Ρετρο τσελεμεντέδες

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.282
Τσελεμεντες καταχρηστικα σημαινει βιβλια μαγειρικης.

Ξεθαψα αυτο στο πατρικο μου. Ειναι το βιβλιο που συνοδευε τις χυτρες SEB

Eξωφυλλο

attachment.php


Hints για τις κυριες του φορουμ

attachment.php


Ρετρο στησιμο τραπεζιου

attachment.php
 
Έχω έναν της μαμάς μου γραμμένο απο την Σοφία Σκούρα ο οποίος είναι βγαλμένος πραγματικά απο την μηχανή του χρόνου περίπου δεκαετία 60 και εξαιρετικά πολύτιμος γιατί εκτός απο βιβλίο συνταγών με πλούσια φωτογράφιση για τα τότε δεδομένα, είναι σημείο αναφοράς για τις μάρκες που υπήρχαν εκείνη την εποχή στα φαγητά και τις οικιακές συσκευές που χρησιμοποιούσε τότε η νοικοκυρά, με πάρα πολλες οδηγίες για το πως πρέπει να ντύνεται η οικοδέσποινα και ο οικοδεσπότης, ποια είναι η κοινωνική εθιμοτυπία που ακολουθούσαν σε ένα γεύμα, πριν και μετά απο αυτό ανταποδίδοντας προσκλήσεις, πως στρώνουμε σωστά ένα τραπέζι ανάλογα με την περίπτωση, και εξαιρετικές συμβουλές για την υγεία και την καλή διάθεση ανάμεσα στα μέλη του οικογενειακού τραπεζιού. Απο συνταγές δε, είχε τα πάντα ακόμα και για την πιο αρχάρια νοικοκυρά που δεν ήξερε να κάνει ούτε καφέ. Ακόμα και πως να φτιάχνουν παγωτά είτε για τους προνομιούχους που τότε είχαν ηλεκτρικό ψυγείο, ή γι αυτούς που είχαν το ξύλινο με τις ραβδώσεις πάγου (?) και πως να διατηρείται καθαρό!

Η Σοφία Σκούρα ίδρυσε την οικοκυρική σχολή Ρόδου, και ήταν καθηγήτρια οικιακής οικονομίας στην Αρσάκειο Παιδαγωγική Ακαδημία. Δεν νοούνταν εκείνα τα χρόνια σωστή νοικοκυρά και να μην έχει έστω και ένα βιβλίο της στο σπίτι. Πλέον έχω ελάχιστο χρόνο αλλά με την πρώτη ευκαιρία οπωσδήποτε θα παραθέσω φωτογραφίες, αξίζει τον κόπο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Yπαρχουν κανα 2 καραρετρο,συντομα θα μπουν.

Μιλαμε για συνταγες τυπου ,"Αγριογουρουνο στην σπηλια ψημενο σε θρακα" και "Δεινοσαυρακι Φλαμπε"!!
 
Wally είπε:
Τσελεμεντες καταχρηστικα σημαινει βιβλια μαγειρικης.
Ξεθαψα αυτο στο πατρικο μου. Ειναι το βιβλιο που συνοδευε τις χυτρες SEB

Eξωφυλλο

attachment.php
Ωχ, ξαναβλέπω το σήμα των χυτρών ταχύτητας SEB! Θυμήθηκα τόσο την διαφήμιση, όσο και το σλόγκαν (Φροντίζει!) Έφυγα για άλλο θρεντ!
 
Shakti είπε:
Έχω έναν της μαμάς μου γραμμένο απο την Σοφία Σκούρα
Εχουμε το ιδιο βιβλιο :) Δηλ το εχει η μαμα μου και εγω αυτο συμβουλευομαι ;)

Εχει καταπληκτικες συνταγες, και οσο δυσκολες και περιπλοκες και αν ειναι, τις περιγραφει τοσο απλα και κατανοητα που μπορεις να τις ετοιμασεις ολες.

Και πραγματικα οτι φαγητο η γλυκο ετοιμασα για πρωτη φορα, ειχε παντα επιτυχια. Ειναι σε αριστη κατασταση ακομη, αν και σε μερικες σελιδες εχει σημαδια απο τα φαγητα που εκανα, οπως πχ στα "σμυρναικα τσουρεκακια" που εχει σταγονες λαδι (τα ειχα φτιαξει στο γυμνασιο)

Και.. σιγουρα υπαρχει και το βιβλιο συνταγων της χυτρας τατυχητας. Μου ειχε μεινει μια συνταγη για κουνελι. Ομως ποτε δεν μαγειρεψαμε τιποτα απο κει.
 
Πρεπει να ξεθαψω τον αυθεντικο.
 
Paspartoo είπε:
Πρεπει να ξεθαψω τον αυθεντικο.
Νομίζω οτι το έχει και η μάνα μου με υπογραφή του Τσελεμεντέ!!! Θα ψάξω και θα ανεβάσω φωτογραφίες ;)
 
Τό 'χει και η μάνα μου αυτό, καθώς και μια σειρά από κάτι γαλλικά (5-6 βιβλία), ανά κατηγορία.

