Ρετροπειρατεία!

portarinos78 είπε:
2ον: Αν ψαξει κανεις, δε θυμαμαι ακριβως το/α τευχος/η, υπαρχει screenshot σε review παιχνιδιου, με σαφεστατο cracktro μηνυμα (cracked by .....team). Aρα εκει κι αν δεν κρατηθηκαν τα προσχηματα!!! Βεβαια χρονια μετα, μονο γελια μπορουν να προκαλεσουν γκαφες σαν κι αυτη......
Πρέπει να ήταν η παρουσίαση του Legend of the sword...

Το PIXEL, για να δημοσιεύσει αγγελία, ζητούσε οπωσδήποτε πλήρη στοιχεία, με το σκεπτικό οτι αυτός που ήθελε να πουλήσει πειρατικό software, αν είχε τα κότσια να δώσει το όνομά του φόρα παρτίδα, τότε θα έπρεπε να υποστεί και τις συνέπειες...

Δεν άνοιξε ρουθούνι, νομίζω....
 
dpol είπε:
Ποτέ μου δεν είχα συμπαθήσει τα πειρατικά, χωρίς πλάκα.Είχα τρελό κόλλημα με τις οδηγίες και ήθελα το κάθε παιχνίδι που έπερνα τότε να είναι όσο το δυνατόν ποιό πλήρες από άποψη συσκευασίας και οδηγιών... (κόλλημε λέμε :) )

Το θέμα τώρα με τα «μαγαζάκια» είναι άλλου παπά ιστορία πάντως και σηκώνει πολύ συζήτηση περί του (μή) νόμιμου και (μή) ηθικού...
με την αφραγκία που μας χαρακτήριζε τότε φίλε μου...τα αυθεντικά τα κοιτάγαμε στην στουρναρα μόνο για να δούμε τα screenshots στο πίσω μέρος ώστε ν' αγοράσουμε μετά το πειρατικό φθηνό αντίγραφο με...ασφαλεια!
 
Shinobi είπε:
όπως όλες οι δουλειές που παίζεται μαύρο χρήμα (νύχτα και λοιπά) θέλει θράσος και λίγο "αλητεία" για να τις κάνεις. και το Pixel φαντάζομαι δε θα κονόμησε λίγα απο τις δεκάδες αγγελίες έτσι?
Δεν ήταν μόνο "μούτρα" στο παιχνίδι... Θυμάμαι κάνα δυο συμμαθητές μου 15 χρονών που έκαναν τη δουλειά αυτή και βγάζανε ικανοποιητικό χαρτζιλίκι.
 
Other_Reality είπε:
Και εγώ όταν "καιγόμουνα" ! BTW Amiga athens club !!! H θρυλική ταμπέλα ξηλώθηκε μόλις πέρσυ (έγινε τυροπιτάδικο νομίζω) Γιατί την δισκέττα την είχε φτάσει 900 δρχ ! Βέβαια, στην έγραφε επιτόπου, και είχε και εκείνη την ψηλή γκόμενα να σου δίνει τον κατάλογο...(Θυμάστε και την official ετικέττα στις δισκέττες με το λογότυπο του μαγαζιού, έχω κάμποσες)
Χαχα, εγω θυμαμαι μια κοντουλα κοκκινομαλα (αλλα καλη ;) ).

Και φυσικα η ατραξιον του καταστηματος ηταν ενα megadrive σε καμπινα coin op για να απασχολειται το κοινο οσο περιμενει. Οταν πρωτοειδα το golden axe εκει το περασα για κανονικο arcade και δεν ημουν ο μονος, καθως ηταν πολυ πιστη μεταφορα
 
Shinobi είπε:
Ναι έχει πλάκα πως το Pixel ενώ έκανε εκστρατεία κατά της πειρατείας ήταν γεμάτο με αγγελίες του κάθε απίθανου "πειρατή", και "άμεση παραλαβή απο το εξωτερικό τα τελευταία προγράμματα 250 δρχ η δισκέτα"...
Από ένα σημείο και μετά σταμάτησε να δημοσιεύει αγγελίες.

Την περίοδο περίπου που άρχισαν οι ηλίθιες διαφημίσεις περί φυλακής , γκιλοτίνας κτλ για (13χρονους που είχαν κόπια το arkanoid).

Εκείνη την εποχή δεν νομίζω ότι έπαιζε το δίλημα "γνήσιο ή πειρατικό".

Το μοναδικό δίλημα ήταν "αποκτάω παιχνίδι πειρατικό ή δεν αποκτάω καθόλου".

Για μένα τουλάχιστον έτσι ήταν.

