Ρετρό Απορίες

BETTY BOOP είπε:
Μια απορία που πάντα είχα είναι πώς μπορεί κάποιος να κρατά το ακουστικό του τηλεφώνου στερεωμένο ανάμεσα στο αυτί και τον ώμο για να έχει ελεύθερα τα χέρια. Πάντως όσες φορές προσπάθησα να το κάνω , το ακουστικό πήγαινε περίπατο...
Κι' εγώ το ίδιο, και πολύ με τσάντιζε αυτό. Έβλεπα άλλους να το κάνουν κι απορούσα.

Όσο για τα έντοκα γραμμάτια του ελληνικού δημοσίου, δεν ήξερα ότι έτσι δίνουν τον τόκο τους. Μου θυμίζει (από την ανάποδη) κάτι άλλο που είνει μεν ρετρό αλλά όχι ακριβώς απορία, πέρα από την απορία για το I.Q. των υπαλλήλων κι αυτών που τους είχαν δώσει τις οδηγίες. Το μέρος που έκανα μεταπτυχιακά (1980 και μετά) ήταν κοντά στον Καναδά κι έτσι συχνά πυκνά πηγαίναμε Μοντρεάλ για να ξεσκάσουμε. Πριν το ταξίδι πηγαίναμε σε τοπικές τράπεζες να αγοράσουμε Καναδέζικα δολλάρια. Τότε το Καναδέζικο ήταν περίπου 75 Αμερικάνικα σεντς. Αν λοιπόν ήθελες 10 Καναδέζικα έπρεπε να δώσεις 10 Αμερικάνικα και σου δίνανε 10 Καναδέζικα και 2.5 Αμερικάνικα. Ρώτησα μια φορά εγώ ο αφελής "Γιατί να μη σου δώσω 10 Αμερικάνικα και να μου δώσεις το ισοδύναμο σε Καναδέζικα?" (που θα ήταν 13.33, μια απλή διαιρεσούλα ήθελε, και αριθμομηχανές είχανε, μυαλό δεν είχανε). Με κοίταξε σαν εξωγήινο. Όχι, μου είπε, αν θέλεις 13.33 Καναδέζικα πρέπει να μου δώσεις 13.33 Αμερικάνικα και θα πάρεις τη διαφορά ρέστα.
 
Το...κάνει τα λευκά (ρούχα) λευκότερα πως το καταλαβαίνουμε?

Υπάρχει ανοιχτό λευκό και σκούρο λευκό?
 
Τα ρετρό μας αιώνια αναπάντητα ερωτήματα

- Πού στα κομμάτια ήταν εκείνο το λάθος στον κώδικα και δεν μου έτρεξε το listing ποτέ?

- Extra γαριδάκια: Γιατί τα στρογγυλά είναι πιο σκληρά από τα κανονικά?

- Που διάολο δάνεισα εκείνες τις κασέτες gameboy και δεν μπορώ να τις βρω πουθενά?

- Γιατί η CAPCOM ακύρωσε το porting του Street Fighter II στον Amstrad?

- Έχει κάνει ολοκληρωμένο έρωτα η Candy?

- Γιατί σταμάτησε η ΕΒΓΑ την καλύτερη γρανίτα ever?

- Ποιος τυχερός βρήκε εκείνο το σπάνιο αυτοκόλλητο με τον παίχτη του Εδεσσαϊκού?

- Γιατί δεν γυρίστηκε ποτέ THE ΚΟΠΑΝΟΙ Νο 2 ??

- Τελικά εκείνη την γυάλα με το γλυκό περγαμόντο πού την είχαν καταχωνιάσει και δεν την βρήκα ποτέ?

- Να με γουστάρει άραγε η Μαίρη?

- Μπορεί ένα Ζέπελιν όντως να σηκώσει ένα λεωφορείο?

- Η Στρουμφίτα ήταν γένος θηλυκού?

- Οι ξένες εκδόσεις HeroQuest είχαν το χάρτινο εκείνο "γύρω-γύρω" του επίπλου, που στο ελληνικό λείπει?

- Μα ποιο ήταν επιτέλους εκείνο το arcade που όταν έχανες έλεγε: "γκοοοίίίοοο..."

- Πως έσπασε ο μοχλός από το Atari??

- Μα πως πέταγε ο KITT?

- Μπαμπά, μπορείς να κάνεις το αμάξι να πετάξει??? :D :D:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατί ο Ντόναλντ φοράει μπλουζάκι που τον καλύπτει μόνο από τη μέση και πάνω, κι όχι το ανάποδο;
 
Γιατί δεν μπορώ να τρώω, όσες σοκολάτες θέλω;
 
maxouli είπε:
Έχω μια απορία που ξεφέυγει λίγο από το καλαμπούρι.Πως είναι δυνατόν, μαγαζιά σαν τον ΘΩΜΑΣ-ΜΑΛΑΚΟ να λειτουργούν 20 χρόνια (έχει κλείσει τώρα) και να μην έχουν κανένα πρόβλημα. Και φυσικά δεν είναι μόνο ο ΘΩΜΑΣ. Εδώ την πέσανε η σδοε σε γνωστό μου που είχε φροντιστήριο για να δούν αν έχει γνήσιο λογισμικό στους υπολογιστές. Καρφωτή θα μου πείτε.