Όλες οι μανάδες μας θα έχουν από κάτι τέτοιο, δεν υπάρχει περίπτωση. Και δίπλα το original βιβλίο του Ζαμπούνη...
 
Η μαμα μου ειχε τον αυθεντικο μαυρο Τσελεμεντε στην 15η πανηγυρικη του επανεκδοση οπως γραφει στην αρχη του, με πρωτη εκδοση το 1962.

Πριν απο δυο χρονια περιπου της τον ζητησα κι αφου αλλο παιδι δεν εχει μου τον εδωσε ευχαριστως. Ηθελα τις πολυ ωραιες συνταγες του που νομιζω οτι ειναι αξεπεραστες, αλλα κυριως ηθελα να εχω σπιτι μου αυτο το τοσο ρετρο βιβλιο που το θυμαμαι στα χερια της μαμας απο τοτε που ημουν μικρο παιδι.

Αναμεσα στα πολλα ενδιαφεροντα που διαβαζω, παραθετω μερικους τιτλους:

Η μαγειρικη δια μεσου των αιωνων

Αι σαλτσαι

Φιλικη επιστολη προς νεαραν συζυγον

Μενου δια μπουφε

Τεμαχισμος και ονοματολογια των τμηματων του κρεατος

Πρακτικαι συμβουλαι

.......και το καλυτερο για το τελος, οπου δεν αντεξα να μην το παραθεσω ολοκληρο με τη γραμματικη και την ορθογραφια που ειναι γραμμενο. Απολαυστε το!

Ο δεκαλογος προς τας κυριας:

1. Μην αρχισης ποτε λογομαχιαν, και αν ακομη ελθη χωρις να την περιμενης να τηρης σιωπην και να εισαι βεβαια οτι η συστολη σου θα σου δωση την νικην.

2. Μη λησμονης οτι εισαι συζυγος ενος ανθρωπου και οχι ενος Θεου. Επομενως μην παραξενευεσαι δια τας αδυναμιας του.

3. Μη ζητης απο τον συζυγον σου χρηματικα ποσα ανωτερα των δυναμεων του.

4. Εαν βλεπης οτι ο συζυγος σου δεν εχει καρδια, μη λησμονης οτι εχει στομαχι. Να τον περιποιησαι και να εισαι βεβαια οτι θα κατακτησεις και την καρδια του.

5. Να προσπαθεις σε δεδομενη ευκαιρια να επιβαλλεται η γνωμη του συζυγου σου. Αυτο και εκεινον εξυψωνει και εσενα δεν σε ζημιωνει.

6. Να παρακολουθεις εις τας εφημεριδας καθε τι το ενδιαφερον και οχι μονον τα μυθιστορηματα και τα σκανδαλα. Αυτο και τον συζυγον σου θα ευχαριστη και επιπλεον θα εισαι ενημερος, ωστε να ημπορης να τον βοηθησης εις μιαν αποριαν του.

7. Προσεξε ωστε να μην πληγωσης ποτε τον συζυγον σου ουτε με λογους, ακομη και εις την πλεον ζωηραν φιλονικιαν.

8. Απο καιρου εις καιρον λεγε εις τον συζυγον σου οτι ειναι προτυπον συζυγου. Ειναι ενα φιλοφρονημα που θα τον ευχαριστηση. Να ομολογης δε οτι εχεις και εσυ τα ελαττωματα σου.

9. Εαν ο συζυγος σου ειναι εξυπνος, να εισαι η συντροφος του. Εαν υστερη πνευματικως, να εισαι η φιλη του και η συμβουλος του.

10. Προ παντος, να σεβεσαι την μητερα του συζυγου σου. Μη λησμονης οτι την ηγαπησε προτου αγαπηση εσενα.

Υπο της εστεμμενης λογιας Carmen Sylva.
 
Εκδοση ετους το πιο πιθανον 1967 απο οτι διαβασα.

attachment.php
 
Aκριβως τον ιδιο εχει και η μητερα μου...εκδοση 1967.Στο εσωτερικο του εχει βαλει και αρκετες χειρογραφες συνταγες,γραμμενες σε ''κολλες'' χαρτιου,κιτρινισμενες πλεον απο την παροδο των ετων....
 
Το βρήκα! Είναι η 15η έκδοση του 1970 από τις εκδ Φυτράκη.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


"Ο δεκάλογος προς τας κυρίας" που παρέθεσε πρίν η bambinella100

attachment.php


Και μια εικονογράφηση από τον Τ.Χατζη

attachment.php
 
Εγώ με της Σοφίας Σκούρα έμαθα να μαγειρεύω, δεν τίθεται θέμα! :D Είναι φοβερό βιβλίο και ακόμα το συμβουλεύομαι και το διαβάζω ακόμα και για να περάσει η ώρα.

