Ρετρό Γλυκίσματα

johnny19818 είπε:
Ωχ, τι είπες τώρα μεγάλε! Αυτό με τους χαρακτήρες του θεάτρου σκιών το θυμάμαι καλά. Ήταν ένας σωλήνας που είχε τα ζαχαρωτά και από κάτω ήταν κλειστός με καπάκι. Στο πάνω μέρος είχε τον Καραγκιόζη (π.χ) και κουνούσε. Άνοιγες το καπάκι από κάτω κι έτρωγες τα ζαχαρωτά. Το ίδιο δε λέμε;
Βρεθηκε φωτογραφια....

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?20410-%C5%EC%F6%DC%ED%E9%F3%E7-%F1%E5%F4%F1%FC-%F0%E1%E9%F7%ED%E9%E4%E9%FE%ED-%F3%E5-%E5%EB%EB%E7%ED%E9%EA%DD%F2-%F4%E1%E9%ED%DF%E5%F2-%EA%E1%E9-%F3%E5%E9%F1%DD%F2&p=452669&viewfull=1#post452669
 
Περασαν πολλα χρονια, και ακομη θυμαμαι ενα γλιφυτζουρι σε σχημα "κοκκινο κερασακι", που μου εδωσε η μαμα μιας φιλης να φαω.

Τα κοκκορακια δεν μου αρεσαν θυμαμαι, και απο αυτο εδω, η γευση ηταν αρκετα διαφορετικη και πεντανοστιμη

Με την συσκευασια τους να ειναι τυλιγμενα σε διαφανο πλαστικο (οπως τα κοκορακια), 2 μαζι, και τα συγκρατουσε ενα πρασινο πλαστικο (και καλα πως ειναι τα κερασια στα δεντρα.. 2 μαζι).

2 κοκκινες μπαλες γλιφυτζουρι δηλ ενωμενες με πρασινο πλαστικο. Πως ειναι αυτα τα γλυφιτζουρια, με την πολυχρωμη συσκευασια, που αγοραζουμε και σε σακουλα καμια φορα απο τα σουπερ μαρκετ; Τετοιου μεγεθους ηταν..

Εμενα μου ειχε κοψει και δωσει το ενα.

Σαν τα βλεπω μπροστα μου, ακομη και σημερα..

Οπως ειπα, μου το εδωσε η μαμα μιας φιλης. Δεν θυμαμαι να τα εχω ξαναδει σε καποιο μαγαζι απο τοτε (αν και τα εψαξα), γι'αυτο και δεν ειμαι σιγουρη, αν ειχαν κυκλοφορησει Ελλαδα, η της τα δωσαν απο Γερμανια (που ειχε παρε-δωσε εκεινη).

Θυμαται κανεις αλλος, αυτα τα κερασακια γλυφιτζουρια; Τα ψαχνω απο τοτε :cry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pardalotzatziki είπε:

Είσαι τρομερός. Πραγματικά πόσα χρόνια είχα να τα δω. Ο φίλος που τα πουλάει στο ebay μάλλον δεν ξέρει το φόρουμ εδώ...Ευχαριστώ για την φώτο..
 
Λορένα είπε:
Θυμαται κανεις αλλος, αυτα τα κερασακια γλυφιτζουρια; Τα ψαχνω απο τοτε :cry:
Nαι!!! Τα αγοραζαμε απο το κυλικειο στο Δημοτικο! :thanx2:

Μηπως ηταν σε σακουλακι τυλιγμενα;; edit: Νομιζω σε διαφανες σακκουλακι/συσκευασια(με πρασινα γραμματα; )...

Που τα θυμηθηκες;; :eek:

johnny19818 είπε:
Είσαι τρομερός. Πραγματικά πόσα χρόνια είχα να τα δω. Ο φίλος που τα πουλάει στο ebay μάλλον δεν ξέρει το φόρουμ εδώ...Ευχαριστώ για την φώτο..
Most welcome!!! :wave:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε σακουλακι διαφανο ηταν. Τα πρασινα γραμματα δεν τα θυμαμαι.

