Ρετρο-εκμετάλλευση?

pooky(1) είπε:
Αλλά του τύπου του κλείνω ένα ραντεβού να πάει ένα αεροδρόμιο και για σπάσιμο να χάσει τη μέρα του.
Αυτες οι συμπεριφορες ειναι απο τις λιγες γνησιες βινταζ 80ιλες που θα επρεπε να εχουν μεινει στην εποχη τους και να μην γινουν ποτε revival.
 
Tywien είπε:
Αυτες οι συμπεριφορες ειναι απο τις λιγες γνησιες βινταζ 80ιλες που θα επρεπε να εχουν μεινει στην εποχη τους και να μην γινουν ποτε revival.
Γιατί; Και πολύ καλά θα του κάνει.
 
Νομίζω αυτοί που πουλάνε τα μηχανάκια αυτά σε αυτές τις τιμές ακριβώς σε αυτό το κοινό στοχεύουν. Σε αυτούς που έχουν χρήμα και θα ρίξουν και 300 ευρώ για ένα ρετρο κομμάτι σε καλή κατάσταση. Γιατί σάμπως θα παίξουν? Θα μπει στο ράφι παρέα με τα σπάνια LP κάποιων famous καλλιτεχνών των 80s. Πάντα το εφέ είχε κονόμα για αυτούς που το παρέχουν :p
 
Karnov είπε:
Δηλ. τι θέλεις να μας πείς;Ότι θα θεωρούσες δίκαιο το να υπήρχε τρόπος να τον αναγκάσεις ,

να στο πουλήσει στην τιμή που προτείνει το Retro Gamer;

Αυτό θα ήταν μάλλον τραγωδία.

Για να μην πω κτηνωδία!

Ο τύπος τόσο πουλάει.

Δικαίωμά του , εφόσον είμαστε σε ελεύθερη χώρα.

Δεν σου είναι απαραίτητο το retro-pc για να ζήσεις.

Δεν σου είναι απαραίτητο για τη δουλειά σου.

To θες για το κέφι σου.

Το βρίσκεις αλλού φθηνότερα;

Το παίρνεις από εκεί , που είναι φθηνότερα.

Αν δεν υπάρχει προς πώληση αλλού,

καθαρότερο & φθηνότερο ...

εκεί αρχίζεις και το σκέφτεσαι ...

Έψαχνα κάποια στιγμή για μεταχειρισμενο Toyota Corolla TS.

Μοντέλο που έβγαινε από το 2002 - 2006.

Ελάχιστα κομμάτια στην Ελλάδα.

Καινούργιο στην εποχή του , είχε 24.000?.

Κάποιοι , το πουλούσαν , μοντέλα 2002 με 90.000χλμ και παραπάνω

και με γρατζουνιές , κατά δική τους δήλωση στα ... 23.000? ...

Μερικοί ήταν πιο ... οικονομικοί ...

Ζητούσαν μόνο ... 19.000? ...

Θα αισθανόμουν πολύ βλάκας & γελοίος να έδινα τόσα,

το ξανασκεφθηκα και πήρα άλλη μάρκα , καινούργιο .
πολύ καλά έκανες...15000 και πάλι πολλά θα ήταν για μοντέλο 2005-2006! Τώρα για τα παλαιότερα κανα 12000αρι με την προϋπόθεση να σου κάνουν και 10 τεμενάδες κατά την διαδιακασία μεταβίβασης!
 
Pooky(1) που είσαι; Είμαι 2 ώρες στο αεροδρόμιο και περιμένω. Με έχει περωνιάσει το κρύο!!!
 
Σε αγορά μεταχειρισμένων αντικειμένων που δεν κυκλοφορούν πλέον στο εμπόριο, η τιμή καθορίζεται αυστηρά και μόνο από την προσφορά και την ζήτηση.

αυτο τα λεει ολα!
 