Όσο για το βιβλίο της χύτρας SEB, έχουμε και το βιβλίο και έχουμε και την χύτρα κυρίες και κύριοι. Μια χύτρα που είναι όσων χρονών είμαι και εγώ και λίγο παραπάνω. Προίκα της μαμάς μου για τον γάμο. Εχθές κάναμε ωραιότατα ρεβίθια σε αυτήν. (γιαμ γιαμ! :Ρ)

Υπόσχομαι φωτογραφία και απο αυτήν μετά τα Φώτα.

Επίσης διόρθωση, για το ηλεκτρικό ψυγείο με ράβδους/κολώνες πάγου και όχι με...ραβδώσεις πάγου που έγραψα, κεκτημένη ταχύτητα αποβλάκωσης εκείνη την ώρα χοχοχο.
rolleyes3.gif
 
Κambia, τον ιδιο Τσελεμεντε εχουμε! :)

Η εικονογραφηση του Τ. Χατζη πανεμορφη και εντελως αρχων του '60!

Μετα τον Δεκαλογο προς τας κυριας, συνεχιζω σημερα με κατι νομιζω εξ' ισου απολαυστικο....

Απο τους ορισμους του Γαλλου γαστρονομου Brillat Savarin

1. Ο Δημιουργος καταδικασας τον ανθρωπον να τρωγη δια να ζη, τον καλει εις το καθηκον αυτο με την ορεξιν, και με την τερψιν τον ικανοποιει.

2. Το μελλον των εθνων εξαρταται απο τον τροπον της διατροφης των.

3. Η εφευρεσις ενος νεου φαγητου φερει μεγαλυτεραν ευτυχιαν εις την ανθρωποτητα, παρα η ανακαλυψις ενος νεου αστερος.

4. Το να αναμενωμεν αργοπορουντα προσκεκλημενον περαν απο την ορισθεισαν ωραν, ειναι ελλειψις σεβασμου προς τους παρευρισκομενους.

5. Η οικοδεσποινα πρεπει να ειναι βεβαια οτι ο προσφερομενος καφες ειναι εκλεκτος. Επισης και ο οικοδεσποτης πρεπει να ειναι βεβαιος δια το λικερ.

6. Οταν προσκαλουμεν καποιον εις το σπιτι μας, αναλαμβανομεν την υποχρεωσιν να τον καταστησωμεν ευτυχη καθ' ολον τον χρονον της διαμονης του υπο την στεγην μας.

7. Γευμα απο το οποιον λειπει το καλον κρασι, ομοιαζει με ωραιαν μονοφθαλμον γυναικα.

8. Ο τρωγων με απληστιαν και πινων υπερβολικα, δεν ηξευρει ουτε να φαγη ουτε να πιη.

9. Το συμπαν δεν ειναι παρα η ζωη. Και παν ο,τι ζη εχει αναγκην τροφης.

10. Ειπε μου τι τρωγεις, δια να σου ειπω ποιος εισαι.
 
bambinella 100 είπε:
6. Οταν προσκαλουμεν καποιον εις το σπιτι μας, αναλαμβανομεν την υποχρεωσιν να τον καταστησωμεν ευτυχη καθ' ολον τον χρονον της διαμονης του υπο την στεγην μας.
wink.gif


:p
 
Xa xa xa xa xa!!!!!!!!!!!!!!!

O δεκάλογος είναι τυπικός του φούμαρου που επικρατούσε την εποχή εκείνη. FAIL εις την δεκάτην!

Ευτυχώς που οι εποχές εκείνες είναι αναμνήσεις........ Έλεος.

10. Προ παντος, να σεβεσαι την μητερα του συζυγου σου. Μη λησμονης οτι την ηγαπησε προτου αγαπηση εσενα.
Από το πολύ σεβασμό θα πάθει ασφυξία η καημένη...... Θα τη πνίξω από αγάπη!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ο δικος μας τσελεμεντες ειναι retro! Xρονολογειται γυρω στο 1977 και ειναι γραμμενος με το πολυτονικο συστημα !

SANY0039.jpg
pencil.png
pencil.png


SANY0036.jpg

SANY0037.jpg

SANY0038.jpg

SANY0040.jpg
 
φυσικα και εχω τον αυθεντικον!

η χρηση της γλωσσας τα σπαει!!

ο δεκαλογος τι εχει????μια χαρα ειναι...και ΔΕΝ κανω πλακα

χεχεχε...

10. Ειπε μου τι τρωγεις, δια να σου ειπω ποιος εισαι.

εγω ειμι ο ων(οχι ονος,ε)

το Α κ το Ω..

ειδες πως την ψωνιζεις αμα τρως τα ΠΑΝΤΑ?

(εδω που τα λεμε κοαλα εχω επιθυμησει,παντα ειχαμε τα Χριστουγεννα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ.. που είναι αυτές οι γυναίκες σήμερα που θα διάβαζαν τον Δεκάλογο αυτόν και θα τον τηρούσαν ευλαβικά;

Μου θυμίζει έντονα το παρακάτω:

good-wifes-guide.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα