Ρετροπειρατεία!

Fistikis

RetroActive
Joined
30 Δεκ 2009
Μηνύματα
240
Αντιδράσεις
33
Χτές διάβαζα ενα τευχος του Pixel και μου έκανε εντύπωση ποσοι είχαν βάλει αγγελίες για πώληση πειρατικών παιχνιδιών και λογισμικού.

Πολοι απο εμάς ίσως θυμούνται μια διαφήμιση στο Pixel με 2 δισκέτες (1 αυθεντική και 1 κόπια) με τη λεζάντα "Αυτή η δισκέττα μπορεί να σου χαρίχει ατελείωτες ώρες διασκέδασης και αυτη η δισκέττα μπορεί να σε στείλει φυλακή"

Απ' την μία το Pixel έκανε εκστρατία κατά του πειρατικού software και απο την άλλη δημοσίευε αγγελίες πειρατών.

Μην μου πείτε οτι δεν ξέρανε οτι οι αγγελιες δεν είναι για πειρατικά προγράμματα.... κάνουν μπάμ απο χιλιόμετρο.. :cool:

Ενα αλλο πράγμα που θυμάμαι... Είταν στην Ανάκασσα των Αγ. Αναργύρων ενας τύπος, Βασσίλης στο όνομα, γνωστός πειρατής.

Θυμάμαι το σαλόνι του σπιτιού του είχε γίνει στέκι Αταρόφιλων και Αμιγκολάγνων που είχαν κάνει κατάληψη εκεί. Αφού η γυναίκα του μπάϊλτνησε.. ο Βασίλης άνοιξε μαγαζί 2 στενά απο το σπίτι του.

Με τιμή 300 δραχμές ανα δισκέττα (θα έλεγα 10 ευρω σημερινή αξία) ο τύπος πρέπει να είχε βγάλει πολλαααααααά χρήματα αφου το μαγαζί του ήταν πάντα γεμάτο απο κόσμο που περίμενε να αντιγράψει κάποιο παιχνίδι.

Δεν λέω σε καμία περίπτωση οτι εγώ και οι φίλοι μου δεν είχαμε κόπιες δισκέττες, αλλα θεορώ "θράσσος" οταν μερικοί χτίζουν σπίτια με τον κόπο άλλων. Είναι μεγάλη διαφορά να αντιγράφεις ενα παιχνίδι για εσένα και άλλο να το εχεις κάνει επάγγελμα.

Είναι τυχεροί ολοι τους που δεν υπήρχαν μαυροι με δισκέττες στους δρόμους... :D "Φίλε, εκω Πακμαν 5 ευρω. Check this out!!!"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχεις απόλυτο δίκιο και νομίζω ότι σιγά σιγά με την άνοδο του Internet οι πειρατές που βγάζουν λεφτά πουλώντας κόπιες θα κλείσουν.Καλά να πάθουν δεν είναι δυνατόν άλλωστε να τα χρεώνουν με το CD όταν αυτά έχουν πλέον 20 λεπτά για να τα αγοράσεις.
 
Ναι έχει πλάκα πως το Pixel ενώ έκανε εκστρατεία κατά της πειρατείας ήταν γεμάτο με αγγελίες του κάθε απίθανου "πειρατή", και "άμεση παραλαβή απο το εξωτερικό τα τελευταία προγράμματα 250 δρχ η δισκέτα"...Πραγματικά θησαύριζαν τότε οι τύποι. Αλλά και πως να μη θησαυρίσουν όταν ένα παιχνίδι-φόλα για Amiga έκανε 5-6.000 δρχ (δεν είναι λίγα για την εποχή) και το ίδιο πρόγραμμα σου το έδιναν 200 και 300 δρχ?