Και τα πειρατικά , μαζευόμασταν 3-4 μαζί και πηγαίναμε στους πειρατές με δικές μας δισκέτες και βάζαμε οι 4 από ένα 50άρι ο καθένας για κάθε παιχνίδι.

Μιλάω για εποχή 6128 μέχρι το 1989.
 
spyros_s είπε:
με την αφραγκία που μας χαρακτήριζε τότε φίλε μου...τα αυθεντικά τα κοιτάγαμε στην στουρναρα μόνο για να δούμε τα screenshots στο πίσω μέρος ώστε ν' αγοράσουμε μετά το πειρατικό φθηνό αντίγραφο με...ασφαλεια!
Για αυτόν ακριβώς το λόγο είχα συνολικά καμμιά 30αριά παιχνίδια όλα κι όλα σε ένα χρονικό διάστημα περίπου 5 ετών που βρισκόταν εν ενεργεία ο C64... :xm:

Τα πρώτα 5 τα είχα πάρει σαν δώρο με την αγορά του C64.

Tα άλλα 10 τα είχα κερδίσει στην κλήρωση του PIXEL όταν είχε κάνει την εκδήλωση στο γήπεδο του Παναθηναϊκού με τον Κελαϊδόνη... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Το PIXEL, για να δημοσιεύσει αγγελία, ζητούσε οπωσδήποτε πλήρη στοιχεία, με το σκεπτικό οτι αυτός που ήθελε να πουλήσει πειρατικό software, αν είχε τα κότσια να δώσει το όνομά του φόρα παρτίδα, τότε θα έπρεπε να υποστεί και τις συνέπειες...

Δεν άνοιξε ρουθούνι, νομίζω....
Σωστά. Και η πλάκα είναι πως ο άλλος έβαζε το όνομα του διεύθυνση τα πάντα και ποτέ δεν έγινε τίποτα. φαντάζομαι σε ανάλογο σκηνικό στην Αγγλία π.χ που δεν ήταν τόσο χύμα, θα είχε γίνει επιδρομή απο την Αστυνομία.
 
Shinobi είπε:
Σωστά. Και η πλάκα είναι πως ο άλλος έβαζε το όνομα του διεύθυνση τα πάντα και ποτέ δεν έγινε τίποτα. φαντάζομαι σε ανάλογο σκηνικό στην Αγγλία π.χ που δεν ήταν τόσο χύμα, θα είχε γίνει επιδρομή απο την Αστυνομία.
Ίσως και να μήν βάζανε τα κανονικά τους ονόματα. Μήπως το Pixel ζητούσε αντίγραφο της αστυνομικής ταυτότητας με θεωρημένο το γήσιο της υπογραφής?

Πάντως συμφωνώ οτι στην Έλλαδα δεν υπάρχει κανένας έλεγχος...
 
Γενικώς το κλίμα ήταν πολύ χαλαρό τότε στο θέμα. Θα μου πείτε γι'αυτό "ψόφησε" και η amiga, ο atari και γενικώς το home computing, για να δώσει τη θέση του στα Windowz. Το έχουμε αναφέρει κάπου ξανά, σε ένα τεύχος του Pixel υπήρχε οδηγός παιχνιδιού (του Thunderhawk άν δέν κάνω λάθος) που είχε λεζάντα "Για τα κακα παιδιά που δέν έχουν οδηγίες" ...Και οι αγγελίες φυσικά που όλοι σχολιάζουν, ήταν in your face χωρίς αμφιβολία, όμως παρότι κράζουμε σήμερα οι περισσότεροι, είμαι σίγουρος ότι πολλοί μπήκαμε στον "κόπο" να τηλεφωνήσουμε σε κάποιον μονόφθαλμο.

Ά, και κάτι ακόμα ...Κάπου είχα διαβάσει ότι όταν συνελήφθη ο Τόμας, αφορμή ήταν μιά δισκέττα pacman για την amiga. Νομίζω σε κάποιο Pixel. Ακόμα και μετά απο αυτό το συμβάν, το παταράκι δούλευε ακόμα, και διορθώστε με αν κάνω λάθος. (Δέν αγόραζα απο εκεί ποτέ, περνούσα όμως που και πού)
 
Δέν ψοφησαν απο την πειρατεία, ψοφησαν γιατι δεν υπήρχε αναβάθμιση και γιατι ο καθένας τραβούσε τον δρόμο του αντίθετα με τους IBM συμβατούς.
 
Το Pixel την εποχή εκείνη ζήταγε ονοματεπώνυμο, πλήρωνες για την αγγελία αλλά τίποτε από αυτό δεν είχε σημασία γιατί έπρεπε να βάλεις τηλέφωνο επικοινωνίας στην αγγελία.