Εισαι σιγουρος/η οτι ειχαν και πρασινο κοτσανι που τα ενωνε; καμια φωτο παιζει να βρουμε; (γιατι τα ιδια.. χλωμο :( )
 
Λορένα είπε:
Σε σακουλακι διαφανο ηταν. Τα πρασινα γραμματα δεν τα θυμαμαι.
Εισαι σιγουρος/η οτι ειχαν και πρασινο κοτσανι που τα ενωνε; καμια φωτο παιζει να βρουμε; (γιατι τα ιδια.. χλωμο :( )
Ναι, απο το "κοτσανι" τα κρατουσαμε, ειχε και φυλλαρακια αν θυμαμαι καλα

Εχουν βρεθει πολλα, μακαρι να βρεθει και απο αυτο φωτογραφια.

Ισως στο θεμα με τα διαφορα ειδη και μαγαζακια/περιπτερα απο ταινιες και σειρες.

edit: Για την ωρα ας αρκεστουμε σε αυτο το σχεδιο που εφτιαξα. Υπαρχει περιπτωση να ειχε μια μπιλια ας την πουμε απο την οποια το κρατουσαμε;

Οπως τη βλεπεις στο κατω μερος...

Τα φυλλα δεν θυμαμαι ποσα ηταν, αλλα θυμαμαι οτι ειχανε ραβδωσεις στα φυλλα(οι γραμμες των πραγματικων φυλλων).

Τις εκανα με λιγο πιο ανοιχτο πρασινο αλλα ηταν ιδιο χρωμα με το "κοτσανι".

CHERRY.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
νομιζω οτι ηταν λιγο μικροτερο το κοτσανι, συγκριτικα με το κερασι, αλλα σε γενικες γραμμες.. ετσι ηταν :)

Θυμασαι τι κρατουσε το κερασι με το κοτσανι, ωστε να μην φυγει στο πρωτο τραβηγμα; Νομιζω πως οταν ελιωνε το κερασι, στο κοτσανι τελειωνε σε μια μικρη μπιλια.. που το συγκρατουσε. Θυμαμαι επισης τις πολλες προσπαθειες μου να το τραβηξω.. αλλα ματαια
 
Λορένα είπε:
Νομιζω πως οταν ελιωνε το κερασι, στο κοτσανι τελειωνε σε μια μικρη μπιλια.. που το συγκρατουσε
Αυτο σκεφτομουνα την ωρα που το σχεδιαζα :D

Μαλλον κατι τετοιο θα το συγκρατουσε...
 
και πρεπει να ηταν και ... ακανθωδες, το κοτσανι, μεσα στο κερασι :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dominion είπε:
τέλος κάτι που δεν νομίζω να το θυμάται κανείς κυκλοφορούσανε φιγούρες του θεάτρου σκιών πλαστικές και άλλες οι οποιές είχανε μέσα κάτι πολύ πολύ μικρές καραμελίτσες???
Βρηκα κι αλλες...και εχουν ακομα τις καραμελιτσες...

Ποιος χαρακτηρας ειναι αυτος που δειχνει το βελακι;;;

TRAPEZE ANIMAL CIRCUS PENNY TOYS MINI TOYS PLASTIC 1.jpg

TRAPEZE ANIMAL CIRCUS PENNY TOYS MINI TOYS PLASTIC 3.jpg

TRAPEZE ANIMAL CIRCUS PENNY TOYS MINI TOYS PLASTIC 4.jpg

TRAPEZE ANIMAL CIRCUS PENNY TOYS MINI TOYS PLASTIC 6.jpg

TRAPEZE KARAGIOZIS KARAGOZ PENNY TOYS PLASTIC MADE IN GREECE 1.jpg

TRAPEZE KARAGIOZIS KARAGOZ PENNY TOYS PLASTIC MADE IN GREECE 3.jpg

TRAPEZE KARAGIOZIS KARAGOZ PENNY TOYS PLASTIC MADE IN GREECE 4.jpg

TRAPEZE ANIMAL CIRCUS PENNY TOYS MINI TOYS PLASTIC 2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καραβίδες, φρούτο ζελέδες και καραμέλες με γέμιση αλκοόλ, κονιάκ, ούζο, ουίσκι.
 