Stormwatch είπε:
Pooky(1) που είσαι; Είμαι 2 ώρες στο αεροδρόμιο και περιμένω. Με έχει περωνιάσει το κρύο!!!
Κάτσε ρε. Έρχομαι. Έχει κίνηση στα διόδια!!!
 
Εγώ πάλι που δουλεύω στο αεροδρόμιο θα μπορώ να κρυφτώ σε μια γωνιά και να παρατηρώ τον τύπο να περιμένει καρτερικά! :D Οπότε Pooky, όποτε το κάνεις, μου στέλνεις κι ενα p.m. :p
 
Pooky εγω παντως σου πουλαω με 20 euro boxed, στο αεροδρομιο.

Πας και ερχομαι και εγω σιγα-σιγα;

update: Παιδια, ειτε ebay to λενε οπου ακομα και για πλακα πατησες αγοραζω το ταδε 600 ευρω (χωρις ποτε να εχεις σκοπο να αγορασεις), ειτε δανεικα το λενε (που δε θες να επιστρεψεις και το ξερεις απο την πρωτη στιγμη), ειτε ραντεβου (που δεν θες να εμφανιστεις), ειτε υποσχεση (που δεν θελεις απο την αρχη να εκπληρωσεις) το να αθετεις το λογο σου εσκεμμενα δεν ειναι πολυ τιμητικο (τουλαχιστον ετσι το ειχα μαθει εγω το 80). Δε μπορω να το φανταστω ουτε ως πλακα (χι, χι, χι τον εστησα), με χαλαει αισθητικα. Feel free to do whatever you like, though.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παιδιά σίγουρα είναι δικαίωμα του καθενός να ορίζει τιμή για ότι πουλάει , κανεις δεν είπε το αντίθετο σε αυτό , απλά πιστεύω πως υπάρχουν διαφορα άτομα τα οποια εν γνώσει τους(ξέρουν ότι έχουν κάποιο retro μηχάνημα) και γνωρίζουν και την τωρινή του αξια , να βάζουν μια πολύ υψηλή τιμή μήπως και βρούνε κάποιο

"θύμα" να το αγοράσει σε αυτήν την τιμή , δεν πιστεύω να διαφωνεί κανεις σε αυτό?
 
Εγώ το μόνο που έχω να πώ είναι ότι δεν έχει πολύ νόημα η όλη κουβέντα. Ούτε αυτοί που πουλάνε ακριβά θα τα δώσουν φτηνότερα(σιγά μην διαβάζουν το θέμα) ούτε και όσοι θέλουν να κάνουν συλλογές χωρίς χρήματα θα αρχίσουν να πληρώνουν παραπάνω. Ας μην ξεχνάμε ότι μία από τις χαρές του συλλέκτη είναι και το ψάξιμο! Αυτή η αίσθηση ότι έψαξες πολύ κάτι που ήθελες και πήρες το καλύτερο με τα λεφτά που είχες. Θεωρώ παρανοικό κάποιος να ζητάει τα κερατά του όταν είναι γνωστό που κυμαίνονται οι τιμές, το ίδιο βέβαια και για κάποιον που θέλει να κάνει συλλογή χωρίς καμία θυσία (ψάξιμο, χρήματα). Πάντως εκμετάλλευση ΔΕΝ υπάρχει, γιατί ούτε καρτέλ υπάρχει, ούτε και όλοι οι πωλητές συλλεκτικών πραγμάτων είναι συννενοημένοι.
 
Tywien είπε:
Pooky εγω παντως σου πουλαω με 20 euro boxed, στο αεροδρομιο. Πας και ερχομαι και εγω σιγα-σιγα;
Τσου. Δεν είμαι συλλέκτης και δεν αγοράζω retro stuff. Ότι με ενδιέφερε (Amiga, Dreamcast, Ninty handhelds) τα έχω αποκτήσει ήδη από φίλους, εδώ από το φόρουμ!! :) ;)

Στο αεροδρόμιο είχα στείλει κάποιον που ήθελε να μου πουλήσει Dreamcast (όταν έψαχνα να βρω και δεύτερο), σε τιμή "ευκαιρίας" με "μικρό πρόβλημα στο laser που λύνεται με ένα καθάρισμα" .

