarάδες τι ακριβώς είναι αυτό στην φωτό και γιατί είναι τόσο σπουδαίο. :)
Dino έχω την ίδια απορία...καλορίζικο πάντως ότι και αν είναι αυτό!
 
Dino ειναι καραmint απο οτι βλεπω!

Ενα τετοιο ειχε και η Domniki αν θυμαμαι καλα...
 
Ναι και της αρεσε τοσο που το ειχε πεταξει. :rofl:

Dino φοβερο με γειες καντου πειραματα και γραψε μας τα αποτελεσματα. :)
 
Ναι.

Καραmint, συγχαρητήρια, καταπληκτικό κλπ κλπ κλπ

Θα μας πει κάποιος και εμάς των μη γνωστών του αντικειμένου ΤΙ είναι;
 
με δισκέτες 5 1/4, msdos 3.2, gwbasic κλπ το κόβω για ibm compatible

και μάλλον για PC-1, αντίπαλος του amstrad 1512

δώστε specs στο λαό :)
 
Atari PC-1 ειναι ρε αδερφια
 
Με άλλα λόγια ένα 8086 συμβατό και τα σήματα της (π)ατάρι;
 
Για να λυθούν οι απορίες...

ATARI PC-1 (1987)

Αντικειμενικά το πιο όμορφο PC της εποχής!!!

Είχε CGA, Hercules και EGA!!!

Επεξεργαστής Ιntel 8086 στα 8Mhz και συμπεριελάμβανε το GEM!

Το κουτί του ήταν το ίδιο με τη σειρά των Mega ST...

Επίσης, απ'ότι διαβάζω από δω κι από κει, είναι αρκετά σπάνιο...

The good news: Είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση (έως άριστη)

The bad news: Δυστυχώς δεν συμπεριελάμβανε τις δισκέτες (5,1/4) με το DOS και το GEM...

Μάλλον θα ρίξω αγγελία και ότι πιάσω...

@Wally: Όντως, ένα τέτοιο είχε πετάξει η domniki...
 
Η αλήθεια είναι ότι είναι όμορφο...

Θα ομορφύνει βέβαια περισσότερο αν σβήσεις με ...μαρκαδόρο τα σήματα της κατασκευάστριας εταιρείας! :)
 
Atari Portfolio

Εκεί που μιλούσα στο jabber με ένα φίλο από Ολλανδία για netbooks μου πετάει: "Έχω δίπλα μου τον παππού όλως των netbooks".

Εγώ: "Μπαρδόν;"

Peter: "Ένα Atari Portfolio, μοντέλο '89"

Εγώ: "Τίιιιιιιιιιιι;"

Peter: "Ναι, τα χρησιμοποιούσα από τότε για τη δουλειά συνέχεια, έχω καμιά 10ρια"

Εγώ: "Τίιιιιιιιιιιι;"

Peter: "Απίστευτα φορητά, 450 g ήταν, όπου ήθελες τα έπαιρνες. Και οι μπαταρίες κρατούσαν καμιά βδομάδα"

Εγώ: "Εεεεεεεε;"

Peter: "Αν ψάξεις στο google για Atari Portfolio μαζί με το όνομα μου θα βρεις και προγράμματα που έχω φτιάξει"

Εγώ: "Τίιιιιιιιιιιι;"

Peter: "Έχει ενσωματωμένο DOS 2.11 σε ROM, παραφωνία μάλλον για την Atari της εποχής αλλά είχε πολύ καλό software εγκατεστημένο, επεξεργαστής κειμένου, spreadsheet, ημερολόγιο, address book, πολύ χρήσιμα πράγματα για κάποιον που είναι συνέχεια στο δρόμο.

Εγώ: "Εεεεεεεε;"

Peter: "Φαίνεται ότι σου αρέσει, μήπως να σου στείλω ένα;"

Εγώ: άφωνος, λες και μέχρι εκείνη την ώρα έβγαζα νόημα.

και μετά από μια βδομάδα έφτασε σπίτι μου ένα μικρό κουτί. Ιδού λοιπόν:

picture.php


Το πληκτρολόγιο από πιο κοντά με το σηματάκι της Atari:

picture.php


Από αριστερά παίρνει ρεύμα και έχει και μια θύρα επέκτασης, για την οποία βρήκα ότι υπάρχει CompactFlash αντάπτορας:

picture.php


και για να καταλάβετε πόσο πολύ μικρό είναι, μια φωτό πάνω στο 8.9" Acer Aspire One:

picture.php


Παίρνει 3 μπαταρίες ΑΑ, αλλά μάλλον κάτι πάει στραβά, γιατί με καινούριες μπαταρίες μου λέει "OUT OF BATTERY". Θα βρω μετασχηματιστή και θα το βάλω μπροστά. Αλλιώς είμαι σίγουρος πως ο teflon θα χαρεί να το περιποιηθεί. :p
 
Φοβερο μηχανακι το Portfolio... καπου εχω ποσταρει φωτο υψηλης αναλυσης απο το mint μου :)
 
Ομορφα τα πλασακια.

Εδω δεν εχουμε κανεναν και εσυ εχεις τρεις,ο μαυρος πρεπει να εχει βαφτει δεν πιστευω να εχει βγει ετσι. :eek:
 
breakbeatsz είπε:
να και τα δικα μου

Δε βλέπω τίποτα γιατί προφανώς δεν είναι στα αλμπουμ του φορουμ, αλλά κάπου έξω που τώρα μας το κόβει ο proxy της δουλειάς. Μπορείς να τις ανεβάσεις εδώ στο φορουμ (σε καποιο αλμπουμ στο προφιλ σου), ώστε να μη χαθούν με τον καιρό; Υπόψη, τα λινκ σε sites του τυπου photobucket, imageshack κλπ κλπ, μετά από κάποιο διάστημα διαγράφουν τις ανενεργές φωτογραφίες. Ειναι κρίμα να χαθούν.
 
Θα μπορουσες να αλλαξεις δουλεια. :p
 
Commodore VIC-20

Νέο απόκτημα :) πηγή ebay. ευτυχώς δουλεύει μια χαρά! με το καλώδιο του C64 όχι με το rf βεβαίως βεβαίως

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Δείχνει πενάτο ρε Παναγιώτη !
 
Πίσω
Μπλουζα