Αν ήθελαν να σε τσιμπήσουν θα μπορούσαν να το είχαν κάνει άνετα, τίποτε δεν τους κόλλαγε. Αλλά μιλάμε για την Ελλάδα, μια χώρα που τότε και σήμερα είχε άπειρα προβλήματα, δεν υπήρχε περίπτωση να ασχοληθεί κανείς μαζί σου αν αντέγραφες σωρηδόν. Τώρα ένα - δύο μεμονωμένα περιστατικά δεν είχαν σημασία, βιτρίνες και εξορκισμοί για 15χρονα που έγραφαν για τους συμμαθητές τους στα σχολεία.

Εϊχα συμμαθητές που έγραφαν για τον CPC 6128, μάλιστα ο πειρατής που το Pixel είχε παρουσιάσει σώνει και καλά είναι Χολαργιώτης. Ο Κώστας ήταν καλό παιδί αλλά δεν μάσαγε πουθενά, θυμάμαι κυκλοφορούσε με πανάκριβη μηχανή και δεν τον ενδιέφερε τίποτε για μαθήματα και τα λοιπά. Δεν ξέρω το που κατέληξε, αν σήμερα κολυμπάει στα πλούτη ή έχει φύγει από τίποτε ντρόγκες, αλλά τότε που εγώ δεν είχα να φάω τυρόπιτα αυτός κυκλοφορούσε τις καλύτερες τύπισσες που δεν τόλμαγες καν να τους μιλήσεις.

Πριν το απαίσιο 1992 είχα και ένα παράδειγμα άλλου πειρατή που έγραφε αποκλειστικά για PC σε ότι τύπο δισκέτας του ζήταγες. Ο φίλος αυτός αφενός στάθηκε η αφορμή να φύγω από την Amiga και να πάρω pc μια και μου έγραφε ότι ήθελα χωρίς πληρωμή, αφετέρου να σκεφτώ πολύ σοβαρά να ακολουθήσω τα χνάρια του μια και έβγαζε πάνω από 500.000 το μήνα στο χαλαρό, γιατί δεν υπήρχε και τόσο μεγάλη κίνηση για pc. Οι "συνάδελφοί" του Amigάδες κολυμπούσαν στο χρήμα. Κυριολεκτικά και μεταφορικά.

Στο τέλος του 1994, στην Δάφνη, κοντά στο μαγαζί του Vag σήμερα, πήγαινα τα tapes μου (από tape streamer) σε ένα τύπο που δεν θυμάμαι καν πως τον λέγανε για να τα περνάει σε cd. Θυμάμαι ήταν στην οδό Γυμναστηρίου. Έπαιρνε 15.000 δραχμές για κάθε cd που σου έγραφε και φυσικά κράταγε όλο το υλικό για την πάρτη του το οποίο και μοσχοπουλούσε σε άλλους. Το κάθε tape είχε χωρητικότητα 128 mega και σου πέρναγε μέχρι 4 στο cd σώνει και καλά για ασφάλεια και να μην είναι πυκνογραμμένο. Τρίχες κατσαρές. Αν ήθελες cd παιχνίδι αντιγραμμένο κόστιζε 6.000 δραχμές. Θυμάμαι που κοιτούσα το cd recorder του μαγεμένος τότε.

Δυστυχώς για μένα δεν ακολούθησα τα χνάρια του κολλητού μου. Θα είχα αφήσει το στρατιωτικό για καμιά 5ετία αργότερα, θα είχα βγάλει περιουσία, αλλά έπρεπε να είμαι απίκο στο σκυλάδικο κάθε βράδυ μια και λεφτά για έξτρα υπάλληλο δεν υπήρχαν. Oh well...... !!!!!!!!!!
 
Κάνανε χοντρά λεφτά οι μάγκες τότε. Συνήθως παίζει αυτό που λένε "ανεμομαζώματα-διαολοσκορπίσματα". Μου θυμίζει την εποχή με το χρηματιστήριο που έβλεπες το κάθενα να κυκλοφορά με μηχανές ακριβές και αυτοκίνητα απο το πουθενά.

Η απάντηση ήταν "ασχολούμαι με χρηματιστήριο", αργότερα βέβαια τους πήραν και τα σώβρακα αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.
 
Other_Reality είπε:
Ά, και κάτι ακόμα ...Κάπου είχα διαβάσει ότι όταν συνελήφθη ο Τόμας, αφορμή ήταν μιά δισκέττα pacman για την amiga. Νομίζω σε κάποιο Pixel. Ακόμα και μετά απο αυτό το συμβάν, το παταράκι δούλευε ακόμα, και διορθώστε με αν κάνω λάθος. (Δέν αγόραζα απο εκεί ποτέ, περνούσα όμως που και πού)
Από ότι θυμάμαι έτσι είναι. Αν και ούτε εγώ ψώνιζα από τον Θωμά, το είχαμε σχολιάσει ότι παρά τη σύλληψη και μετά την καταδίκη, τίποτα δεν είχε αλλάξει.
 