Ήταν κάτι σοκολατάκια με λικέρ BOLS, φτιαγμένα σαν μπουκακάλια, τυλιγμένα με χρυσόχαρτο σαν τις Τζοκόντες. Τα θυμάται κανείς;

Επίσης, σε πάστες ζαχαροπλαστείου, η "νουγκατίνα" (κοινώς αμυγδάλου) και η "σεράνο".
 
-μικρές συσκευασίες με βανίλια, τρώγονταν με μικροσκοπικό κουταλάκι

-μικρές συσκευασίες με μερέντα, τρώγονταν με μικροσκοπικό κουταλάκι

-γλυφιτζούρια κάθε είδους (κοκοράκι, στρογγυλά, push pop, chupa chups...)

-τσίχλες bιg babol σε μονή και κανονική συσκευασία

-τσιχλα σε σωληνάριο, έβγαινε σαν οδοντόκρεμα

-κρουασάν (αργότερα κυκλοφόρησα τα κρουασανάκια σε συσκευασία...)

-σοκολάτες

...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάται κανείς εκείνες τις γαλλικές καρδούλες, τα γνωστά γυαλάκια που λέμε, με την μακρόστενη συσκευασία; Νομίζω ότι λέγονταν Perro ή κάτι τέτοιο. Κυκλοφορούσαν σε κλασική γεύση, με μία συσκευασία με μπλε αποχρώσεις, και με ροζ σε γεύση φουντούκι. Ειδικά τα δεύτερα μου άρεσαν πολύ. Πριν λίγο καιρό ξαναπέτυχα τα μπλε σε ελληνικό σουπερμάρκετ, αλλά η γεύση τους μου φάνηκε ότι είχε χαλάσει σε σχέση με παλιά. Προσπαθώ γενικά να βρω κάποια φωτογραφία της συσκευασίας στο ιντερνετ, αλλά δεν βρίσκω τίποτα.
 
thebest20 είπε:
Καραμέλες πράσινες ή κόκκινες (του βήχα ή του φιλιού όπως τις λέγαμε) :Βρίσκονταν σε διάφανο κουτάκι (στρογγυλό ή σχήμα καρδιάς) που άνοιγε από πάνω

Ατομικό καταϊφι και μπακλαβάς (στο χαρτί έγραφε "μπακλαβαδάκι" και "καταϊφάκι") και ήταν σε πολύ μικρή συσκευασία

Καραμέλες ζελεδάκια (νομίζω υπάρχουν ακόμα και σήμερα αλλά έχω καιρό να δω)

Καραμέλες ροζ τυλιγμένες σε άσπρο χαρτί (πωλούνταν ατομικά)

Κρουασάν σε κίτρινη συσκευασία που δεν θυμάμαι το όνομά του αλλά είχε δώρο κινούμενες κάρτες με τη mascot που απεικονιζόταν στο εξωτερικό της συσκευασίας
Αυτά υπάρχουν ακόμα και σήμερα τελικά.Σε ένα καφεκοπτείο που άνοιξε πρόσφατα βρήκα καραμέλες ζελεδάκια,καραμέλες του βήχα και του φιλιού,και καραμέλες τυλιγμένες σε άσπρο χαρτί.Σφολιατάκια με κινούμενες κάρτες υπάρχουν και σήμερα με Ben 10,όπως επίσης τα ατομικά καταϊφάκια και μπακλαβαδάκια υπάρχουν σε πολλά ψιλικατζίδικα.
 
Όταν πήγαινα πρώτη δημοτικού το 1990 δηλαδη επαιρνα απο εναν φούρνο στην κατω τούμπα ενα τσουρεκακι με μέρεντα το πιο νόστιμο εβερ και λεγόταν βάνιας ή θείος βάνιας. Δεν ξέρω αν ηταν τοπικό προϊόν. Η συσκευασία ηταν ασημομπλε. Το πέτυχε κανεις;
 
Πίσω
Μπλουζα