Είναι μια ανάλογη κατάσταση με σήμερα: είχες τόσα πολλά παιχνίδια που σχεδόν ποτέ δε θα τα έπαιζες όλα, απλά μια δοκιμή και στο ράφι. Εκτός και αν ήταν κορυφαίο (Kick Off κ.α)

Για να καταλάβετε το μέγεθος της πειρατείας στον CPC είχα πάρα πολλά γνήσια (πάνω απο 50) μια και δεν ήταν ιδιαίτερα ακριβά γύρω στο 1-1,5 χιλιάρικο πήγαινε το ένα. Στην Amiga είχα 10 γνήσια και πάνω απο 300 κόπιες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σχολιάσατε τους ...πειρατές "σπιτιού" αλλά δεν σχολίασε κανείς τους αντίστοιχους με τα καταστήματα στην στουρνάρα (ή δίπλα) που ζητούσαν πεντοχιλιαρα για αντίγραφα pc cd και είχαν και ύφος. Δεν ξέρω αν ο Βασίλης που αναφέρεις ήταν εκείνος με το μαγαζί μετά τις πρώτες γραμμές, στο στενό δεξιά στους Αγίους Αναργύρους! Αν είναι αυτός έβγαλε χρήματα πολλά αν και είχε ενίοτε περίεργο ύφος με τους πιτσιρικάδες της εποχής. Βέβαια τον δικαιολογώ διότι τον ζάλιζαν αλλά κουβέντα να γίνεται!

Τώρα για το πίξελ...έκανε τα στραβά μάτια. Εγώ αγόραζα από αυτούς και πούλαγα σε συμμαθητές που δεν είχαν ν' ανταλλάξουν κάποιο πρόγραμμα-παιχνίδι! Τα χρήματα επενδυόταν αυτόματα στο επόμενο...
 
Shinobi είπε:
Είναι μια ανάλογη κατάσταση με σήμερα: είχες τόσα πολλά παιχνίδια που σχεδόν ποτέ δε θα τα έπαιζες όλα, απλά μια δοκιμή και στο ράφι. Εκτός και αν ήταν κορυφαίο (Kick Off κ.α)
Χμμ. Αν και δεν θελω να εκτροχιάσουμε το topic, έχω μια διαφωνία εδώ. Η σαβούρα που βγαίνει σήμερα δεν έχει ουτε καν "αναλογικά" σχέση με το τι έβγαινε τότε. Κοινώς σήμερα το noise ratio είναι τεράστιο, ενώ τότε σχεδόν τα μισά απο αυτά που έβγαιναν άξιζαν ενασχόλησης (κι αν όχι τα μισά, το ποσοστό και πάλι ήταν μεγάλο αναλογικά με το τί βγαίνει σήμερα).

Βέβαια, αναγνωρίζω οτι όλα αυτά είναι υπο το νοσταλγικό πρίσμα ενός retrogamer αλλα παρ'όλα αυτά πιστεύω οτι η δόση αλήθειας του εν λόγω πιστεύω μου είναι μεγάλη ;)
 
f2bnp είπε:
Έχεις απόλυτο δίκιο και νομίζω ότι σιγά σιγά με την άνοδο του Internet οι πειρατές που βγάζουν λεφτά πουλώντας κόπιες θα κλείσουν.
πιστευω οτι θα τους δωθει παραταση ζωης μιας και "φημες"

αναφερουν οτι το μαρτη θα κατατεθει νομοσχεδιο στη βουλη

για τρελο κυνηγι στο internet με συνεργασια των ISP που πλεον θα

υποχρεουνται να γινουν ρουφιανοι του κρατους.

Οποτε βλεπω αναταση των παλαιων δικτυων διακινησης ψηφιακων μεσων δηλ

ταινιες,μουσικη,software.
 
συμφωνώ οτί σήμερα βγαίνουν περισσότερες φόλες απο τότε γιατί εκείνη την εποχή είχαμε κ τα arcades που μια μέτρια έστω μεταφορά ήταν άξια ενασχόλησης. Μου κάνει εντύπωση η τιμή του software τότε. Για ένα παιχνίδι τύπου F16 combat pilot (1 δισκέτα?) έπρεπε να δώσεις 5.000 δρχ το 1989. Αναλογικά μιλάμε για πάνω απο 100 ευρώ σήμερα!!