Περιττό να πω ότι χάρη φίλων εδώ (Maddog, Giamma) , βρήκα δεκάδες περιφερειακά (μιλάμε για ολάκερο κιβώτιο) και 4 συνολικά Dreamcast σε τιμή 2/3 από αυτά που ζήταγε ο "πωλητής" για ένα (1) χαλασμένο Dreamcast στην ουσία (μια και το laser του Dream ΔΕΝ επανέρχεται με απλό καθάρισμα).

Φυσικά και δεν είχα καμία ενοχή να του φάω τη μέρα. Κάποιος που θέλει να με εκμεταλλευτεί με το χείριστο τρόπο, και να εισπράξει τα ωραία μου ευράκια δίνοντάς μου χαλασμένο μηχάνημα, αξίζει να πάθει περισσότερα. Αν ήξερα το επώνυμό του θα είχα κάνει χυδαία πράγματα εκείνη τη μέρα. :D :D
 
pooky(1) είπε:
Για το αμάξι που αναφέρεις, 19.000 είναι λίγα, ειδικά αν έχει υποστεί μετατροπές. Ξέρω κάποιον που κυνηγάει να πάρει και δεύτερο. Περί ορέξεως όμως....... :) :)
Για αυτοκίνητο που είχε 24.000? καινούργιο το 2002 ,

το να δώσεις το 2009 19.000? , με 90.000χλμ είναι τουλάχιστον βλακεία.

Κανένα ΙΧΕ δεν κρατάει τόσο ψηλά τιμή.

Στα 7 χρόνια , έχει χάσει τουλάχιστον το 40% της αξίας του.

Οπότε λογική τιμή είναι μέχρι τα 15.000?.

Τα δε γρήγορα , επειδή η χρήση που μπορεί να έχει γίνει είναι ... χειρότερη

και η πιθανότητα ζημιάς μεγαλύτερη , χάνουν περισσότερο.

Και μιλάμε για αυτοκίνητα παραγωγής , σε καμία περίπτωση δεν είναι ... συλλεκτικά.
 
pooky(1) είπε:
Φυσικά και δεν είχα καμία ενοχή να του φάω τη μέρα. Κάποιος που θέλει να με εκμεταλλευτεί με το χείριστο τρόπο, και να εισπράξει τα ωραία μου ευράκια δίνοντάς μου χαλασμένο μηχάνημα, αξίζει να πάθει περισσότερα. Αν ήξερα το επώνυμό του θα είχα κάνει χυδαία πράγματα εκείνη τη μέρα. :D :D
Νιωθω λιγο αμηχανα οταν δε καταλαβαινω το χιουμορ του αλλου και αρκετα πιο αμηχανα οταν υπαρχει περιπτωση να μην κανει χιουμορ.

Οπως και να χει... live and let live ειναι πιο κοντα στις δικες μου αντιληψεις.
 
Karnov είπε:
Για αυτοκίνητο που είχε 24.000? καινούργιο το 2002 ,το να δώσεις το 2009 19.000? , με 90.000χλμ είναι τουλάχιστον βλακεία.

Κανένα ΙΧΕ δεν κρατάει τόσο ψηλά τιμή.

Στα 7 χρόνια , έχει χάσει τουλάχιστον το 40% της αξίας του.

Οπότε λογική τιμή είναι μέχρι τα 15.000?.

Τα δε γρήγορα , επειδή η χρήση που μπορεί να έχει γίνει είναι ... χειρότερη

και η πιθανότητα ζημιάς μεγαλύτερη , χάνουν περισσότερο.

Και μιλάμε για αυτοκίνητα παραγωγής , σε καμία περίπτωση δεν είναι ... συλλεκτικά.
Εξαρτάται.