Α! έχω να πώ κάτι στον DINO:

ΜΙΤΣΙ ΜΑΣΤΕΡ
Τώρα που διάβασα το θέμα, έχω πάθει κι εγώ ζημιά με το Μιτσι Μαστερ, όπως ο Dino τότε. Μπαίνει άνετα στη λίστα των πιο αστείων πραγμάτων που έχω ακούσει ποτέ :rofl:

- Γιατί οι μεγάλοι μπορούσαν να κάνουν με άνεση όλα αυτά που για μένα ήταν απαγορευμένα, εφ'όσον έλεγαν ότι είναι κακά;

- Τι γλώσσα ή μάλλον τι συνονθύλευμα γλωσσών μιλούσε τελικά ο πιγκουίνος Pingu;

- Πώς περίμεναν πραγματικά να εκφραστούμε ελεύθερα οι δάσκαλοι, όταν μας έβαζαν έκθεση με θέμα "Ο δάσκαλός μου/η δασκάλα μου, εφ'όσον θα τις βαθμολογούσαν οι ίδιοι;

- Ποιός διάβολος τους ψιθύριζε στο αυτί και σε σήκωναν για μάθημα πάντα όταν ήσουν αδιάβαστος;

- Γιατί ο Ποπάϋ με τον Μπρούτο μία θέλουν να αλληλοεξοντωθούν και την άλλη είναι φιλαράκια;

- Η μάγισσα, η μητέρα του Μπρούτο ήταν τελικά ψηλή ή κοντή;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
perlastar είπε:
- Πώς περίμεναν πραγματικά να εκφραστούμε ελεύθερα οι δάσκαλοι, όταν μας έβαζαν έκθεση με θέμα "Ο δάσκαλός μου/η δασκάλα μου, εφ'όσον θα τις βαθμολογούσαν οι ίδιοι;
:D :D Μου θυμίζει που μας έβαζαν να γράψουμε έκθεση, για το πως βλέπουμε το σχολείο, αλλά μας ξεκαθάριζαν από την αρχή, ότι δεν πρέπει να πούμε κάτι αρνητικό...
 
Γιατι τα καλοκαιρια ηταν ατελειωτα τοτε και τωρα περνανε αερα.
 
Γιατί όταν τότε ζητούσα ένα παιχνίδι μου το έβγαζαν από τη μύτη για να το πάρουν (αν το έπαιρναν τελικά) με τη δικαιολογία ότι "δεν έχουμε λεφτά" αλλά όταν ήταν να αλλάξουμε αυτοκίνητο, ή να πάρουμε ακόμη και 2ο τότε λεφτά υπήρχαν?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμείς δεν είχαμε ποτέ αυτοκίνητο, αλλά είχα πάρα (μα πάρα) πολλά παιχνίδια... :fafoutis:
 
ΦΖΠ1 είπε:
Γιατί ο Ντόναλντ φοράει μπλουζάκι που τον καλύπτει μόνο από τη μέση και πάνω, κι όχι το ανάποδο;
Και γιατί αφού δε φοράει παντελόνι, όταν βγαίνει από το μπάνιο, φοράει πετσέτα στη μέση?

Γιατί ο Μίκυ Μάους (ποντίκι) έχει κατοικίδιο ένα σκύλο? (Πλούτο)

Γιατί ο Μίκυ Μάους έχει για καλύτερο φίλο έναν σκύλο? (Γκούφι)

Ποιος είναι ο αδερφός ή αδερφή του Ντόναλντ που του αφήνουν συνέχεια τα παιδιά τους να τα φυλάει? (Χιουι, Λιουι και Ντιουι)

Αυτά από εμένα...
 
Γιατί ο Πόπαϋ και ο Μπρούτο κάνουν τα πάντα για την Όλιβ που είναι κακάσχημη; Μήπως τους έχει κάνει μάγια η Μάγισσα;
 
Ενω ο Ποπαϋ με τον Μπρουτο ειναι μοντελα.


Πολυ τους πεφτει η Ολιβ,lol.


 




Ποιος είναι ο αδερφός ή αδερφή του Ντόναλντ που του αφήνουν συνέχεια τα παιδιά τους να τα φυλάει? (Χιουι, Λιουι και Ντιουι)Αυτά από εμένα..

Aυτο απαντιεται με ονοματεπωνυμο,το εχει γραψει στα απαντα του Σκρουτζ ο Ροζα.
 
Πότε και πού δίνει σεισμό η ομάδα ΒΑΝ?
 
Γιατί ο Πανοραμίξ δεν δίνει σε όλους τους Γαλάτες το μαγικό φίλτρο, για να διώξουν μια και καλή τους Ρωμαίους;
 
Μα γιατί θα έπρεπε να είναι πάνω από ένα καζάνι όλη του την ζωή.
 
Γιατί ο Πόπαϋ όταν τρώει μια κονσέρβα σπανάκι μπορεί να κάνει θαύματα με τη δύναμη του κι εγώ όσες σπανακόπιτες και να φάω δε βλέπω διαφορά :p ;
 
Αφού ο Ρόμπαξ είναι σπάταλος και ο Σκρουτζ τσιγκούνης, και αφού ο Ρόμπαξ είναι για πάρα πολύ λίγο πιο "φτωχός" από τον Σκρουτζ, πωτς γένεν αυτό!;

Αφού ξοδεύει πάρα πολλά περισσότερα, και ταυτόχρονα είναι και για πάρα πολύ λίγο πιο φτωχός, λογικά μαζί με τα έξοδα είναι πιο πλούσιος από τον Σκρουτζ!

Πχ κάποιος που έχει 3.000 καταθέσεις, και ταυτόχρονα δεν ξοδεύει τίποτα, δεν μπορεί να είναι πιο πλούσιος από κάποιον που έχει 2,999 σε καταθέσεις και ζει μία πλούσια ζωή!

Και γιατί πολλοί χαρακτήρες σε κόμιξ κυκλοφορούν χωρίς παντελόνι αλλά μόνο με το "πάνω", όταν βγάζουν το πάνω καλύπτουν το κάτω (Που πριν ήταν γυμνό..) με πετσέτα;

Αυτά τα λίγα και απλά για αρχή.
 
Πίσω
Μπλουζα