να κάνω μια ερώτηση μήπως ξέρει κανένας περίπου πόσο πούλαγε το Pixel στις καλές του εποχές?
 
Saulot είπε:
Δέν ψοφησαν απο την πειρατεία, ψοφησαν γιατι δεν υπήρχε αναβάθμιση και γιατι ο καθένας τραβούσε τον δρόμο του αντίθετα με τους IBM συμβατούς.
φυσικά και είναι έτσι...

Με την λογική αυτή δηλαδή γιατί η πειρατεία δεν σκότωσε και τις τσιπαρισμένες κονσόλες; Γιατί δεν σκότωσε το pc gaming; Δεν έχει σχέση η παρακμή των home computers με την πειρατεία απλά αυτή την επιτάχυνε!
 
Παιδιά την εποχή εκείνη δεν υπήρχε περίπτωση να βρεις πρωτότυπο να αγοράσεις. Οπότε η πειρατεία ήταν μονόδρομος.

Φυσικά και η πειρατεία δεν σκότωσε το home computing. Τα μυαλά των υπευθύνων της εκάστοτε εταιρείας το έκανε αυτό.

Το pixel και το user έκαναν το ίδιο πράγμα. Έστελνες αγγελία με χρηματικό ποσό για να τη καταχωρίσουν. Τίποτε δεν ήταν ποτέ δωρεάν.

Θυμήθηκα το Λούη. Έγραφε για Amiga και έφερνε στο σπίτι. Ο τύπος ήταν άπαιχτος με καλές τιμές,ευγενικότατος και ότι πρόβλημα και να είχες ακόμα και μετά από καιρό σου άλλαζε τη χαλασμένη δισκέτα. Θυμάμαι τον περίμενα σαν το μεσσία κάθε φορά να μου φέρει τα τελευταία παιχνίδια που είχα διαβάσει στο Pixel.

Τι ωραίοι και άγριοι καιροί....................
 
Από ότι καταλαβαίνω από τα μηνύματα, αλλά και από τη δική μου εμπειρία, αν δεν υπήρχε η "ρετροπειρατεία" δεν θα είμασταν gamers. ;)
 
Άσε που δεν υπήρχαν γνήσια πουθενά γιατί δε τα έφερνε κανένας, αλλά και οι τιμές ήταν πολύ υψηλές...

Για το πίξελ ξέρει κανένας πόσο περίπου ήταν η κυκλοφορία του?
 
Τα περισσότερα μου παιχνίδια ήταν πειρατικά αλλά θυμάμαι οτί όσες φορές είχα κατέβει στην Αθήνα είχα βρει πολλά κορυφαία παιχνίδια original στα μαγαζιά.Πχ.Είχα αγοράσει από την περιοχή της Στουρνάρη το Δεκέμβρη του 1991 original για τον ST τα:Gods,Magic Pockets,Awesome και Speedball II.

Φυσικά στην περιφέρεια ούτε λόγος για original παιχνίδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shinobi είπε:
Για το πίξελ ξέρει κανένας πόσο περίπου ήταν η κυκλοφορία του?
Δυστυχώς αυτό δεν το γνωρίζω, αλλά σίγουρα η απήχησή του ήταν μεγαλύτερη από την κυκλοφορία του. Όλοι όσοι γνώριζα που ασχολούνταν με home υπολογιστές διάβαζαν Pixel, απλά ή δεν το αγόραζαν κάθε μήνα ή η κόπια που έπαιρνε ο ένας περνούσε χέρι-χέρι και σε πολλούς άλλους.

Ενδεικτικό της απήχησης του Pixel είναι το Grand Prix του '87 που μάζεψε 15.000 κόσμο. Θα μου πεις οι περισσότεροι δεν θα είχαν σχέση και θα πήγαν για τους καλλιτέχνες ή/και για τα δώρα, αφού ήταν τσάμπα. Αλλά μόνο το γεγονός ότι ένα περιοδικό υπολογιστών μπόρεσε να κλείσει το στάδιο του Παναθηναϊκού αλλά και καλλιτέχνες όπως ο Κηλαϊδόνης, σημαίνει ότι είχε "ρεύμα". Δε νομίζω ότι άλλο περιοδικό, οποιουδήποτε χώρου-όχι μόνο υπολογιστών, να είχε καταφέρει να κάνει κάτι παρόμοιο, ούτε πριν-ούτε μετά.
 
Πίσω
Μπλουζα