Απλά να σου αναφέρω ότι κατέχω το TS του 2004.

Έχει αλλαγμένη ανάρτηση (τα πάντα όχι απλά αμορτισέρ), 18άρια χαμηλού προφίλ με αλλαγμένες ζάντες προφανώς, αλλαγμένα Brembo φρένα, αλλαγμένο σύστημα διεύθυνσης, πειραγμένο κινητήρα με κιτ από Ιαπωνία, αλλαγμένα καθίσματα με αγωνιστικά bucket με ζώνες 6 σημείων, roll cage, αλλαγμένο σύστημα εξάτμισης με αγωνιστικό καταλύτη, αλλαγμένο τιμόνι, αλλαγμένο ταμπλώ, με 35000 χιλιόμετρα αυτή τη στιγμή.

Κλου: custom body paint που κάνει "μπαμ" από χιλιόμετρα.

Το TS είναι μεγάλη αγάπη!!!!!!!!!

Είναι Καλαμάτα, σε κλειστό γκαράζ και σκεπασμένο. Φυσικά δεν πωλείται ούτε για 60.000 ευρώ.

Υπάρχουν και άλλα, όμως που είναι χρέπια.

Έτσι και με τα μηχανήματα - ρετρό υπολογιστές. ;) ;)

-------------EDIT------------------

Νιωθω λιγο αμηχανα οταν δε καταλαβαινω το χιουμορ του αλλου και αρκετα πιο αμηχανα οταν υπαρχει περιπτωση να μην κανει χιουμορ.
Οπως και να χει... live and let live ειναι πιο κοντα στις δικες μου αντιληψεις.
Αγαπητέ Tywien, απλά βλέπουμε κάτι διαφορετικά. Δεν προσπαθώ να σε πείσω για τίποτε (άλλωστε δεν έχω σε καμία περίπτωση το δικαίωμα) ούτε να επιβάλω κάποια γνώμη. Σεβαστή η άποψή σου σε όλα όσα είπαμε, εννοείται ο καθένας ακολουθεί το δρόμο του!!!!!

Sorry δεν είχα προσέξει το post σου απάντησα στον φίλο Karnov αμέσως.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Τσου. Δεν είμαι συλλέκτης και δεν αγοράζω retro stuff.

Περιττό να πω ότι χάρη φίλων εδώ (Maddog, Giamma) , βρήκα δεκάδες περιφερειακά (μιλάμε για ολάκερο κιβώτιο) και 4 συνολικά Dreamcast σε τιμή 2/3 από αυτά που ζήταγε ο "πωλητής" για ένα (1) χαλασμένο Dreamcast στην ουσία (μια και το laser του Dream ΔΕΝ επανέρχεται με απλό καθάρισμα).
Που να αγόραζες! Δεν θα είχε μείνει τίποτα για τους άλλους! :p

pooky(1) είπε:
Εξαρτάται.
Απλά να σου αναφέρω ότι κατέχω το TS του 2004.

Έχει αλλαγμένη ανάρτηση (τα πάντα όχι απλά αμορτισέρ), 18άρια ...αλλαγμένο ταμπλώ, με 35000 χιλιόμετρα αυτή τη στιγμή.
Τα περισσότερα έξτρα δεν μετράνε σε μεταχειρισμένο αυτοκίνητο. Για την ακρίβεια όσα αυτοκίνητα είναι ακριβώς όπως έβγαιναν απο το εργοστάσιο, τραβάνε σοβαρούς αγοραστές και κρατάνε τιμή. Αν έχεις βάλει όλα αυτά στο αυτοκίνητο ( κατεβαίνεις σε αγώνες; ) μην περιμένεις να τα πληρωθείς! Εγώ πάντως αν έψαχνα TS θα κοίταγα για εργοστασιακή, γιατί με όλα αυτά πάνω δεν υπάρχει καμία εγγύηση από την ίδια την εταιρεία ότι το αυτοκίνητο δεν έχει θέμα. Το ίδιο πιστεύω και για όλες τις μάρκες/μοντέλα. Αν το έχεις τόσα χρόνια και έχει τόσα λίγα χιλιόμετρα, δεν θα σε πιστεύουν ότι δεν τα έχεις γυρίσει κιόλας.