Επίσης θυμάμαι εποχές που έψαχνα το Rise of the dragon για Amiga και σε όλα τα μαγαζιά είχαν 1-2 γνήσια απο κάθε φορμάτ στριμωγμένα όλα σε ένα ράφι και κάτι ύποπτες σκάλες που μάλλον έβγαζαν σε δωματιάκια με τη σημαία του jolly roger.
 
spyros_s είπε:
Δεν ξέρω αν ο Βασίλης που αναφέρεις ήταν εκείνος με το μαγαζί μετά τις πρώτες γραμμές, στο στενό δεξιά στους Αγίους Αναργύρους!
Ναι.. γι' αυτον μιλάω! :D Εγώ μεγάλωσα στο Ιλιον (Λ. Πετρουπολεώς). Και εσύ της περιοχής?
 
breakbeatsz είπε:
πιστευω οτι θα τους δωθει παραταση ζωης μιας και "φημες"αναφερουν οτι το μαρτη θα κατατεθει νομοσχεδιο στη βουλη

για τρελο κυνηγι στο internet με συνεργασια των ISP που πλεον θα

υποχρεουνται να γινουν ρουφιανοι του κρατους.
Μην ψαρώνεις... και εδώ στο Βέλγιο εχουμε παμπολους νομους κατα της πειρατίας... αλλα στο ιντερνετ εξακολουθουμε να βρίσκουμε τα πάντα.
 
Αξίζει να αναφέρω και περιπτώσεις που είχα πάρει σπασμένα adventures των 10 και 11 δισκετών και επειδή οι τύποι μάλλον ήταν πολυάσχολοι να αντιγράφουν δε τα τσεκάριζαν :p , λίγο εισαγωγή και μετά guru meditation. άσε που σε κάτι monkey island 2 (11 δισκέτες νομίζω...) σου έβγαινε μια η άλλη με το γνήσιο, αλλά που να το βρεις??
 
Υπηρχε και ο Τόμας Σοφτ δίπλα στην Στουρνάρη. Ακουγα συνεχως φήμες απο αλλους Αταροφιλους της εποχης οτι τον συλλαμβανανε αλλα όλο έξω ειταν.. αλλα πιστευω οτι αυτο είταν ραδιο αρβύλλα.
 
spyros_s είπε:
Δεν ξέρω αν ο Βασίλης που αναφέρεις ήταν εκείνος με το μαγαζί μετά τις πρώτες γραμμές, στο στενό δεξιά στους Αγίους Αναργύρους! Αν είναι αυτός έβγαλε χρήματα πολλά
Ας πούμε ότι εγώ είμαι πειρατής το 1989 και έχω ένα σταθερό δίκτυο που προμηθεύω 10 άτομα το μήνα απο 40 δισκέτες το καθένα. Βingo σύνολο 120,000 δρχ το μήνα πολλα λεφτά για το 1990. Αν είναι όπως τα λέτε τότε εκείνος ο Βασίλης θα κονόμησε τρελά φράγκα..
 
Shinobi είπε:
Ας πούμε ότι εγώ είμαι πειρατής το 1989 και έχω ένα σταθερό δίκτυο που προμηθεύω 10 άτομα το μήνα απο 40 δισκέτες το καθένα. Βingo σύνολο 120,000 δρχ το μήνα πολλα λεφτά για το 1990. Αν είναι όπως τα λέτε τότε εκείνος ο Βασίλης θα κονόμησε τρελά φράγκα..

10 ατομα τον μήνα???? Πες καλύτερα 10 ατομα την ώρα.....