Εντωμεταξύ έχεις σκάσει λεφτά για όλα αυτά και δεν έχεις πάρει ακόμα ένα Forza 3; Δώσε ένα πενηντάρικο να σχεδιάζεις στο τζάμπα!

pooky(1) είπε:
Κλου: custom body paint που κάνει "μπαμ" από χιλιόμετρα.
Αυτό και αν είναι διώκτης! Full body paint είναι σαν να λες στον άλλο ότι το έλυσες, το έβαλες σε φουρνο ή ότι άλλο και το ξαναέδεσες.

pooky(1) είπε:
Είναι Καλαμάτα, σε κλειστό γκαράζ και σκεπασμένο. Φυσικά δεν πωλείται ούτε για 60.000 ευρώ.
Δεν το οδηγείς καθημερινά δηλαδή; Θα σου μέινει απο μπαταρία! Με 60000 θα αγόραζα Integra Type R, S2000 και Civic Type R μαζί!

pooky(1) είπε:
Υπάρχουν και άλλα, όμως που είναι χρέπια.

Έτσι και με τα μηχανήματα - ρετρό υπολογιστές. ;) ;)
Τα χρέπια τα διαπιστώνεις και μόνος σου ή τα πας σε ειδικό. Όποιος αγοράζει οτιδήποτε χρέπι σήμερα, σημαίνει ότι βαρέθηκε να το ψάξει...

Αλλά για περίμενε...

Πώς στο καλό πήγε η κουβέντα στα αυτοκίνητα;
 
Χα χα Jedah!!!!!

[off topic]

Όχι δεν κατεβαίνω με αυτό σε αγώνες, απλά το έχω γιατί έχω κολλήσει μαζί του. Φυσικά και το έχω λύσει, φυσικά και είναι made by pooky and for pooky. Δεν πωλείται τώρα, ούτε και πρόκειται στο μέλλον. Βέβαια δεν είναι το daily driver. Εκεί ρόλο έχει ένα Matiz.

Καταλαβαίνω ότι τα 3rd party extras δεν μετράνε σε μεταχειρισμένο, αλλά μετράνε για μένα, μια και τώρα είναι όπως το θέλω, ουδέποτε όμως σκοπεύω να το δώσω. Όσο για τη μπαταρία, απλά δεν έχει πάνω τώρα. Ούτε και πινακίδες, ξεκουράζεται δίπλα από το παλιό μου drift όπλο, μια άλλη Corolla από τη δεκαετία του '80. Όταν με το καλό αποφασίσω να ταρακουνηθώ λιγάκι θα το ξαναβάλω στο δρόμο.

[/off topic]

Όσο για Forza III σήμερα έχω παίξει κανά δίωρο. Και DIRT II φυσικά.

Τα αυτοκίνητα και οι υπολογιστές - κονσόλες είναι μεγάλες αδυναμίες.

Τώρα για retro stuff. Ποτέ δεν είχα τη τρέλα του συλλέκτη. Αγόραζα πάντα ότι ήθελα και κόλλαγα μαζί του (Amiga, Dreamcast) αλλά δεν μου έκανε εντύπωση απλά να μαζεύω για να μαζεύω.

Η πρώτη Amiga που πήρα μου βγήκε φόλα, ο τύπος που μου τη πούλησε με έκλεψε. Μου την είχε δώσει τόσο πολύ (τα λεφτά που έδωσα στην TS δεν τα σκέφτηκα στιγμή, αλλά ένας καφές 2 ευρώ να είναι χάλια γίνομαι τούρμπο..... ) που με το Dreamcast έφαγα μεγάλο κόλλημα με το τύπο. Στο τέλος πήρε και τηλέφωνο και, αγενέστατα, ζήταγε και τα ρέστα. Έφαγε το βρισίδι του και συνήλθα.