Οποτε πηγαινα στο μαγαζί του... περίμενα με τις ώρες ποτε θα τελειώσουν οι προηγούμενοι. Θυμάμαι ο τύπος ειχε 4-5 Amiga 500 που το μόνο που έβλεπες στην οθόνη είταν το X-Copy το οποίο να αναφέρω χρησιμοποιούσε και για τις αντιγραφές Ατάρι.
 
Έτσι για πλάκα θα έβγαζε 1 εκατομύριο το μήνα. Εποχές που με 4-5 εκατομύρια εκανες σπίτι.
 
Fistikis είπε:
Ναι.. γι' αυτον μιλάω! :D Εγώ μεγάλωσα στο Ιλιον (Λ. Πετρουπολεώς). Και εσύ της περιοχής?
Ναι...κοντά στο άπολις από την πλευρά του προφήτη Ηλία ;)
 
Στην Θεσσαλονίκη Νο1 retro-πειρατής "σπιτιού" ήταν ο διάσημος Ορμάνης και από μαγιαζιά . . . ΟΛΑ !!! αλλά φυσικά με διαφορά η δικιά μας Infovision !!!
 
Fistikis είπε:
Υπηρχε και ο Τόμας Σοφτ δίπλα στην Στουρνάρη. Ακουγα συνεχως φήμες απο αλλους Αταροφιλους της εποχης οτι τον συλλαμβανανε αλλα όλο έξω ειταν.. αλλα πιστευω οτι αυτο είταν ραδιο αρβύλλα.
Τον συγκεκριμένο τον έχω σχολιάσει αρνητικά και σε άλλο θέμα...ναι μεν ειχε ποικιλία και αξιοπιστία αλλά ήταν αναιδέστατος και πανάκριβος...κονόμησε βέβαια πολλά λεφτά με την δουλειά του, μαύρα και έγινε μάγκας!
 
Shinobi είπε:
Έτσι για πλάκα θα έβγαζε 1 εκατομύριο το μήνα. Εποχές που με 4-5 εκατομύρια εκανες σπίτι.
Όλα τα βορειοδυτικά προάστια πήγαιναν εκεί...ο τύπος πρέπει να έβγαλε πολύ χρήμα...βέβαια συχνά είχε λάθος που με ανάγκαζαν να ξαναπάω αλλά πάντα στο έφτιαχνε στο τέλος όπως έπρεπε!
 
Shinobi είπε:
Έτσι για πλάκα θα έβγαζε 1 εκατομύριο το μήνα. Εποχές που με 4-5 εκατομύρια εκανες σπίτι.
Έτσι είναι.... Ο Βασίλης απουσίαζε συχνά στο Λονδίνο, τοτε που το Λονδίνο είταν ενα μακρρινό και εξωτικό μέρος....

Αν και το μαγαζί του δεν είταν τίποτα σημαντικο... λευκοί τοιχοι.. με λευκούς πάγους και ράφια... 4-5 Amiga 500 και μερικές χιλιάδες δισκέτες αρχειοθετημένες.

Τώρα που το σκεφτομαί.. δεν ειταν δύσκολο να γίνεις πειρατής. Οι περισσότερες δισκέτες βλέπω οτι έχουν στοιχεία επικοινωνίας απο τους προμηθευτές σε Αγγλια, Δανία, Γερμανία κτλ. Αμα ήξερες αγγλικά και έκανες ενα τηλέφωνο... την επόμενη εβδομάδα θα είχες οτι τελευταίο κυκλοφορούσε στην αγορά. Οσο για τους πελάτες... αυτοι ερχονται απο μόνοι τους όπως οι μέλισσες στο μέλι.

Θυμάμαι το είχαμε κόψει πολές φορές ποδαροδρομο απο το Ίλιον στους Αγ. Αναργύρους. Δεν περναμε λεοφωρείο.. για να μας μείνουν τα χρήματα του εισιτηρίου και να πάρουμε περισσότερες δισκεττες.
 
Πίσω
Μπλουζα