Θα το πω και πάλι, 200 ευρώ για Amiga mint κουτάτη, αν έψαχνα, θα τα έδινα χωρίς δεύτερη σκέψη. Όχι όμως, ξανά, κάποιο ποσό για κατεστραμμένο μηχάνημα.
 
Τελικά αυτό το link από το retrogamer mag, θα το postάρει κανείς?
 
Στο Site είναι με dropdown list, πότε παραθέτω τη λίστα απο το τελευταίο τεύχος όλα μαζί...Τιμές σε λίρες Αγγλίας. Δέν έχω βάλει τη λίστα miscellaneous, και δίπλα απο κάθε τιμή υπάρχει το +, που σημαίνει ότι είναι απο τόσο και πάνω.

3DO

GOLDSTAR 45+

PANASONIC FZ-1 40+

PANASONIC FZ-10 20+

ACORN

ARCHIMEDES 30

ATOM 50

ELECTRON 10

BBC MICRO 15

AMSTRAD

CPC 464 10

CPC 664 90

CPC 6128 25

GX4000 50

APPLE

APPLE II 30

ATARI

400/800/600XL/XE 20

2600 VCS 28

5200 30

7800 20

JAGUAR 20

JAGUAR CD 70

LYNX 20

S7 20

BANDAI

GUNDAM FX78 75

PLAYDIA 90

PIPPIN 500

WONDERSWAN 10

WONDERSWAN COLOR 20

CRYSTAL 25

COMMODORE

AMIGA 500/600/1200 20

C16/PLUS/4 15

C64 10

C64 GS 30

C128 30

CDTV 20

CD32 25

VIC-20 10

FUJITSU

FUJITSU FM 100

FM TOWNS MARTY 200

MSX

MSX-1 10

MSX2 20

MSX2+ 30

MSX TURBO/R 30

NEC

PC 6601 10

PC 8801 20

PC 9801 25

PC FX 50

PC ENGINE 55

PC ENGINE GT 70

TURBOGRAFX 16 30

TURBO EXPRESS 50

SUPERGRAFX 80

PC E CD ROM 50

PC E DUO/TURBO 120

DUO-R 80

NINTENDO

FAMICOM 60

FAMICOM AV 40

FAMICOM DISK SYSTEM 70

SHARP FAMICOM TWIN 100

GAME & WATCH 1 (!)

GAMEBOY B/W 5

GAMEBOY POCKET 8

GAMEBOY COLOR 12

GAMEBOY ADVANCE 25

N64 10

N64 DD 150

NES TOASTER 15

NES DOG BONE 50

SNES 20

SNES 2 50

VIRTUAL BOY 80

PHILIPS

CD-I 20

CD-I 450/500 30

VIDEOPAC G7000 10

VIDEOPAC G6400 20

SEGA

32X 35

DREAMCAST 25

GAMEGEAR 15

SG-1000 50 ώς 150

SC 3000 50

MASTER SYSTEM I/II 10

AMSTRAD MEGA PC 10

TERADRIVE 100

MEGA DRIVE I/II 25

MEGA DRIVE 3 35

NOMAD 100

MULTIMEGA/WONDERMEGA/CDX/XEYE 100

MEGA CD/SCD I/II 50

PICO 20

SATURN 30

SINCLAIR

ZX80 200

ZX81 70

ZX SPECTRUM 48K 10

128K 40

+ 35

+2 35

+3 40

SNK

NEO GEO AES 150

MVS 70

CD 100

CDZ 80

POCKET 20

POCKET COLOR 35
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντάξει είναι ενδεικτικές κατώτερες τιμές Αγγλίας, όποιος βρει Spectrum 48k+, C64, 464 με 10 λίρες εδώ (12-13 ευρώ) να μου αγοράσει 2 απο το καθένα.
 
Πίσω
Μπλουζα